АгроПолігон КВС-УКРАЇНА Ріпак: Волинь і Хмельниччина — неочікуваний результат

АгроПолігон КВС-УКРАЇНА Ріпак: Волинь і Хмельниччина — неочікуваний результат

КВС-Україна 24 липня 2018 314 0

Цьогоріч збирання практично всіх озимих культур у більшості регіонів розпочалося на 1-2 тижні раніше. Ріпак — не виняток. Тож на жнива ріпаку, що стали завершенням цього сезону проекту АгроПолігон «КВС-УКРАЇНА», на Хмельниччину і Волинь ми їхали у першій декаді липня. Попередні відвідини налаштували нас на певний результат, який прогнозували і господарі підприємств, і експерти. Однак гібрид ГИБРІРОК, за посівами якого ми слідкували, приніс приємний сюрприз. 

Нагадаємо, що востаннє в господарствах Агро-Еко ХХІ та Соломія ми були в 20-х числах травня. Погодні умови на той час дуже засмучували місцевих аграріїв. Адже що на Хмельниччині, що на Волині опадів практично не було від початку весни. До того ж саме у період цвітіння ріпаку стояла аномальна як для квітня спека — до 30  °C. Усі ці чинники спричинили абортування певної кількості квіток. Було помітно, що рослини «не ризикували» розвивати більшу кількість пагонів, тому стручків було відсотків на 30 менше, ніж за нормальних умов розвитку. 

Збирання врожаю озимого ріпаку

«Вважається, що для ріпаку найголовніше — отримати рівні сходи восени і щоб ріпак в оптимальній фазі увійшов у зиму. Цей рік показав, що важливі усі періоди й умови вегетації. Адже ріпак у зиму увійшов ідеально, але нестача вологи та спека навесні, як бачимо, відіграли чималу роль у подальшому його розвитку», — зазначила Олександра Кірічек, продакт-менеджер по ріпаку та негібридних зернових культурах компанії «КВС-УКРАЇНА»

Враховуючи усі ці фактори, можна було спрогнозувати урожайність на рівні 3-3,5 т/га. Однак, якщо потенціал в рослині закладено потужний, то вона завжди намагатиметься його реалізувати. Що й підтвердили результати, отримані при збиранні врожаю. Тож детальніше про це — по кожному господарству. 

Озимий ріпак у господарстві Агро-Еко ХХІ 

Черговий наш візит на Хмельниччину, в Кам’янець-Подільський район, на поля господарства Агро-Еко ХХІ відбувся 6 липня. По всіх відділках ішли жнива ріпаку. Адже синоптики обіцяли найближчим часом дощі. Тому аграрії поспішали зібрати врожай якнайшвидше. До нашого приїзду саме закінчили збирання на полі гібриду ГИБРІРОК. Поки обраховували результат, ми розпитали Конрада Павлака, директора з виробництва та головного агронома компанії, про плюси і мінуси цьогорічного сезону для ріпаків. 

За його словами, окрім згаданих несприятливих погодних умов, на Хмельниччині ще додалась проблема поширення оленки волохатої. Найбільшої шкоди цей шкідник завдав на крайових ділянках посівів. Але тут спостерігалося цікаве явище. Рослини компенсували знищені шкідником стручки і ріпак по периметру поля в кінці травня іще раз зацвів, зав’язав нові плоди, таким чином втрати від оленки волохатої виявилися не такими значними. Зрештою десикація зрівняла «стиглість» усіх ділянок посівів до початку жнив. 

Позитивним виявився іще один чинник. В кінці травня — на початку червня таки пішли опади. Відчувши вологу, рослини з радістю почали «видобувати» свій генетично закладений потенціал. Насіння наливалося і зрештою урожай виявився неочікувано вищим від прогнозів, хоч і дещо меншим, порівняно з рівнем, який показували ріпаки в попередні сезони. Щодо ГИБРІРОКу, то його цьогоріч зібрали по 4,33 т/га. 

Олександр Бондар, директор господарства «Людвіг-Агро» — відділку Агро-Еко ХХІ в Чернівецькій області

«В кінці травня по регіону пройшли опади. Випало 240 мм. Це допомогло сформувати хороший стручок. І все те, що зав’язалось, якісно налилося. Тож гібриди з високим потенціалом змогли вийти на вищі рівні врожайності», — зазначив Олександр Бондар, директор господарства «Людвіг-Агро» — відділку Агро-Еко ХХІ в Чернівецькій області.

Сюди ми заїхали в гості після Хмельниччини і саме застали закінчення збирання ріпаку в господарстві. 

