Конференція "Мільйон із гектара"

Великі гроші на малій земельній ділянці. Підсумки конференції «Мільйон із гектара»

Служба новин 1 березня 2016 1579 0

Яку культуру вирощувати, куди збувати товар і як же на цьому заробити мільйон? Мабуть, такі думки відвідують кожного фермера щороку під час початку польових робіт. Учасники першої національної аграрної конференції «Мільйон із гектара» спробували знайти відповіді на ці та інші питання, пов’язані зі збільшенням ефективності виробництва аграрної продукції на невеликій території.

Конференц-хол стадіону «Арена-Львів» зібрав велику кількість учасників з усієї країни, а також закордонних гостей, які представляли різні галузі та напрями сільського господарства.

«Спочатку ми не планували проводити дану конференцію, оскільки для підвищення продуктивності організованих нами освітніх програм воліємо залучати до аудиторних занять і практичних виїздів на господарства не більше 35-50 осіб. Був запланований диверсифікаційний модуль, на якому можна було б розглянути ідеї поєднання невеликого господарства з виробництвом високовартісних продуктів. Але зацікавленість у цій темі була настільки велика, що ми вирішили запросити близько 150 учасників і зробити розширену конференцію. На сьогодні ж ми маємо більше 400 відвідувачів; на жаль, ми не змогли прийняти більшу кількість людей через логістичні обмеження. Теми, включені до програми конференції — лише четверта частина від того, про що можна б було розповісти», — говорить організатор заходу економіст інвестиційного департаменту ФАО Андрій Ярмак під час свого виступу на початку заходу.

Андрій Ярмак разом з учасниками конференції

За його словами, у дрібних господарств є величезна перевага перед великими. Вони більш динамічні, мають змогу швидше переорієнтуватися у відповідності з тенденціями ринку, інвестувати менші суми для цих процесів, використовувати переваги мікрорегіону, в якому вони знаходяться, запроваджувати більш інтенсивні технології у виробництві.

Слова Андрія Ярмака здобули підтвердження у виступах представників організацій і структур Західної України, що займаються підтримкою фермерів.

Засновник Kumpel' Group Марк Зархін, основні тези з виступу якого ми вже публікували раніше, розповів про можливості взаємодії HoReCa та фермерів.

Виступ Марка Зархіна на конференції

Представник Львівської ОДА Наталія Хмиз розповіла про цікаві та масштабні програми підтримки представників аграрного сектору, а засновник одного з найкращих оптових сільськогосподарських ринків України «Шувар» Роман Федишин повідомив про можливості збуту товарів через потужності його торговельного майданчика.

Всі вони доводили до відома учасників конференції, що в Україні попит на фермерську продукцію значно вищий за пропозицію і покупець завжди радий віддати гроші за якісний товар, тому питання про реалізацію продукції у товаровиробників, присутніх на заході, повинно було «відпасти» ще після перших виступів.

З приводу того, що вирощувати, була представлена низка пропозицій, серед яких кожен з відвідувачів міг обрати свій варіант заробітку мільйону з гектара.

Наприклад, одразу декілька спікерів конференції представляли виробництво органічної сільськогосподарської продукції у будь-яких її проявах. Зокрема, Олена Березовська навела приклади успішного органічного фермерства, як-то вирощування салату, помідорів чері, ягід чи навіть організацію органічного кооперативу, а Тетяна Ситник розкрила секрети успішного садівництва.

Тему садів узагалі було порушено кількома спікерами.

«Інтенсивне садівництво дозволяє отримувати 60 т яблук з гектара. Тобто ми говоримо про мільйон із гектара на прикладі банального яблуневого саду, не кажучи про інші високомаржинальні культури», — розповів Андрій Ярмак.

Стенд на виставці

Але найбільш широко ця тема була розкрита Валентиною Лановенко, що представляла один з найвідоміших плодорозсадників країни. Згідно з доповіддю представниці «Екогарден», cтаном на 2015 рік в Україні є лише 5 господарств загальною площею 100 га, що вирощують органічні яблука, сертифіковані «Органік Стандартом». Утім, попит на цю продукцію безупинно зростає. Окрім яблук, в Україні досить мало вирощують груш, тому цей напрям вважається дуже перспективним. У минулому році валовий збір яблук склав близько 1,5 млн т, а груш — усього лише 186 тис. т. Але, наприклад, груша сорту «Конференція» дійсно може дати більше мільйона гривень валового доходу із гектара при врожайності 60-65 т.

Досить емоційним і заохочуючим був виступ директора компанії «Чистий продукт-С» Сергія Паращенка, присвячений часникові. Не меншу увагу отримала промова директора компанії «Тимірязівське» Анатолія Чернякова, що займається вирощуванням горіхів. В обох виступах був зроблений значний акцент на широкі можливості експорту цих культур та невисоку ціну входу в такий бізнес. Обидва спікери були досить популярними і в кулуарах, проводячи імпровізовані круглі столи з гостями конференції.

Імпровізований круглий стіл разом з Анатолієм Черняковим

Аналітик «АПК-Інформ» Ганна Бурка розповіла про можливості створення успішного бізнесу на вирощуванні олеїнових культур. Особлива увага приділялася темі кондитерського соняшника. Цей вид квітки, що слідкує за сонцем, в Україні вирощується значно рідше, ніж звичайний олійний, але бізнес з його вирощування може бути дуже перспективним. Кондитерський соняшник має високу плідність, хороше обрушення, високу цінову премію та значну зацікавленість з боку виробників кондитерської продукції. І якщо виручка із звичайного олійного становить 10,9 тис. грн/т, то з кондитерського — вже 14,5 тис. грн/т.

Ганна Бурка розповідає про кондитерський соняшник

Певний інтерес викликали доповіді іноземних гостей. Поляк Ярек Бень розповів про перспективи вирощування лохини, у той час як Корнеліу Тудор з Румунії порушив тему аквакультури, а саме розведення раків.

Окрім цього, піднімалися теми малої рогатої худоби, вирощування бобових, вермикультури, розведення водоплаваючої птиці, утримання пасік для надання послуг запилення тощо. Але підсумовуючи кожен з виступів, можна б було сказати, що будь-яка культура має право на існування і майже будь-який вид аграрного бізнесу здатен приносити своєму власнику значні дивіденди.

Наприкінці заходу згадувались слова заступника голови Львівської ОДА Ростислава Землинського, якими він відкривав конференцію.

«Розвиток країни, розвиток економіки неможливий без розвитку аграрного сектору. У нас для цього все є: і ресурси, і клімат, і, найголовніше, людський капітал», — сказав він.

І дійсно, у наших фермерів є всі можливості для заробітку того самого мільйону з гектара. Але важливо знайти свою нішу, любити свою справу і постійно навчатись. І тоді навіть наділ в 1 га зможе принести чималі прибутки.

Андрій Губін, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою