АгроЕкспедиція Посівна 2018. Agromino та Єнісей

АгроЕкспедиція Посівна 2018. Миколаївщина: Agromino та Єнісей

АгроЕкспедиція «Посівна 2018» 24 квітня 2018 289 0

Ось і настав перший у 2018 році агроекспедиційний ранок, який ми цього року зустріли в Миколаївській області. Наша команда налаштована бадьоро та ще повна сил, хоча здається, що після дороги на Миколаїв частину запасів енергії ми таки розгубили, адже бездонні ями та намагання об’їхати їх запиленою «ґрунтовкою» — перше випробування на нашому шляху. Але ми не Сільський Ревізор, тож наша мета — оцінка перебігу посівної кампанії в області.

Нагадаємо, що разом із нами у кроп-тур відправилися партнери з компаній «Август-Україна», «Бізон-Тех» та «Credit Agricole Bank».

Першого дня ми завітали на один з підрозділів агрохолдингу Agromino та фермерське господарство «Єнісей».

Посівна в Миколаївській області в цифрах:

  • У 2017 році аграрії регіону провели посівну на 1560,1 тис. га. Враховуючи прогноз на поточний сезон, Миколаївщина за урожай 2018 року засіє 1406,8 тис. га.
  • За даними 2017 року Миколаївська область зайняла 9 місце за розміром посівних площ серед регіонів України.
  • Під урожай 2018 року миколаївські аграрії посіяли 620,6 тис. га зернових озимих, а ярими планують засіяти 743 тис. га, в тому числі 498 тис. га — соняшником.
  • Озимої пшениці посіяно 432 тис. га, але 1% площ не дав сходів. За даними департаменту агропромислового розвитку Миколаївської ОДА, весну в хорошому і задовільному стані зустріли 86% цих посівів.
  • Під озимий ріпак відведено 43,2 тис. га, з яких сходи були отримані на 90% площ.

Основні тенденції посівної кампанії в регіоні:

Відмова від кукурудзи. Не за бажанням, а вимушено. «Цариця полів» не дає тих урожаїв, яких від неї чекають. Хоча самі аграрії визнають, що ця культура потрібна для ефективної сівозміни.

Конкуренція пшениці і соняшника. Дивлячись на прогнози посівних площ у поточному сезоні, вивчаючи дані минулих років, неважко помітити балансування то на користь однієї, то іншої з цих культур.

Зрошення — запорука урожайності. Тут особливо нічого додати, хіба що в регіоні, як і в цілому по Україні, іригаційні системи просто «вбиті» підприємцями, канали вимагають ремонту, насосне обладнання та іригаційні установки вимагають серйозних інвестицій. Статті витрат дуже значні, але в агрохолдингах прекрасно розуміють відданість таких інвестпроектів, враховуючи зростання урожайності на 30% і більше.

Як і загалом по півдню України, в Миколаївській області спостерігається захворювання озимих зернових культур борошнистою росою, септоріозом, гельмінтоспоріозом, кореневими гнилями, іноді бурою і листовою іржою в межах від 1 до 10%. Септоріозом у регіоні заражено близько 30% рослин. Багато в чому винна м'яка зима, яка, з одного боку, сприяла вегетації озимих, а з іншого — допомагала процвітати багатьом шкідникам і хворобам. Єдине рішення — своєчасні фунгіцидно-інсектицидні обробки.

Жодного дощу. Миколаївщина і так славиться мінімумом опадів — 300-350 мм на рік. Але цього року з початку сезону посівної в регіоні ще взагалі не було опадів. Дощу тут чекають з нетерпінням.

Крадіжки агрохімії і насіння. Не на камеру багато хто з аграріїв говорили, що в Миколаївській і сусідніх південних областях України збільшилася кількість крадіжок цілих фур з такою потрібною в період посівної продукцією: насінням, добривами, ЗЗР. Більше того, кілька разів на склади такої продукції «налітали» серед білого дня. В результаті доводиться наймати додаткову охорону для супроводу цінного вантажу.

Читати за темою:  Олдскул чи хардкор? Якої посівної чекати фермерам

Agromino: горох «на пробу» та пшениця по no-till

На території «Агро Капітал Центру» (входить у структуру агрохолдингу Agromino) нас зустрічають керівник сільськогосподарського підрозділу господарства Олександр Шевченко і агроном Віталій Вінтонович.