«Незважаючи на складні погодні умови цього року, ГИБРІРОК показав себе досить непогано. Так само, як і ще 2 гібриди з нового портфоліо — АЛЬВАРО КВС і МАРК КВС. Звісно, ми сподіваємося на плідну подальшу співпрацю з компанією «Агро-Еко ХХІ». А також на сприятливіші погодні умови в наступному сезоні для озимого ріпаку і для інших культур загалом. Щоб вони могли сповна реалізувати свій генетичний потенціал», — підсумувала Олександра Кірічек. 

Озимий ріпак у господарстві Соломія 

На Волині збирання ріпаку розпочалося на декілька днів пізніше, ніж на Хмельниччині. Тож сюди «завершувати сезон» ми приїхали 9 липня.

У господарстві також уже закінчували збирання ріпаку на всіх площах. Хоча в попередні роки ріпакові жнива припадали на третю декаду липня. 

Олег Свінчук, директор господарства «Соломія».

«Розпочали збирання на 2 тижні раніше. Тоді як, наприклад, у 2017 році на ріпак перший комбайн вийшов 23 липня. Все тому, що високі температури почалися ще з весни, тож усі процеси пройшли дуже швидко. Правда, десь тиждень тому ми провели десикацію, щоб довести вологість зерна до потрібних рівнів. На момент збирання цей показник навіть нижчий за стандартний — на рівні 6-7%», — розповів Олег Свінчук, директор господарства «Соломія». 

На полі, де був посіяний гібрид ГИБРІРОК, жнива вже закінчили, тож ми спитали у господаря підприємства про отримані результати. Згадали, що в минулий наш приїзд, 23 травня, на посівах було видно наслідки аномально спекотної і сухої весни, коли критично несприятливі умови склалися саме під час цвітіння. Через що рослини поскидали частину квіток, стручки були тільки у верхньому шарі, в нижньому гілкування було відсутнє. Відповідно, директор прогнозував майбутню врожайність із певним песимізмом. Однак цього разу настрій у нього вже був зовсім інший. 

«Чесно кажучи, я приємно здивований результатами жнив. У попередню нашу зустріч я розраховував на врожайність не більше 3 т/га. Цього можна було очікувати з огляду на кількість стручків на рослинах. Але, коли ми зібрали ГИБРІРОК і розрахували врожайність, то я був шокований. Результат виявився — 4,5 т/га в заліку!» — повідомив пан Олег, не в змозі приховати щиру усмішку. 

За його словами, хоч стручків і було не дуже багато, але здивувала маса тисячі. Саме завдяки цьому чиннику урожайність виявилася значно вищою, ніж очікувалося. А допомогли тут дощі, які рясно випали в самому кінці травня. 

«Рослина, отримавши вологу, активно почала витягувати всі наявні ресурси, таким чином збільшуючи масу тисячі насінин. Тобто генетично в ній закладено, щоб дати максимальний врожай, і це прекрасно спрацювало, тільки-но поліпшилися умови», — зазначив Олег Свінчук. 

Так само здивований результатом і Святослав Гриневич, торговий представник компанії «КВС-УКРАЇНА» по Західній Україні. Зважаючи на обставини і водночас знаючи потенціал ГИБРІРОКу, він давав дещо оптимістичніші, ніж господарі, прогнози щодо врожайності, а саме на рівні 3,5 т/га. Але 4,5 т/га також приємно вразили. 

Святослав Гриневич, торговий представник компанії «КВС-УКРАЇНА» по Західній Україні

«Фактично травневий дощ, який в момент наливу допоміг сформувати високу масу тисячі, сприяв розкриттю потенціалу гібриду. У підсумку отримали доволі пристойний результат як для таких критичних умов, що склалися цього року. Це не може нас не радувати. До того ж завдяки проекту АгроПолігон ми змогли показати всі можливості та особливості гібриду ГИБРІРОК, зокрема, у Волинській області, на межі зони Полісся. А також ті технологічні операції, які потрібні для реалізації його потенціалу», — зазначив святослав Гриневич. 

А голова господарства Соломія, Олег Свінчук, підтвердив, що вже планує наступний сезон і обов'язково знову сіятиме ГИБРІРОК, який показав себе з найкращого боку. Посівну почнуть приблизно з 5 серпня. При чому, як наголосив і сам аграрій, і Олександра Кірічек, продакт-менеджер по ріпаку та негібридних зернових культурах компанії «КВС-УКРАЇНА», варто пам'ятати, що терміни сівби озимого ріпаку мають бути не пізніше 25 серпня. 

Отже, крапку в нинішньому сезоні проекту АгроПолігон КВС по озимому ріпаку — поставлено. Незважаючи на погодні перипетії, гібрид ГИБРІРОК у підсумку проявив себе якнайкраще. Тож чекатимемо з нетерпінням наступного сезону! 

© Алла Гусарова, Kurkul.com, 2018р.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою