Ознаки пошкодження кукурудзи дротяником та основний метод боротьби з ним

Ознаки пошкодження кукурудзи дротяником та основний метод боротьби з ним

КВС-Україна 28 липня 2015 1040 0

Цьогорічна весна змушувала фермерів висівати кукурудзу в більш пізні строки, на 2-3 тижні пізніше звичайних термінів. Це було зумовлено досить низькою температурою грунту та частими опадами на всій території України. Така прохолодна весна плинула не тільки на зміщення строків сівби, а й на загальний стан кукурудзи та шкодочинність грунтових шкідників, в першу чергу дротяників.

Зниження температури після сівби нижче +15°С не сприяло активному проростанню та розвитку паростків. Паростки страждали, відбувалося їх побіління і навіть відмирання країв листочків. Це завжди відбувається за зниження температури до рівня 0°С. Кукурудза теплолюбива культура і за зниження температури нижче +15°С градусів призупиняється її розвиток. Хоча, до фази 5-го листка це практично не має негативного впливу на врожайність.

Така волога затяжна весна вплинула не тільки на фізіологічний розвиток кукурудзи, а й на перебування личинок грунтових шкідних у верхніх шарах грунту. Личинки шкідників полюбляють вологий прохолодний грунт і тому саме цей рік був сприятливий для їх тривалої затримки в зоні проростання насіння. Це негативно відобразилося на пошкодження кукурудзи цими шкідниками.

В першу чергу пошкодження відбувалося личинками коваликів – дротяниками. Личинки коваликів зимують в грунті на глибині від 25 до 90 см. Навесні вони піднімаються у верхній шар, де живляться паростками різних рослин, насінням та корінцями. Від личинок коваликів найбільше страждають ранні посіви, які сходять більш тривалий період. Більш пізні посіви, за достатньої кількості вологості в грунті, сходять значно швидше і, як правило, личинки в цей момент вже переміщаються в нижні шари грунту і не завдають шкоди паросткам.

Цього року ми відмічали пошкодження сходів на значній території України. В першу чергу, це Київська, Полтавська, Житомирська та Чернігівська області. Інколи пошкодження сягали 30%. При чому, пошкодження відбувалося на тих полях де минулого року цей шкідник не завдав жодної шкоди, що стало неприємним сюрпризом для фермерів. Пошкодження дротяником проявляється по-різному, залежно від часу пошкодження та органів рослини, які пошкодив шкідник. В результаті пошкодження насінини, воно може взагалі не проростати. Дротяник виїдає внутрішній вміст насінини і вона повністю гине.

Рослини можуть просто відставати в рості і дещо втрачати тургор. В основному це відбувається, коли личинка пошкоджує колеоптиль або мезокотиль.

Також, нерідко пошкодження дротяником плутають з фосфорним голодуванням. За фосфорного голодування листки кукурудзи стають фіолетовими. Нестача фосфору проявляється на нижніх старіших листках. Якщо дротяник пошкоджує кореневу систему, листя також стаює фіолетовим, але, крім цього, воно втрачає тургор, що є основною принциповою відміною від звичайної нестачі фосфору. При відкопуванні таких рослин на кореневій системі або/та насінині помітні місця пошкодження.

Ще однією з ознак пошкодження кукурудзи дротяником є її кущення. Коли дротяник пошкоджує точку росту, у рослини спрацьовує реакція будь-яким чином зберегти врожай, і рослина викидає пасинки. Вони не зможуть сформувати врожай, так як у кукурудзи початок на пасинках не формується. Рідко він може формуватись на волоті пасинків, хоча господарського значення він не має через низьку врожайність.

Як бачимо, в результаті пошкодження одним і тим же шкідником, можуть проявлятись різні порушення в розвитку рослин. Якщо такі прояви відбулися на полях в даний рік, на наступний рік личинка дротяника нікуди не зникне, так як її життєвий цикл становить 4-5 років. Нерідко в одному полі можна знайти личинки різного віку, які відрізняються за розміром.

Після виявлення ознак пошкодження дротяником захистити рослину практично не можливо. Найефективнішим методом боротьби із даним шкідником є протруювання насіння інсектицидами. Сьогодні даному методу практично не має альтернативи. Завищення норми висіву непротруєним насінням насправді не особливо допомагає у вирішенні проблеми. Таким методом ми можемо зберегти необхідну густоту на 1 га, але не збільшити врожай. Дротяник, як правило, йде по рядку і знищує усі рослини. Внаслідок чого утворюються місця із просівами, а на інші частині поля, де не має пошкодження, буде перезагущення і відповідно конкуренція між рослинами, що призведе до ряду інших проблем.

Насіння, пошкоджене дротяником

Зі своєї сторони, для зменшення проблем з дротяником та іншими грунтовими шкідниками, компанія «КВС-Україна» пропонує фермерам протруєне насіння висококласним інсектицидом Пончо®, який захищає сходи від грунтових та наземних шкідників. Крім дротяника, Пончо® захищає від озимих совок, личинки травневого хруща, мух тощо. Протруювання насіння даним препаратом проводиться на спеціалізованому заводі «КВС-Україна» та відповідає всім корпоративним та українським стандартам.

Більш детальну інформацію щодо придбання насіння кукурудзи, протруєного Пончо®, ви можете отримати у регіональних представників та дистриб’юторів насіння кукурудзи KWS.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою