Реклама
Найпоширеніші захворювання лохини

Хвороби лохини

28 травня 2019 36071 0

Лохина є спорідненою до чорниці культурою. Її вражають хвороби, що пошкоджують плоди, стебло та листки. Переважна кількість збудників належить до грибів, також лохина сприйнятлива до вірусних захворювань і може інфікуватися бактеріями.

Грибкові захворювання

Сіра гниль

Збудник — Botrytis cinerea Pers. (1794)

Симптоми. Пелюстки буріють, на листках у місцях контактів з інфікованими квітками з’являються бурі виразки, заражені квітки не утворюють плодів. На великих плантаціях масштабне ураження виглядає, як видимі бурі ділянки.

Коментар. Найбільш поширене і небезпечне захворювання. Особливо вразливі низькорослі сорти; гриб зимує в плодах, стеблах і листках рослини. Розповсюдженню захворювання сприяє волога погода, масштабні спалахи трапляються після вологих періодів, що тривають декілька днів і більше. Лохина найбільш чутлива до ураження сірою гниллю під час цвітіння, а пізніше – під час дозрівання ягід. Вважають, що концентрація природних протигрибкових сполук зменшується узимку та під час дозрівання ягід.

Менеджмент. Захворювання контролюють застосуванням відповідних фунгіцидів на середній і пізній стадіях цвітіння. Збудник сірої гнилі швидко пристосовується до умов довкілля, утворюючи стійкі до фунгіцидів форми. Мінливості ботритіса та виробленню резистентності до фунгицидів сприяють їх багаторазове використання, застосування надто низьких або високих концентрацій, а також використання фунгіцидів із подібним способом дії.

Сіра гниль

Рекомендовані препарати трьох груп за діючими речовинами:

  • Тильдо 50 WG (фенгексамід, 500 г/кг);
  • Світч 62,5 WG (Флудиоксоніл, 250 г/кг +ципродиніл, 375 г/кг, в.г.;
  • Кантус боскалід, 500 г/кг.

Також використовують Танос 50 (Цимоксаніл,250 г/л+фамоксадон, 250 г/л, 50% в.г.); Хopyc 75 WG (Ципpoдинiл, 75% в.г); Стробі (Крезоксим-метил, 500 г/кг, 50% в.г.); Ридoмiл Гoлд MЦ 68 WP (Meтaлaкcил-M 4%+мaнкoцeб 64%, 68% з.п.).

Антракноз

ЗбудникColletotrichum gloeosporioides статева стадія Glomerella cingulata (Stoneman) Spauld. & H. Schrenk

Симптоми. Уражені антракнозом суцвіття стають коричневими або чорними, а плоди м’якими. Спори гриба забарвлюють плоди у яскраво-рожевий колір. Листки буріють і обпадають, молоді уражені пагони в’януть. Плоди уражаються антракнозом під час дозрівання та зберігання.

Коментар. Є одним із найпоширеніших захворювань лохини. Вражає переважно ягоди, іноді гілки. Спори гриба поширюються переважно у вологу дощову погоду, максимальне ураження трапляється у період теплої вологої погоди. Спори збудника зимують на гілках, плодах, у місцях їх пошкоджень. Навесні спори переносяться із дощем та вітром і потрапляють на здорові частини рослин. Особливо вразливі стиглі ягоди.

Читати за темою: Запилювачі та шкідники лохини

Менеджмент. Ризик ураження знижується за достатньої циркуляції повітря в насадженнях лохини та своєчасного збору врожаю. Слід уникати надмірного використання азотних добрив та вирощувати стійкі сорти.

Антракноз

Чорна плямистість (фомопсис, ескоріоз, відмирання пагонів)

ЗбудникPhomopsis viticola (Cryptosporella viticola Shear)

Симптоми. Перші ознаки ураження з’являються на листках у вигляді чорно-бурих, круглих чи овальних крапок. Кора знебарвлюється, плями з'являються на верхніх міжвузлях, пізніше поширюються на багаторічні гілки. Верхівка пагона в’яне і темніє. На знебарвлених ділянках кори утворюються плодові тіла гриба – пікніди, які зливаються у витягнуті плями. Коли навколо пагона утворюється кільце із відмерлої кори, вище розташовані частини відмирають.

Коментар. Гриб уражає рослини на ділянках, де застоюється вода. Поширюється від верхівки до  основи пагона. Найбільш шкодочинне захворювання у регіонах з підвищеною вологістю. Спори розпливаються у воді, а після висихання поширюються вітром та членистоногими. Часто вражає рослини через механічні пошкодження. За сприятливих умов гриб знищує усі річні прирости лохини.

Менеджмент. Обприскування восени препаратами міді: Бордо Ізагро 20, Блу Бордо (Сульфат міді, 770 г/кг), Купроксат (Cyльфaт мiдi, 34,5% к. c.), Хлорокис міді 90% з. п.; видалення уражених пагонів до здорової тканини. Навесні після появи перших листків застосування пестицидів: Антракол 70 WG (Пропінеб, 700 г/кг), Ридoмiл Гoлд MЦ 68 WP (Meтaлaкcил-M 4%+мaнкoцeб 64%, 68% з. п.); Стробі (Крезоксим-метил, 500 г/кг, 50% в. г.), Танос 50 (Цимоксаніл, 250 г/л+фамоксадон, 250 г/л, 50% в. г.), Хорус 75 WG (Ципpoдинiл, 75% в. г.).

Чорна плямистість (фомопсис, ескоріоз, відмирання пагонів)

Моніліоз плодів

Збудник — Monilinia vaccinium-corymbosum (Reade) Honey

Симптоми. Опускання нових листків і пагонів навесні; швидке побуріння верхнього шару уражених пагонів та жилок листків, відмирання інфікованих пагонів, листків і квіток через 24-72 години після побуріння. Після появи перших симптомів навесні вони стають латентними аж до періоду дозрівання плодів. Інфіковані ягоди кремові або рожеві, потім стають темно-оранжевими або сірими; ягоди зморщені і тверді; шкірка плодів тріскається, відкриваючи кільце грибкової інфекції. Муміфіковані ягоди не підлягають реалізації.

Коментар. Захворювання вражає як високорослі, так і низькорослі сорти. Гриб із уражених квіток на здорові можуть переносити бджоли.

Читати за темою: Природні середовища існування, різноманітність бджіл ведуть до кращого виробництва яблук

Менеджмент. Висаджування здорового посадкового матеріалу, видалення муміфікованих плодів, застосування профілактичних і захисних фунгіцидів, наприклад, Імпера (пропіконазол, 250 г/л), Сігнум (Боскалід, 267 г/кг + піраклостробін, 67 г/кг, в.г.).

Засобом біологічного контролю є використання спор Bacillus subtilis у препаратах Бактофіт (спори бактерії Bacillus subtilis ИМП - 215, титр спор - не менше 2 млрд/г; Фітодоктор (живі культури роду Bacillus, вид Bacillus subtilis, титр не менше 5*109, п.), Фітоцид (клітинні бактерії Bacillus subtilis - 1.0x109-1.0x1010 КУО/см3).

Стійкі до моніліозу сорти: Блуджей, Блуетта, Олімпія, Шантиклер. Вразливі сорти: Блюрей, Берклі, Ерліблю, Нортланд.

Моніліоз плодів

Борошниста роса

Збудники різних родівErysiphe vaccinia, Sphaerotheca mors-uvae Berk et Curt

Симптоми. На верхньому боці листкової пластинки з’являється білий пухнастий наліт, листки зморщуються, на них утворюються хлоротичні плями з червоним обідком, листки опадають з рослини. З плином часу місця ураження сіріють, засихають і на них формуються чорні плодові тіла гриба.

Коментар. Проявам захворювання сприяють теплі, сухі умови. Уражаються молоді листки, пагони і зав’язі плодів. Пагони деформуються і засихають, що ослаблює кущі і знижує зимостійкість рослин. Ураження борошнистою росою впливає на врожайність. Інфекція зберігається на опалих рослинних рештках і на корі гілок, навесні спори гриба розносяться вітром. Сприяє розвитку захворювання суха спекотна погода з різкими коливаннями температури та вологості. Це знижує тургор рослин і сприяє проникненню гриба через покривні тканини.

Менеджмент. Вирощування стійких високорослих сортів, за необхідності застосування відповідних фунгіцидів. Ефективні розчин мідного купоросу (3-5%), Топаз (Пeнкoнaзoл, 100 г/л, к. e.), Байлетон (25 WP Тріадимефон, 250 г/кг).

Борошниста роса

Філлостіктозна плямистість листків лохини

Збудник — Phyllosticta leptidea Fr.

Симптоми. На листках з’являються крупні округлі плями темно-коричневого кольору з типовою для захворювання широкою пурпурно-коричневою облямівкою. З часом центр плями набуває сірого забарвлення. У некрозній тканині формуються дрібні крапки плодових тіл зимуючої стадії — пікніди. Часто некротизована тканина розтріскується і випадає. Уражені листки жовтіють і передчасно опадають. Інфекція зберігається в уражених опалих листках.

