Стомлені карантином — чим для фермера обернеться карантин вихідного дня

13 листопада 2020 1044 0

При згадуванні слова «карантин» в агровиробників сіпається око, а від перерахунку можливих чи задіяних втрат — голова йде обертом. Тільки-но фермери оговтались від жорстких весняних обмежень, як настала черга для нових змін. Що таке карантин «вихідного дня», які обмеження він зумовлює та як таке рішення уряду відіб'ється на прибутках сільгоспвиробників, читайте у матеріалі Kurkul.com.


Що, знову карантин?!

Через стрімке зростання захворюваності, Кабінет Міністрів України 11 листопада погодив рішення щодо запровадження карантину «вихідного дня», який діятиме з 14 листопада до 30 листопада 2020 р. з 00:00 суботи до 00:00 понеділка.

Зокрема, у вихідні дні до обмежень, що передбачені у будні дні, додатково буде заборонено:

  • приймання відвідувачів у сфері громадського харчування;
  • приймання відвідувачів у ТРЦ;
  • приймання відвідувачів в інших закладах розважальної діяльності;
  • приймання відвідувачів суб’єктами господарювання, які провадять діяльність у сферіторговельного і побутового обслуговування населення, крім:
  1. торгівлі продуктами харчування в магазинах, 60% торговельної площі яких призначені для торгівлі продуктами харчування, пальним, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, ветеринарними препаратами, кормами;
  2. провадження діяльності з надання фінансових послуг, діяльності фінансових установ і діяльності з інкасації та перевезення валютних цінностей,
  3. діяльності операторів поштового зв’язку, а також медичної практики, ветеринарної практики, 
  4. діяльності автозаправних комплексів (без зон харчування), діяльності з технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів;
  5. діяльності закладів культури і проведення культурних масових заходів, окрім роботи суб’єктів господарювання, пов’язаної з виробництвом аудіовізуальних творів, зокрема здійснення кіно- та відеозйомки, за умови обмеження доступу до місця зйомки;
  6. діяльності спортивних залів, фітнес-центрів, басейнів.

Міністр охорони здоров’я Максим Степанов зазначив, що такі міри були прийнято, адже введення повного локдауну в країні неможливе, оскільки за розрахунками Міністерства економіки та Міністерства фінансів, цього не витримає українська економіка.


Можливі наслідки для фермерів

Зменшення об'єму закупівель ресторанами

На суботу та неділю припадає основна частина прибутку закладів громадського харчування. У вихідні дні кафе та ресторани заробляють в середньому 40% від свого тижневого обороту.

Карантин вихідного дня призведе до різкого зменшення прибутків закладів. Для ресторанного бізнесу, маржинальність якого не перевищує 20%, це робота в збиток. Відповідно, частину закладів підприємці будуть вимушені закрити, а інші — кардинально зменшити свої витрати, зокрема на закупівлю продуктів харчування, 30% яких постачають фермерські господарства.

«Це призведе до збитковості абсолютно всіх ресторанів, а значить — різкого скорочення персоналу і масового закриття. Обмеження на роботу після 22:00 «підрізало» близько 15% обороту. Якщо до того ж заборонять роботу на вихідних і в п'ятничний вечір, ми недоотримаємо ще 60% прибутку. Крім того, карантин вихідного дня зламає весь виробничий процес. Ресторан — це безперервне виробництво, заготівельний процес якого іноді займає 2-3 дні, включаючи і замовлення й закупівлю продуктів», — пояснив Денис Жаткін, власник ресторанних закладів «Кеди мистецтвознавця», «Донерна» і «Каструлька праски варить рис».

Закриття продовольчих ринків

Наразі невідомо чи будуть працювати продовольчі ринки. Однак, їх закриття на період найбільших продажів сформує повторний удар для аграрного бізнесу та подорожчання продукції.

Ринки є найбільшим каналом продажу українських овочів і фруктів, левова частка яких вирощується в фермерських господарствах. Дрібні фермери не поставляють продукцію в роздрібні мережі, оскільки самостійно не можуть сформувати необхідну для цього мінімальну комерційну партію продукції. Тому закриття в найприбутковіші дні торгових майданчиків позбавить аграріїв головного каналу збуту і, відповідно, доходу. Постачальники в роздрібних мережах можуть скористатись ситуацією і штучно підняти ціни.

alt

 

«Понад 80% виробництва вітчизняних овочів і фруктів сконцентровано у дрібних виробників. Цей сезон був досить складним для фермерів, через низькі ціни і складні кліматичні умови. Таке рішення уряду може позбавити велику кількість аграріїв заробітків», — наголосив головний редактор Kurkul.com Микола Сирота.  

 

Дмитро Устенко, засновник ферми KozzziMoni зазначив, що не бачить необхідності введення таких обмежень, адже це безпосередньо вплине на об'єми збуту та виробництва продукції.

«Такий локдаун, на мою думку, більше торкнеться тих господарств, які постачають продукцію у ресторани, оскільки розміри замовлень істотно зменшаться. Не розумію, як такі нововведення скоротять кількість хворих на коронавірус....(сміється), але по економіці підприємців і всіх постачальників точно вдарить. Ми постачаємо продукцію у магазини, маємо надію, що наслідки карантину «вихідного дня» нас не зачеплять», — сказав він.

alt

 

Заступниця голови правління в ГС «Вівчарство та козівництво України» Наталя Якименко додала, що фермери повинні мати можливість продати продукцію, а якщо ринки працювати не будуть, то удар «по кишені» гарантований. До того ж, яких кроків чекати від аграріїв на цей раз — незрозуміло (прим. ред. мається на увазі події травня-квітня, коли фермери викидали урожай на звалище в знак протесту проти закриття ринків). 

«Фермери звичайно постраждають, оскільки саме у вихідні дні люди зазвичай купують продукти як на ринках, так і на фермерських ярмарках та інших торгових майданчиках. Це стосується всіх типів продукції, які виготовляють фермерські господарства — від молока і меду, до сирів, вина і м'яса. Якщо не буде можливості продати товар на вихідних, агровиробники значно скоротять свої прибутки», — розказала пані Наталя.


Відголос українців

Необхідно зазначити, що таке рішення уряду вже отримало відголос серед представників малого та середнього бізнесу. Так, 11 листопада Українська ресторанна асоціація та Регіональні ресторанні об’єднання провели загальноукраїнську акцію #МаюПравоПрацювати проти запровадження Карантину вихідного дня. Зокрема, у Києві взяли участь в акції близько 2,5 тис. представників ресторанної галузі. 

Наразі до протесту приєднались вже 23 міста: Київ, Львів, Луцьк, Харків, Рівне, Суми, Тернопіль, Полтава, Запоріжжя, Маріуполь, Херсон, Івано-Франківськ, Одеса, Дніпро, Миколаїв, Мелітополь, Житомир, Краматорськ, Кривий Ріг, Кропивницький, Хмельницький, Черкаси, Чернівці та Вінниця. 

Крім того, на сайті Офіційно інтернет-представництва Президента України 10 листопада була оприлюднена електронна петиція №22/108562-еп «Ні карантину вихідного дня! Ні обмеженням в здійсненні підприємницької діяльності!», яка вже отримала 17,8 тис. голосів із 25 тис. необхідних. В соціальних мережах активно діляться посиланням і пропагандують голосувати, «якщо розумієте наслідки таких обмежень для населення».   


Протидія мерів 

Не всі керівники великих міст схвалили таке нововведення уряду. Міські голови мотивували небажання виконувати розпорядження центральної влади, що пов'язано з економікою міст та місцевими виборами.

Мер Львова Андрій Садовий першим заявив про неприйняття ідеї «карантину уїк-енду», ще до його офіційного затвердження. Так, 11 листопада він вийшов до пікетувальників, які протестували проти нових обмежень для малого і середнього бізнесу, і заявив, що повністю розділяє їх невдоволення.

«Локдаун на вихідні — абсурд. Таке враження, що в нас важливі рішення спочатку ухвалюються, а потім чиновники починають аналізувати, що ж вони наробили. За суботу-неділю заклади сфери обслуговування отримують близько 40% свого тижневого доходу. І це не історія про розваги — це живі гроші, які годують тисячі сімей. Хто буде компенсувати ці втрати?», — написав міський голова на своїй сторінці у Facebook.

Слідом за Львовом проти ініціативи центральної влади виступив Миколаїв в особі мера Олександра Сенкевича.

«Такі жорсткі заходи безпеки значно «вдарять» по наступному бюджету нашого міста. Я спілкуюсь з представниками готельно-ресторанного бізнесу — усі кажуть про одне. Якщо їхні заклади будуть зачинені на «карантин вихідного дня», то й сенсу працювати взагалі немає», — зазначив він. 

У Рівному введення нових обмежень відкладається як мінімум на тиждень, про що заявив мер Володимир Хомко у своєму відеозверненні.

«Проведемо в понеділок свою комісію і тоді вже будемо приймати рішення з цього питання. Про результати відразу повідомимо», — наголосив мер. 

В Одесі не збираються вводити додаткові обмеження на вихідні, будуть діяти лише норми, передбачені для «помаранчевої зони». Мер Геннадій Труханов 11 листопада в ефірі телеканалу «Україна-24» заявив, що в Одесі «не радо» зустріли звістку про введення карантину вихідного дня.

 «У нас більше питань, ніж відповідей. Ресторатори — одні з тих, хто постраждає, якщо взагалі половина наших ресторанів не закриється», — зазначив він.

На засіданні виконавчого комітету в Черкасах ухвалили рішення не запроваджувати карантин вихідного дня. Мер Черкас Анатолій Бондаренко, в свою чергу, зазначив, що не бачить необхідності запроваджувати такий карантин.

«Так, є проблеми, але їх потрібно вирішувати не таким способом. На сьогодні ми протестували близько 60 тисяч жителів Черкас. Є проблеми з тестами, є проблеми з ліжкомісцями, але ми маємо це вирішувати не за рахунок підприємців. Я пропоную не підтримувати карантин вихідного дня», — додав міський голова.

Отже, за прогнозами експертів та політиків, через прийняття карантину «вихідного дня» протестні настрої населення будуть тільки ширитися. Підприємці та громадяни почнуть більш масово ігнорувати обмеження. Такі дії влади стосовно національного бізнесу штовхають деяких підприємців до відходу в тінь, і все частіше можна буде бачити підпільні точки продажу, ринки та ресторани. 

Нам дуже важливо знати вашу думку з цього приводу. Поділіться нею у коментарях!

© Анастасія Герасименко, Kurkul.com, 2020 р.

Виконано за допомогою Disqus