Платити навіть за дітей — коментарі до закону про ЄСВ

1613
0
Гроші
Kurkul.comГроші

З початку нового, 2018 року, члени фермерських господарств повинні в обов’язковому порядку сплачувати ЄСВ. До цього моменту вони були платниками на добровільних засадах. Для роз’яснення нововведень Kurkul.com звернувся до консультанта з оподаткування і бухгалтерського обліку Олександра Золотухіна. 

Які підстави?

З 01.01.2018 року набули чинності зміни, внесені Законом України від від 03.10.2017 № 2148-VIII до Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (Закон про ЄСВ).

Відповідно до нового пп. 5-1 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ члени ФГ, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах, є платниками ЄСВ.

Фразу «…не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах» можна трактувати як сплата членами ФГ внесків на інших підставах. Наприклад, член ФГ може працювати за трудовим договором в іншого роботодавця, де з його зарплати сплачується ЄСВ. Або член ФГ є в той самий час підприємцем чи самозайнятою особою і вже сплачує ЄСВ. З цього можна зрозуміти, що такий член ФГ не повинен бути окремим платником ЄСВ. Але таки бажано дочекатися з цього приводу думку податкової. Можливо, вона трактуватиме зазначену фразу дещо інакше.

Разом з тим, звільняються від обов’язкової сплати ЄСВ члени ФГ, якщо вони (див. ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ):

  • отримують пенсію за віком або
  • є особами з інвалідністю, або
  • досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Такі особи можуть бути платниками ЄСВ виключно на добровільних засадах.

Чи є платниками ЄСВ члени ФГ – діти? Нагадаємо, що відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону про ФГ (Закону України від 19.06.2003 № 973-IV «Про фермерське господарство») членами ФГ можуть бути діти, які досягли 14-річного віку. Жодних виключень для дітей Закон про ЄСВ не робить. Таким чином, вони є звичайними платниками, як і всі інші особи.

Члени ФГ платять ЄСВ самі за себе

Цей висновок випливає з того простого факту, що члени ФГ названі як окремі платники в ст. 4 Закону про ЄСВ, на рівні з підприємцями, особами, які провадять незалежну професійну діяльність. Разом з тим вони не є найманими особами в ФГ (див. ч. 1 ст. 3 Закону про ФГ). Нагадаємо, що роботодавці (в даному разі ФГ) є платниками ЄСВ за своїх працівників (п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ).

Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону про ЄСВ члени ФГ зобов’язані сплачувати ЄСВ, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом.

Як розрахувати суму ЄСВ, належну до сплати?

Дивимося п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ. Базою оподаткування ЄСВ є сума доходу, з якої утримується ПДФО, отримана членом ФГ. З цього виплаває, що, по-перше, якщо ФГ нарахувало дохід, але не виплатило його члену ФГ, вважається, що дохід таким членом ще не отримано. По-друге, базою оподаткування є не сума доходу, отримана членом ФГ на руки, а сума нарахованого ФГ доходу, до моменту вирахування ПДФО і військового збору. Причому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску з розрахунку на місяць, який для 2018 року становить 819,06 грн (3 723 грн х 22%). А також не може бути більше максимальної суми ЄСВ з розрахунку на місяць – 12 285,90 грн (819,06 х 15).

Наприклад, сума доходу, нарахована ФГ члену такого ФГ, склала 9 000 грн. за звітний квартал. ФГ утримало з такого доходу ПДФО 1 620 грн (9 000 х 18%) і військовий збір 135 грн (9 000 х 1,5%). На руки члену ФГ в цьому самому кварталі виплачено 7 245 грн (9 000 – 1 620 - 135). Окрім того, член ФГ має самостійно нарахувати ЄСВ 1 980 грн. (9 000 х 22%). Але ми бачимо, що така нарахована сума ЄСВ менше мінімального квартального внеску 2 457,18 грн (819,06 х 3). Тому член ФГ має нарахувати і перерахувати до бюджету ЄСВ в сумі 2 457,18 грн Фактично цей ЄСВ здійснюється членом ФГ за рахунок виплаченого йому на руки доходу – 7 245 грн. Після відрахування ЄСВ члену ФГ залишиться 4 787,82 грн (7 245 – 2 457,18).

