Галина Мисник, заступник директора ФСГ «Золотий Пармен»

Галина Мисник: органічні соки — це смачно і модно

31 січня 2017 677 0

Кожному з нас доводилось купувати сік у супермаркетах. Але чи знаєте ви, що насправді п’єте? З яких фруктів та овочів його віджали і що ховається на дні упаковки? Зазвичай, ні. Але виробники та фермери мають альтернативу: поступово беруть курс на органіку і вже можуть запропонувати справжній український сік без домішок та ще й в екоупаковці.

Журналісти Kurkul.com поспілкувалися з представниками фермерського садівничого господарства «Золотий Пармен», яке вже декілька років практикує органічне землеробство та переробку власної продукції. Нашими співрозмовниками були заступник директора ФСГ «Золотий Пармен» Галина Мисник та комерційний директор компанії Євген Мисник, які розповіли про історію свого сімейного бізнесу.

Kurkul.com: Пані Галино, розкажіть як починалася історія «Золотого Пармену» і чим займаєтесь зараз?

Галина Мисник: Наше підприємство було створене 10 років тому на Чернігівщині, засновник і керівник підприємства — Микола Мисник. Ми займаємося вирощуванням і переробкою органічної господарської продукції. Вирощуємо зернові культури, овочі, фрукти, а пріоритетним видом нашої діяльності є садівництво. Це сімейний бізнес, але без найманих працівників не обходимося. Оскільки наша земля тривалий час не «бачила» добрив, це спонукало нас до органічного землеробства. Адже відсутність хімії — це оздоровлення і покращення якості землі та здоров’я людей. А садівництво, в свою чергу, спонукало нас до переробки продукції — яблук, ягід. Відтак, сьогодні ми виготовляємо вісім видів сертифікованих соків, які можна споживати всім: і маленьким дітям, і людям похилого віку, і вагітним жінкам.

Kurkul.com: Як ви опинилися у сільському господарстві?

Галина Мисник: Наш засновник за освітою інженер-будівельник, я — інженер-будівельник-економіст, а син, який зараз є правою рукою засновника — комерційний директор, економіст за освітою. Від сільського господарства ми були далекі, займалися виробництвом будівельних матеріалів. Спочатку вкладали в землю те, що заробляли в іншій галузі, а тепер, напевно, вже земля годуватиме нас.

Kurkul.com: Одразу ж на цій землі з’явився сад?

Галина Мисник: Ні, саду спочатку на ній не було, але ми дізналися, що 60 років тому на цьому місці був колгоспний сад. Зробили дослідження на відповідність ґрунтів, кліматичних умов, написали проект. І ось наш сад — перший в Північній Україні, більше в цьому регіоні садів немає. Вінницька область, Черкаська, південь України, Закарпатська — тут займаються садівництвом. А в Чернігівській області у нас перший сад такого масштабу.

Kurkul.com: Який земельний банк вашого господарства і скільки гектарів виділяєте під зернові культури та для саду?

Галина Мисник: Землі у нас біля 700 га, а під сад відведено 26 га.

Kurkul.com: Які сорти яблук у вас є?

(До розмови долучається Євген Мисник)

Євген Мисник: Загалом маємо 12 сортів, але є головні, з яких робимо соки: Едера, Флоріна, Ліберті, Скіфське Золота, Адарет, Пінова.

Kurkul.com: Скільки людей працює на господарстві?

Євген Мисник: На постійній основі — 20, а в сезон ще десь чоловік 40 додається.

Kurkul.com: Як вийшло, що цілих 700 га в Чернігівській області не були оброблені пестицидами, не були забруднені?

Галина Мисник: Ще 10 років тому, коли почалося розпаювання, ми взяли цю землю в оренду. З того моменту (і декілька років перед цим), вона не бачила хімії. В перші роки просто не було за що її купувати, а потім поступово прийшло розуміння, що хімія в принципі і не потрібна. Ми їздили в Польщу, Німеччину, Австрію, бачили, що там люди ідуть вперед і турбуються про своє здоров’я, отримали інформацію і почали працювати.

Kurkul.com: Яким чином Ви обробляєте землю без пестицидів? Як боретесь із захворюваннями та бур’янами?

Галина Мисник: Це дуже складне питання в тому плані, що ми застосовуємо біологічні препарати, але зовсім мало. Співпрацюємо з науковцями Інституту сільськогосподарської мікробіології та агропромислового виробництва НААН України, вони спеціально під наші потреби виробляють біопрепарати. Але це дуже дорого (набагато дорожче, ніж хімічні препарати), і оскільки застосовуємо дуже мало препаратів, то і вихід продукції набагато менший. Так, це яблуко може вирости не дуже красивим, десь парша може бути, десь черв’ячок, але натомість воно має складові здоров’я.

Kurkul.com: Знаємо, що Ви маєте сертифікат «Органік Стандарт». Шлях до його отримання досить довгий і непростий. Виправдовує себе?

Галина Мисник: Ми сподіваємося, що матеріально він виправдає себе завтра, а сьогодні він виправдовує себе в тому сенсі, що ми несемо інформацію людям, виготовляємо якісну продукцію. Матеріального зиску з цього поки що не зовсім багато. Працюємо на майбутнє, дбаємо про здоров’я наших діток, онуків.

Kurkul.com: Упаковка ваших соків доволі цікава. Як прийшли до такого формату?

Галина Мисник: Ми багато їздили за кордон, дивилися, вчилися. Ця упаковка не органічна, але вона легко переробляється і з неї мало відходів.

Kurkul.com: Ваша упаковка зручна у використанні?

Галина Мисник: Така упаковка має ємність 3 л. По-перше, вона вигідна тим, що людина не платить гроші за упаковку, по-друге, вона дуже економна. Тут асептичний вакуумний пакетик «Baginbox», який з моменту виготовлення соку зберігається рік, а з моменту відкриття не менше місяця, завдяки тому, що туди немає доступу кисню. Але місяць він навряд стоятиме, бо дуже смачний (усміхається).

Kurkul.com: А матеріал упаковки теж органічний?

Галина Мисник: З пошуком матеріалу для упаковки була окрема історія. Виявилося, що у нас в Україні проблема з виготовленням якісного картону! Є багато фабрик, які виробляють ламінований, але жодної, яка створювала б якісний картон «а-ля натурель». На сьогодні це краща упаковка в Україні, яку ми змогли зробити. У нас свої дизайнери, донька — архітектор, син теж цим займається. Їх погляд — упаковка має бути не ламінована, а по максимуму проста, натуральна і органічна. Щодо вакуумного пакету для самого соку — нині ще нічого кращого, ніж цей прозорий поліетиленовий пакет в світі не знайдено. Ще є упаковка з фольги, вона виглядає красивіше, але має свій мінус: не можна бачити, що там всередині. І якщо, не дай Боже, там з’явиться осад чи щось туди потрапить, то побачити це буде неможливо. Знаємо, що сьогодні у Німеччині експериментують з целюлозною упаковкою, яка повністю розкладається, але вона ще в стані розробки. Сподіваємося, що колись вона дійде до України і буде у нас своя органічна продукція, запакована в органічну упаковку.

Kurkul.com: Який сік у Вас користується найбільшою популярністю?

Галина Мисник: Ви знаєте, не можна однозначно сказати. У кожної категорії людей різні смаки. Ми проводимо дуже багато дегустацій, спілкуємося з людьми, і от діткам найбільше подобається яблучний, яблучно-гарбузовий, яблучно-чорносмородиновий, яблучно-морквяний сік, жінкам —яблучно-гарбузовий, чоловікам — яблучно-буряковий, березово-яблучний. Але яблучний — базовий, подобається всім.

Перед Новим роком у нас з'явилося декілька нових поєднань органічних соків: томатний (томат, солодкий перець, базилік), морквяно-імбирний, морквяно-гарбузово-огірковий. Як показала виставка, яка відбулася в кінці січня 2017 р. в Торгово-промисловій палаті в рамках Першого міжнародного конгресу «Органічна Україна-2017», нові смаки отримали багато шанувальників та прихильників.

Kurkul.com: Для виготовлення соків ви використовуєте лише свою продукцію?

Галина Мисник: Так, ми не закуповуємо сировину, використовуємо тільки власну продукцію, оскільки відповідаємо за її якість, знаємо як росли овочі і фрукти, як ми їх обробили, як відбувався процес переробки. Але не закуповуємо ще й через те, що на сьогодні ніде в Україні немає сертифікованого органічного саду.

Kurkul.com: Ми почитали склад на вашій упаковці — там тільки соки. Ви взагалі жодних добавок не використовуєте? А як щодо термічної обробки?

Галина Мисник: Так, термічна обробка обов’язкова. Ми здійснюємо низькотемпературну пастеризацію при 82 С° — температурі, при якій бактерії гинуть, а вітаміни й поживні речовини зберігаються майже повному складі.

Kurkul.com: Є якісь особливості Вашої продукції?

Галина Мисник: Наші соки дуже солодкі. Це через те, що вони виготовляються із солодких сортів яблук. Багато людей не вірять, що у наших соках немає цукру, але це дійсно так. До того ж на сьогодні в Україні, на жаль, немає органічного цукру, бо весь буряк “хімізований”. А завдяки тому, що ми не додаємо цукор, наш сік вживають із задоволенням і маленькі дітки, і люди похилого віку.

Kurkul.com: Розкажіть трохи про переробку. Як Ви до цього прийшли, чи вона вже окупилася і що саме представляє собою? Це завод?

