Побували у соєвих полях Україна-2001, Рідний край та Енселко Агро

АгроЕкспедиція Соя 2017. Хмельниччина: Україна-2001, Рідний край та Енселко Агро

АгроЕкспедиція Соя 2017 4 серпня 2017 266 0

Випробувані 40-градусною спекою! Це і про поля, і про нашу команду експедиторів;) Ми продовжуємо знайомитися із господарствами, які вирощують сою і люблять цю культуру. У другий день АгроЕкспедиції Соя 2017 ми відвідали Хмельниччину. Тут господарюють наші добрі друзі – компанія «Україна-2001» та «Рідний край» (філія «Зернопродукт МХП»).

Також нам пощастило познайомитись із підприємством «Енселко Агро», яке входить в структуру «Кернел». Експертами у АгроЕкспедиції  традиційно були спеціалісти BASF, «Бізон-Тех» і ПАТ «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК». Пропонуємо вам другу порцію із серії наших соєвих агроекспедиційних блогів.

Цікаві цифри про Хмельниччину і сою

·        У загальноукраїнському виробництві сої область має частку 9,5 %.

·        На другому місці в регіоні за площею посівів.

·        У 2017 році площа посівів сої в області зменшилась на 8,5 % порівняно з минулим роком, і становила – 190 тис. га.

Особливості сезону

·        Дефіцит тепла. Ночі на початку літа були прохолодними, вегетація рослин через це проходила повільно. Ситуацію на краще змінила нинішня тепла погода.

·        Нестача опадів. У 2017 році їх було більше ніж минулого року, проте, все ж недостатньо. На початок серпня в області випало 500 мм. Хоча середній щорічний показник – 500 мм.

·        Пізня посівна і збиральна кампанія. Сіяти почали із запізненням у два тижні. Через низьку температуру перші сходи на полях затримались. Отже, й жнива почнуться на два тижні пізніше.

·        Зміна структури сівозміни. Це спровокувала пізня збиральна кампанія: після бобових аграрії не зможуть посіяти озиму пшеницю.

·        Спека сприяє розмноженню павутинного кліща. Через його стрімке розповсюдження є ризик втрати значної частини врожаю. Завбачливі фермери страхуються і проводять фунгіцидну обробку посівів.

А тепер – про найцікавіше: вісті з соєвих полів Хмельниччини, прогнози врожайності і технології вирощування, які варті уваги.

Господарство «Україна - 2001»: технологія і потужна система захисту

Наші невтомні агроекспедитори вже побували у цьому господарстві минулого року. Тоді виконавчий директор Олександр Камінський знайомив АгроЕкспедицію із посівами цукрового буряку.

Читати по темі: АгроЕкспедиція. День 2. Хмельницькі цукрові історії

Щодо сої трішки засумнівався. П’ятирічний досвід її вирощування вважає недостатнім для того, щоб стверджувати, що добре знає як її вирощувати. Проте, у теплій дружній зустрічі не відмовив.

Від нашого останнього візиту пройшло чимало часу, тож він розповів нам не лише про сою, а й про енергетичні новації, які з’явились на підприємстві. Детальніше про них можете прочитати у нашому свіженькому інтерв’ю.

А тепер в соєві поля! Перша наша зупинка була поблизу села Гаврилівка Теофіопольського району. Олександр Каміньський відразу зауважив – вже кілька років поля в його господарстві страждають від дефіциту вологи.

У 2017 році опадів випало більше 300 мм. Це недостатньо для повного розкриття потенціалу сої – з 1 березня до липня погода порадувала всього 110 мм дощу. Проте, незважаючи на несприятливі погодні умови, поле сої за оцінками експертів і агроекспедиторів перебуває у гарному стані.

Читати по темі: Олександр Камінський: ми почали вирощувати сою у стані ейфорії

«У нас технологія доволі проста. Я вважаю, що  на сьогоднішній день вона для нашої компанії оптимальна. Немає якихось секретів. Ми намагаємося глибоко обробити ґрунт під сою – глибокорозпушувачам або ж  це може бути просто  оранка. Дуже мало сіємо сої по мінімальній обробці– дискуванню. Попередники для неї – кукурудза або пшениця. Після цукрового буряку стараємось  не сіяти. Такоє є варіанти посіву після ячменю або соя по сої» — ділиться досвідом Олександр Камінський.

Ми оглянули 40 га сорту Черемош (Prograin), який посіяли після ярого ячменю. Експерти зауважили – рослини мають насичений зелений колір, на кореневій системі помітна «робота» бульбочкових бактерій. Отже, технологія вирощування та захисту обрані правильно.

На підприємстві «Україна-2001» за максимальний захист рослин. Зокрема систему захисту сої експерти визнали дуже потужною.

Система захисту

·        Протруювання насіння препаратом Максим XL (1 л/т).

·        Післяпосівний обробіток від бур’янів гербіцидом Зенкор 70 WG (300 г) і Стомп (2л/га).

·        Обробіток післясходовим гербіцидом Базагран (2 л/га) з додаванням Хармоні (6 г/га).

·        Фунгіцидний обробіток препаратами Ретенго (BASF) та Імпакт К (Cheminova А/С).

·        Обробіток акарицидом Омайт.

·        Обробіток інсектицидом Енжіо.

Володимир Камінський розповідає – ефективність акарициду залежить від температури повітря. Спеціалісти господарства вже знають, що препарати цього ряду потрібно вносити при температурі, яка не перевищує + 25 градусів. Інсектоакарицидний обробіток полів в «Україна-2001» якраз планувався через кілька днів після нашого візиту – погода сприяла розповсюдженню шкідників.

Інокуляція та мінеральні добрива

·        Міндобрива вносились під час посіву. На кожен гектар – 100 кг діамофоски 10:26:26 і 100 кг сульфату амонію. По листу вносили бор та молібден.

·        Перед посівом двічі проводилась інокуляція: при підготовці насіння та при засипанні його у бункер сівалки. Інокулянт – на торф’яному субстраті.

«Це не коштує великих грошей. Останні два-три роки у нас інокуляція добре працює. Минулого року в нашій сої білок був 41-42%. Про що це говорить? Про те що все було зроблено правильно і соя сформувала цей білок. Розрахунок дуже простий: у білку 14%  азоту. Відповідно, щоб отримати такий показник, навіть на 2,5 т/га, що ми зібрали, треба було дати 300 кг/га діючої речовини азоту. Ми ж дали 30 кг/га, а взяли сою з білком, як ніби при 300 кг/га. Значить бактерія спрацювала і все інше нам дала», — розповідає аграрій.

Оглянувши посіви сої, спеціаліст компанії «Бізон-Тех» Віктор Васьков помітив на листі прояви септоріозу та порекомендував якнайшвидше провести обприскування фунгіцидами, щоб не активізувався павутинний кліщ.

Від кліща тут використовують акарицид Омайт.

«Цей препарат має досить не поганий захист по сої від кліща. Проблема ця актуальна і з кожним роком вона наростає. Також пошкоджують всілякі інші кусючі-гризучі. Даємо Енжіо 180 г в певних фазах», — коментує Олександр Камінський.

А ми вже знову зібрались в дорогу – нас чекав «Рідний край».

Як вирощує сою «Рідний край» — філія «Зернопродукт МХП»?

Господарство «Рідний край» входить в структуру «Зернопродукт МХП». Два роки тому наші агроекспедитори спостерігали тут за посівною. Тоді й познайомились із директором Володимиром Прокопчуком. Нам було дуже приємно знову із ним зустрітися. Тож анонсуємо цікавий матеріал із цим аграрієм і вирушаємо в поле.

Варто зазначити, що якщо в цілому по області посіви сої зменшуються, то в «Рідний край» вони навпаки збільшуються.У 2017 році посіляи 3,3 тис. га – це майже 10 % зембанку підприємства. Про технологію вирощування сої Володимир Прокопчук каже – відпрацьована, дає гарний результат.

«Обробляємо грунт за класичною технологією, хоча – вона відносно традиційна. Оремо лише 50 % з усіх площ. Маємо агрегати для глибокого рихлення, тому все частіше оранка відбувається паралельно з цим процесом. Нас задовольняють результати такого обробітку, тому переходити на Mini-till чи No-till не плануємо», — стверджує Володимир Прокопчук.

Перевіряли ми технологію на полі, засіяному сортом Опус. Площа поля – 110 га.

На полі сої, яке ми оглянули, оранка проводилась весно, потім була культивація та вирівнювання грунту. Коткування зробити так і не вдалось через дощі. Сіяли сою 29 квітня 12-метровою сівалкою Amazone Citan –  міжряддя 19 см, норма висіву 750 тис./га.

З інокулянтами цьогоріч у «Рідний край» експериментували. Якщо раніше використовували рідкий, то у цьому сезоні пробували внести сухий одночасно з посівом.

«Експеримент повинен бути вдалим. Треба розуміти, що ми працюємо в компанії, де є власник, і ми працюємо на кошти, які виділяє власник. Нам треба бути 100% впевненими, щоб не закопати чужі гроші. Ми експериментуємо, але в міру. Перевіряємо технології, препарати, внесення добрив. У нас експериментів багато є, у нас навіть агроном по дослідах є, який це все контролює, який відповідає за те, що експеримент буде вдалим і корисним», — розповідає Володимир Прокопчук.

Як і на попередньому полі, прогнозувати врожайність агроекспедитори не стали. Нас вразила висота сої, яка майже сягала 1 м. Директор Володимир Прокопчук чекає не менше 3 т/га та сподівається на дощ, який зараз посівам дуже необхідний.

Очікування врожайності сої у Володимира Прокопчука цілком реальні – вважає менеджер по препаратам для обробітку насіння та біопродуктам BASF Євген Качура.

Євген Качура

«Посіви в гарному стані, видно, що вологи їм поки вистачає і що добре працюють інокулянти. Великі бульбочкові бактерії знаходяться біля шийки коріння, вони ще активні.  Це добре вплине і на врожайність і на якість бобів Це індетермінантний сорт, рослина дуже не кущиться. Проте по 12-14 бобів на рослині нарахували. Врожайність тут має бути від 2,5-3 т/га», — прогнозує Євген Качура.

Проявів хвороб експерт на сої не помітив, а от кліща та тріпсів знайшов.

Володимир Прокопчук розповів – збирання врожаю сої планують почати не раніше жовтня, адже пізно її сіяли. Ми побажали господарству «Рідний край» щедрого врожаю та поїхали досліджувати поля підприємства «Енселко Агро».

Технологія вирощування сої в «Енселко Агро» («Кернел»)

На полях господарства «Енселко Агро» ми вперше. Знайомили нас із методами і технологіями господарювання директор Олександр Ременяк та його заступник по виробництву Володимир Ревко.

Олександр Ременяк

Олександр Ременяк, директор «Енселко Агро» 

Володимир Ревко

Володимир Ревко, заступник по виробництву «Енселко Агро»

Із усього земельного банку, який складає 123 тис. га, соєю «Енселко Агро» засіває 8,7 тис. га. За три роки, за словами керівництва, цей показник майже не змінюється.

Сорти підбирають індивідуально для кожного району та його умов. Основні серед них – Прескот, Ліссабон, Кардифф, Сігалія, Сінара, Драйтон, Медісон.

Свою технологію вирощування у «Енселко Агро» називають базовою.

Нам вдалось побувати на двох полях, які за технологією вирощування відрізняються. На першому ми спостерігали за сортом Медісон, на другому – Драйтон. Попередниками для сої на обох полях була кукурудза.

Якщо на першому полі зробили лише культивацію і вирівнювання грунту, то на другому – закрили післяжнивну масу за допомогою оранки.

Для зберігання вологи весною ріллю боронували і провели передпосівну культивацію. Норма висіву сої на полях, які ми відвідали, була 650 тис./га. Вносили насіння сівалкою Väderstad RAPID через 19,5 см. Для цього щоб сіяти через 35 см  використовують кукурудзяну сіялку Horsch Maestro.

«Коли міжряддя 70 см, сіємо через 35 см. Сіялка йде по автопілоту у другий слід, перекриваючи попередній прохід на пів-захвату. Якщо є запас сівалок, то на полі працюють відразу дві – одна за одною. Витрати палива збільшується, але це допомагає дотримуватися строків посіву. Чимось потрібно жертвувати», — каже заступник директора по виробництву Володимир Ревко .

Директор «Енселко Агро» Олександр Ременяк  згоден з колегою і наголошує на плюсах пневматичних кукурузник сівалок.

«Вони забезпечують кращі сходи насіння. Я б сказав, більш «дружні сходи». Це на 15 % економить посівний матеріал», — стверджує Олександр Ременяк.

Інокуляція

·        Проводиться двічі – на заводі і в полі, або ж коли завантажують у бункер сівалки. Використовують препарати BASF – ХайКот і ХіСтік.

Міндобрива

·        Вносились при посіві: 100 кг аміачної селітри, 80 кг комплексного добрива з NPK 8:20:30.

Система захисту

·        Для боротьби з бур’янами по примордіальному листу вносять гербіцид, не чекаючи поки з’явиться перший трійчатий. На обидва поля сої, які ми побачили, вносили Зенкор (0,4 л/га) і  Кломазон (0,3 л/га). Через деякий час застосовували гербіцид Хармоні Класік (40 г/га).

Порівнявши два поля, наші експерти і агроеспедитори дійшли висновку, що соя, яку сіяли після оранки, виглядає нижчою і заклала менше бобів.

Стан полів сої, яку сіяли після рихлення без оранки візуально кращий. Представники компанії погодилися – використання плугів все-таки показує себе гірше. Хоча порівнювати ці поля не зовсім коректно, бо налив бобів продовжується і потрібно враховувати ще й особливості сортів.

Другий день в полях був не менш спекотним і насиченим, ніж перший. Ми домовились повернутись на Хмельниччину з АгроЕкспедицією по соняшнику, і відправились далі на черкаську сою.

Ми вдячні за гостинність хмельницьким аграріям і за експертну оцінку посівів партнерам АгроЕкспедиція Соя 2017.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою