Валентина Лановенко, представник розсадника родини Лановенко у м. Київ

Як обрати якісний саджанець?

Думка експерта 8 червня 2016 788 0

Чи бувало у вас, що придбавши саджанці груші чи яблуні конкретно обраного сорту з нього виростало зовсім не те, чого ви очікували? Або ж взагалі дерево не прижилося у вашому саду? Якщо ви мали подібний гіркий досвід чи навпаки не хочете стати жертвою недобросовісних продавців – ви потрапили за адресою. Адже у цьому блозі ми розповімо вам, на що звертати увагу, коли купуєш саджанець на ринку чи «при дорозі», а також підкажемо, які маніпуляції слід провести із придбаним саджанцем вдома, щоб ваше дерево росло і плодоносило.

Секретами і порадами садівництва спеціально для Kurkul.com поділилася Валентина Лановенко – представник розсадника родини Лановенко у м. Київ.

Довіряй, але перевіряй

«Чемпіон», «Богемія Голд», «Конференція», «Яблунівська»… На картонних табличках поряд із саджанцями може бути будь-який напис. Та чи впевнені ви, що написане відповідає дійсності? Для людини без агрономічної освіти відрізнити один сорт від іншого дуже складно. До того ж досвід підтверджує: недобросовісних продавців вистачає.

«Коли людина купує сажанці на ринку або при дорозі і не розуміє, хто дійсно виробник, купити той сорт, який ви дійсно хочете, практично неможливо. Шансів відсотків 10. Це лотерея», – говорить Валентина Лановенко.

До слова, Валентина – донька успішного і талановитого садовода з 20-річним досвідом Миколи Лановенка, що проживає на Черкащині. Сім’я має свій розсадник на 13 га землі, де вирощує близько 40 сортів яблунь і груш. Дівчина розповідає, за роки роботи бували різні ситуації. Свого часу торгували саджанцями і на ринку, а тому бачили все.

«Наприклад, стоять молдавани, у них є величезні пачки дерев. Вони привозять один пакунок і з нього починають розкладати у менші пакунки з написами «Голден», «Симиренко» тощо. Тобто нічого і говорити про відповідність саджанця написаному сорту», – розповідає дівчина.

Найнадійніше – купити у виробника. Приїхати, подивитися і обрати саджанці, які вам сподобаються. Ця система повинна бути прозорою, щоб покупець міг побачити саджанці прямо у розсаднику, а не брати кота в мішку.

На що звернути увагу?

Ми не завжди можемо бути експертами, обираючи той чи інший товар. Натомість, Валентина Лановенко точно знає, який саджанець слід обрати.

  • Не можна купувати дерево з листям та відкритою кореневою системою.

Листя тягне на себе усю енергію і шансів прижитися у такого дерева немає. Те ж саме стосується саджанців із відкритою кореневою системою: по суті, вони уже мертві. Обирати слід не найвище і найбільше дерево, краще брати середній за розміром саджанець.

  • «Жива» кора.

Звертайте увагу на крону, стан кори, загальний вигляд. Якщо дерево живе, то гілочки не повинні бути сухими. Також «неозброєним оком» можна побачити тріщини на корі, які можуть бути ознакою підмерзання.

  • Розвинена коренева система.

Не варто купувати саджанець зі слабкими і тонкими коренями. Чим більш розгалужена коренева система, тим краще. Такий саджанець швидше приживеться і «міцніше» триматиметься у землі. Також перед посадкою корисно «омолодити» пошкоджені корінці (підрізати) та замочити їх перед посадкою у воду хоча б на 2-3 години. Якщо ж додати в цю воду біо-препарати на основі бактерій – зможете убезпечити дерево від різних захворювань у майбутньому.

  • Перевірений продавець.

Головне – розуміння, у кого ти купуєш дерево. Якщо є змога дізнатися про продавця якомога більше, побувати у нього в розсаднику – використайте цей варіант.

«От мені часто говорять, мовляв «я вже який рік поспіль купую сорт «Симиренко», а виростає щось інше». Бо купують десь у неперевірених людей», – каже Валентина Лановенко.

Дешево – не означає якісно

В умовах нинішньої економічної ситуації бажання економити – абсолютно нормальне і виправдане. А тому кожен шукає, де дешевше. На жаль, часто за це доводиться поплатитися якістю придбаного товару.

«Буває таке, що посадили наші дерева, а потім познаходили в розсадниках дешевші ціни. І відразу люди починають нервувати. Але коли бачать, що наші саджанці прижилися, сад добре плодоносить, кажуть: «Ничего, что я купил деревья дороже. Зато ваш сад есть, а те, что мы купили дешевле, уже пропали», – розповідає експерт.

Щоб дерево жило і родило

Для того, щоб придбаний саджанець себе виправдав, не достатньо лише тих порад, які ви вже прочитали. Адже під час посадки і догляду за деревом, знову-таки потрібно дотримуватися низки правил.

По-перше, при закладці свого саду саджанцями на карликових підщепах, слід зробити опору, краплинне зрошення. Правильними мають бути і ями під саджанці. Туди слід закласти компост чи перегній, залежно від того, якого віку саджанець і яка земля. Є особливі вимоги і до поливу.

«Вода не повинна бути холодною. Найкраще підійде прогріта на сонці. Така вода має багато кисню. Людині ж неприємно якщо її серед жаркого дня різко обіллють холодною водою? От і рослина теж потребує, щоб до неї ставилися добре. Холодна вода швидше викликає стрес, а не ріст. Як я побачила вже у тих садах, які консультую у Києві, при холодному поливі приріст за рік складає 10-20 см, прогріта вода дає приріст до 1 м. Холодна вода підтримує життєдіяльність, але не сприяє розвитку», – ділиться порадами Валентина.

Чим обробляти?

У кожної рослини є свої шкідники. А тому наступний суттєвий нюанс – обробіток саду. Часто люди цікавляться імунними сортами, які будуть стійкими до хвороб і шкідників. Утім, їх існування – швидше міф, ніж правда.

«Якщо мені кажуть, що є сорти, які нічим не хворіють і за якими не потрібен догляд, то я пояснюю, що це неправда. Звичайно, є імунні сорти. Вони менше хворіють, але все одно вражаються шкідниками. До того ж, якщо у вас є п’ять звичайних дерев і одне імунне, ви ж не будете п’ять дерев обробляти, а інші – ні. Обробляються усі дерева», – каже спеціаліст.

Обробляти сад можна як органікою, так і хімічними препаратами. У домашньому саду органічний обробіток слід проводити кожні два тижні, тобто 10-12 разів на рік. Вам потрібно зробити один розчин біопрепаратів, яким можна обробляти усі дерева, що є у вашому саду, також ягідні культури, овочі і навіть виноград. З хімічною таблицею захисту значно складніше.

«Для кожного виду дерев потрібно підбирати різні препарати, гратися з дозами. Це складно і найголовніше – некорисно», – говорить Валентина.

Наступна обов’язкова маніпуляція – обрізка. Але її здійснюють раз на рік. Основну ж ставку слід зробити саме на обробіток і полив.

«Перший обробіток слід здійснювати мідним купоросом до розпускання бруньок, коли ще немає зав’язі. Навіть якщо обробляєш сад біопрепаратами. Це захищає рослину від хвороб та шкідників, які перезимували», – додає експерт.

Головна порада, яку дає Валентина Лановенко, – під час формування плодів і до моменту їх збору не використовувати хімію. А також не зволікати з обробкою дерев і не соромитися брати консультації у спеціалістів. Краще запобігти появі хвороб та шкідників, ніж потім не знати що з цим робити.

На жаль, є розсадники, саджанці яких не дають плодів по 5-6 років. І все через недотримання правильної технології вирощування. Якщо ж правильно доглядати за садом і любити дерева, вони віддячать рясним урожаєм. Чого вам і бажаємо!

Вікторія Сумченко, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus

+ 6° ... + 2°

Вітер

3.7м/с

Опади

4.7мм

Вологість

71%
Матеріали за темою