АгроЕкспедиція Цукровий буряк 2017

Підсумки АгроЕкспедиції Цукровий буряк 2017: Маховик набирає обертів

АгроЕкспедиція «Цукровий буряк 2017» 6 листопада 2017 388 0

Об'їхавши 7 областей України і відвідавши 15 підприємств, зібравши для вас статистичні дані, інформацію про технології та цікаві особливості поточного «солодкого» сезону з полів і заводів, оголошуємо АгроЕкспедицію Цукровий буряк 2017 офіційно закритою.

Протягом усього маршруту поруч з нами були наші партнери: Bayer, «Бізон-Тех», Credit Agricole Bank, «КВС-УКРАЇНА» і PEUGEOT CITROЁN UKRAINE. Завдяки їхній підтримці команді вдалося зібрати найактуальнішу інформацію, всебічно проінспектувати підприємства і отримати експертну оцінку. Після насиченого подіями і новими знайомствами кроп-туру, команда повернулася в теплі офіси, щоб за чашкою солодкого чаю проаналізувати результати поїздки. 

Картина цукром

Цьогоріч загалом по Україні цукровими буряками було засіяно 310 тис. га, що на 6% (291 тис. га) більше, ніж у 2016 р. Однак свої корективи у плани аграріїв щодо збільшення обсягів виробництва внесла погода. Порівняно з минулим роком, коли перші три місяці були практично ідеальними для буряка, в цьому році в деякі регіони України весна замість тепла принесла заморозки і сніг. Солодка культура випробування витримала, лишень у Харківській і Полтавській областях частину полів довелося пересівати.

У західних регіонах через холодну, дощову погоду збільшився період вегетації і зменшилася цукристість коренеплодів, хоч загалом урожайність була непоганою. Захід і частина південних областей (Львівська, Тернопільська, Хмельницька та Херсонська), де не спостерігалося нестачі вологи, змогли отримати врожайність близько 50-51 т/га. Натомість у Сумській, Черкаській, Київській та Харківській областях посіви страждали через заморозки і відсутність опадів. Через це врожайність в цих регіонах коливається в діапазоні 34-37 т/га. В таких умовах загалом по Україні в поточному році середня врожайність буряка нижча, ніж в 2016-му (43,3 т/га проти 47,3 т/га відповідно).


Комбайн Ropa збирає цукровий буряк

На більшості відвіданих нами підприємств був помічений сірий довгоносик. Однак порогу шкодочинності він не перетнув — весняні заморозки і вчасно внесені ЗЗР забезпечили надійний захист. Решта представників шкідливих комах були присутні на посівах значно меншою мірою. 

Солодке виробництво

Темпи виробництва цукру в цьому сезоні дещо уповільнилися через несприятливі погодні умови, які призвели до запізнілого початку збирання врожаю солодкої культури.

Станом на 30 жовтня викопано 227 тис. га цукрових буряків, це понад 70% всіх посівних площ. На сьогодні в країні працює 40 цукрових заводів, із загальним показником переробки більше 172 тис. т на добу. Причому цьогоріч спостерігається зниження середнього показника цукристості — 17,22% проти 17,86% в минулому році. Незважаючи на це, за оцінками аналітиків НАЦУ «Укрцукор», виробництво цукру збережеться на рівні минулого року — близько 2 млн т.

 

Можна зауважити, що підхід до вибору гібридів стає дедалі більш серйозним і виваженим. Принцип «аби дешевше», йде в небуття. Якщо раніше всіх цікавив «вал» коренеплодів, то зараз починають звертати увагу на якість сировини, яка безпосередньо впливає на вихід цукру.

«Однакову кількість цукру можна отримати, переробивши і 80 т буряку, і 60 т. А витрати на переробку 1 т сировини не зміняться. Що в такому разі вигідніше? Аграрії розуміють, що продуктивність гібридів нового покоління вища, що до них потрібно придивлятися і підбирати «під себе». Все рідше можна почути: «Дайте мені такий-то гібрид, я його багато років вирощую і добре знаю». Аграрії шукають нові гібриди, і це добре, тому що селекція не стоїть на місці», — зазначив Андрій Новак, менеджер із продуктів і маркетингу цукрових буряків компанії «КВС-УКРАЇНА».

За словами експерта, останнім часом вирощування цукрових буряків в Україні сконцентрувалося біля функціонуючих переробних заводів. Це призводить до зростання поширення певних шкідників, таких як нематода. Боротися з нею можна, використовуючи спеціальні гібриди і агротехнічні заходи.


Цукровий буряк

Кожен гібрид має комплекс характеристик, від яких залежить його загальна продуктивність. Величезне значення мають погодні умови і ґрунти. Тому для оптимального вибору насіння аграріям потрібно обробити великий масив інформації з великої кількості випробувальних полігонів, що вимагає істотних тимчасових і грошових витрат. Виробникові слід постійно співпрацювати з представниками селекційних компаній або їх дистриб'юторами.

Переймаємо досвід

Як і в минулій АгроЕкспедиції з цукрового буряку, ми побували як на підприємствах зі схожою технологією вирощування солодкої культури, так і на тих, де не бояться експериментувати. Використовуючи німецький і британський досвід, на таких підприємствах, як «Західний Буг», вже активно застосовується безвідвальна обробка, що дає змогу зберегти пожнивні залишки на поверхні ґрунту.


Техніка біля кагату цукрового буряку

Якщо говорити про технології, то не можна не згадати спільну розробку компаній Bayer і KWS, якою вже всерйоз цікавляться аграрії. Технологія КОНВІЗО® СМАРТ в цьому році проходить випробування на демо-ділянках по всій країні. Якщо коротко, ця система дає можливість уникнути гербіцидного стресу завдяки високій толерантності гібридів до гербіциду Конвізо 1.

Читати по темі: АгроЕкспедиція Цукровий буряк 2017. Кіровоградська область: Панчеве та Капітанівський цукровий завод

Агрономи дуже уважно і скрупульозно вивчають результати дослідів, і багато компаній вже виявили бажання випробувати у себе цю систему в наступному році. Результати досліджень свідчать — цукрові буряки витримують 4-кратну норму гербіциду, що гарантує безпеку культури, нівелює необхідність використання складних сумішей і дає змогу уникнути фітотоксичності.

«У цьому році ми представили широкому загалу, без перебільшення, інноваційну систему КОНВІЗО® СМАРТ. Упевнений, що ця технологія буде користуватися шаленою популярністю в Україні завдяки довгому списку істотних переваг для виробника. За цієї системм можливе тільки одне внесення гербіциду Конвізо 1, що контролює максимально широкий спектр бур'янів. Таким чином ми економимо як час, так і матеріально-технічні ресурси. Важлива також можливість відстрочки запланованого внесення через погодно-кліматичні умови або через завантаження техніки», — повідомив Дмитро Мілко, маркетинг-менеджер компанії Bayer.

Титан прокинеться?

Тільки ледачий не говорив про занепад цукрової промисловості, колись — локомотива національного аграрного сектора. Про те, як сильно застаріло обладнання на заводах, скільки з них зупинилося і на скільки скоротилися посівні площі під цукровим буряком.

Однак в останні роки ситуація істотно змінилася. Спостерігається стабільне зростання посівних площ, з 239 тис. га у 2015 р. до 310 тис. га в поточному. Також запускаються «старі нові» виробничі потужності з переробки цукрових буряків. Серед них — Жовтневий цукровий комбінат, на якому ми побували в рамках кроп-туру по Сумській області. Підприємство було «законсервовано» з 2012 р., і за сприяння азербайджанської компанії ALKE цьогоріч відновило свою роботу. Це дає надію, що тенденція до зростання посівних площ збережеться.

Читати по темі: АгроЕкспедиція Цукровий буряк 2017. Сумська область: Жовтневий цукровий комбінат і Угроїдський цукровий завод

Варто згадати також покупку компанією Pfeifer & Langen (холдинг «Радехівський цукор») шести цукрових заводів в Тернопільській області в кінці 2016 року і закупівлю нового обладнання. Разом зі збільшенням посівних площ під цукровим буряком, з залученням іноземного капіталу не тільки в переробку, а й виробництво цукрових буряків — все це свідчить про очевидне пожвавлення цукрової промисловості в Україні.


Заступник директора Департаменту підтримки Агро Бізнесу Credit Agricole Bank Василь Білозерських. 

«Цього року на ринку цукру ми спостерігали консолідацію виробничих потужностей, що є характерними для ЄС й, очевидно, це ж будемо спостерігати в майбуньому. Ми припускаємо, що цей сезон буде доволі складним для компаній з високим рівнем собівартості виробництва цукру...
Кон’юнктура світового ринку цукру та кліматичні умови стали основними викликами для галузі в цьому сезоні.
Ми мали змогу побачити поля з різним рівнем урожайності цукрових буряків (від 23 т/га до понад 80 т/га), жоден рівень інвестицій в ефективність переробного підприємства не перекриє цю різницю, адже затрати на одиницю площі під час вирощування сировини є майже однаковими для всіх гравців.У середньостроковій перспективі ми зможемо спостерігати посилення впливу кліматичних умов на цукрову галузь і чіткішу регіональну спеціалізацію агробізнесу України в цілому.
Пояснення цього припущення наступне: для забезпечення сировиною одного невеликого цукрового заводу потрібно щонайменше 30 – 40 тис. га землі. Складно уявити що хто-небудь зможе собі дозволити інвестувати у підтримання належного рівня вологи на такій площі, а невизначенність ринку землі робить інвестиції у зрошення малоймовірними.
Попри це, не варто ставитися до розвитку цукрової галузі песимістично, адже ринку цукру притаманна циклічність, і непростий період згодом зміниться на кращий», — прокоментував Василь Білозерських, заступник директора Департаменту підтримки Агро Бізнесу Credit Agricole Bank.

Якщо так само підвищуватиметься і якість продукції, то незабаром Україна зможе знову міцно закріпитися серед лідерів світового ринку бурякового цукру.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою