АгроЕкспедиція Соняшник 2018. День 1. Вінницька область: Дашківці та Врожайне

АгроЕкспедиція Соняшник 2018. День 1. Вінницька область: Дашківці та Врожайне

АгроЕкспедиція «Соняшник 2018» 31 липня 2018 383 0

Перший день своїх соняшникових пригод АгроЕкспедитори розпочали у Вінницькій області. Регіон зустрічав нас лише частково прибраними полями з зерновими, що чергуються з безкраїми посівами соняшнику та кукурудзи.

Нам потрібно було дізнатися, чи залишилися ще в країні господарства, що зберігають більш ніж 4-пільну сівозміну, наскільки важливо дружити з пасічниками і, нарешті, які технології дозволяють аграріям оберігати посіви соняшнику від захворювань в умовах підвищеної вологості. Про це нам із задоволенням розповідали представники господарств «Дашківці» і «Урожайне». І в той же час допомагали розібратися у всіх нюансах технології вирощування соняшнику наші експерти і партнери з компаній BASF, «Бізон-Тех» і Credit Agricole Bank.


Але переди тим, як почати розповідь про перші наші олійні відкриття, традиційно спочатку «порція» статистичних даних про соняшник у Вінницькій області:

  • Зібрані посівні площі соняшнику по області в 2017 р склали 248,2 тис. га. Обігнали Вінницьку область за цим показником 11 областей.
  • У 2018 р площі під олійною були збільшені до 260,5 тис. га
  • Минулорічний показник врожайності по регіону — 2,92 т/га.
  • У рейтингу з врожайності регіон займає почесне друге місце, поступившись першістю Хмельницької області (3 т/га).
  • За обсягом виробництва область посідає восьме місце — в 2017 р вироблено 725,9 тис. т. Більш низькі показники у Черкаській, Луганській та Полтавській областей.
  • У 2017 р 81,7% експорту Вінницькій області склала продукція агропромислового комплексу. У порівнянні з 2016 р експорт аграрної продукції збільшився на 26,3%.

Соняшниковий сезон 2018 року в Вінниці відрізняється наступними особливостями:

  • Посуха змінилася дощами. Після холодного і сухого квітня, а потім спекотних травня й червня, липень відзначився рясними опадами — з початку літа більше 200 мм. Це обіцяє запас вологи в ґрунті для нормальної вегетації соняшнику і отримання високих врожаїв.
  • Волога — не завжди добре. З одного боку, опади дозволяють культурі розвиватись, але в той же час слід готуватись до того, що надлишок вологи може призвести до збільшення кількості захворювань на посівах олійної, включаючи склеротиніоз, фомоз та інші.
  • Інтенсивний захист на чільному місці. Вінниччина відрізняється так званою «економічною сівозміною», в якій присутні соняшник, соя та ріпак. У цих умовах без інтенсифікації виробництва не обійтися. Звичайно ж, було б добре, якби соняшник повертався на те саме поле тільки на 10-й рік, але це складно уявити в українських реаліях.
  • 4 т/га і більше. Якщо 8-10 років тому показники врожайності соняшнику коливалися в регіоні на рівні 2 т/га, то сьогодні це 3,5-4 т/га. Причому провідні господарства області можуть збирати на круг понад 4 т/га.

«Соняшник кілька останніх років показує хороші результати, і цей рік не стане винятком. Як і раніше, аграрії виділяють значні посівні площі під цю культуру і вже традиційно отримують хороші результати. І навіть не дивлячись на останні тенденції в питаннях зміни законодавства, ми прогнозуємо, що переробка олійних культур буде стабільно зростати. А наш банк зі свого боку, як агробанк, і далі основну увагу приділятиме агросегменту, пропонуючи як класичні продукти з фінансування оборотного капіталу, інвестиційні кредити, так і привносячи на ринок новинки, кращий європейський досвід», — зазначає Анастасія Лазаренко, заступник директора департаменту МСБ Credit Agricole Bank.

«Дашківці»: приборкання норовливого соняшнику

Прописна істина каже: зловити агронома в період збиральної кампанії в офісі - щось з області фантастики. На щастя, в господарстві «Дашківці» у Літинському районі Вінницької області команду АгроЕкспедиторів радо зустрів головний агроном Юрій Паламарчук, познайомив з підприємством і докладно розповів про технологію вирощування соняшнику.

Агрофірма «Дашківці» має в обробітку 4 300 га. Старт існування цієї компанії 10 років тому дав інвестор з Одеської області. Зараз під чітким керівництвом голови правління Івана Сидорука господарство працює «в одній упряжці» з компанією «Балкани» в Саратському районі на Одещині.

Юрій Паламарчук, головний агроном господарства «Дашківці»

У підприємстві практикують 6-пільну сівозміну. Сіють «стандартний» для Вінницької області набір: озиму пшеницю, озимий ячмінь, кукурудзу, соняшник, сою та ріпак. Головний агроном також шепнув нам, що якось у «Дашківцях» пробували вирощувати картоплю. Але з таким примхливим овочем відносини в господарстві не склалися, тому довелося відмовитися від цієї культури. Зараз же на кількох десятках гектарів будують нові відносини з ярим ячменем.

Озимим культурам відведено близько 50% посівних площ, кукурудзі — 30%. Соняшник займає всього близько 13% площ, але у підприємстві його вважають основною культурою і покладають в цьому сезоні великі надії. У планах — отримати 3,5 і більше т/га. За словами Юрія Паламарчука, кліматичні умови Вінницької області і грамотна реалізація технології вирощування дозволяють отримати відмінні результати в бункері.

Однак в «Дашківцях» планують зменшувати кількість площ з соняшником. Правда, з товарним. Насправді агрофірма вже кілька років займається насінництвом соняшнику української селекції. Сьогодні тут вирощують близько 120 га насіннєвого соняшнику і 420 га товарного.

«Ми плануємо вийти на 300 га насіннєвого соняшнику. Товарні посіви плануємо виводити із сівозміни: вони просто заважають нам і не дозволяють зробити повну ізоляцію насіннєвих посівів. До того ж, насінницькі норми не терплять повторень попередників», — розповідає Юрій Паламарчук.


Природно, головним партнером агронома завжди можна назвати техніку в господарстві. На сьогодні вирощувати урожай допомагають 7 тракторів John Deere (7, 8 і 9 серії), 2 трактори Massey Ferguson, 8 комбайнів John Deere, 2 плуга LEMKEN, дискові борони Краснянка, культиватори, сівалки і посівний комплекс Great Plains, компактомат Horsch, а також обприскувачі Cooper. Щорічно техпарк тут намагаються відновити на 20-30%, але, звичайно, завжди мріють про більше.

Польові авантюри і прагнення розвитку

Головний агроном господарства з посмішкою зізнається команді АгроЕкспедиторів, що на кожному полі в «Дашківцях» обов'язково є особлива ділянка. Кожен сезон Юрій Паламарчук відводить кілька гектарів — там він тестує різні системи добрив і ЗЗР.

Саме під час пошуків найбільш відповідної технології головний агроном «Дашківців» познайомився з препаратом Архітект ™. Юрій Паламарчук давно задавався питанням, як вирішити проблему «випадіння» соняшнику. Адже, за його словами, через несприятливу погоду в регіоні протягом серпня і на початку вересня рослини соняшнику вилягають. Відповідно, це негативно відбивалося на врожайності олійної.

«Для нас дуже гостро стояло питання висоти соняшнику. А коли дізналися про морфорегулятор-фунгіцид за адекватні гроші, то вирішили спробувати. Полями, де вносили Архітект ™, задоволені, тому плануємо користуватися цим препаратом в подальшому», — каже агроном-експериментатор.

А хто завжди прагне реальних агропригод, замірів, аналізів і оцінок врожайності? Звичайно, АгроЕкспедитори! Тому разом з Юрієм Паламарчуком ми без зволікань помчали вивчати соняшник в полях, паралельно долаючи уплав на АгроЕкспомобілі величезні калюжі.

Станція «Соняшник Товарний»

Попередник. Поле товарного соняшнику, на яке ми прибули спершу, було засіяно після кукурудзи. Його площа — 130 га (з них 10 га відведено на агрономічні експерименти і обійшлися без обробки Архітект ™).Обробіток ґрунту. У господарстві вважають за краще орати ґрунт, тому це поле не стало винятком.

Насіння. Для висіву використовували насіннєвий матеріал компанії ВНІС.

Норма висіву. Насіння соняшнику висівали в кількості 65 тис./га. Операцію проводили 12 квітня сівалкою Challenger, агрегатованою з трактором John Deere.

Система удобрення. На даному полі внесли 200 кг діамофоски під оранку. Пізніше, під час культивації, додали 150 кг сульфату амонію і 150 кг карбаміду. Під час сівби в рядки було внесено ще 50 кг нітроамофоски.

