Валерій Любіцький, головний агроном ТОВ «АФ Київська»

Валерій Любіцький: Як обрати гібрид кукурудзи під конкретне поле

22 квітня 2020 487 0

«Агрофірма Київська» розташована у Макарівському районі Київської області. Зембанк господарства становить 5 тис. га, з яких орієнтовно 2,2 тис. га під кукурудзою. Валерій Любіцький, головний агроном господарства розповів Kurkul.com про результати минулого сезону, власний підхід до вибору гібридів кукурудзи та ставлення до переходу окремих компаній-виробників насіння на прямі продажі. Далі — пряма мова.

Про минулий сезон

Минулий сезон не можу назвати звичайним не можу. Він був досить складним через перепади температур та проблеми з вологою. Ситуацію ускладнювали грунти, у нас вони піщані, слабкі, малогумусні, з глеєвою основою, тому піддаються ерозійному впливу води. Були такі опади, що просто змивали посіви, або вимивали грунтові гербіциди. Тому рік був для нас непростим. Попри це, якихось додаткових змін у технологію вирощування кукурудзи не вносили. У підсумку, отримали 7,5 т/га кукурудзи, на деяких ділянках 8,1 т/га.


Читати за темою: Як обрати гібрид кукурудзи?

Про співвідношення ціна/якість для гібридів кукурудзи

Використовуємо гібриди Dekalb (Monsanto), Pioneer (Corteva Agriscience), «КВС-УКРАЇНА» та «Лімагрейн Україна» , з якими вже давно працюю. Якщо говорити про показник ціна/якість для гібридів цих компаній — однозначної відповіді дати не можна. Оскільки все це насіння позиціонується в різних цінових сегментах. Крім того, гібрид обирається не тільки за кращою ціною, а й за типом грунту, для якого він призначений, ФАО, умовами сезону тощо. Якщо це інтенсивний гібрид, то розумієш, що йому треба дати «поїсти», і на піщаному чи мінеральному грунті його сіяти не будеш, а шукатимеш кращі умови.

Так, гібриди Monsanto в моєму топі. Нам відомо який результат вони можуть видати на відповідному грунті. Pioneer теж має гарні гібриди, і «КВС-УКРАЇНА» та «Лімагрейн Україна». До того ж у них ціна не така висока, як у Monsanto, що дозволяє дещо знизити витрати. 


Про критерії вибору гібридів

Загалом, кожна насіннєва компанія має у своєму портфоліо декілька гібридів, що заслуговують на увагу. Але вони можуть у тих чи інших умовах себе не розкрити. І тільки знання агронома, або інтуїція підкаже чи в цей рік сіяти цей гібрид при цих умовах, чи ні.

Можу навести приклад із ДКС 4014 гібридом Monsanto, який мені давав 10,5 т/га, а були роки, коли отримував 7,3 т/га. Ось така різниця. І як вам сказати гарний гібрид чи поганий? Все залежить умов, клімату, ґрунтів. Це зона Полісся, у нас дуже різні грунти. На одному полі може бути 8–12 видів. Тому доводиться підбирати гібриди до кожного типу грунту. Загалом, ми не робимо ставку на гібрид однієї компанії, у структурі кожен із гібридів займає 10- 30 % посівних площ.

Якщо ж говорити про новинки, то такі гібриди ніколи не беремо у великій кількості. Спочатку сіємо на 5–20 га, залежно від того, скільки хочемо порівняти сортів. Випробовуємо їх протягом 2–3 років і далі обираємо вже ті, які показали найкращий результат.

В принципі компаній-виробників і цього року змінювати не будемо ― ті компанії, що сіяли, ті і будемо сіяти. Просто сегмент відповідного насіння будемо також підбирати відносно того, які ґрунти попадають в цьому році, які поля. 

Ті гібриди, які ми вже розуміємо, а їх перепробували ми немало, ті які розуміємо, які вже сіяли ― з них і вибираємо. Але ще дивимося також на товарні посіви сусідніх господарств ― хто що сіє. Вибираємо, дивимося потім на структуру сівозміни, які  поля попадають у нас на наступний рік: кращий сегмент полів, гірший, середній ― тоді поступово ми можемо планувати загальну цінову політику. І відносно цінової політики ти можеш розуміти, яка компанія може представити краще портфоліо для цього типу ґрунту, певний перелік гібридів. І тоді з того і вибираємо. 

Про перехід на прямі продажі компаній-виробників

Особливої різниці у ціновій політиці між минулим і цим роком після переходу окремих компаній на прямі продажі. Як на мене — нічого не змінилося. Для агрохолдингів, де під кукурудзою може бути і 50 тис. га, можливо, це і відіграє якусь роль, а для невеликих господарств — це не матиме ніякого значення.

Якщо мені дуже потрібні будуть певні гібриди, і на 100% буде відомо, що я їх хочу, і не дивитимусь напряму це чи через дистриб’ютора, по передоплаті чи ні ― я дізнаюсь у кого вони є, замовлю і куплю. 

Це так само, як у своєму житті ми задаємося питанням, що хочемо щось почати робити. Наприклад, кинути палити, або  почати займатися спортом. Але якщо ми цього не почали робити ― знаходимо якісь причини, чому ми цього не зробили. Ми зазвичай любимо говорити, що у нас не вистачає для цього часу, а насамперед є відповідь на це питання – у нас не було на це бажання, для того щоб знайти цей час. 

© Андрій Яцина, Катя Капустіна, Kurkul.com, 2020 р.

Коментувати
Виконано за допомогою Disqus