Проблеми та перспективи вирощування конопель: досвід США

Проблеми та перспективи вирощування конопель: досвід США

25 червня 2020 868 0

Переклад з англійської

Здавна наші пращури не тільки вживали коноплі в їжу та годували худобу, а й ткали з неї сукно, шили одяг, та навіть виготовляли декоративні вироби і ліки. На теперішній час асортимент виробів з конопель налічує понад 50 тисяч різних товарів. Згідно зі статистикою, за останнє десятиліття оборот ринку технічних конопель виріс з нуля до сотень мільярдів доларів. Проте, поки у всьому світі зростає попит на подібну продукцію, проблема відмежування технічних конопель від нелегальних її сортів, збуту вирощеного врожаю та його ліцензування не збавляють обертів на теренах багатьох країн. Тож, ми вирішили поділитися досвідом американських фермерів та окреслити наявні проблеми конопляної галузі США, а також перспективи вирощування конопель.


Тернистий шлях до проголошення конопель сільськогосподарською культурою

Протягом останніх кількох років, коли ціни на просапні культури знижувалися, фермери та землевласники по всій країні шукали альтернативні культури, які могли б покращити фінансові результати діяльності. З прийняттям у США законопроєктів про фермерське господарство у 2014 та 2018 роках промислові коноплі стали однією з можливих альтернатив. Законом про фермерське господарство від 2014 року було оголошено промислові коноплі (коноплі із вмістом тетрагідроканабінолу (ТГК) не більше 0,3%) потенційною сільськогосподарською культурою, відмежувавши її від нелегальної родички — марихуани. Так, у 2018 році коноплі вилучили з переліку наркотичних речовин, оголосили їх сільськогосподарською сировиною, та забезпечили їх сільськогосподарським страхуванням.  

Читати за темою: АгроПолігон: органічна технологія вирощування льону та технічних конопель

З того часу, як закони про фермерське господарство усунули перешкоди для конопель на федеральному рівні, кожен штат має право вирішувати, чи приймати закон, який легалізуватиме цю сільськогосподарську культуру та подати в Міністерство сільського господарства США план, в якому будуть окреслені законодавчі норми та закони щодо виробництва конопель, їх тестування, ліцензування та транспортування. Наприклад, штат Айова прийняв закон про легалізацію конопель та їх план був затверджений  Міністерством сільського господарства США 20 березня 2020 року. 


Як використовують коноплі?

Коноплі — універсальна культура, яку можна вирощувати для отримання насіння, волокна чи олії. Насіння конопель має потенціал у якості харчового чи кормового продукту, проте харчові продукти мають бути затверджені Управлінням з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів (FDA), а кормові — Американською асоціацією державних інспекторів з якості кормів для тварин (AAFCO). На цей час, конопляне насіння і конопляну олію можна використовувати у виробництві харчових продуктів. Проте, поки що коноплі у будь-якому вигляді не дозволено використовувати в якості компоненту комбікорму. Насіння конопель можна пресувати, як і соєве, для отримання олії. Олія з насіння конопель має промислове та косметичне застосування, наприклад, його додають до складу шампунів та мила. Волокна конопель можна використовувати для виготовлення паперу, текстильних матеріалів, тканин та різних будівельних матеріалів. Завдяки своїй гнучкості та міцності волокна конопель мають потенціал в якості замінника скловолокна. Водночас, великий інтерес також викликає інше застосування конопель — у виготовленні канабідіолової олії.  Канабідіол (КБД) — не психоактивна речовина, яку можна виділити з конопель у вигляді олії. Варто зазначити, що канабідіолова олія відрізняється від конопляної олії. Канабідіол можна отримати з різних частин рослини, проте найбільша концентрація речовини спостерігається в незапиленних квітах конопель. Згідно з приблизними підрахунками, для виготовлення фунту канабідіолової олії потрібно 20 фунтів цвіту конопель. Існує думка, що канабідіолову олію можна використовувати в медичних цілях для полегшення болю та зменшення симптомів ряду захворювань. Проте, було проведено надто мало досліджень, щоб підтвердити ці припущення, а для будь-яких медичних застосувань (крім місцевого та косметичного застосування в кремах та лосьйонах) потрібне схвалення Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів (FDA).

 


Особливості вирощування конопель

Процес виробництва продуктів з конопель залежить від цільового ринку. Для ринку волокон виробники обирають сорти конопель, які можна густо засівати, тим самим мінімізуючи локалізацію ресурсів у стеблі рослин. Для ринку насіння посів має бути зрідженим для того, щоб максимізувати ріст насіння. Для виробництва канабідіола, густота посіву повинна бути ще меншою, щоб дозволити рослинам розростися та рясно цвісти. Оскільки цвіт конопель необхідний для видобутку канабідіола, тичинкові квіти видаляють, щоб уникнути запилення. Процес виробництва канабідіола у відкритих полях може бути ускладнений, тому, що існує ймовірність перехресного запилення з дикими коноплями, які ростуть в ровах та інших середовищах.  

Маркетинговий потенціал конопель розкрився дуже різноманітними способами. Кілька ліній одягу, таки як Patagonia, представили свої колекції з конопляної тканини. Деякі компанії спробували використовувати волокна конопель як ізоляційний матеріал чи як природний зміцнюючий матеріал у будівництві та будівельних матеріалах, наприклад, суміш бетону та костриці коноплі. Але багато людей зосередилися на потенціалі конопель у виробництві продуктів харчування, корму та лікувальних засобів, особливо з канабідіолом та іншими хімічними сполуками. За останні роки все частіше можна побачити продукти з конопель в продуктових магазинах, цілодобових мінімаркетах та інших магазинах. Проте, існує одна проблема, яка полягає в тому, що багато з цих продуктів проходили лише ринкове тестування, а деякі, як, наприклад,  канабідіол, продавались нелегально. Як вже зазначалось, хоч конопляна олія є легальним харчовим продуктом, канабідіол — ні. Тож, наявність продуктів з канабідіолом на полицях магазинів призвела до плутанини та створила ілюзію, що всі потенційні продукти, які можна зробити з конопель, є легальними.


Поради тим, хто хоче вирощувати коноплі

Отже, для того, хто захоче вирощувати коноплі, чи то як виробник, чи як землевласник з орендарем, який буде вирощувати коноплі на вашій ділянці, найбільшою проблемою стане пошук стабільного маркетингового каналу. Для більшості сільськогосподарських підприємств Айови існує безліч ринків, де виробники можуть продавати свої сільськогосподарські культури, тварин та похідні продукти. Для конопель все зовсім не так. Нині в Айові немає ні організованих ринків для конопель, ні їх переробників. Це не той тип ринку, на якому слід використовувати підхід «якщо ти його вирощуєш, то переробники з’являться», оскільки витрати на виробництво можуть бути надзвичайно високими, а процес затвердження продуктів з конопель, особливо канабідіолу, може забрати досить багато часу. Досвід штатів, які почали працювати над цією проблемою раніше за Айову, показує, що розвиток ринків конопель займає дуже багато часу. Для прикладу, можете прочитати ці історії в Forbes, Harvest Public Media та Hemp Industry Daily. 

Перш ніж ви покладете першу насінину конопель в ґрунт, вам варто знати, чи є ринки збуту для вирощеного врожаю, або навіть більше — мати вже укладений договір з переробником. Вам необхідно розуміти, які потенційні юридичні та ринкові труднощі чекають на вас, якщо ваші коноплі протестують та виявлять, що вміст тетрагідроканабінолу (ТГК) перевищує допустиму норму 0,3%. Хто в такому випадку оплатить знищення врожаю? Які будуть юридичні наслідки, якщо ваш урожай перевищить ліміт ТГК? Адже якщо ви перевищите дозволений рівень «недбалості», то порушать кримінальну справу. З огляду на мінливу юридичну та нормативну ситуацію з коноплями, доцільно було б обговорити будь-які перспективи конопельного бізнесу з юристом. 

На даний момент, видобуток та переробка канабідіолу є незаконними в Айові. В законодавчому органі штату вже зареєстровано законопроєкт, покликаний легалізувати ці процеси. Проте, законодавчий орган припинив свою роботу у зв'язку з пандемією COVID-19, і тому поки невідомо, коли буде наступне засідання законодавчого органу. Якщо цей законопроєкт все-таки приймуть і закон підпишуть, то будуть встановлені нормативні вимоги, які прирівняють місце переробки конопель з ліцензованим закладом харчової промисловості. Якщо ви будете вирощувати коноплі для отримання канабідіолу, ймовірно, для його видобутку вам доведеться вивозити врожай 2020 року за межі Айови. Зараз так само важко скласти ціну на коноплі, як і знайти її переробників. Проте, повідомляють, що загальна тенденція в конопельній галузі полягає у зниженні цін. Hemp Benchmarks створили індекс цін коноплі, що ґрунтується на цінах, які вони виявили в трьох найбільших штатах-виробниках конопель (Колорадо, Кентуккі та Орегон). Він знизився на 84% з липня 2019 року до січня 2020 року. Щонайменше три переробника з (Atalo, GenCanna та Sunstrand) оголосили себе банкрутами у 2020 році. Важко створити нові ринки, особливо коли ви при продажі стикаєтесь з численними юридичними та логістичними труднощами щодо вирощеного урожаю. Існує думка, що в довгостроковій перспективі коноплі стануть плодовитою сільськогосподарською культурою для деяких виробників з Айови, проте короткострокові перспективи залишаються похмурими для тих, хто вирішить вирощувати коноплі цього року. Як показують банкрутства в Кентуккі, те, що компанія сьогодні переробляє продукт ще не означає, що вона буде його переробляти завтра.


Підсумки

Останні декілька років сільське господарство стикається з багатьма труднощами. Врожаї традиційних культур були невеликими, а доходи фермерів зменшились. Виробники та землевласники шукають альтернативні сільськогосподарські культури, які б запропонували хоч якісь перспективи прибутковості. Ми вже спостерігали за такими сільськогосподарськими «лихоманками» раніше — страуси, топінамбур, ягоди горобини і т.д. І проблема була навіть не в тому, що не було ринків збуту для цих продуктів, а скоріше в тому, що вони були занадто розрекламовані та первинне виробництво випустило більше продукту, ніж ринок зміг витримати. Здається, що коноплі матимуть схожу долю. Декому пощастить збільшити свої статки, проте більшість виробників прогорить, витративши купу грошей на сільськогосподарську культуру, яка не принесе ніякого прибутку. 

Автор: Чед Харт, Університет Айови, США

Джерело: crops.extension.iastate.edu

© Kurkul.com, 2020 р.

Виконано за допомогою Disqus