Груші з розсадника родини Лановенко

Грушевий сад як обґрунтований інвестиційний проект

Думка експерта 26 вересня 2017 2737 0

За останні роки кількість інвестицій у садівництво постійно зростає. Висока продуктивність плодових насаджень забезпечується використанням якісного посадкового матеріалу, системами опори, краплинного зрошення та протиградовими сітками; оптимальним загущенням дерев на карликових підщепах (3-5 тис на 1 га).

Дефіцит груші на ринку України близько 75%. Значна частка груш імпортується з-за кордону – Нідерланди, Італія, Бельгія, Китай, Польща. Лише за минулий рік було завезено 1845 т. груші. За 3 місяці поточного року імпортовано 812 т, експорт склав 155 т.

Наявно видно недостатню кількість груш не лише на свіжому ринку. Грушевий сік прямого віджиму практично не представлений в Україні. Це саме стосується сушки та інших продуктів переробки. Окремим напрямком є вирощування органічної груші. Італійські компанії мають на меті закуповувати органічні груші для подальшої переробки за ціною 1,2-1,8€/кг.      

Динаміка вирощування яблук/груш в Україні та Європі    

Садівництво на карликових підщепах розвивається в Україні з 90-х років. Промислові насадження «старого» типу, тобто високорослі, поступово замінюються новими, більш продуктивними. В Україні стабільний приріст вирощування яблук. У 2016 р було зібрано близько 1,2 млн т. Рівень вирощування груш майже в 6 разів менший, чим яблук – лише 171 тис т. При цьому вартість товарних плодів груші, як правило, у 2-3 рази перевищує вартість яблук. Взимку 2016 р груші на найбільших оптових ринках «Столичний» та «Шувар» коштували в межах 20-45 грн/кг, яблука – 8-15 грн/кг.

В Європі рівень вирощування яблук також майже в 6 разів перевищує кількість груш. Цього року аномальні кліматичні умови навесні завдали значної шкоди урожаю плодово-ягідних культур в Україні та Європі. Зниження кількості збору яблук в Європі за оцінкою WAPA – близько 21%, груш – лише 1%. В Італії очікується приріст урожаю груш на 5%.   

                 

Економіка інтенсивного саду

         Один гектар інтенсивного саду яблуні та груші забезпечує урожайність на рівні 40-45 тонн з 4-5-річного періоду вегетації на протязі 15-30 років. Давайте порівняємо показники економічної ефективності вирощування даних культур.

Якщо взяти середню цінову політику для груші – 20 грн – валовий дохід з 1 га саду становитиме: 40 т*20 грн = 0,8 млн грн. Доцільніше продавати грушу з лютого-березня: дохідність становитиме – 40 тонн*35 грн = 1,4 млн грн. Для цього необхідно мати сховища з регульованим газовим середовищем (РГС) або ж орендувати холодильники для зберігання продукції.

           Витрати на поточне обслуговування яблуневого та грушевого садів знаходяться на одному рівні. Після виходу саду на повну урожайність (4-5-й рік вегетації), щорічний чистий прибуток від продажу за вирахуванням поточних витрат становитиме: 2,4 млн грн – для яблук, та 5,7 млн грн – для груш (з 10 га саду).

Закладка інтенсивного яблуневого/грушевого саду на карликових підщепах коштує в середньому 20 тис $/1 га. 

Отже, капітальні вкладення на 10 га яблуневого/грушевого саду складають близько 5,05 млн грн (без врахування сховища з РГС). Чистий прибуток за 7 років за вирахуванням капітальних витрат становитиме: для яблуневого саду: 9,47-5,05=4,42 млн грн; для грушевого: 23,96-5,05=18,91 млн грн. Окупність проекту – з 6-го року вегетації – для яблуні, з 4-го року – для груші.

© Валентина Лановенко, президент Академії Органічного Садівництва «Ekogarden»

 

 

 

 

 

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою