Депутатське рейдерство: що не поділили можновладець і миколаївські аграрії

Депутатське рейдерство: що не поділили можновладець і миколаївські аграрії

29 листопада 2019 1820 0

Перед майбутнім відкриттям ринку землі рейдери активізувались, як у сумнозвісні 90-ті. Кожен вітчизняний фермер або стикався з цією напастю особисто, або чув від колег про ці ситуації. У таких випадках аграрії стукають в усі двері, звертаються до правоохоронців, ЗМІ та депутатів, сподіваючись на захист і допомогу. Але що робити, коли самі законотворці починають захоплювати в селян землю?

Так, Ірина Зоря, дружина голови СФГ «Орфей» Володимира Зорі, звернулася до редакції Kurkul.com з повідомленням про рейдерське захоплення землі господарства депутатом Миколаївської обласної ради Ігорем Івануною.

Читати за темою: Земля розбрату: боротьба за відумерлу спадщину на Чернігівщині 

Зі слів фермерки, 23 листопада на поле з озиминою заїхав трактор з плугом і почав переорювати посіви. На вимоги зупинитися порушник не зреагував. Не намагалися зупинити механізатора і поліцейські, які прибули на виклик. Проте Ірині Зорі зателефонував сам Ігор Івануна, який заявив, що тепер є новим орендарем цього поля і буде його обробляти на законних підставах.

«На даному полі ми маємо договори оренди на майже 100% паїв. Лише одна ділянка, де померла власниця паю, була не зареєстрована в Мін'юсті. Але договір оренди по цій ділянці вже був зареєстрований в ДЗК. Зараз ми подали документи у комісію при Мін'юсті, яка має вирішувати такі питання подвійної реєстрації, й чекаємо рішення. Якщо комісія не зробить нічого — будемо йти до суду», — говорить Ірина Зоря

У відповідь на бездіяльність поліції аграріям довелось самотужки зупиняти техніку і рятувати озимину, хоча зловмисники встигли переорати 20 га.

Згідно з даними сервісу Feodal.online, в межах Доманівської селищної ради пов’язане з Ігорем Івануною ТОВ «Ніколь Агрозем» має усього 4 земельні ділянки, з яких одна — на вказаному полі, де відбувається рейдерське захоплення.

«Очевидно, що «Орфей» мав договір оренди земельної ділянки 2008 року та додаткову угоду від 2010 року з власником паю. Після смерті власника пай успадкований у 2012 році. СФГ «Орфей» не замінив сторону договору оренди та не вніс дані відомості в ДРРПНМ Мін’юсту. Цим і скористався «Ніколь Агрозем», уклавши договір оренди зі спадкоємцем земельної ділянки. 

Загалом такі конфлікти мають вирішуватись у судовому порядку, і суд мав би скасувати факт подвійної реєстрації прав оренди на один і той же пай», — говорить засновник сервісу Feodal.online Андрій Дем’янович.

Водночас власниця паю Світлана Іванцова заявляє, що продовжує співпрацювати з СФГ «Орфей».


 «Хто взагалі той Івануна? Я такого не знаю і в очі не бачила. Продовжую здавати пай в оренду Володимирівні (ред. Ірина Зоря). Вже з нею перезаключили договір. Ні з якими депутатами я не зустрічалась і нічого не підписувала. Мою землю обробляє «Орфей», — коментує Світлана Іванцова

У відповідь на конфлікт довкола поля озимини Ігор Івануна записує відеозвернення, яке викладає на власній сторінці у Facebook ввечері 24 листопада. Депутат обіцяє впродовж тижня викласти факти по Доманівці: заяви і покази поліції.

«Фермерка з Доманівки найняла проти своїх пайовиків добробатів. Добробати побили людей. Постраждалі написали заяви, знімуть побої, будуть викладені покази поліції. А фермерці «Орфею» і «Алмазу» я хочу сказати таке: ви найняли добробатів, які б'ють ваших пайовиків. Це початок кінця вашої діяльності як фермера, якщо ви наймаєте таких найманців», — заявив депутат

На жаль, випадок із СФГ «Орфей» та Ігорем Івануною не поодинокий. Фермери  скаржились на дії депутата неодноразово. 

Так, 4 вересня 2018 р. керівник ФГ «Васильок» Євген Гаршин повідомив про погрози Ігора Івануни забрати землю та урожай фермера.

Євген Гаршин, керівник ФГ «Васильок»

Конфлікт розпочався 3 роки тому, коли Гаршин взяв в оренду землю в родичів Н. Тернавської. Непорозумінь не виникало, орендна плата сплачувалась вчасно, поки власники паю не вирішили восени 2018 р. перейти до ПП «Ніколь Агро», власницею якого є дружина Івануни. Євген Гаршин, розрахувавшись за оренду з власниками паю та отримавши від них відповідну розписку, через кілька днів почав отримувати погрози від невідомих. Начебто фермер не заплатив орендодавцям. Хоча розписка за оплату була в аграрія на руках.

А вже 4 вересня 2018 р. представники фермерського господарства побачили, як із їхнього орендованого складу невідомі навантажують горох у мішки і далі завантажують їх у машини з логотипом «Ніколь Агро». Працівників фермерського господарства і директора всередину складу не пускали невідомі. Згодом на місце приїхав депутат Івануна з погрозами Євгену Гаршину: «Догрався? Я тебе розчавлю. Що захочу, те і зроблю».

Ігор Івануна, депутат обласної ради від ВО «Батьківщина»

«Спочатку в показах Н. Тернавської фігурувала цифра 60 т гороху, що начебто я їм винен. Потім показник зменшився до 32 т, потім ще до 28 т. В справі щоразу міняються її показники. То скільки я винен?», — запитує аграрій

Згідно з рішенням суду, забраний зі складу горох не заарештували і постановили повернути Гаршину. Але, зі слів аграрія, поліція вимагала повернути зерно Івануні, а не власнику.

 «У них (ред. «Ніколь Агро») є ціла бригада активістів. Вони заблокували Миколаївське районне відділення поліції, мовби я у них вкрав горох. Але коли я привіз всі документи, які засвідчують, що я сіяв той горох, то справу повторно так і не відкрили», — пояснює фермер 

Аби захищати інтереси фермерів, протидіяти рейдерству, аграрії Миколаївського району створили громадську організацію «Агро-Сила». До неї увійшли 48 керівників найбільших фермерських господарств району, головою обирають Сергія Протченка.

 Сергій Протченко, голова ФГ «Діброва»

 3 червня 2019 р: в Миколаєві біля ОДА на мітингу аграріїв проти змін до Податкового кодексу Сергій Протченко, депутат Миколаївської районної ради, директор фермерського господарства «Діброва» разом з іншими фермерами заявили про рейдерське захоплення землі та підробку документів депутатами обласної ради від ВО «Батьківщина» І. Івануною та М. Соколовим. Зі слів аграріїв, уже кілька років обласні законотворці підробляють документи Нечаянської та Михайлівської ОТГ, привласнюючи собі землю недієздатних осіб, АТОвців.

7 червня 2019 р: миколаївські аграрії у складі громадського об'єднання «Агро-Сила» повторно поскаржились на рейдерські дії депутата Івануни. Фермери С. Протченко, Л. Драбаха та інші активісти завітали на засідання комісії з питань промислової політики та підприємництва, енергетики та енергозбереження, транспорту та розвитку інфраструктури Миколаївської ОДА. Аграрії продемонстрували оригінали документів на земельні паї, розповіли про випадки підробки документів Держреєстру депутатом Івануною.

21 червня 2019 р. на трасі М-14 «Миколаїв-Одеса» поблизу селища Весняне відбулася акція протесту за участю фермерів. Учасники громадського об'єднання «Агро-Сила» намагалися привернути увагу до рейдерського захоплення землі депутатом Івануною. До мітингувальників вийшли очільник райради Ігор Мухарський, голова РДА Алла Воробйова та голова облради Вікторія Москаленко, голова Веснянської ОТГ Леонід Мухарський і Кривобалківський сільський голова Федір Мухарський.

Читати за темою: Малюська призначив голову Антирейдерської комісії

Депутати обласної ради не підтримали фермерів, порадили звернутися до правоохоронних органів та зняли питання рейдерства з порядку денного.

2 липня 2019 р.: на поле з кадастровим номером «4824282700:09:000:….» Нечаянської сільської ради близько 21.00 заїхала сільськогосподарська техніка І. Івануни та почала збирати озиму пшеницю. Представники ГО «Агро-Сила» Сергій Протченко та Євген Гаршин виїхали на поле. Маючи на руках виписку з публічної кадастрової карти, фермери заявили, що поле з озиминою не належить Ігорю Івануні. Із 62 земельних ділянок лише 15 орендує Івануна, а решту обробляють інші фермери. 

В управлінні Національної поліції повідомили, що частина земельних ділянок розміром 80 га засіяна агрофірмою «Ніколь Агро», яка зареєстрована на дружину Ігоря Івануни. При затриманні техніки виявилось, що встигли обмолотити 12 га пшениці, навантажити в машину 30 т збіжжя.

 На основі звернення громадян відкрили кримінальне провадження за частиною 1 статті 1978-1 Кримінального кодексу «Самовільне захоплення земельної ділянки».

«До 5 години ранку закінчили допитувати свідків і машину поставили під арешт. Щодня телефонували у поліцію і питали, чи машина із зерном під арештом. Нас запевняли, що так. А потім ми приходимо на суд і дізнаємося, що за документами начебто машину просто затримали на трасі через відсутність техпаспорта. Саму вантажівку власники встигли перепродати.

Особисто мені Івануна пропонував 40 тисяч доларів, аби я не розкручував справу в інтернеті і не прибирав поля. Я принципово відмовився», — коментує Євген Гаршин

Активіст «Агро-Сили» розповідає, що наразі проти Івануни порушено 23 справи, 7 з яких доведені до кінця.

Редакція Kurkul.com продовжує моніторити ситуацію стосовно рейдерських захоплень у Миколаївській області і чекає на повідомлення фермерів, які також постраждали від рейдерства.

© Марина Солонар, Kurkul.com, 2019 р.

Виконано за допомогою Disqus

+ 16° ... + 6°

Вітер

3.2м/с

Опади

2.4мм

Вологість

49%
Матеріали за темою