Читати по темі: Тепер фермери мають обов'язково сплачувати ЄСВ: що треба знати?

Є окремі члени ФГ, які тільки числяться такими членами, а дохід від ФГ фактично не отримують. Це саме стосується і дітей, які є членами ФГ. На жаль, такі члени також мають сплачувати ЄСВ у розмірі не менше мінімального внеску.

Коли член ФГ має подавати звіт з ЄСВ?

В п. 8 ст. 9 Закону про ЄСВ сказано, що періодом, за який платники ЄСВ подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім підприємців і осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, для яких звітним періодом є календарний рік. Тобто, зі змісту цієї норми випливає, що члени ФГ мають звітуватися щомісяця. І це при тому, що сплачують ЄСВ вони поквартально.

Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженим Наказом Мінфіну від 14.04.2015 р. № 435 місячна форма звіту (додаток 4) встановлена для роботодавців, які нараховують ЄСВ на виплати працівникам. Є ще річні форми звіту для підприємців, самозайнятих осіб (додаток 5) і для осіб, які сплачують ЄСВ добровільно (додаток 6). Таким чином, для членів ФГ на момент підготовки цієї статті форма звіту відсутня.

Стаємо на облік

Як зазначено в ч. 1 ст. 5 Закону про ЄСВ, облік платників ЄСВ (в тому числі членів ФГ) ведеться згідно Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженому Наказом Мінфіну від 24.11.2014 р. № 1162. Однак на момент підготовки цього матеріалу зміни, які б враховували особливості обліку нових платників ЄСВ (членів ФГ), до Порядку ще не внесено. Тому зараз ще зарано говорити про технічні особливості обліку членів ФГ як платників ЄСВ.

Відомо тільки те (див. ст. 5 Закону про ЄСВ), що взяття членів ФГ на облік здійснюється податковою службою шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників. Тобто, на перший погляд, члени ФГ не повинні якось повідомляти податкову службу чи інший державний орган про свій статус членів ФГ. Навпаки, таким членам має надійти повідомлення про взяття їх на облік (див. ч. 3 ст. 5 Закону про ЄСВ).

Разом з тим в Порядку № 1162 (який, нагадаємо, ще не змінено) маємо п. 1. р. ІІІ, де сказано, що взяття на облік здійснюється за місцезнаходженням чи місцем проживання у день отримання від платників заяви про взяття на облік платника ЄСВ за формою № 1-ЄСВ згідно з додатком 1 до Порядку. Далі в п. 3 р. ІІІ цього Порядку зазначено, що наступного робочого дня з дня взяття на облік платнику безоплатно надсилається (вручається) повідомлення про взяття їх на облік за формою № 2-ЄСВ згідно з додатком 2 до Порядку.

Наші рекомендації такі: заради уникнення якихось непорозумінь радимо членам ФГ завітати до податкової за своїм місцем проживання, подати відповідну заяву про взяття на облік і отримати від податкової повідомлення про таке взяття. Хоча не виключаємо, що до Порядку внесуть зміни і особливості реєстрації членів ФГ пропишуть якось інакше.

У будь-якому разі, в ч. 4 ст. 5 Закону про ЄСВ зазначено, що обов’язки платника ЄСВ виникають у членів ФГ з моменту провадження відповідної діяльності. Тобто, з моменту набуття членства в ФГ. А якщо членство почалося до 01.01.2018 р, то починаючи з цієї дати.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші фермерські новини України на нашій сторінці в Facebook, на каналі Telegram, а також підписуйтесь на Куркульський вісник.

Выполнено с помощью Disqus
 

Матеріали до теми