Зважування буряку цукрового

АгроЕкспедиція Цукровий буряк 2017. «Злагода» і «Бучачагрохлібпром»

АгроЕкспедиція «Цукровий буряк 2017» 25 жовтня 2017 346 0

Цукрово-буряковий марафон набирає обертів. У другий день АгроЕкспедиції Цукровий буряк 2017 ми побували в Рівненській області та навіть встигли заїхати в Тернопільську. У веселій компанії експертів з Bayer, «КВС-УКРАЇНА», «Бізон-Тех», Credit Agricole Bank і PEUGEOT CITROЁN UKRAINE, пробираючись по болоту, ми відвідали підприємства «Злагода» і «Бучачагрохлібпром». Запасіться чаєм і ловите обіцяну порцію солодких історій з полів!

Мовою цифр про цукрові буряки в Рівненській області:

 1. Становить 5% в загальноукраїнському виробництві.
 2. Займає 8-е місце за розміром посівних площ серед інших сільськогосподарських культур в даному регіоні.
 3. У 2017 році загальна площа посівів солодкого коренеплоду в сільськогосподарських підприємствах області становить 12,9 тис. га, що на 22,7% вище торішнього показника.
 4. З 2016 року обсяги виробництва цукрових буряків в регіоні склали близько 492,1 тис. т із середньою врожайністю 46,8 т/га.
 5. За результатами 2016 р. займала серед областей 10-е місце за площами і 10-е за врожайністю.
 6. В області вже 4 роки поспіль не працює жоден цукровий завод.

Особливості вирощування цукрових буряків в Рівненській області:

 1. Рік дощів. Рівненська область недалеко пішла від Львівської за кількістю опадів. З початку року їх тут випало близько 500 мм. Тому місцеві аграрії з упевненістю називають цей рік ідеальним для агровиробництва.
 2. Нашестя довгоносика. У 2017-му аграрії спостерігали нетипову для регіону навалу сірого довгоносика на цукровому буряку. Цього шкідника і раніше зустрічали на посівах, але далеко не в тій кількості, з яким довелося боротися в цьому сезоні. За словами аграріїв, на полях налічували по 20 особин на 1 м².
 3. Non stop. Через достатню кількость вологи і тепла вегетаційний період цукрових буряків розтянувся. Це позитивно вплинуло на розмір коренеплодів і врожайність.
 4. Є урожай, немає цукру. З огляду на той факт, що погодні умови склалися якнайкраще, урожай цукрових буряків в цьому році дуже хороший. Підприємства прибирають солодкий коренеплід по 60-70 т/га. Але такими показниками аграрії не раді, адже показники цукристості впали до 16%.
 5. Без переробки. Після закриття Бабинського цукрового заводу аграрії Рівненської області залишилися без можливості переробки коренеплоду. Тому зараз більшість агровиробників здають цукровий буряк на Радехівський та Гнідавський цукрові заводи.

Технологія вирощування цукрових буряків в «Злагоді»

Другий день АгроЕкспедиції ми провели відразу в двох областях — Рівненській та Тернопільській. Починали з Рівненщини, де відвідали підприємство «Злагода». Тут нас зустрічали директор Олександр Яблонський і його заступник Мирослав Поліо.

Візитка підприємства «Злагода»

Олександр і Мирослав починали працювати разом ще більше 10 років тому в одній з місцевих аграрних компаній. Там навчалися особливостям агровиробництва, а в 2013 р вирішили піти в «вільне плавання». Тоді і купили підприємство «Злагода», у якого в обробці було близько 800 га землі.

За 4 роки компанія розрослася до 2 тис. га і зараз спеціалізується на насінництві. Цього року тут вирощували сою (350 га), горох (100 га), ячмінь (200 га), соняшник (330 га), кукурудзу (200 га), озимі зернові (250 га), а також цукровий буряк (понад 300 га).

Досвід і прагнення до кращого змусили сільгоспвиробників піти далі, ніж просто агробізнес. Озброївшись творчістю, ідеями й талановитими інженерами, вони почали виготовляти унікальну техніку, збираючи запчастини з різних куточків світу. Зараз технічний парк господарства налічує кілька одиниць універсальних агрегатів, а керівництво серйозно замислюється про новий напрямок бізнесу.

«Підприємство розвивається дуже інтенсивно. Господарі постійно їздять на виставки, вивчають досвід агровиробництва в інших країнах. Щось впроваджують у себе, щось допрацьовують. З ними приємно працювати. Наші гібриди повністю показують тут свій потенціал. Адже у них хороша технологія, розумний підхід до роботи і, відповідно, високі показники врожайності », — розповідає нам представник компанії «КВС-УКРАЇНА» Петро Кутя.

 Петро Кутя, представник компанії «КВС-Україна»

Але повертаємося до цукрових буряках. Коли ми приїхали в гості на підприємство, тут майже закінчили жнива. Чи то на наше щастя, чи то на жаль підприємства — зламався комбайн, так що у нас була можливість побачити останні 50 га незібраної цукрових буряків. Разом з експертами вирушаємо в поле.

Техкарта підприємства «Злагода»

Обробіток грунту. Після озимої пшениці на полі посіяли олійну редьку як сидерат. Восени провели дискування, а потім — глибоке розпушування на глибину до 45 см.

Посів. На цьому полі сіяли гібрид АКАЦІЯ КВС. Посів проводили 13 квітня з нормою висіву 1,2 посівних од./га. Весна була холодною, а восени по полю двічі «пройшовся» град. Зараз густота до збирання становить 103 тис./га.

Система добрив. Восени вносили хлористий калій 300 кг/га. Навесні локально в ряди внесли нітроамофоску — 60 кг/га, сульфат амонію — 100 кг/га, карбамід — 280 кг/га, сульфат магнію — 3 кг/га, борну кислоту — 4 кг/га, а також сульфат цинку.

Система захисту. Гербіцидна захист проходила в кілька етапів. Протягом сезону внесли Бетанал 3 л, препарати з д.р. метамітрон 4 л, тріфлусульфурон-метил з нормою 30 г/га і клопіралід в стандартній нормі.

Фунгіцидний захист складалася з двох обробок препаратами на основі дифеноконазола карбендазіма, а також піраклостробін епоксіконазола.

«У цьому році у нас виникла проблема з cірим довгоносиком. Він і раніше був. Але в такій кількості на цукровому буряку ми його ще не бачили. Бувало, налічували по 20 шкідників на 1 м². Думаю, це пов'язано з тим, що ми взяли нові поля, де по кілька років сіяли одну і ту ж культуру. Мені доводилося бачити, як ці довгоносики масово повзуть через дорогу до іншого поля», — розповідає нам директор Олександр Яблонський.

Олександр Яблонський, директор господарства «Злагода»

Урожайність. Як ми вже говорили раніше, підприємство майже закінчило збирання цукрового буряка. Через поломку комбайна не встигли викопати всього 50 га. Зараз врожайність показує близько 85 т/га, а на окремих полях - понад 100 т/га. При цьому, цукристість спочатку була всього лише 15,5%, а зараз вже 16,4%.

«Краще б менше врожайність була, а вища цукристість. Через те, що було досить тепло і волого, буряк продовжив вегетаційний період. Ми отримали величезні коренеплоди, але значно втратили у виході цукру. А це додаткові логістичні витрати, які не окупаються», — скаржиться заступник директора підприємства Мирослав Поліо.

Мирослав Поліо, заступник директора підприємства «Злагода»

Оскільки в Рівненській області немає цукрових заводів, продукцію реалізують на Радехівський та Гнідавський цукрозаводи. За словами Олександра Яблонського, співпрацюючи з двома заводами, підприємство страхує себе від ризиків. В першу чергу, щоб не розтягнути здачу сировини до лютого, як це було два роки раніше. До того ж, у підприємств є свої нюанси роботи, до яких місцевим агровиробникам доводиться підлаштовуватися.

«На одному заводі зменшують цукристість, на іншому — фізичну вагу. Коли ми здаємо на два різних пункти переробки, ми можемо контролювати це, адже у нас є дані заводів на один і той же кагат. А в цілому ми, як і всі, підлаштовуємось під ці «нюанси». А що робити? Такий бізнес. Діватися нам нікуди, адже своїх заводів немає», — розводить руками Олександр Яблонський.

На питання про те, чи подобається їм вирощувати цукровий буряк, господарі посміхаються і жартують. Мовляв, культуру люблять, але «награтися з нею треба» дуже довго.

«Наші колеги давно вже зібрали зернові та на Канари поїхали, а ми тут до зими з буряком возимося. Але, тим не менше, від нього не відмовимося. Поки що намагаємося виходити на 100% рентабельності, та й культура ця дуже цікава», — коментує Мирослав Поліо.

Загальне фото з господарями «Злагоди»

Надивившись на буряк, вручивши подарунки і пообіцявши повернутися на підприємство в період «творчості», щоб розповісти про технічні ноу-хау компанії, ми вирушили далі в дорогу.

Технологія вирощування цукрових буряків в «Бучачагрохлібпром»

Наступним підприємством, яке ми відвідали, став агрохолдинг «Бучачагрохлібпром», який ми вже відвідували в рамках АгроЕкспедіціі Пшениця 2017.

На гостинному підприємстві чого тільки немає! І тваринницькі комплекси, і насіннєвий завод, і елеватор. Сівозміну представлений озимими, яровими культурами, соняшником, соєю, і кукурудзою.

Візитка підприємства «Бучачагрохлібпром»

Соняшнику в цьому році намолотили 3,3 т/га, деякі ділянки давали і по 4,2 т/га, пшениці — 8 т/га. Під кукурудзою було більше 4 тис. га, через холоди та вологу, вегетаційний період останньої затримався, тому прибирання культури почалася лише 10 днів тому.

В цей же раз ми вирішили перевірити, як йдуть справи на підприємстві з цукровими буряками. Зустрів нас головний технолог підприємства, кандидат сільськогосподарських наук Григорій Опанасенко. Вченого запросили на підприємство на посаду технолога всього кілька місяців тому, і він по-хазяйськи приступив до роботи.

«Дуже цікавий момент — компанія перебуває на такій стадії еволюції, коли власник бізнесу, будучи постійно на місці, не втручається у виробничий процес, повністю довіряючи менеджменту», — прокоментував заступник директора Департаменту підтримки Агро Бізнесу Credit Agricole Bank Василь Белозерських.

 Василь Белозерських, заступник директора Департаменту підтримки Агро Бізнесу Credit Agricole Bank

Перед виїздом на поле, Григорій Петрович розповів нам про стан справ в компанії, цукровому буряку і планах на майбутнє.

Зембанк підприємства - 25,5 тис. га. Під цукровим буряком в цьому році 2,412 тис. га. За словами технолога, лімітуючим фактором є для них тільки Чортківський цукровий завод, який в добу приймає близько 2 тис. т.

На питання про модернізацію і плани з впровадження нових технологій, Григорій Петрович повідомив, що в цьому році це не пріоритетне питання.

«Сьогодні для мене головне розібратися з ситуацією на підприємстві і налагодити роботу. А в наступному році будемо вже придивлятися до нових технологій та інновацій. Також плануємо сіяти демо-поля. По цукровому буряку багато чув про технології КОНВІЗО® СМАРТ, яку також плануємо спробувати», — поділився планами технолог підприємства.

  Григорій Опанасенко, головний технолог підприємства, кандидат сільськогосподарських наук

Крім того, за умови сприятливої кон'юнктури ринку і при «солодкій погоді», на наступний рік підприємство планує збільшення площі цукрових буряків на цілих 1000 га.

«На сьогоднішній день, ми проводимо досліди по 120 гібридам в рік. У лабораторії визначаємо їх цукристість, досліджуємо, яким чином можна отримати хороші результати за цим показником. З підприємством «Бучачагрохлібпром» ми співпрацюємо давно. Григорій Опанасенко — людина науки, з досвідом роботи в австрійській компанії. Я вважаю, він зможе принести в компанію свіжі ідеї і нові технології», — розповів регіональний представник «КВС-УКРАЇНА» Михайло Макух під час огляду поля.

 Михайло Макух, регіональний представник «КВС-УКРАЇНА»

Після цікавої бесіди ми вирушили в поле — дивитися на урожай. Тут попередником була озима пшениця.

Особливості посівної. В цьому році в березні-квітні випало всього 24 мм опадів, що значно відбилося на посівної кампанії. Але, вже наприкінці квітня-початку травня пішли дощі. Тому посівна цього року не була складною.

Посів проводився 15 квітня, норма висіву - 1,35 посівних од./га.

Обробка грунту — оранка.

Система добрив. Восени вносили азот 120 кг/га, фосфор - 100 кг/га і калій - 140 кг/га.

«Коли я прийшов сюди працювати, звернув увагу, на «строкаті» показники врожайності сої та цукрових буряків. Одна і та ж технологія, і поля поруч, а буває різна врожайність. Підняв картограму грунтів, а там рН на деяких полях нижче 5, тобто кислі грунти. Тому зараз розгорнули масову кампанію по завезенню і внесення дефекату. Під урожай наступного року ми внесли дефекат на 1,5 тис. га. Адже якщо не розкислювати грунт, то ефективність внесення добрив сильно знижується, особливо — азотних і фосфорних», —розповідає Григорій Опанасенко.


Система захисту. З шкідниками особливих проблем в цьому році не було, але для профілактики застосовували кругове внесення інсектициду. Щоб запобігти масову появу церкоспорозу, також превентивно внесли 80 г/л діпроконазола і 250 г/л дропіконазола.

«На цукровому буряку в даному підприємстві використовували гербіцид Бетанал Експерт — флагман в захисті цукрових буряків. Господарство досить потужне, не один рік займається вирощуванням цієї культури, тому у них вже є досвід в цьому плані. Плюс тут хороша команда фахівців яка може працювати на отримання максимального врожаю», — повідомив регіональний представник Bayer в Тернопільській області Денис Петросюк.

 Денис Петросюк, представник Bayer в Тернопільській області

Урожайність. До нашого приїзду зібрали лише половину посівів, тому про врожайність поки що говорити зарано. Хоча на зібраних ділянках отримали 77 т/га. Цукристість становила 17-17,5%. На окремих площах цей показник навіть перевищив 19%.

«Із  «Бучачагрохлібпром» ми співпрацюємо вже 3 роки, надаємо системи захисту рослин. Як і багато компаній, що працюють з агрохолдингом, бачимо в них надійного партнера», — зазначив Ігор Руденький, керівник тернопільського підрозділу «Бізон-Тех».

Ігор Руденький, керівник тернопільського підрозділу «Бізон-Тех»
Ігор Руденький, керівник тернопільського підрозділу «Бізон-Тех»
Незважаючи на холодну і дощову погоду, прощання з компанією вийшло дуже теплим.

АгроЕкспедитори на полі компанії «Бучачагрохлібпром»
Уже завтра команда АгроЕкспедиції відвідає нові підприємства Західної України, готові поділитися знаннями і своїми напрацюваннями щодо солодкої культури.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою