Сергій Українець, директор ТОВ «Тріада-МК»

Сергій Українець: Споживач чекає від нас експериментів зі смаками соків

21 березня 2018 1408 0

Різноманіття соків на полицях магазинів вражає. Різні виробники з продуктами на будь-який смак — «еко», «органік», «100%» тощо роблять покупців більш прискіпливими і вимогливими. Адже такий асортимент породжує бажання шукати все нові смаки. Але чи всі споживачі готові заплатити за такі експерименти? Наскільки вдарить по ціні соків відхід від «класики жанру», і чи не бояться ризикувати виробники?

Про це та інші проблеми, будні роботи садівників та переробників ми поспілкувалися з директором ТОВ «Тріада-МК» Сергієм Українцем, який займається вирощуванням фруктів, ягід та виробництвом соків прямого віджиму.

До слова, під час Форуму Fruit&Berries Plate відбувся дегустаційний конкурс, де продукція Сергія Українця посіла призові місця в декількох номінаціях. Ми поговорили з аграрієм, щоб дізнатися, наскільки легко він експериментує зі смаками соків, чи реально новому «гравцю» отримати місце на полицях магазинів, чи може бути реальністю органічний сік?

Kurkul.com: Пане Сергію, розкажіть, з чого починали роботу в сільському господарстві і чому вирішили зайнятися виробництвом соків?

Сергій Українець: Мені з дитинства подобався процес виробництва. Оскільки я виріс у сільській місцевості, то в шкільні роки завжди працював на землі. Вже тоді я розумів, що ми є аграрною країною, з великою перспективою вирощування та переробки сільгосппродукції. Не маючи досвіду, я розпочинав із перепродажу продукції. Тільки потім зрозумів, що це тимчасовий заробіток, а для того, щоб системно вибудувати роботу, потрібно мати відповідний зембанк, а потім вже планувати посадку. Тож так я і ступив на цю стежку, не маючи ніякого досвіду в сільському господарстві взагалі. Єдине, що на той час я для себе зрозумів: сьогодні в Україні немає якісних і 100% натуральних соків. Є соки з концентрату, які, насправді, не зовсім можна назвати соками. Пощастило, що у Вінниці були консультанти, до яких я звернувся і мене направили у правильний бік. Звичайно, це був ризик, але у 2013 році ми засадили перші площі сортовими та резистентними яблунями. За три роки ми вже мали сад на 180 га.

Kurkul.com: Що маєте на увазі, говорячи, ніби раніше в Україні взагалі не було справжніх соків?

Сергій Українець: Звичайно, вони були, але виробляли їх із неякісної сировини. За останні роки на полицях з’явилися соки прямого віджиму. Тому саме цей перший конкурс (у рамках Fruit&Berries Plate — ред.), дав можливість покупцеві ознайомитися з асортиментом і продегустувати продукцію. Кожен виробник обов’язково повинен робити аналіз для того, щоб мати право написати на упаковці «100% натуральний сік». Ми, наприклад, обирали резистентні сорти, які потребують менше обробок препаратами захисту. Кожного сезонутакож робимо аналізи. І лише впевнившись, що продукція чиста, запускаємо її на виробництво. Ми придбали якісне обладнання, не захотіли працювати за чужими технічними умовами. Тому самі написали ТУ, зробили випробування цих соків, і коли переконалися, що вони якісні, розпочали розлив, який вже плануємо запустити в мережу.

Kurkul.com: Яким є ваше господарство зараз? Що вирощуєте, які виробничі потужності маєте?

Сергій Українець: У нас 400 га землі, де ми вирощуємо сортові яблука, резистентні яблука на переробку, маємо 26 га малини, 10 га лохини. Окрім цього маємо ожину та робимо велику ставку на вишню, якої вже посадили біля 50 га і плануємо посадити ще стільки ж. Наразі ми побудували холодильники, тож уся продукція зберігається там. Також хочемо придбати обладнання для сортування. 2017 рік показав, що це було правильне рішення, адже коли ціни на ягоду не було, ми не втратили її, не продали за безцінь, а заморозили та переробляємо на сік.

Kurkul.com: Як обирали підщепи?

Сергій Українець: Ми не ризикнули спочатку садити дерева на М9, адже це дуже затратно, а у нас не було ні досвіду, ні коштів. Тому використовували ММ 106. Зараз вже прийшли до того, що деякі мережі хочуть з нами працювати на постійній основі, отримувати якісне сортове яблуко, і ми розуміємо, що нам потрібно переходити на М9, щоб дати той об’єм і якість яблук, якого від нас чекають.

Kurkul.com: У 2017 році ви вперше зібрали такий серйозний урожай?

Сергій Українець: Так, перший рік. До того ми просто запустили обладнання. Подивилися як воно працює, як зберігаються купажі, розробили технологію, відпрацювали, зробили ТУ, аналізи відповідності, отримали сертифікат. Тож вже у сезон 2017 маємо перші напрацювання. Надалі плануємо збільшувати виробництво і зараз займаємося своїм представництвом у торгівельних мережах.

Kurkul.com: Наскільки це складний процес?

Сергій Українець: Це непросто. Тому що всі хочуть низької ціни, а ми не можемо її дати, адже така вартість зумовлена якістю, яку ми не збираємося знижувати. Важко спілкуватися з менеджерами, доводити якість, але допомагають дегустації, соки вражають смаковими якостями, а далі — справа техніки.