Коментар. В уражених рослинах знижується інтенсивність фотосинтезу.

Менеджмент. Використання здорового посадкового матеріалу, дотримання всіх вимог агротехніки вирощування, збирання та утилізація рослинних решток. Профілактичне обприскування кущів. При розпусканні листків обприскувати 1% -ю бордоською сумішшю чи препаратами міді (ХОМ, Абіга-Пік). За масових проявів хвороби обприскування повторюють після збирання врожаю.

Філлостіктозна плямистість листків лохини

Септоріозна плямистість

Збудник гриб Septoria albopunctata Demaree and Wilcox

Симптоми. На листках наприкінці червня – у липні з’являються чисельні дрібні округлі червоно-бурі плями. Поступово центр плями світлішає, але ободок залишається, як і при філлостіктозі. З часом у некротичній тканині утворюються дрібні точкові плодові тіла зимуючої стадії. Уражені листки буріють і засихають, за сильного ураження некротичні плями з’являються на черешках і молодих пагонах. На гілках плями дрібні, округлі, світлі в центрі, оточені  тонким червоним обідком.

Коментар. Захворювання знижує життєві показники рослини. Уражена грибом кора відмирає, а стебла під нею поступово засихають.  Інфекція зберігається в опалих уражених листках і корі уражених пагонів.

Менеджмент. Заходи боротьби, як і при філлостіктозній плямистості.

Септоріозна плямистість

Біла плямистість листя

Збудник — гриб Sclerotinia sclerotiorum (Lib.) de Bary

Симптоми. На листках уражених рослин з’являється безліч плям діаметром 5-6 мм округлої чи неправильної форми. Плями білі або більш темні: світло-сірі чи коричневі, оточені червонувато-коричневою каймою. На верхньому боці листка утворюються пікніди.  Верхівка рослини і нижня частина стебла в’яне. Уражені нижні листки знебарвлюються, стають водянистими, вкриваються білим нальотом і опадають. На зрізі стебла помітні великі чорні склероції гриба, які іноді виходять на поверхню. Зараження відбувається через ґрунт, звідки збудник проникає у тканини нижніх гілок. З часом у некротичній тканині утворюються дрібні точкові плодові тіла зимуючої стадії. Хвороба різко проявляється за низької температури повітря (12-15 °C), різких перепадів температури та високої вологості. Уражені листки опадають.

Менеджмент. Опалі листки регулярно збирати і спалювати.

Біла плямистість листя

Рак стебла

Збудник — Botryosphaeria corticus (Demaree & Wilcox) Arx & E. Müll

Симптоми. Спочатку симптоми проявляються червоними виразками на зелених стеблах, які через деякий час випирають конічними горбиками; на сортах групи «rabbiteye» виразки спочатку виглядають, як коричневі вдавлені плями, у вразливих сортів вони зливаються у велику ракову пляму з тріщинами після 2-3 років інфікування; у дуже вразливих сортів стебло гине повністю.

Коментар. Інфікування відбувається навесні; спори поширюються вітром, за низьких температур прояви захворювання обмежуються червоними цятками.

Читати за темою: Хвороби часнику

Менеджмент. Найважливішим методом контролю раку стебла є висаджування здорових рослин у районах поширення захворювання та застосування відповідних фунгіцидів, наприклад, системного препарату Віта-класик (Тирам, 200 г/л+Карбоксил, 200 г/л), який не викликає опіків тканин. Із біопрепаратів рекомендовано Триходермін (спори гриба Trichoderma lignorum, 2 млрд в см3).

На невеликих ділянка ураження кору зчищають, місця зрізів дезінфікують 1-3 %-ним розчином мідного купоросу (10—30 г на 1 л води) або 5 %-ним розчином залізного купо­росу (50 г на 1 л води). Заходи захисту слід застосувати до серйозних проявів ураження, інакше рослина може загинути. Стійких сортів до усіх проявів захворювання немає. Інфіковані рослини не можна використовувати для  розмноження.

Рак стебла

Рак стебла, викликаний Godronia

Збудник Godronia cassandrae Pesk

На пагонах і стеблах з’являються бурі розпливчасті плями. Поступово кора засихає, тріскає, деревина відмирає і утворюється неглибока висихаюча виразка з піднятими краями. Найчастіше виразки можуть бути розташовані при основі стебел та у розвилках гілок.