Система захисту. У господарстві на всіх площах (крім експериментів) працюють за технологією Clearfield®.

Поле обробляли до сходів препаратом Фронтьєр® Оптіма з нормою внесення 1 л/га в комплексі з Стомп® 330 із нормою 3 л/га. Потім провели обробку Євро-Лайтнінг® в нормі 1 л/га. Для наступної обробки поля використовували Архітект ™ 1,2 л/га плюс Турбо 0,6 кг/га. І остання обробка на момент огляду поля була проведена фунгіцидом Піктор® 0,5 л/га.

Прогноз врожайності. У «Дашківцях» хочуть отримати з даного поля не менше 3,5 т/га.

Перше, що впало нам у вічі, — невисокі рівні посіви соняшнику. А ось ближче ми розглянули добре наповнені кошики і потужне основне стебло. Саме завдяки корекції структурних параметрів рослини за допомогою морфорегулятора-фунгіцида вдається посилити стебло і мінімізувати ризик прикореневого вилягання.

Щоб наочно переконатися, ми взяли для порівняння дві рослини: одну — з основного поля, іншу — з контрольної ділянки, де не був використаний морфорегулятор-фунгіцид. Рулетка безапеляційно показала, що соняшник з основного поля має висоту 120 см проти 160 см для рослин контрольного ділянки.

«Мепикватхлорид, який є однією з трьох діючих речовин Архітект ™, призупиняє синтез гіберелінів (гормонів розтягування міжвузль), тому рослини стають більш компактними і потужними. Прогексадіон кальцію, в свою чергу, перерозподіляє асимілянти з листя і стебла в кореневу систему. Відповідно, отримуємо рослину з потужною кореневою системою, що сприяє кращому її живленню. До того ж відзначається зниження висоти рослини, завдяки чому соняшник більш стійкий до прикореневих вилягань в умовах великої кількості опадів, які ми спостерігаємо регіоні протягом усього липня», — коментує Віктор Романюк, регіональний менеджер зі збуту компанії BASF в Вінницькій області.

Віктор Романюк, регіональний менеджер зі збуту компанії BASF в Вінницькій області

Експерт також додає, що в якості третьої діючої речовини препарату Архітект ™ виступає піраклостробін з фунгіцидною дією. Саме він є профілактикою основних захворювань соняшнику — склеротиніозу, фомозу, фомопсису, септоріозу, альтернаріозу та іржі.

У свою чергу, Юрій Паламарчук додав, що погода в цьому сезоні видалася нестабільною. Навесні волога швидко випарувалася, травень-червень обійшлися зовсім без опадів, а ось тільки протягом липня випало близько 250-300 мм опадів. Відповідно, зараз агрономічній службі потрібно бути готовою до різкого розвитку хвороб соняшнику. Вже зараз на експериментальних полях без повного комплексу фунгіцидної захисту близько 3% рослин вражені склеротиніозом.

Станція «Соняшник Насіннєвий»

Ми ніяк не могли залишити поза увагою те, на що в господарстві «Дашківці» збираються робити ставку. Тому мчимо на поле насіннєвого соняшнику. Виявляється, його технологія вирощування не дуже відрізняється від технології вирощування товарного соняшнику.

Попередник. Загальна площа другого поля, яке нам показав Юрій Паламарчук, становить 80 га (і так, тут теж є місце для польоту агрономічної фантазії у кілька гектарів).

Обробіток ґрунту. Аналогічно першому полю, ґрунт тут орали.

Насіння. Використовували насіннєвий матеріал компанії ВНІС.

Норма висіву. Кількість насіння на 1 га становила 62 тис. Сівбу проводили в два етапи: 10 і 20 квітня. Схема: чергування 6 рядів рослин материнської форми з 2 рядами батьківської форми. Днями тут будуть висікати батьківські форми, тому в підсумку отримають близько 48-50 тис. рослин на 1 га.

На даному полі працювала сівалка Challenger з трактором John Deere.

Система удобрення. Під оранку теж було внесено 200 кг діамофоски, під культивацію — 150 кг сульфату амонію і 150 кг карбаміду; під час сівби в рядки дали 50 кг нітроамофоски.

Система захисту. Використовували аналогічно з першим полем тут Фронтьєр® Оптіма в нормі 1 л/га і Стомп® 330 в нормі 3 л/га. Потім працювали препаратом Євро-Лайтнінг® в нормі 1 л/га. Для наступної обробки поля використовували Архітект ™ 1,2 л/га. І остання обробка на момент огляду поля теж була проведена препаратом Піктор® 0,5 л/га.

Прогноз врожайності. На цьому полі Юрій Паламарчук планує зібрати близько 2 т / га.

Як вже зазначалося, за вирощування насіннєвого соняшнику додається видове просапування. За словами головного агронома, ця агротехнічна операція трохи збільшує витрати на вирощування. А отже ручна праця, і справді, не так знецінена в Україні.

Звичайно, нам дуже хотілося б залишитися в «польових сім'ях» соняшнику в «Дашківцях», але нас уже чекали в іншому цікавому господарстві Вінницької області. Тому за нашою старою-доброю традицією: подарунки для приймаючої сторони — загальне фото — дружба навіки — і в дорогу!

Врожайне: ставка на високоолеїновий тренд

На під'їзді до території наступного в нашому маршруті підприємства в Шаргородському районі нашому АгроЕкспомобілю належало дати дорогу комбайнам, які виїжджають на збирання зернових. Як пізніше з'ясується, і тут, як і на півночі області, намагаються ловити погожі дні, щоб завершити збирання пшениці.

Анатоліяй Дідик, голова господарства «Врожайне»

Біля входу в офіс відразу чотирьох фермерських господарств «Врожайне», «Агро. Поділля»,«Д.І.М.» і «Дарниця Л»команду АгроЕкспедиторів зустрів керівник цих підприємств Анатолій Дідик разом з головним агрономом Миколою Люльчаком. Вони пояснили, що такий розподіл провели не випадково — виключно з метою захисту себе від рейдерів, а також для більш ефективного ведення агробізнесу.

Вся група агропідприємств на сьогоднішній день обробляє 3,4 тис. га. Найбільший земельний банк у «Врожайного» — 2,7 тис. га. З нього, власне, все і починалося. Підприємство було засноване 20 років тому — в листопаді 1998 року.

Як розповів Анатолій Дідик, в цьому сезоні сівозміна агропідприємства представлена і зерновими, і технічними культурами: озимі пшениця і ріпак, кукурудза, ярий ячмінь, цукрові буряки, горох і соняшник. Всі посіви останньої із зазначених культур зосереджені тільки на полях «Врожайного» — на площі 430 га. У цьому сезоні на 90-95% — це високоолеїновий гібрид СІ Експерто (Syngenta), а інші посіви олійної представлені гібридом P64HE118 (DuPont Pioneer).

«Ми вже 4-ий сезон будемо збирати високоолеїновий соняшник. Перейшли на нього, перш за все, тому що він більше затребуваний. А також він менш шкідливий. Ми взагалі сіємо в основному те, що приносить максимум користі людському організму», — пояснює вибір на користь високоолеїнових гібридів соняшнику Анатолій Дідик.

Хоча своя роль і у премії, яку переробники готові платити за насіння високоолеїнової олійної культури. Весь урожай соняшнику «Врожайне» реалізує двом компаніям: або Вінницькому масложирокомбінату Vioil, або компанії «Авіс». І щоб гарантовано отримувати премію за виробництво високоолеїнового насіння, Анатолій Дідик завжди попередньо домовляється з покупцем — і в ціну закупівлі закладають ще й премію.

Як зауважує наш експерт Анатолій Глушко, менеджер Вінницького регіонального підрозділу компанії «Бізон-Тех», як для даного підприємства, так в цілому і для Вінниччини соняшник залишається однією з найбільш рентабельних культур.

Анатолій Глушко, менеджер Вінницького регіонального підрозділу компанії «Бізон-Тех»

«Наприклад, в Шаргородському районі всього орної землі приблизно 54 тис. га. З них 10 тис. га зайняті посівами соняшнику. Тобто з цією культурою зараз працюють в агропідприємствах всіх розмірів і форм власності. При цьому переважно гібриди соняшнику вибирають від провідних виробників насіння: Limagrain, Syngenta, Pioneer, Monsanto, Euralis», — розповідає Анатолій Глушко.

Польовий десант

За цікавою розмовою про ведення агробізнесу не тільки в конкретному господарстві, а й в цілому по країні, час пролітає швидко. Зокрема, про кроки розвитку агросектору України, що їх назвав Анатолій Дідик, який є ще й заступником голови Асоціації фермерів і приватних землевласників у Вінницькій області, вже скоро читайте на Kurkul.com.

Ми залишаємо офіс, щоб відправитися в поля. Але спочатку Анатолій Дідик показує АгроЕкспедиторам парк сільгосптехніки підприємства, представлений 210-370-сильними тракторами John Deere, сучасними комбайнами цього ж бренду і Claas Lexion 550, посівними комплексами від Horsch і Väderstad, посівними комплексами Hardy, бурякозбиральної технікою.

Технологія вирощування соняшнику у Врожайному

Коли АгроЕкспедитори з’явилися на полі, нас наздогнав дощ. Нам ще нічого — не цукрові, а ось зерновим комбайнам, як повідомив Микола Люльчак, довелося повернутися назад до тракторної бригади.

Негода не завадила нам поглянути на поле площею 165 га і навіть трохи пройти углиб, щоб подивитися, як розвинені рослини, оцінити, наскільки вони схильні до захворювань через надмірні опади.Гібрид та попередник. Все поле, як і 95% інших посівів в господарстві «Врожайне», засіяно високоолеїновим гібридом СІ Експерто. Соняшнику передувала кукурудза на зерно, після збирання якої на полі провели оранку.

Дата і норма висіву. Сівба соняшника на даному полі проводилася в середині квітня сівалкою Horsch Maestro з нормою 72 тис./га.

Микола Люльчак, головний агроном господарства «Врожайне»

«У нас технологія дещо відрізняється від загальноприйнятої в Україні або в світі. Ми вирощуємо соняшник з міжряддям 45 см. Ми бачимо в цьому кращий розподіл рослин на площі живлення і від цього вигода більше. Це дозволяє збільшувати урожайність», — розповідає про особливості виробництва соняшнику у «Врожайному» Микола Люльчак.

Система удобрення та захисту. Ґрунт під соняшник в підприємстві живили в кілька етапів. Спочатку внесли 250 кг/га аміачної селітри. А вже разом з сівбою в рядки поклали ще й добриво MAKOSH UNIVERSAL з бором по 170 кг/га.

Що ж стосується захисту від бур'янів, якщо раніше тут використовували систему Clearfield® і Євро-Лайтнінг, то з цього сезону, зважаючи на поступове розширення посівів цукрових буряків, технологію довелося дещо скоригувати.

У цьому сезоні у «Врожайному» працювали ґрунтовими гербіцидами Челендж 2,5 л/га і Пропоніт 1,5 л  га. Потім в фазі 10 листків підприємство вирішило використовувати трикомпонентний препарат Архітект ™ в нормі 2 л/га плюс Турбо 1,0 кг/га. За оцінками АгроЕкспедиторів, зараз посіви, де була проведена така обробка, рівні, з більш сильними рослинами, без явних ознак захворювань, незважаючи на вологу погоду.

Також посіви обробили фунгіцидами Вимпел 0,5 л/га і Амістар Голд 1 л/га.

Прогноз врожайності. Коли підприємство вперше ввело соняшник в сівозміну в 2008 р, результати не радували — 2,2 т/га. Але коли вдалося відшліфувати технологію вирощування і вибрати найбільш продуктивні гібриди олійної, ситуація докорінно змінилася. Так, останні кілька років «Врожайне» збирає соняшник з урожайністю 4,3-4,8 т/га. У цьому сезоні також розраховують отримати не менше 4 т/га. Хоча, як зізнається директор підприємства Анатолій Дідик, хотілося б досягти позначки в 5 т/га. Поки цьому заважають різні фактори, включаючи і погоду.

Фініш першого дня соняшникової АгроЕкспедиціі був покладений на території елеватора «Врожайного» потужністю одноразового зберігання в 12,6 тис. т. Його будівництво пройшло в дві черги — в 2014, коли також була побудована сушарка BONFANTI, і 2016 роках.


Побажавши гостинним господарям сприятливої погоди для якнайшвидшого збирання зернових, а також хорошого врожаю соняшнику, кукурудзи та цукрових буряків, ми вирушаємо далі за нашим маршрутом. Тримаємо шлях на південь. На черзі Кіровоградська область, де ми заглянемо в гості на підприємства «Нива» і «Тарас», а також на поля Агропромислової компанії «Розкішна».

До зустрічі в полях. Соняшниковий онлайн-кроп тур триває.

© Kurkul.com, 2018р.

Виконано за допомогою Disqus

+ 25° ... + 15°

Вітер

3.8м/с

Опади

0мм

Вологість

75%
Матеріали за темою