Як зауважив Олександр Шевченко, зараз непросто відновлювати те, що колись в Україні знищили. Так, нині замовили обладнання для насосної станції за державною програмою, але самі насоси доведеться встановлювати власні — у держави немає можливості фінансувати подібні проекти. Нинішнє обладнання з навантаженням практично не справляється — тільки під зрошенням у агропідприємства 368 га. Забезпечується воно трьома дощувальними установками кругового поливу типу «Фрегат» від Zimmatic.

«Агро Капітал Центр» обробляє в Миколаївській області 8,5 тис. га землі. З 2010 року тут працюють по no-till і strip-till. Хоча з використанням цих технологій все неоднозначно.


«No-till поки не працює так, як хотілося б. Опадів у нашому регіоні майже немає, грунти тут важкі. Тож два останні роки у зв'язку з посухою ми почали застосовувати strip-till. Проте, я б не сказав, що урожай зернових або соняшнику став набагато нижчим, ніж в інших регіонах. Просто потрібно професійно підходити до вирощування кожної культури», — відверто зізнається Віталій Вінтонович.

Віталій Вінтонович, агроном «Агро Капітал Центр»

Проте, в останні роки середня врожайність основних культур в Миколаївському підрозділі Agromino становить: у соняшника — 1,8-2 т/га, озимої пшениці — 3,5 т/га, льону — близько 1,4 т/га. Експерти з компаній «Август-Україна» і «Бізон-Тех» одразу ж зауважують, що для цього регіону такі показники — це непогано.

«У Миколаївській області важче отримати такі результати, як в інших регіонах. Разом з тим, не можна сказати, що урожай соняшнику чи зернових тут низький. Зараз аграрії стали більш освіченими. І ми їм в цьому теж допомагаємо, підказуємо, як підходити до кожної культури професійно. В останні кілька років вони навчилися отримувати від 4 до 6 т/га зерна. І соняшник в нашій зоні може давати від 2 до 3,5 т/га. На жаль, тут площі під посівами кукурудзи і сої мізерно малі, але це особливість цього регіону», — пояснює менеджер Криворізького регіонального підрозділу компанії «Бізон-Тех» Іван Сікорський.

Іван Сікорський, менеджер Криворізького регіонального підрозділу компанії «Бізон-Тех»

Регіональний представник компанії «Август-Україна» в Миколаївській області Олег Земсков уточнює, що хоча врожайність зернових на рівні 3,5 т/га в регіоні — це в межах норми, але в підсумку фактор ціни на агрохімію стає для аграріїв особливо важливим.

«Звичайно, для наших аграріїв є важливим питання ціни, тому що врожайність 3,5 т/га зернових робить їх обмеженими в бюджеті. Однак, в останні роки спостерігається тенденція, що у сільгоспвиробників з'являється інтерес саме до ефективності препаратів: не просто того, скільки вони коштують, але і які проблеми за ці гроші вирішують», — додає Олег Земсков.

Олег Земсков, регіональний представник компанії «Август Україна»

Всю вирощену продукцію «Агро Капітал Центр» спрямовує на власний елеватор Agromino в Миколаївській області — Явкинський, розташований за 30 км від підрозділу. Потужність одночасного зберігання елеватора становить 42,4 тис. т. Крім того, до 9 тис. т зерна може тимчасово зберігатися в підлогових складах підприємства.

За словами Олександра Шевченка, техніки в підрозділі небагато, але за необхідності підтримку можна запросити в Харківському кластері Agromino.

«З техніки у нас один 500-сильний Challenger і 3 моделі John Deere 8300, ще 4 комбайна ohn Deere та два самохідних обприскувача цього ж виробника», — розповідає керуючий підрозділу.

Важливу роль у сільгоспвиробництві на підприємстві виконує метеостанція — спільний проект з компанією «Август-Україна», завдяки чому в підрозділі Agromino завжди мають актуальні дані про погоду: температурний режим, силу вітру, кількість опадів, температуру грунту тощо. Також корисні дані в компанії отримують за допомогою інтегрованої системи рослинництва Cropio.

«Cropio ми використовуємо вже п'ять років. Ми одні з перших, хто став працювати з цією компанією. Система надає масу потрібних нам даних. Доступно практично все, до моніторингу транспорту та вегетації посівів. Завдяки даним системи відбувається списання тієї хімії, яка була використана. Вона підв’язана під 1С: Бухгалтерія», — розповідає Олександр Шевченко.

Олександр Шевченко — керуючий підрозділом господарства «Агро Капітал Центр»

Цінність використання такої системи моніторингу помічає і агроном підприємства. За його словами, Cropio дозволяє стежити за вегетацією рослин, бачити, скільки потрібно добрив або коли краще працювати фунгіцидом.

«З впровадженням Cropio стало трохи легше працювати з великими обсягами площ. Тобто ми дистанційно явно бачимо, де є проблемні вогнища. Тому вже немає потреби всі 9 тис. га об'їжджати, обходити, оглядати. Ми локально визначаємо, де і скільки добрив потрібно дати, а може, вони й не потрібні», — зауважує Віталій Вінтонович.

Але залишаємо теорію позаду і їдемо в поля, щоб оцінити, як відчувають себе озимі та якою є ситуація з посівною ярих культур.

Що там в полях?

Перше поле приваблює своєю прямокутною формою. Його межі обрамлені посівом озимої пшениці, а в центрі під поливом посіяний горох з насіння власного виробництва компанії Agromino. Хоча ще восени передбачалося, що тут сіятимуть цукрові буряки. Але Засільський цукровий завод, що розташований неподалік і перебуває під управлінням ED&F Man Ukraine, призупинив свою роботу, тому замість цукрового буряка посіяли горох.

Обробіток грунту і попередник. Не дивлячись на підготовку грунту під вирощування солодких коренів (глибоке розпушування на 35 см після сої), на навесні тут вирішили посіяти горох під поливом на площі 64 га. Суха осінь і швидке танення снігу спричинили утворення щільної кірки на поверхні грунту. Тому перед запуском сівалки прямого посіву потрібно було провести дискування Рубіном, а після — ще й дві культивації, щоб підготувати посівне ложе під бобову культуру. Але і це не допомогло.

Поля «Агро Капітал Центр»

«Сівалка Great Plains увійшла 15 квітня. Планова глибина мала бути десь від 2 до 4 см, але грунт не «прикрив» насіння гороху. Тому вирішили все заборонувати, закрити насіння грудкою і провести коткування, щоб зменшити розмір грудки і закрити насіння, придавити», — ділиться агротехнологічними нюансами Віталій Вінтонович.

Озима пшениця «Агро Капітал Центр»

Норма висіву і сорт. Точну назву сорту гороху в компанії Agromino тримають у секреті. А ось норму висіву планували спочатку на рівні 1 млн/га, але через незадовільний стан підготовки грунту вирішили зупинитися на дещо більшій нормі — 1,3 млн/га.

Система живлення. Перед сівбою гороху внесли на поле 150 кг/га нітроамофоски. Пізніше, якщо будуть отримані сходи, заплановано «підгодувати» їх КАСом — 100-150 кг/га в пропорції 4:1 з водою. І якщо горох даватиме надії на хороший урожай, то можлива ще одне підживлення карбамідом за допомогою поливної системи.

Система захисту. Які препарати будуть використані, Віталій Вінтонович не був готовий розповісти, але зазначив, що обов'язково при появі сходів тут проведуть гербіцидну іяк мінімум дві інсектицидні обробки (до і після цвітіння). Однозначно використають і препарати виробників «Август», Bayer, BASF тощо.

Пшениця «по нулю»

Якщо з обробітком ґрунту під горох виникли певні нюанси, то у випадку з посівом озимої пшениці все ясно і зрозуміло.

Попередник, обробіток грунту і посів. Після збирання озимого ріпаку посів озимої пшениці проводився за усіма канонами системи no-till — суцільний посів, метод розкидання за допомогою UNIA MXL-3000 і заробка лущильником на глибину 2 см.

Дата посіву, норма висіву та сорт. Не дивлячись на те, що агропідприємство перевагу віддає сортам української селекції, на полі, яке ми оглянули, 15 вересня минулого року посіяли ще й німецьку пшеницю Патрас селекції DSV в нормі 4 млн/га. Наразі густота складає біля 3,2 млн/га.

Система живлення. Восени при посіві вносили КАС у нормі 40 кг/га, а навесні, поки була волога, додали ще 300 кг/га КАСу. Агроном не приховує, що різке підвищення температури, вітер і відсутність достатньої кількості вологи зіграли не на користь посівів — рослини «підпалили» добривом.

Система захисту. Перед посівом насіння пшениці підприємство протруює додатково. Зокрема, використовували в комплексі препарати Віал Траст (тебуконазол 60 г/л + тіабендазол 80 г/л + антистресові компоненти) і Табу (імідаклоприд 500 г/л). Навесні на цьому полі провели інсектицидно-фунгіцидну обробку: 100 г/га Брейк (лямбда-цигалотрин 100 г/л) і 0,5 л/га Амістар Тріо (пропіконазол 125 г/л + азоксистробін 100 г/л + ципроконазол 30 г/л) і гербіцидну: 0,4 л/га Балерина (2,4-Д, ефір, 615 г/л + флорасулам 7,4 г/л).

Бажаємо керівнику і працівникам господарства щедрого на опади сезону та вирушаємо на друге господарство — «Єнісей».

Команда АгроЕкспедиції Посівна 2018 разом з агрономом господарства «Агро Капітал Центр»

І знову no-till: ФГ «Єнісей»

Проїхавши ще декілька десятків, а здавалося, сотень, кілометрів, наївшись пилу і подивившись на красиві зелені пейзажі, ми опинилися у відносно невеликому господарстві «Єнісей».

Власник, він же агроном, він же інженер Артур Попович пізніше розповів, що господарство назвав на честь річки в Сибіру, ​​яку дуже любив, поки певний час жив у тих місцях.

Всього підприємство має в обробітку 880 га. Тут вирощують кукурудзу, соняшник, озимі пшеницю та ячмінь. Також сіють і сою, але через складні погодні умови і низькі врожаї цілком імовірно, що від неї скоро відмовляться.

У майбутньому до сівозміни планують додати сорго. Але це теж залежатиме лише від погодних умов.

Насіння зазвичай беруть іноземної селекції, оскільки у нього кращі і якість, і посухостійкі властивості. Українську селекцію обирають лише для пшениці.

Підприємство починало свою роботу ще на початку дев'яностих років, на старті маючи всього 50 га землі. За 20 років власними зусиллями вже досягли майже 1 тис. га. Підприємство «Єнісей» — сімейний бізнес, оскільки і дружина, і діти беруть участь у робочому процесі.

У господарстві застосовують тільки прямий посів, але бувають ситуації, коли доводиться від нього відмовитися. Артур Попович розповів, що в минулому році стався нещасний випадок — на одному з полів загорілася солома, тому пожнивні залишки зникли, що порушило зазначену технологію.

Поки на підприємстві зосереджені тільки на землеробстві, але планують у майбутньому зайнятися ще й тваринництвом.

«Рослинництво і тваринництво однозначно треба пов'язувати, оскільки одне без іншого не протягне, та й на одних полях теж нелегко», — розповідає Артур Попович.

Голова ФГ «Єнісей» Артур Попович

Техніку на підприємстві можна перерахувати на пальцях. По-перше, тому що площ не так багато, а по-друге, no-till не потребує зайвого обробітку. Один трактор МТЗ-80, два комбайни — ДОН-1500Б і Sampo Rosenlew Superior, навантажувач JCВ, сівалки KUHN SDM 2227, Клен, Elvorti Astra, обприскувач ОПШ-3524 — ось і всі агрегати.

Раніше продукцію зберігали на складі, але намагаються розвиватися і тепер зайнялися будівництвом потужностей для доопрацювання зерна і підлогового зберігання продукції.

Потрапили на «гаряче»: кукурудза по no-till

Самого господаря ми застали безпосередньо на полі, де тривав посів кукурудзи за технологією no-till. Однозначно, опинившись у потрібний час у потрібному місці, ми не могли не розпитати про все, що стосується «закулісся» посівної.

На полі площею 80 га проводився посів гібрида кукурудзи ДКС 4590 (ФАО 360) компанії Monsanto. Скільки всього площ буде відведено під кукурудзу в господарстві поки не знають, тому що вирішальним фактором при формуванні структури сівозміни залишається наявність вологи і погодні умови в цілому. Нагадаємо, цього року в регіоні ще не було жодного дощу.

Посів кукурудзи в ФГ «Єнісей»

Обробіток грунту відсутній: восени зібрали сою і до весни на поле ніхто не заходить. Тиждень тому провели обприскування гліфосат-вмісним препаратом у нормі 2 л/га і приїхали сіяти. Норма висіву кукурудзи — 47 тис./га. Разом з насінням закладають подвійний суперфосфат в нормі 150 кг/га.

Попередником була соя. У 2017 році вдалося отримати врожайність культури на рівні всього 2-3 ц/га. Кукурудза минулого року дала трохи більше — 1 т/га, що однозначно не задовольнило власника. Але відмовитися від її вирощування фермер не може, тому що ця культура обов'язково має бути присутня в сівозміні, якої дотримуються в «Єнісеї».

АгроЕкспедитори та голова ФГ «Єнісей»

Чіткий план дій далі поки не склали, все залежить від сходів і того, що порадять представники «Бізон-Тех» і «Август-Україна». Адже вони є основними консультантами, яким дуже довіряє власник господарства.

Озима пшениця

На 55 га землі росте пшениця сорту Куяльник Селекційно-генетичного інституту НААН, а неподалік розташовані посіви 90 га з краснодарською селекцією — сорти Віта і Одеська 267.

Сіяли пшеницю всю і відразу після того, як зібрали врожай соняшнику — в останній декаді вересня минулого року. Перед посівом насіння в обов'язковому порядку протруювали препаратами Віал Тріо у нормі 1,25 л/т і Табу — 0,5 л/т.

Поля ФГ «Єнісей»

Окрім пшениці, в господарстві посіяли 50 га озимого ячменю сорту Дев'ятий вал.

«Холоди пшениця перенесла добре, адже і осінь була теплою, і опади були. Взимку, звичайно, слабенько розкущилася, треба було підгодувати. Але зараз її станом я задоволений», — зазначив керівник підприємства.

Навесні, вже по мерзло-талому грунту, рівень азоту вирівняли за допомогою селітри в нормі 100 кг/га і за методом Бузницького — 150 кг/га.

Мікроелементи в «Єнісеї» не вносять. Артур Попович вважає, що це невиправдані витрати.

Хімічна обробка також проводилася: днями посіви обробили інсектицидом Брейк у нормі 0,1 л/га, а також фунгіцидом Ракурс (епоксиконазол 240 г/л, ципроконазол 160 г/л) у нормі 0,4 л/га і гербіцидом Капуеро (трибенурон-метил 563 г/кг, флорасулам 187 г/кг) — 0,025 кг/га.

Власник розповідає, що наразі закуповує насіння, ЗЗР та інші важливі в сільському господарстві продукти в компанії «Бізон-Тех», у тому числі і продукти компанії «Август», тому що влаштовують умови співпраці. По-перше, товар швидко привозять, а по-друге, за нього можна розрахуватися пізніше, що для фермера іноді життєво важливо.

Коротко розповівши нам про своє господарство, Артур Попович пішов завантажувати насіння в сівалку, адже час не чекає, а волога йде. Чим швидше культура буде посіяна, тим кращі дасть сходи.

А тим часом перший день АгроЕкспедиції Посівна 2018 добіг кінця. А поки ви читаєте цей блог, наші журналісти вже оцінюють стан посівної у Дніпропетровській області в господарствах «Житниця» та «Іванково».

#СамСобіАгроЕкспедиція

До слова, ми вже маємо перших учасників нашого флешмобу #СамСобіАгроЕкспедиція — агропідприємство «Авангард» з Балтського району Одеської області. Директор господарства Євген Кифоренко розповів, що підприємство обробляє 450 га землі: 240 га під зерновими, 200 га — соняшник. У парку техніки комбайн і трактори New Holland, трактори МТЗ, обприскувачі Львівагромашпроект.

Євген Кифоренко розповів, що у «Авангарді» посівна 2018 вже завершується! Стан озимих хороший, оскільки вносили багато добрив та обирали виключно якісне насіння: еліту агрофірми «Промінь» з Біляївського району, а по технічних культурах використали посівний матеріал компанії Syngenta (дорого, але гарантований результат). Підприємство працює без кредитів.

Євген Кіфоренко, директор агропідприємства «Авангард»

Тож беріть участь у флешмобі і Ви! Чекаємо фото озимини, техніки, робочого процесу в полях у самому розпалі — надсилайте нам у Facebook все, чим захочете поділитися. І не забудьте вказати назву господарства та ваш регіон.

Усіх учасників флешмобу чекають сюрпризи від магазину стильних аграрних штучок LatifundiMag.com. Також зазначену інформацію можна розміщувати у себе на сторінці в Facebook з додаванням хештегу #СамСобіАгроЕкспедиція або #СамСебеАгроЭкспедиция.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою