АгроЕкспедиція Соняшник 2018

АгроЕкспедиція Соняшник 2018. Київська область: Агро-С (МХП)

АгроЕкспедиція «Соняшник 2018» 6 серпня 2018 445 0

Встигнувши по-польовому засмагнути в спекотних господарствах Одеської області і скуштувати соковитих кавунів, перший екіпаж АгроЕкспедиції Соняшник 2018 з натхненням відправився інспектувати поля соняшнику на Київщині.

Фінальний день тижневого кроп-туру пройшов у Яготині, де працює місцевий підрозділ агроіндустріального холдингу «Миронівський хлібопродукт» (МХП) — «Агро-С». Разом з нами традиційно прибули партнери з компаній BASF, «Бізон-Тех» і Credit Agricole Bank.

Відклавши всі справи в цей гарячий час, команду АгроЕкспедиторів зустріли виконавчий директор підприємства Віктор Рябчук і головний агроном Микола Невелюк.

Але перш ніж поділитися інформацією про особливості цьогорічного «соняшникової» сезону в «Агро-С», дамо пару статистичних рядків по даній культурі на Київщині.

Соняшник Київської області мовою цифр:

  1. У Київській області під урожай-2017, згідно з офіційними даними Держстату, соняшником було засіяно 175,9 тис. га. Область посіла «золоту середину» за посівними площами цієї олійної.
  2. У 2017 році аграрії Київщини зібрали 372,7 тис. т насіння соняшнику, зайнявши почесне 15 місце в Україні за обсягами виробництва цієї продукції.
  3. Середня врожайність соняшнику в 2017 році - 2,4 т/га.
  4. У 2018 року площі соняшнику трохи збільшилися в порівнянні з минулим роком - майже на 12%. Нині в Київській області посіяли олійної 181,5 тис. га.
  5. Згідно з даними Zernotorg.com.ua, Київська область є регіоном, де формуються досить високі ціни на дану продукцію. Станом на початок серпня 2018 року ціна соняшнику в Київській області коливається від 9 950 до 12 250 грн.

Чим запам'ятається сезон-2018 виробникам соняшнику в Київській області?

 1. Весна? Ні, не чули

У 2018 році на всій території України посівна кампанія проходила в екстремальних умовах. Київська область не стала винятком: тут різко закінчилася зима і настало літо. Аграрії були змушені максимально швидко закривати вологу в ґрунті, але цього виявилося недостатньо. Сіяти соняшник довелося в сухий ґрунт, відповідно, рослини в перших фазах розвитку пережили неймовірний стрес. За словами менеджера Київського офісу по роботі з агрохолдингами компанії «Бізон-Тех» Степана Поліщука, в деяких випадках з метою «перестрахуватися» виробникам доводилося збільшувати норму висіву соняшнику до 75 тис./га.

2. Лий-лий, не шкодуй

Весняний агроекстрим в Київській області продовжився новими випробуваннями для агрономів і посівів соняшнику. Засуха в квітні-травні змінилася рясними атмосферними опадами в червні і липні.

У деяких районах 28-30 мм могли випасти протягом півгодини. Такі погодні умови можуть призвести до, наприклад, прикореневого вилягання соняшнику. У більшості випадків уникнути цієї неприємної для агронома ситуації вдалося за допомогою завчасного внесення достатньої кількості стартових добрив і корекції будови рослин за допомогою використання морфорегуляторів.

3. Подвійний удар

Місцями надмірні опади сприяли розвитку ряду хвороб соняшнику. Як розповів нам менеджер технічної підтримки клієнтів компанії BASF Олександр Земляний, в Київській області на кошиках соняшнику почали з'являтися різопус, склеротиніоз і сіра гниль. Тому різко виникла потреба невідкладної швидкої допомоги — додаткової фунгіцидної обробки. І якщо здебільшого аграрії Київської області розраховували провести всього лише одну обробку для боротьби з грибковими хворобами, то в даних умовах довелося оперативно коригувати технологічну карту і в обов'язковому порядку проводити другу обробку соняшнику фунгіцидами.

4. «Встаньте і подивіться в завтрашній день!»

В недалекому минулому кліматичні умови Київської області засмучували місцевих сільгоспвиробників: весняно-літній період на протязі останніх років відрізнявся сильним дефіцитом вологи. Через такі умови іноді знижувалася ефективність систем удобрення та захисту рослин. Тому в 2018 році аграрії Київщини вирішили спрацювати на випередження — спробували використовувати рідкі комплексні добрива (РКД).

Місцеві агрономи переконані, що РКД в посушливий рік мають кілька вагомих переваг. Наприклад, рослини засвоюють водний розчин добрив швидше і якісніше. У той же час традиційні гранули NPK можуть ще довго лежати в ґрунті і чекати свого «зоряного часу». І хоч опади у цьому році завадили відчути різницю між гранульованими і рідкими добривами, аграрії не поспішають відмовлятися від цієї ідеї в близькому майбутньому.

5. Заощадити не вдасться

Завбачливі аграрії, як і належить, закладали страхові обробки рослин в технологічну карту, сподіваючись в глибині душі на те, що вони не знадобляться. Однак умови сезону змусили дістати з рукава все «козирі», щоб зберегти майбутній урожай. Відповідно, витрати на додаткові фунгіцидні обробки за обставин, що склалися, зуміли трохи «покусати» бюджет.

До всього, технологія внесення РКД, яку тестували в цьому сезоні виробники соняшнику, вимагає модернізації техніки. Цей процес також призвів до збільшення витрат агропідприємств в нинішньому сезоні.

«Агро-С», раді знову зустрітися!

У команди АгроЕкспедиторів вже була можливість відвідати Яготинський підрозділ «Миронівського хлібопродукту» під час АгроЕкспедиціі Посівна 2018. Але хіба це привід відмовитися від більш тісного знайомства?

Наш перший співрозмовник — виконавчий директор «Агро-С» Віктор Рябчук — працює в Яготині лише з січня 2018 року. Однак він має за плечима величезний досвід роботи в аграрній сфері і вже з упевненістю керує всіма виробничими процесами в даному підрозділі. Та й в сусідніх теж — Віктор Рябчук займає аналогічні посади і в підприємстві «Зерновий край», і в «Агрофірмі «Веселинівка» компанії «Миронівський хлібопродукт».

Тому наш «соняшниковий» екіпаж дізнався не лише про особливості вирощування соняшнику на полях «Агро-С», а й почув кілька управлінських лайфхаків від Віктора Рябчука. Детальніше про це зовсім скоро читайте на сайті Latifundist.com.

Віктор Рябчук

«Навчитися бути керівником, в принципі, можна. Однак для прийняття потрібних і іноді не зовсім приємних рішень часто потрібно проявити характер. Іноді це буває непросто. Часом хочеться виконати завдання самому, ніж передати кому-небудь. Але завжди важливо пам'ятати: в першу чергу ти — керівник», — поділився Віктор Рябчук.

І хоч в «Агро-С» дотримуються загальної політики і планів материнської компанії, проте завжди користуються шансом і виявляють власну ініціативу. Попередньо для цього прораховують всі вигоди і ризики, готують обґрунтування і дають замовлення «наверх».

Наприклад, раніше на агропідприємстві вдосконалили компоненти висівних апаратів за допомогою рішень компанії Precision Planting. За словами нашого другого співрозмовника — головного агронома Миколи Невелюка, це дозволяє більш раціонально розподіляти посівний матеріал. Економія насіння становить близько 5% і це дуже добре відчувається на великих посівних площах.

За аналогією, в цьому році Яготинський підрозділ МХП модернізував 95% сівалок для внесення рідких комплексних добрив. Агрономічна служба аргументувала потребу в даному рішенні зміною кліматичних умов і потенційної надбавкою до врожаю, яку можна отримати за допомогою РКД.

Також в нинішньому сезоні «Агро-С» експериментує і на майбутнє відзначає результати використання морфорегулятора-фунгіциду Архітект ™. Головний агроном Микола Невелюк розповів, що власні дослідження проводять на 10 га соняшнику. Потім показав АгроЕкспедиторам цілу презентацію, як цей морфорегулятор-фунгіцид допоміг рослинам уникнути ряду хвороб і «створити хорошу фігуру». Загалом, нині результатами використання Архітект ™ задоволені, але остаточне рішення ухвалять після збору врожаю.

Микола Невелюк

Місія здійсненна

Зембанк «Агро-С» зараз становить майже 22 тис. га.

Тому агрономічній службі доводиться ретельно рахувати все: сівозміну агропідприємства коригують згідно з комерційними планами. Іншими словами, як сказав нам виконавчий директор Віктор Рябчук, навіть щоб отримати нову техніку або інші інноваційні рішення для підрозділу в Яготині, його команді фактично потрібно на них заробити.

«Корпоративний та мій особисто підхід полягає в тому, що кожен гектар повинен працювати і приносити прибуток. План завжди повинен бути у мене на видному місці. Коли завдання виконується, тоді підприємство працює стабільно, команда своєчасно отримує заробітну плату і ми можемо забезпечити свої потреби і потреби своїх пайовиків», — додав головний агроном Микола Невелюк.

«Комерцію» на полях агропідприємства роблять за допомогою соняшнику (4 287 га), озимої пшениці (3 116 га), озимого ріпаку (2 544 га), ярого ріпаку (569 га), тритикале (1 292 га), зернової та силосної кукурудзи (відповідно 6 478 і 61 га), сої (3 254 га).

В «Агро-С» також вирощують і сочевицю (50 га), фацелію (34 га), білу гірчицю (39 га), багаторічні трави (61 га), овес (56 га) і ярий ячмінь (94 га). У наступному році планують урізноманітнити «культурний перелік» цукровими буряками і однорічними травами.

Дуже нечасто такі великі компанії, як «Агро-С», звертають свою увагу на нішеві культури на кшталт білої гірчиці і сочевиці, вважаючи їх долею невеликих фермерів. Однак у випадку цього агропідприємства такий вибір теж був продиктований економічними показниками.

Микола Невелюк пояснює, що в величезному масиві земель «Агро-С» є не зовсім «зручні» поля. Наприклад, з невідповідним для топових культур ґрунтом або перешкодами для широкозахватної техніки у вигляді ліній електропередач. І якщо гірчиця там зможе дати близько 2 т/га і на неї буде хороша ціна, то підприємство не буде працювати собі в збиток.

Звичайно, за докладними розповідями і поясненнями особливостей агробізнесу наш «жадібний» до знань екіпаж хотів би провести і весь день. Однак ми не могли дозволити собі в розпал сезону забирати надто багато часу в аграріїв і помчали поглянути на поля з головним героєм нашого кроп-туру — соняшником.

Діти сонця в «Агро-С»

«Сонячні діти» на полях «Агро-С» зустріли нас, демонстративно відвернувшись великими, наповненими кошиками до сонця і схрестивши величезне листя як щити. Але потім все-таки підпустили до себе і дали проінспектувати своє поле.

Обробіток ґрунту. Попередником соняшнику на оглянутому полі була кукурудза. Площа поля — 104 га. Тут, як і на всіх полях, проводили оранку і закривали вологу боронуванням. Також на даному полі працювали компактоматом.

«Перед оранкою на тих полях ми проводимо дослідження. Якщо ґрунт ущільнений, то обов'язково до списку агротехнологічних операцій додаємо глибоке рихлення на глибину 42-43 см», — додав головний агроном.

Сівба соняшнику  НК Неома проводилася 18 квітня. Працювала 12-рядна сівалка Challenger з міжряддям 70 см. Норма висіву — 62 тис./га.

Система удобрення. Дане поле — одне з тих небагатьох, де все ще використовували сухі добрива: NPK 8:25:25 і 9:28:28 при нормі 60 кг/га. Додатково проводили підгодівлю добривами Спідфол Бор в нормі 1 л/га, Лігногумат 0,5 л/га (дві обробки) і Альбіт 0,04 л/га. Також на поле був внесений сульфат магнію в нормі 5 кг/га і пізніше Квантум Бор Актив в нормі 1 л/га.

Система захисту. Гербіцидний захист проводили препаратом Євро-Лайтнінг® в дозуванні 1,2 л/га. Потім в фазу утворення зірочки внесли Дерозал в нормі 0,4 л/га. Через три тижні провели другу фунгіцидну обробку за допомогою Піктор® у нормі 0,5 л/га.

Потім на 10 експериментальних гектарах застосували морфорегулятор-фунгіцид Архітект ™ (1 л/га) з додаванням мікроелементів.

Менеджеру технічної підтримки клієнтів компанії BASF Олександру Земляному вдалося пробратися крізь широке листя: на основному стеблі соняшнику ми разом розглянули укорочені міжвузля.

Олександр Земляний

«Маленька відстань між вузлами вказує, що в цей період був використаний морфорегулятор. Саме цей фактор зіграв важливу роль і зробив соняшник нижчим. А якщо ми подивимося на кореневу систему, то зазвичай Архітект ™ збільшує її на 16%. Це допомагає рослинам брати вологу і корисні речовини з ґрунту», — додав експерт.

Збирання врожаю соняшнику планують почати з 20 серпня. За словами виконавчого директора агропідприємства Віктора Рябчука, витрати на вирощування соняшнику в цьому сезоні склали близько $ 600/га. Тому, щоб залишитися в плюсі, в «Агро-С» розраховують отримати в бункері не менше 3-3,5 т/га.

«Бачимо, соняшник в регіоні знаходиться в стадії дозрівання насіння. Залишається побажати, щоб склалися сприятливі умови і місцеві аграрії змогли своєчасно зібрати урожай. А поки залишається лише покладатися на природу і вітчизняні гідрометеослужби», — резюмував менеджер Київського офісу по роботі з агрохолдингами компанії «Бізон-Тех» Степан Поліщук.

Степан Поліщук

Через польову дорогу переходимо на сусіднє поле соняшнику площею 74 га. Саме тут агрономічна служба спробувала працювати з РКД за схемою 8:25:25 в нормі 70 кг/га. Аналогічно сусідньому полю тут внесли ті ж добрива, провели дві фунгіцидні обробки, проте обійшлися без морфорегулятора.

Головний агроном Микола Невелюк зазначив, що різниця на полях з ЖКП і сухими добривами зараз майже непомітна. Завдяки хорошим опадам в цьому сезоні всі види добрив спрацювали як «по маслу». Але, як то кажуть, рік на рік не доводиться, тому в «Агро-С» і далі будуть розвивати напрямок ЖКП.

Ах, як нам не хотілося їхати — адже це фінальний день АгроЕкспедиціі Соняшник 2018 і заключне підприємство в нашому маршруті. Але, зібравшись з думками і глибоко вдихнувши насичене соняшником і польовим пилом повітря, даруємо сувеніри гостинним господарям, робимо фото на пам'ять і зникаємо в невеликих сільських вуличках Яготинського району...

Попереду — робота над підсумковим матеріалом за результатами тижневої АгроЕкспедиціі Соняшник 2018. Тож заходьте до нас частіше, таке пропускати не можна!

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою