Персональний агрономічний супровід 80 Lvl: як працює програма спільного вирощування

Персональний агрономічний супровід 80 Lvl: як працює програма спільного вирощування

18 грудня 2019 778 0

Фермеру непросто підібрати оптимальний гібрид посівного матеріалу, самотужки скоригувати агротехнологію культури, урахувавши особливості ґрунтів та кліматичної зони. Аби не наламати дров із ЗЗР і не прогоріти, компанія Vitagro Partner пропонує програму індивідуального підбору технології або програму спільного вирощування (ПСВ). Про їх нюанси, складові та переваги використання розповість Микола Сучек, начальник відділу насінництва, старший науковий консультант з агрономії компанії Vitagro Partner.

Микола Сучек, кандидат с/г наук, начальник відділу насінництва, старший науковий консультант з агрономії агрохімічної компанії Vitagro Partner

Культури та регіони, задіяні в програмі спільного вирощування

Програму спільного вирощування (ПСВ) або індивідуальний підбір технології може замовити будь-який фермер, який бажає гарантовано отримувати високий врожай за будь-яких умов.

Група компаній Vitagro має земельний банк біля 85 тис. га, науковий відділ, який об’єднує службу агрономів-консультантів, випробувальні полігони (у 2019 р. це 260 випробувально-демонстраційних полів). Тож програма спільного вирощування — це сучасна агрономічна теорія, відпрацьована у польових умовах не один десяток разів.

Найголовніша перевага такої співпраці — агрономічний супровід партнера впродовж усього періоду вирощування. Бо погодні виклики, спалахи хвороб, інвазія шкідників вносять свої корективи в систему догляду за культурами.  Тому консультативний супровід є «червоною ниткою» співпраці. За такої взаємодії усі сторони зацікавлені в одержанні високих врожаїв, адже саме з вирощеного клієнт буде розрахуватися за надані ресурси.

Наразі програму спільного вирощування фермер може отримати з 7 ярих (соя, горох, кукурудза, соняшник, гірчиця біла, пшениця яра, ячмінь ярий) та 3 озимих (пшениця та ячмінь озимі, ріпак) культур.

Поле соняшнику

Програма працює по всій Україні крім Криму і Донбасу, а філії є у зазначених місцях: Волинській, Рівненській, Львівській, Тернопільській, Хмельницькій, Житомирській, Вінницькій, Київській, Чернігівській, Сумській, Полтавській, Черкаській, Кіровоградській та Харківській. Щороку зростає кількість партнерів ПСВ, розширюються масштаби співпраці. Так у 2018 р. до програми долучились 72 агропідриємства на площі біля 7000 га, у 2019 р. — понад 100 господарств із загальним земельним банком понад 8000 га. Якщо говорити про врожай 2020 р, то зараз у рамках програми посіяно озимі на площі понад 4000 га. Деякі господарства користуються програмою спільного вирощування роками. Тож у компанії розроблені готові схеми технологій для різних сівозмін.

Стосовно вартості ПСВ, то для фермерів-партнерів участь у ній безкоштовна. У вартість препаратів закладається тільки кредитна складова, і фермер розраховується за отримані матеріально-технічні ресурси з вирощеного врожаю. Проте ця складова на порядок нижча, ніж якби клієнт брав кредит у банку і сам закупляв необхідні препарати. До речі, за бажанням партнер може взяти ПСВ відразу за гроші, тоді це буде звичайна прайсова ціна зі збереженням агрономічного обстеження та супроводу.

Читати за темою: Вторинний, але мегаважливий — про кальцій та вапнування ґрунтів 

З чого починається спільна програма вирощування?

Якщо аграрій вирішив скористатися індивідуальним підбором технології, слід готуватись до приїзду агронома-консультанта. Фахівець на місці аналізує:

  •  місцеві ґрунтово-кліматичні умови (тип ґрунту та його фізичний стан:гранулометричний склад, ступінь ущільнення, наявність плужної підошви);
  • показники агрохімічного обстеження ґрунту (якщо таке проводилось);
  • систему удобрення;
  • існуючу сівозміну;
  • систему захисту культур (щоб виявити можливу шкідливу післядію раніше внесених препаратів).

Звертається увага на матеріальну забезпеченість і технічне оснащення господарства, типову технологію вирощування, яка використовується. На основі отриманих результатів складається Акт обстеження і робиться ряд висновків, необхідних для прийняття подальших технологічних рішень.

Ключові моменти СПВ

Співпрацюючи з аграрієм за програмою спільного вирощування, компанія Vitagro Partner не менше виробника зацікавлена в отриманні високого врожаю. Досягти цього допомагають агрономи-консультанти. Це не просто випускники агрономічних факультетів, це завжди досвідчені практики з серйозними знаннями. Додатково компанія проводить для них навчання, знайомить з тенденціями сучасних технологій як на полях України, так і в закордонних господарствах та наукових центрах. Тому агроном-консультант — це не просто агроном, а науковець, аналітик, фахівець, який сучасну технологію адаптує до ґрунтово- кліматичних умов, у яких працює. 

 

Оцінивши в господарстві ситуацію, фахівець пропонує фермеру:

  1. Забрати шкідливе ущільнення (плужну підошву), якщо є необхідність. В умовах дефіциту вологи та зміни клімату ця підошва позбавляє мізеру вологи та прирікає рослин на виживання. 
  2. Переглянути сівозміну.  Нерідко доводиться переконувати партнера відмовитись від певних культур на даному полі, коли встановлено внесення на попередник препаратів з фітотоксичною післядією. Після вибору культури підбирається сорт (чи гібрид) найбільш придатний для місцевих ґрунтово- кліматичних умов та інтенсивності технології, яка буде використовуватись (виходячи із матеріально-технічної бази господарства).
  3. Удосконалити технологію вирощування. При написанні рекомендацій виходимо із планової врожайності, яку хоче отримати виробник, системи підживлення, наявної техніки. Усі рекомендовані технології за інтенсивністю в нас поділені на три категорії: для господарств інтенсивного напрямку господарювання, середніх та мінімальної технології. Наприклад, безглуздо рекомендувати інтенсивну технологію вирощування господарству, де вноситься тільки третина від потреби мінеральних добрив, відсутні сучасні сівалки, обприскувачі, і т. д. Для таких господарств прописується і відповідна технологія.

Як підбирається посівний матеріал для СПВ

Компанія Vitagro Partner співпрацює з канадським брендом Sevita Genetics – одним зі світових законодавців у селекції сої. В насінництві зернових колосових культур тісна співпраця з SAATEN-UNION (Німеччина), RAGT Semences та Limagrain (Франція), Оseva Eximpo Praha (Чехія) та іншими. Щодо таких культур як соняшник та кукурудза, то імпортується насіння французької селекції MAS Seeds. Якщо фермер забажає обсіяти вітчизняним насінням, то запропонуємо продукцію Одеського селекційно-генетичного інституту. Вони надали нам 3 ексклюзивні сорти озимої пшениці, пристосовані до екстремальних умов, як, наприклад, сорт Ліга Одеська, Перепілка та Нота одеська. Тому вибрати є з чого. Додайте сюди постійне відстеження сортів – хітів на європейському ринку, новинок, які тільки почали з’являтися на полях, і отримаєте той посівний матеріал, який підійде саме вашим ґрунтам та технологічним вимогам.

Після підбору посівного матеріалу господарству надаються засоби захисту рослин торгової марки Bayton, мікродобрива Energree. Усі агрономи-консультанти озброєні переносними лабораторіями листкової діагностики, тому система удобрення коректується під час вегетації. Всі ці чинники разом з агрономічним супроводом фахівця підвищують шанси на високий врожай.

Читати за темою: Аграрний симбіоз — програма спільного вирощування Vitagro Partner

Коли ПСВ може бути припинена?

Компанія Vitagro Partner зацікавлена у співпраці з фермером, яка триватиме роками. Але коли виробник неодноразово порушує або ігнорує прописані агрономом-консультантом рекомендації, то це може стати підставою для припинення програми.

Адже на кожному етапі вирощування обов’язково проводиться обстеження посівів, за результатом, якого складається акт, де крім поточного стану посівів (ступінь забур’яненості, ураження хворобами, шкідниками, стан рослин і т. д.), ще прописується обов’язковий до виконання регламент робіт. Агрономи добре знають: на полі кожен втрачений день своєчасних строків проведення робіт, правильність прийнятих рішень системи захисту культур  можуть коштувати врожаю. 

© Марина Солонар, Kurkul.com, 2019 р.

Виконано за допомогою Disqus

+ 29° ... + 19°

Вітер

2.5м/с

Опади

0мм

Вологість

54%