Конфлікт за землю на Житомирщині ― як селяни борються за колгоспну спадщину

Конфлікт за землю на Житомирщині ― як селяни борються за колгоспну спадщину

14 квітня 2020 924 0

Випадки рейдерства активізувались, як у сумнозвісні 90-ті в період посівної та після відкриття ринку землі. Про черговий випадок рейдерства редакцію сайту повідомила Марина Антонюк, жителька Любовицької сільської ради Житомирської області.

На території Любовицької сільської ради у межах сіл Ялцівка, Білий берег та Новоселиця землі пасовища та луки займають 850 га вздовж річки Ірша. Ці землі перебувають у спільно-сумісній власності всіх 623 власників земельних паїв колишнього колгоспу та використовуються для випасу худоби. Петро Гарасюта, директор П(ПО)СП ім. Чкалова, який вважає себе правонаступником колишнього колгоспу та представляє інтереси «Корона Сервіс 1» на початку квітня пригнав трактор, який почав розорювати луки. На цей інцидент негайно зреагували місцеві жителі, сільська рада, місцеві активісти.

«Ввечері 1 квітня приїхав трактор аграрної компанії ТОВ «Корона Сервіс 1» і почав орати зазначені землі. Тоді ж дільничний поліцейський зареєстрував кримінальне провадження за фактом самовільного зайняття земельної ділянки працівниками компанії», — йдеться в листі місцевих жителів.

Kurkul.com

Голову сільської ради Віктора Мельника негайно оповістили односельчани. Посадовець відразу виїхав на місце конфлікту.

«Увечері 1 квітня близько 20.00 телефонують мені жителі з повідомленням, що луки та пасовища передисковуються. Я приїхав на місце. На моє прохання пред'явити документи на землю ніхто нічого не показав. Наступного дня з сільськими активістами склали протокол. На сьогодні я не бачив ні державного акту на землю, ні договорів оренди», — прокоментував ситуацію Віктор Мельник

На місце злочину викликали поліцію, склали акт про порушення. Місцеві активісти разом із селищною радою опитали місцевих жителів, письмово звернулись до депутатів обласної ради. Зі слів небайдужих, компанія ТОВ «Корона Сервіс 1» не має документів, які б засвідчували право оренди або власності. Сільський голова Любовицької сільської ради Віктор Мельник у телефонній розмові розповів, що директор П(ПО)СП ім. Чкалова Петро Гарасюта кілька разів заводив розмови, що є впливові люди, які хочуть займатися сільським господарством на території Любовицької сільської ради. Зі свого боку, сільський голова запросив бажаючих до сільської ради щодо перемовин про землю, підготовки договорів оренди. Але на зустріч до нього так ніхто і не прийшов. Тобто ТОВ «Корона Сервіс 1» ніякої землі сільська рада не виділяла. 

Kurkul.com

Цю інформацію підтверджує голова ініціативної групи Борис Гончаренко.

«На другий день після інциденту (2 квітня) директор ТОВ «Корона Сервіс 1» просила організувати зустріч із головою сільської ради й активістами на 16.00, аби показати документи на землю. Ніхто на зустріч не прийшов, ніяких договорів оренди в той день ми не побачили», — запевняє депутат.

Зі слів Бориса Гончаренка, зустріч із головою сільської ради, активістами та пайовиками керівництво «Корона Сервіс 1» переносило щодня. Лише 4 квітня, в суботу, Петро Гарасюта , директор П(ПО)СП ім. Чкалова, який вважає себе правонаступником колишнього колгоспу та представляє інтереси «Корона Сервіс 1», разом з адвокатом агрофірми приїхав на зустріч у сільську раду. Депутат Борис Гончаренко, сільський голова Віктор Мельник, землевпорядник Людмила Єцибенко на зустрічі не побачили жодних документів, які б давали підставу агрофірмі розорювати луки. На зустрічі також не було продемонстровано жодного акту про правонаступництво П(ПО)СП ім. Чкалова, передачу корпоративних прав  ТОВ «Корона Сервіс 1», акти на землю та договори оренди.

«На сьогоднішній день передисковано землі площею приблизно 60-80 га. Але наміри у них зробити більше 800 га, це лише у населеному пункті Ялцівка. Окрім цього, у селі, де зараз знаходиться сільська рада, мають намір обробити гектарів 200-300. Тобто, загальна площа – до 1200 га. В одному з населених пунктів вони вже поназначали території людських сінокосів. На них люди мають державні акти. Якщо у нас мова йде про громадську власність, землі для випасу, то там уже люди мають на ділянки державні акти на сінокоси. А вони вже зробили свої межі – оборали трактором», – розповів Борис Гончаренко.

Kurkul.com

Луки розбрату

Об’єктом рейдерського захоплення стали 850 га луків та пасовищ біля місцевої річки. Віктор Мельник нагадав, що ці землі перебувають у спільно-сумісній власності всіх 623 власників земельних паїв колишнього колгоспу.

Читати за темою: Депутатське рейдерство: що не поділили можновладець і миколаївські аграрії

Як пояснила землевпорядник сільської ради Людмила Єцибенко, під час роздержавлення люди проголосувати за спільно-суміжну власність. Про це складено було відповідний акт. Але наразі той документ втратив юридичну силу. Тож землі під пасовищами залишились юридично не оформленими.

«З 1 січня 2019 р. всі розпайовані землі, паї, які успадкували, і не були витребувані, перейшли у власність сільської ради. Зараз мова йде про 850 га. До нас ніхто клопотання не подавав щодо розорювання лук та ведення сільськогосподарської діяльності на цій території», — прокоментувала ситуацію фахівчиня

Kurkul.com

Людмила Єцибенко пояснила, що Петро Гарасюта скористався нюансом земельного законодавства.

«В законі зазначено: якщо господарство існувало до 2002 року і було правонаступником, то має право на ці землі. У керівника залишилась печатка старого підприємства. То тепер він себе позиціонує, як правонаступник, і передав у користування ТОВ «Корона Сервіс 1» 850 га. Ми вже тиждень воюємо з господарством щодо документів. Запевняють, що документи виготовляються заднім числом», — пояснює землевпорядник.

Згідно з даними Feodal.Online господарство П(ПО)СП ім. Чкалова взагалі не має земельного банку.

Feodal.Online

Згідно з даними Youcontrol.com.ua Приватне (Приватно-орендне) сільськогосподарське підприємство ім. Чкалова засноване 24 травня 2001 р. 

Youcontrol.com.ua

Конфлікт триває

На жаль, інцидент з розорюванням луків не обмежився 1 квітня. Так, Віктор Мельник і сільські активісти повідомили в листі та під час телефонної розмови, що 7 квітня на територію лук знову заїхали два трактори.

«Зранку 8 квітня адвокат Гарасюти привозить документи до сільської ради. А вже в 12.00 дня на територію пасовища виїхали два трактори, які розкорчовували луки, та орали землю», — прокоментував депутат Борис Гончаренко.

Сільський голова Віктор Мельник та землевпорядник Людмила Єцибенко натомість зазначають, що 7 квітня представники ТОВ «Корона Сервіс 1» привезли до сільської ради лише титульні аркуші актів на землю, договорів оренди та правоустановчі документи.

Kurkul.com

Активісти вдруге заблокували діяльність рейдерів, викликали поліцію. Прибувши на місце конфлікту, правоохоронці зазначили, що за фактом рейдерства вже відкрито кримінальне провадження. Трактори, які розкорчовували чагарники та дискували луки, відправили на штрафмайданчик. Голова сільської ради подав клопотання до обласної прокуратури та СБУ. Активісти звернулись до депутатів обласної ради, аби вони також дали запит до СБУ та прокуратури.

«До поліції надійшли заяви від обох сторін-учасників конфлікту. Наразі розпочато кримінальне провадження за ст. 197-1(Самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво) Кримінального кодексу України. Це попередня кваліфікація події. Вилучено трактор та вирішується питання про накладення на нього арешту на період проведення досудового розслідування. Триває встановлення всіх обставин», – поінформувала речниця ГУНП у Житомирській області Алла Ващенко.

У відповідь на свої дії місцеві жителі почали отримувати погрози від представників агрофірми. Зі слів Світлани Єцибенко, луки біля річки  використовувались як пасовища для худоби, місце відпочинку дітей. Наразі жителі бояться, що якщо землю почнуть обробляти, то їх корови залишаться без пасовищ, а самі жителі не зможуть навіть підійти до річки.

Якщо аграрна компанія і далі буде продовжувати самовільне захоплення земель, селяни налаштовані виходити на акції протесту і перекривати автошлях М07 «Київ-Ковель».

На жаль, журналістам Куркуль не вдалося зв’язатися з представниками ТОВ «Корона Сервіс 1» та           П (ПО) СП ім. Чкалова. Тому в даному матеріалі викладаєм точку зору місцевих жителів, активістів, голови сільської ради.

© Марина Солонар, Kurkul.com, 2020 р.

Виконано за допомогою Disqus