Євген Мисник: Та ні, наше фермерське господарство заводом назвати не можна, хіба щось на кшталт міні-заводику. До повної переробки перейшли три роки тому. Звичайно ми не окупили ще свої витрати, тому що це дуже складний ринок. Якби ми виготовляли традиційну продукцію, то так, вже б вийшли в плюс, а зараз це більше експеримент. Але все буде! Поступово ринок розвивається, але на превеликий жаль, не дуже швидкими темпами і десь у майбутньому ми вийдемо в плюси, але поки що — ні.

Kurkul.com: Яка техніка і агрегати для переробки у Вас є?

Євген Мисник: Є переробна лінія, яка включає в себе мийку, подрібнення, пресування (тобто видавлення самого соку), потім пастеризація, налив, охолодження, пакування і складування.

Kurkul.com: Свою продукцію експортуєте чи реалізуєте на внутрішньому ринку?

Євген Мисник: Експортуємо ми тільки зернові, а щодо соків — для експорту в нас невеликі об’єми, тому реалізуємо в Україні.

Kurkul.com: Чи переймали досвід з-за кордону? Як навчалися і прийшли до того, що за органічною продукцією майбутнє?

Євген Мисник: Основоположником цього руху був наш директор. Найбільше досвіду перейняли в Німеччині, тому що там це вже десятками років розвивається.

Kurkul.com: Чи є якийсь особливий секрет, який Ви перейняли у колег з-за кордону?

Євген Мисник: Ні, нема ніяких секретів, вони нам не відкрили Америку. Просто ми побачили, як це простіше робити. І не можна сказати, що все у них перейняли — багато експериментували самі.

Kurkul.com: Основний напрямок збуту продукції для вас — це більше оптовий чи роздрібний продаж? Не поставляєте соки в ресторани?

Євген Мисник: Інколи ресторани купують наші соки. Але основний об’єм збуваємо в мережі продуктових супермаркетів. У роздріб, в принципі, ми майже не працюємо, продаємо тільки в своєму локальному магазині при господарстві.

Kurkul.com: Як Вам працюється з мережами?

Євген Мисник: По-різному. Наші мережі намагаються просувати дану продукцію, але споживачі ще не готові. Не хочуть і не завжди можуть купувати органічне.

Kurkul.com: Скажіть, а Ви самі яку продукцію вживаєте?

Євген Мисник: Намагаємося по максимуму купувати органічне, хоча всього асортименту у нас в Україні, на жаль, немає. Але все одно вибираємо де краще, не купуємо «стокову» продукцію. І безумовно вживаємо продукцію власного виробництва.

Kurkul.com: Які поради могли б дати починаючим садівникам, фермерам, якщо люди хочуть, але не знають з чого почати? Де брати саджанці?

Галина Мисник: Саджанцями ми трохи займалися, але це не наш профіль. Є розплідники, розсадники, які спеціалізовано цим займаються. А з чого почати? Починати треба з філософії, що не можна забруднювати навколишнє середовище, треба поменше користуватися хімією, починати з власного розуміння. Дуже багато інформації, щодо того, як обробляти, чим обробляти, при бажанні її можна знайти. Але найперше — це розуміння самого підходу.

Kurkul.com: Як думаєте, чи готова вже Україна та наші споживачі до органічної продукції?

Євген Мисник: Морально, можливо й готова, фінансово — ні. Є дуже невелика частина населення, яка має достатньо грошей для того, щоб кожен день споживати органічну продукцію.

Kurkul.com: Але це все одно прибутковий бізнес? Ви б радили займатися ним чи не хочете конкуренції?

Євген Мисник: Прибутковий у перспективі, тому що це нішевий бізнес, тут ще є вільні місця, так би мовити. Але дуже швидкого прибутку не буде.

Kurkul.com: Як Ви думаєте, коли у людей з’явиться тотальне розуміння того, що треба вживати органічне і берегти природу?

Галина Мисник: Знаєте, ми дійдемо до цього тоді, коли держава буде перейматися органічним ринком України, здоров’ям своєї нації. Коли будуть працювати органічні закони. У Німеччині, Польщі, цивілізованій Європі працюють закони, направлені на підняття статусу виробника, матеріального стану… Є дотації, допомога, просвітницька діяльність. Українці ж поки що самі з собою, наодинці з людьми і своїми проблемами. Друге, що наблизить нас до органіки — розуміння споживача. Люди повинні зрозуміти: для того, щоб бути здоровими треба споживати чисту продукцію. Тому що ми не знаємо звідки беруться хвороби, але ж організм як та губка: тривалий час все вбирає, а тоді трапляється вибух у вигляді хвороби і різних проблем. Не маючи великих коштів, можна все одно харчуватися трішки краще, в першу чергу дивитися не на красиві упаковки, а на склад продукції.

Kurkul.com: Але ж все одно зараз вже більш модно вживати органічне чи ні?

Галина Мисник: Так, це модно! Модно бути здоровим! І ви знаєте, вже багато молоді, яка це розуміє і це приємно.

Kurkul.com: Приємно, що є такі виробники, які дбають про нас. Дякуємо за розмову!

Вікторія Євтушенко, Вікторія Сумченко, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою