Учасники Дня поля оглядають цукровий буряк

Гнучкі технології для виробників цукрових буряків

Служба новин 17 жовтня 2017 220 0

Середина осені — пора збирати цукрові буряки та думати про плани на наступний рік. Насіннєва компанія ТОВ «Сесвандерхаве-Україна» разом із дистриб’юторською компанією «ЛНЗ» зібрали виробників із різних регіонів України на День поля у смт Ставище на Київщині — щоб розповісти про новинки у селекції цукрових буряків та обговорити проблеми й потреби аграріїв у цій сфері.

Розпочалася подія з інформативної частини. Своє привітальне слово виголосив Генеральний директор ТОВ «Сесвандерхаве-Україна» Олександр Мельник. Передусім він нагадав, що міжнародна компанія SESVanderHave — лідер у селекції цукрових буряків у світі. Вона має повний цикл виробництва насіння цієї культури, включаючи наукові дослідження, селекцію, вирощування насіння і переробку.

Коренеплід буряку гібриду селекції SESVanderHave

Гнучкі технології для виробників цукрових буряків

Коренеплід цукрового буряку гібриду селекції SESVanderHave в розрізі
Середина осені — пора збирати цукрові буряки та думати про плани на наступний рік. Насіннєва компанія ТОВ «Сесвандерхаве-Україна» разом із дистриб’юторською компанією «ЛНЗ» зібрали виробників із різних регіонів України на День поля у смт Ставище на Київщині — щоб розповісти про новинки у селекції цукрових буряків та обговорити проблеми й потреби аграріїв у цій сфері.

Розпочалася подія з інформативної частини. Своє привітальне слово виголосив Генеральний директор ТОВ «Сесвандерхаве-Україна» Олександр Мельник. Передусім він нагадав, що міжнародна компанія SESVanderHave — лідер у селекції цукрових буряків у світі. Вона має повний цикл виробництва насіння цієї культури, включаючи наукові дослідження, селекцію, вирощування насіння і переробку.

Олександр Мельник, Генеральний директор ТОВ «Сесвандерхаве-Україна»

Водночас усі наукові розробки та інноваційні напрацювання, котрі реалізує бельгійська SESVanderHave, доступні в Україні. І до того ж вони адаптовані під потреби й особливості вітчизняного ринку та місцевих природно-кліматичних умов.

«Наша компанія працює на всіх ринках, де вирощують цукрові буряки. Плюс розвиває нові ринки, серед них — Індія, Австралія, Нова Зеландія, Китай. Взагалі ж, насіння цукрових буряків вирощується на одній паралелі — 45-й, на якій розташована й наша країна. SESVanderHave має 4 насіннєві заводи — у Бельгії, Росії, Туреччині й Україні», — наголосив Олександр Мельник.

Підлаштування під замовника

Наявність власного насіннєвого заводу — додатковий плюс. Працює він в Київській області. І це одна з найважливіших переваг компанії, адже дає можливість оперативно реагувати на запити клієнтів, готувати насіння «під замовлення».

А потреби можуть бути і справді різними. Це підтвердив Андрій Полтавець, директор дистрибуційної компанії «ЛНЗ».

Андрій Полтавець, директор дистрибуційної компанії «ЛНЗ»

«Завдяки тому, що у «Сесвандерхаве» є свій завод в Україні, вони можуть дуже швидко реагувати на побажання виробників. Наприклад, у Полтавській області є проблеми з довгоносиками і дротяниками. Відповідно, для насіння клієнтів із цього регіону під час підготовки (інкрустації) додається більша доза інсектициду. А якщо при проростанні буряків очікуються проблеми з хворобами — то більша доза фунгіциду. У когось, навпаки, таких проблем немає, але покупця турбує ціна. Тоді «Сесвандерхаве» за рахунок, наприклад, зменшення доз протруювання, знизить ціну, та водночас саме насіння буде такої ж високопродуктивної генетики», — уточнює Андрій Полтавець.

За його словами, співпраця між двома компаніями триває уже майже півтора десятиліття. Фактично дистрибуційний напрям у «Лебединського насіннєвого заводу» розпочинався саме з просування та реалізації продукції «Сесвандерхаве». І хоча за цей час довелося займатися насінням цукрових буряків різної селекції, «ЛНЗ» переконався, що це найкраще насіння, тому став справжнім патріотом SESVanderHave, тож останні два роки у їхньому дистрибуційному портфелі насіння солодких коренів залишилися лише гібриди цієї компанії.

«Це компанія №1 у світі з найвищою часткою ринку насіння цукрових буряків. Щодо українського ринку, то в них найбільша лінійка гібридів, а отже, виробники мають найширший вибір. Інші компанії мають не більше 5—7 гідних гібридів. Фактично завозиться імпортне насіння і фермерові доводиться обирати те, що не завжди 100% підходить під його умови. Водночас «Сесвандерхаве» пропонує українським буряківниками близько 25 гібридів. Тут і середній фермер, і холдинг, і навіть власник присадибної ділянки (у нас є й такі клієнти, найбільше їх у західних областях) — зможе обрати найбільш підходящі гібриди як за ціною, так і за технологічними характеристиками», — зазначив Андрій Полтавець.

Напрями генетики

Чимало подробиць про діяльність компанії та новинки, які пропонують українським виробникам, розповів Василь Козій, спеціаліст із насіння ТОВ «Сесвандерхаве Україна». Він окреслив 5 основних напрямів, у яких триває селекційна робота SESVanderHave.

Перше — це вдосконалення самої культури. Йдеться про підвищення врожайності та цукристості. Тут основним показником виступає збирання цукру з одиниці гектару.

Другий напрям — чистота продукту. Іншими словами, працюють над тим, щоб під час збирання на коренеплоді залишалося якомога менше ґрунту, щоби не везти зайву вагу на переробку і потім менше було мороки з відмиванням буряків.

Цукровий буряк гібриду селекції SESVanderHave

Третій напрям — стійкість до хвороб. Як відомо, усі наявні гібриди селекції SESVanderHave високостійкі до такої хвороби, як ризоманія і розроблені за так званою «тандем-технологією». І останнім часом компанія пропонує саме такі гібриди. Це технологія з використанням подвійних носіїв стійкості до однієї чи кількох хвороб, зокрема, тієї ж ризоманії, нематод або хвороб коренеплодів.

Четвертий напрям — екологічна пластичність. Це означає, що гібрид абсолютно продуктивно себе показує, незалежно від того, чи це північні умови (наприклад, у Фінляндії), чи південні (Індія або африканські країни).

Коренеплід буряку гібриду селекції SESVanderHave

П’ятий напрям — висока якість насіння. Зокрема, намагання досягти 100% чистоти і схожості не через відбирання кращого насіння на заводах, а завдяки «природним» якостям насіннєвого матеріалу.

Інноваційні технології в селекції цукрових буряків

Для реалізації усіх цих напрямів бельгійська SESVanderHave виводить наукові дослідження на новий рівень. Нещодавно поряд із головним офісом було споруджено сучасний Інноваційний центр Сесвандерхаве (СВІЦ). На 2 га його площ розташувалися теплиці, лабораторії, офісні приміщення, випробувальні полігони. Тут моделюють різноманітні природні умови, досліджують генотипи, застосовують методи молекулярної біології. В результаті термін виведення нового гібриду скорочується з 12 до 3—4 років.

«Мало того, — розповідає Василь Козій, — у СВІЦ проводять навіть такі неординарні роботи, як виведення озимих цукрових буряків. Це між іншим, дуже актуально у зв’язку з повторенням щороку посушливих періодів, які припадають на найважливіші етапи вегетації. А озима культура — це означає можливість використовувати зимову вологу. Хоча такі дослідження — це справа, розрахована на подальшу перспективу».

Зайшла мова і про ГМО. Оскільки у ЄС для промислового вирощування генетично-модифіковані культури заборонені, то такі дослідження компанія проводить лише для американського ринку. Там таких пересторог немає. Натомість для європейського ринку до проблеми боротьби з бур’янами підійшли з іншого боку. Створили гібриди, стійкі до інгібіторів АЛС (ацетолактатсинтази), які є діючою речовиною новітніх гербіцидів. Ця технологія зараз випробовується, досліджується можливість виходу з нею на український ринок, проводяться маркетингові дослідження — адже зрозуміло, що такий продукт буде дорожчим за звичайний. Тож потрібно зрозуміти, чи готовий до нього вітчизняний ринок.

Василь Козій, спеціаліст із насіння ТОВ «Сесвандерхаве-Україна»

Щодо підвищення швидкості та відсотка схожості насіння, то тут «Сесвандерхаве» використовує технологію з праймування насіння, яка отримала назву Start’Up.

«Відповідно до цієї технології, насіння замочується, висушується, потім активуються початкові стадії проростання, згодом ці процеси гальмують, після чого насіння дражується. Завдяки цьому після висівання воно сходить значно швидше — на 4—5-й день, посіви будуть більш вирівняні й дружні. І, за даними англійської компанії Germains, можна отримати плюс 3—5% до врожаю», — пояснює Василь Козій.

Партнерство з клієнтами

«Сесвандерхаве Україна» намагається тісно співпрацювати з виробниками цукрових буряків. На Дні поля неодноразово наголошувалося, що компанії потрібен «зворотний зв'язок» — разом із дистриб’юторами, тим же «ЛНЗ», вони готові вислуховувати зауваження, побажання та проблеми клієнтів, щоби вчасно і належним чином на них реагувати. Причому, компанія сама відкрита до взаємодії.

Під час теоретичної частини Дня поля

«Лабораторія, що діє на нашому насіннєвому заводі в селі Гоголів (Броварський р-н Київської обл.), абсолютно відкрита для тих, хто бере наше насіння і хоче його перевірити, — запевнив Василь Козій. — Ми навіть пропонуємо такі послуги, як виїзд фахівців нашої лабораторії в інші лабораторії, щоб провести «майстер-клас»: якщо виробник сам має лабораторію і в нього виникають труднощі з перевіркою нашого насіння, наші фахівці — до ваших послуг. Щоб разом провести досліди, точно дотримуючись усієї технології, щоби результати були достовірними».

Демо-поле цукрового буряку

Врахували в компанії і потреби невеликих фермерських господарств. Тож пропонують так зване «Фермерське» насіння, розфасоване в кілограмові коробки. Воно трохи дешевше, адже орієнтовано на тих буряківників, для яких пріоритет – ціна насіння. Попри трохи нижчі норми обробки та схожості, генетика і якість самого насіння — така ж висока, як і професійного.

«Ця категорія насіння доступна за ціною для малих фермерів і навіть власників приватних господарств, до того ж, вони отримують справжню, фірмову продукцію», — додав Василь Козій.

Детальніше про гібриди

Вже теоретично «підковані», учасники Дня поля перемістилися на демо-ділянки, котрі розташовані на полях підприємства «Інтерагросервіс».

Тут було представлено 9 гібридів. Один із них вже внесено до державного реєстру, а решта перебувають на держвипробуваннях. Про характеристики кожного з них та про результати, які вони показали на цих ділянках, розповів Сергій Дучак, агроном ТОВ «Сесвандерхаве-Україна».

Сергій Дучак, агроном ТОВ «Сесвандерхаве-Україна», розповідає про особливості гібридів, висіяних на демо-ділянках

Аргумент. Уже 2 роки в реєстрі. Це гібрид цукристого напряму. Толерантно-стійкий до кореневих гнилей і церкоспорозу. Гібрид характеризується тим, що його цукристість на початку вересня сягає 20%. Фактично наприкінці серпня він уже придатний для переробки. За урожайністю належить до середніх, але цукристість загалом висока. Біологічну урожайність на цій ділянці показав на рівні 92 т/га.

Панда. Вже 3 роки на державному випробуванні. Урожайно-цукристого напряму. Високостійкий до церкоспорозу.

Боа. Цілеспрямовано розроблений як стійкий до нематоди. Крім того, проявляє стійкість до церкоспорозу, борошнистої роси та іржі. Потенційна урожайність — понад 100 т.
Пітбуль. Стійкий до нематоди. Показує непогану стійкість до низки кореневих гнилей. Урожайного напрямку. Рекомендований до більш пізнього збирання. Але трохи знижена стійкість до церкоспорозу. На демонстраційній ділянці показав урожайність у 82 т/га.

Хорнет. Урожайно-цукристого напрямку. Потенціал урожайності по Європі — понад 100 т/га. Стійкий до церкоспорозу. На випробувальній ділянці показав потенційну урожайність 79 т/га.
Карпати. Надійшов до держвипробувань у 2017 році. Має толерантну стійкість як до церкоспорозу, так і до кореневих гнилей. Продуктивність — понад 100 т. На ділянці показав 112 т/га.

Анаконда. На випробуваннях перебуває третій рік. У компанії «Сесвандерхаве-Україна» планують, що в наступному виробники уже зможуть купувати насіння цього гібриду. Має стійкість до деяких кореневих гнилей і до церкоспорозу. Гібрид цукристого напряму. На кінець вересня призупиняє вегетацію і далі працює на цукор. На цій ділянці показав потенційну урожайність 95 т/га.

Тапір. Під спостереженням перший рік. Гібрид урожайного типу. Толерантно-стійкий до церкоспорозу і до певних видів кореневих гнилей. Біологічна урожайність на демо-ділянці — 89 т/га.

Балі. Проявляє стійкість до кореневих гнилей. Урожайного типу. Рекомендовано до більш пізнього збирання. Тут показав 98 т/га.

Враження учасників

Оглянувши демо-поля та зразки коренеплодів кожного із представлених гібридів, учасники жваво обговорили побачене. SuperAgronom.com вирішив поцікавитися про їхні враження та зроблені для себе висновки.

Василь Цвик, голова ФГ «Тетяна 2011» (Київська обл.):

Василь Цвик, голова ФГ «Тетяна 2011»

«Загалом у нас земельний банк 2134 га. Під цукрові буряки відведено 188 га. Цією культурою займаємося з 2000 року, а вже понад 10 років співпрацюємо з «Сесвандерхаве». За цей час переконалися в якості насіннєвого матеріалу і садимо виключно їхні гібриди. А завдяки таким заходам, як цей День поля, маємо можливість приїхати, подивитися, проаналізувати, завдяки чому відпадає потреба самим витрачати площі та зусилля під якісь експерименти. До того ж, у нас добре налагоджена система роботи з дистриб’ютором — компанією «ЛНЗ». Її фахівці надають результати випробувань гібридів по всій Україні з урахуванням погодних умов. На основі цих даних та побаченого на подібних Днях поля, ми й приймаємо для себе рішення — які гібриди, в яких обсягах і за якими технологіями вирощувати. Загалом же середня урожайність цукрового буряку в нашому господарстві тримається на рівні 80—85 т/га. Чи досягнемо такого рівня цього року — складно сказати. Адже втрутився лімітуючий фактор — нестача вологи протягом вегетаційного періоду. Та, попри це, в наступному році будемо збільшувати площі посівів цукрового буряку до 300 га. Вже землю під них підготували. Бо хоч як би там було, а культура високорентабельна».

Сергій Саливон, співзасновник ТОВ «Тихий Хутір» і ПСП «Олександрівка» (Черкаська обл.):

Сергій Саливон, співзасновник ТОВ «Тихий Хутір» і ПСП «Олександрівка»

«Ми щороку вирощуємо цукрові буряки на площах близько 200—250 га, залежно від сівозміни. Із «Сесвандерхаве» співпрацюємо дуже давно. Ще в 2001 році почали зі знаменитого гібриду Орікс. Звісно, відтоді декілька разів змінювали гібридний склад посівів, і зараз найбільше використовуємо Плутон, а цього року нам у «ЛНЗ» порадили спробувати Федеріку і Предатор.

Добре знаю цю компанію і довіряю їм. Неодноразово був на їхньому насіннєвому заводі в Гоголеві. На власні очі бачив увесь виробничий процес. До того ж, вони запрошують до України своїх колег із Бельгії та Нідерландів, з якими теж можна проконсультуватися, дізнатися про наукові розробки та європейські насіннєві заводи. Таким чином формується довіра до самої компанії та до її продукції. Також приваблює те, що гібриди SESVanderHave пристосовані до наших умов. Зокрема, до нестачі вологи. У нас, наприклад, цього року з 1 березня по 1 вересня випало лише 200—210 мм опадів. Та й то, більша частина аж у серпні. І це врятувало наші буряки. У липні вони вже почали скидати листя. Ми думали — все, пропав урожай. А щойно пішли дощі, як вони відновилися.

До слова, різні гібриди по-різному на посуху реагували. Наприклад, Федеріка її витримала непогано, листя не скидала, але врожай у неї дещо менший. Зате Предатор, хоч активно скидав листя, та потім швидко відновився і, вважаю, десь на 5—6 т/га більше дасть врожаю. А ось Плутон, він узагалі цікавий. Коли інші гібриди вже листя гарно в рядках «розпускають», він, бідолаха, сидить, наче зачаївся. Зате на осінь просто красень — як я кажу: росте такий, що аж тріщить».

Вадим Лозінський, агроном із захисту рослин ПСП «Кристал» (Вінницька обл.):

Вадим Лозінський, агроном із захисту рослин ПСП «Кристал»

«Цього року ми сіяли 1 тис. га цукрового буряку. 70% усього обсягу — це насіння від компанії «Сесвандерхаве-Україна». Сіяли три гібриди — Крокодил, Бізон і Контіненталь. Мушу сказати, що ці гібриди серед інших показали себе найкраще, тому надалі продовжимо співпрацю з компанією. Взагалі за останні 3 роки у нас посіви цукрового буряку збільшилися з 180 га до 1000 га. Бо для нашого господарства це найрентабельніша культура. Хоч і затратна частина найбільша, і, як кажуть, із ним треба найбільше «погратися», але вигода перевершує всі зусилля.

Ми вже практично завершили збирання буряків. Свого часу прийняли рішення не затягувати з цим і, як правило, розпочинаємо копання у кінці серпня — на початку вересня. Не чекаємо, поки почнуться холоди й дощі, бо тоді більше коштів піде на солярку і на трактори, щоб витягувати машини з болота. Раннє збирання ніяк не позначається на врожаї. В цьому році, залежно від гібриду, отримали від 45 т/га до 65 т/га — нам вистачає. Цукристістю теж задоволені — 19%. А гібрид SESVanderHave Крокодил взагалі дав 22% цукристості».

Усі учасники Дня поля, з якими ми поспілкувались, зазначили відкритість компанії «Сесвандерхаве Україна» до пропозицій, побажань і зауважень з боку клієнтів. Коли один із лідерів у забезпеченні галузі високоякісним насіннєвим матеріалом розуміє потреби виробників, це закладає підґрунтя не лише для довготривалої співпраці, а й для стабілізації та розвитку самого ринку.

© Алла Гусарова, Kurkul.com, 2017

 

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою