Реклама
Підсумовуємо АгроЕкспедицію «Цукровий буряк 2016»

АгроЕкспедиція «Цукровий буряк 2016»: підсумки урожайного сезону

АгроЕкспедиція «Цукровий буряк 2016» 17 листопада 2016 404 0

Проїхавши півкраїни і оцінивши українські поля цукрового буряку та цукрозаводи, команда АгроЕкспедиції «Цукровий буряк 2016» спробує проаналізувати нинішній стан справ у «солодкій» галузі та спрогнозувати основні тенденції вітчизняного цукроваріння.

Під час усього кроп-туру експедиційну команду супроводжували наші партнери з компаній «Август Україна», «КВС-УКРАЇНА», Väderstad та ПАТ «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК». Їх спеціалісти надавали нам експертну оцінку полів та отриманого урожаю, консультували з приводу правильності вибору сільгосптехніки та надавали поради щодо фінансових питань та оцінки затрат виробництва.

Небувала врожайність

Директор ПП «Андріївське» Микола Пивовар під час нашої розмови на полі поряд з кагатами щойно зібраного буряку між іншим згадав, що рекордним врожаєм у його господарстві були 50 т/га, зібрані у 2009 році. Цього року такий же результат виявився найнижчим у господарстві, а більшість полів показали 80-90 т/га.

Та ж сама ситуація і на інших підприємствах: значна кількість опадів цього року дозволила українським аграріям зібрати високі врожаї, а цукрозаводам — працювати понаднормово. Наприклад, Ланнівський цукрозавод розраховував працювати у цьому сезоні протягом 75 днів, оскільки розраховували на врожайність 50 т/га у місцевих аграріїв, але цей показник на кінець жовтня склав 70 т/га, при цьому збір буряків ще продовжувався, а поля основного постачальника сировини «Ланна-Агро» (входить до однієї групи компаній із заводом) показували результати до 100 т/га. А це в два рази більше від плану!

Така ситуація на родючих ґрунтах Полтавщини та Харківщини. В інших регіонах урожайність дещо нижча, але теж хороша. Аграрії Волині показали результати на рівні 65-72 т/га, Вінничини та Миколаївщини — 60 т/га. Найнижчі результати були у аграріїв Хмельниччини, яким опадів дісталося найменше і через сухість при копці буряку у них відривалися хвостики. Через це урожайність склалася на рівні 50 т/га.

Читати по темі: АгроЕкспедиція. День 5. Полтавська та Харківська області: Фінал солодкого кроп-туру

Згідно даних «Укрцукру», на 20 жовтня поточного року, в Україні було викопано 7,5 млн т цукрового буряку (5,5 млн т у звітний період минулого року), а середня врожайність склала 46,3 т/га (39,4 т/га на 20 жовтня 2015 року), і цей показник, судячи з тенденції, буде збільшуватися. Тим більше, в південних областях, згідно сервісу «Урожай онлайн 2016», на 28 жовтня ще не викопали і половини буряків, а середня врожайність доходить до 60,6 т/га (Миколаївська обл).

Окрім урожайності зросли і показники цукристості. Якщо в минулому році вона становила в середньому 17,3%, то в поточному році збільшилася до 17,9%. За словами керівника аналітичного відділу «Укрцукор» Руслана Бутило, це говорить про те, що виробники цукрового буряку удосконалюють систему виробництва.

Окрім цього, експерт розповів, що високі показники врожайності ніяк не вплинули на ціну цукру на внутрішньому ринку. Це стало можливим через те, що експорт дозволяє позбутися надлишків виробленої продукції і тримати ціну на сталому рівні, не дивлячись на ріст собівартості виробництва цукру та ріст цін на зовнішніх ринках.

Заводів побільшало

Але таку велику кількість урожаю буде де переробляти, адже кількість цукрових заводів збільшилася з 36 в 2015 р. до 41 в цьому. Це є доволі нетиповою тенденцією, адже останні роки кількість цукрових заводів в Україні знижувалась. Але схоже, що прогнози на підвищення ціни на цукор у наступні кілька років стимулювали відновлення закритих заводів та реконструкцію діючих.

За повідомленням «Укрцукру», добова потужність усіх цукрових заводів України становить 162,5 тис. т. Прогнозована ж кількість виробленого цукру становить близько 2 млн т за 2016/2017 МР.

Читати по темі: АгроЕкспедиція. День 1. Бурякові традиції на Волині

Схоже, що з такими показниками українські аграрії без проблем зможуть перевершити минулорічні досягнення. Хоча, щоб їх перевершити багато і не треба — 2015 рік був посушливим, тому в сезоні 2015/2016 МР вдалося виробити лише 1,4 млн т, переробивши 9,7 млн т цукру. Найкращим же за останні п’ять років став 2012 р., коли вдалося виробити 2,2 млн т, і в цьому році вітчизняна цукрова промисловість може спробувати повторити це досягнення.

При цьому внутрішня потреба цукру в Україні складає 1,6 млн т, а це означає, що Україна зможе збільшити об’єми експорту цукру і перевершити минулорічний показник у 115 тис. т.

Такі високі показники валового збору буряків можна пояснити, окрім значної кількості опадів, ще і збільшенням площ під цією культурою. Вона в цьому році склала 280 тис. га проти минулорічних 239 тис. га. Хоча в тому ж 2012 році цей показник складав 458 тис. га.

Тобто посіяно було майже в два рази більше, а валовий збір був не набагато більшим. Різниця у співвідношенні посівних площ та урожайності пов’язана зі значним збільшенням урожайності в останні роки. Якщо в 1995 році цей показник складав 20,5 т/га, то у неврожайному 2015 р. вже 43,5 т/га.

Така динаміка пов’язана з виведенням нових гібридів і появою великої кількості пропозицій зарубіжних насіннєвих компаній на українському ринку. Насіння ж української селекції не користується великою популярністю і на шляху агроекспедиторів поля з вітчизняною селекцією не зустрічалися.

А от із зарубіжних компаній були представлені «КВС-Україна», Sesvanderhave, Strube та Syngenta. У цілому, у них були схожі показники, трохи відставали лише гібриди Strube.

Майже в кожному господарстві ми зустрічали гібрид KWS ДАРІЯ, тому його можна назвати найпопулярнішим. Та і по урожайності він показує одні з найкращих результатів, що доходять до 90 т/га.

Вся справа в техніці

Щодо бурякозбиральної техніки, то тут аграрії найчастіше її винаймають, а не купують. Найпопулярнішими на полях України є комбайни компанії Holmer, трохи рідше зустрічається їх головний конкурент — ROPA, але зустрічалися і більш рідкісні екземпляри. Наприклад, в підприємствах «Україна 2001» та «Ланна-Агро» є комбайни марки Vervaet, ПП «Андріївка» вже протягом п’яти років винаймає французьку техніку Lectra, агрофірма «ім.Довженко» має в парку американські агрегати Amity, а в господарстві «Дослідне» користуються моделями марки МТЗ.

З грунтообробної техніки та сівалок представлені марки Väderstad, Kinze, Monosem, Lemken, Challenger, John Deere, Solitair, Kverneland та інші.

Аграрії розуміють, що вибір правильної сільгосптехніки — одна з найголовніших запорук успіху, тому значна кількість зароблених коштів йде саме на оновлення технічного парку.

Велику кількість техніки купують із залученням кредитних коштів. ПАТ «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК» та ряд інших банків пропонують доволі вигідні умови кредитування. Наприклад, ПП «Андріївка» отримує кредити під 15% річних, що є дуже вигідною пропозицією.

Висновки

Цього року в Україні зібрали значний урожай цукрового буряку, чому посприяли гарні кліматичні умови під час періоду вегетації та збирання урожаю. Але, виходячи з даних «Укрцуру», ціна на внутрішньому ринку на цукор залишиться стабільною, а надлишки продукції аграрії зможуть вигідно реалізувати на зовнішні ринки.

Експерти прогнозують кілька зіркових років для цукрового буряку, тому варто чекати росту площ під цією культурою та відновлення цукрових заводів. А отже цукру на наших столах буде більше!

Виконано за допомогою Disqus
Реклама
Матеріали за темою