Коментар. Спочатку засихають бічні гілки, пізніше увесь стовбур. Інфекція зберігається в уражених стеблах і рослинних рештках.

Менеджмент. Використання здорового садивного матеріалу, своєчасне обрізування і спалювання сухих гілок.  Дезінфекція зрізів 1%-ним розчином мідного купоросу і замазування олійною фарбою на натуральній основі. Щорічні профілактичні обприскування кущів до розпускання листків  1%-ною бордоською сумішшю або її замінниками, наприклад, Абіга-Пік (Міді хлороксид, 400 г/л).

Рак стебла, викликаний Godronia

Цитоспороз лохини

Збудник — Cytospora delicatula Shear

Симптоми. Захворювання виявляється у побурінні та відмиранні кори. На ураженій корі формуються чисельні опуклі строми у вигляді сіро-бурих горбиків. Спочатку вони занурені у тканину рослини, потім вириваються на поверхню. Уражена кора всихає і розпадається на волокна. З кори гриб проникає у камбій та деревину, внаслідок чого гілки засихають. Інфекція зберігається в уражених гілках.

Читати за темою: Захист вашого врожаю із препаратами компанії «Август-Україна»

Менеджмент захисту. Такі ж заходи, як проти раку стебел лохини.

Цитоспороз лохини

Фітофторна гниль коренів

ЗбудникPhytophthora cinnamoni Rands

Симптоми. Пожовтіння листків, відсутність приросту молодих рослин; дуже відстають у рості і червоніють; сорти «rabbit eye» стають хлоротичними і листки засихають.

Коментарі. Захворювання з’являється на вологих ґрунтах. Сприятливою умовою є тепла погода; захворювання поширюється через заражену воду і ґрунт.

Менеджмент. Найкращим методом контролю фітофторної гнилі коренів є дотримання належної агротехніки: висаджування лохини у добре дренованих ґрунтах або піднятих подушках, регулярна дезінфекція інструментів, уникнення перенесення ґрунту між ділянками.

Фітофторна гниль коренів

Бактеріальні хвороби

Бактеріальний опік

Збудник — Pseudomonas syringae pv syringae

Симптоми. Симптоми видимі під час розпускання бруньок. Однорічні стебла набувають коричнево-чорного кольору, найчастіше при верхівці гілок. Бруньки та суцвіття, що прилягають до ураженого пагона, буріють і гинуть. Між ураженою і здоровою тканиною стебла пролягає чітка межа.

Коментар. Це бактеріальне захворювання надзвичайно поширене у прохолодну, вологу погоду навесні та після листопаду. Часто вражає пошкоджені морозом рослини.

Менеджмент. Боротьба з комахами – переносниками інфекції. Обов’язковими є карантинний догляд і лабораторна експертиза. Зараження часто відбувається під час вегетативного розмноження. Для боротьби з бактеріальним опіком протигрибкові препарати міді неефективні. Натомість варто дезінфікувати місця обрізування хворих тканин пропіленгліколем.

 

Вірусні хвороби

Вірус карликовості лохини

ЗбудникBlueberry shoestring virus (BBSSV)

Симптоми. Видовжені червонуваті плями на зелених стеблах, складені листки, листки набувають пурпурно-рожевого забарвлення, подовжуються або перетворюються на смужки, плоди замість темно-синіх червонувато-пурпурні.

Коментар. Інфіковані рослини не виявляють симптомів захворювання до 4 років і більше.  Протягом латентного періоду вірус може поширюватися на інші рослини. Видалення явно уражених кущів неефективне. Вірус переносять попелиці.

Менеджемент. Одним із найефективніших заходів запобігання поширенню віруса є застосування інсектицидів за появи попелиці, першу обробку проводять зазвичай наприкінці травня – на початку червня. Усе обладнання слід ретельно дезінфікувати, особливо перед початком роботи на новій ділянці.

Вірус карликовості лохини

Червона плямистість листків лохини

Збудниквірус кільцевої плямистості тютюну Tobacco ringspot virus (TRSV).

Симптоми. На листках уздовж жилок з’являються хлоротичні плями, що просвічуються. Поступово вони червоніють і підсихають. Уражені листки передчасно жовтіють, дрібнішають, пагони відстають у розвитку, кущі погано зимують і часто вимерзають. Вірус передають нематоди.

Червона плямистість листків лохини

Менеджмент. Використання здорового посадкового матеріалу, своєчасне відбракування і спалювання уражених рослин.

© Олена Безкровна, Kurkul.com, 2019 р.

Виконано за допомогою Disqus
Реклама
Матеріали за темою