Kurkul.com: Як обираєте засоби захисту та компанії, у яких купуєте препарати?

Сергій Українець: У нас є консультанти, які роблять технологічну карту, ми її погоджуємо, після цього проводимо тендер. Ми ніколи не купуємо дешеві препарати, обов’язково сертифіковані, не використовуємо генерики. Зараз частину посадок переводимо на органічне виробництво.

Kurkul.com: Зараз все більше господарств роблять ставку саме на органічний сік, бо це вільна ніша в Україні, де нема конкуренції. Ви так не вважаєте?

Сергій Українець: Ми теж робимо ставку на органіку. У нас є 430 га старих яблуневих садів, зараз проходимо сертифікацію, плануємо виробництво органічних соків. Збираємо чорницю у високогірних районах Карпат, це є органічно, маємо сертифікат. Вирощуємо аронію, там ми взагалі крім оранки нічого не робимо з полями. Люди, яким роздаємо саджанці, також туди нічого не додають, крім гною, тому це теж органічна продукція. І ми теж будемо робити ставку на це, але це наступний етап, бо для того, щоб вирощувати органіку, потрібно знати технологію виробництва. Ми її зараз ще глибше вивчаємо. Але сертифікація «органік» — це маркетинг. Тому наша задача -виробництво перш за все натуральних соків, які пройдуть будь-який аналіз у будь-якій країні світу.

Kurkul.com: Як щодо запилення садів? Можливо, маєте пасіку?

Сергій Українець: Звичайно. Маємо свою пасіку спеціально для запилення. Цього року придбали європейську технологію. Наша задача — зібрати не кондитерський, а монофлорний мед. Зараз думаємо чи потрібно запускати мед окремим напрямком виробництва, адже маємо акацієві ліси та посадки, вивчаємо попит. Ймовірно, запустимо на пробу.

Kurkul.com: Знаємо, що ви запустили свого роду соціальний проект серед місцевих мешканців. Розкажіть про нього.

Сергій Українець: Так, ми намагаємося підтримати населення. Роздаємо людям безкоштовно саджанці, консультуємо їх щодо технології і в сезон збору закуповуємо у місцевого населення смородину для переробки на сік.

Kurkul.com: Якщо взяти відсоткове співвідношення, скільки сировини зараз йде від місцевого населення і скільки вашої власної?

Сергій Українець: Зараз ще рано говорити, тому що у 2017 році люди отримали перший урожай. У них не було довіри, були сумніви, що хтось буде безкоштовно роздавати саджанці, а потім ще й купуватиме продукцію, консультувати за технологіями, проводити майстер-класи тощо. Тому ті, хто взяли, залишаються у виграші. Вони зібрали врожай, не несли ніяких затрат, крім того, щоб сапою походити, і перший врожай навіть дав 300-600 кг ягоди, яку ми купували по 12 грн. Зараз маємо дуже багато звернень щодо подовження цього проекту. Звичайно, такі проекти потрібно впроваджувати з підтримкою держави, донорів тощо. Ми ведемо діалог з ними, подивимося, що з цього вийде.

Kurkul.com: Постійно експериментуєте чи все-таки любите стабільність?

Сергій Українець: Експериментуємо. Ми зараз зайшли в той період, коли є раннє та пізнє яблуко, ягоди свіжі й замороженні. Цього року ми спробуємо навіть експериментально зробити сік із заморожених яблук. Це зовсім інша технологія, а смакові властивості на порядок кращі, ніж у соках із звичайного яблука. Також є багато цікавих ідей щодо експериментів купажування з лісовими ягодами та травами, додавання імбиру, лимону, меліси та меду. Будемо впроваджувати нові смаки. Можливо, саме органічна лінійка буде з такими складовими. Тому що люди, які п’ють органічне і натуральне, налаштовані на нові смаки. Але не завжди такі експерименти можуть бути оцінені представниками «старої школи», які звикли до стандартів виробництва. А от молодь точно вподобає цікаві незвичні смаки.

Kurkul.com: Як оцінюєте результати конкурсу, який пройшов під час Fruit&Berries Plate?

Сергій Українець: Конкурс — це моніторинг, який демонструє вподобання споживачів. Для себе ми зрозуміли, що маємо трішки допрацювати соки у напрямку купажу, адже у нас не достатньо відпрацьована ця технологія. Що стосується результатів, то, якщо чесно, ми думали, що продукція з яскраво вираженим смаком чорниці — це супер. Але, на жаль, колеги сказали, що так не повинно бути, адже чорниця перебиває смак яблука. Зрештою, для мене найважливіший диплом той, що надав нам споживач, його вибір. Це дуже важливо, адже саме люди поставлять свою оцінку у фінальному заліку. Тому на конкурсах мають бути представники різних вікових груп, різних професій, щоб ми, виробники соків, мали можливість побачити об’єктивну картину і зрозуміти, які смаки обирають споживачі. До того ж, було б непогано оцінювати й упаковку та зовнішній вигляд продукції, адже це перше, на що покупці звертають увагу в супермаркетах та магазинах. І найголовніша моя пропозиція — на наступних конкурсах і форумах проводити не лише дегустації, а робити незалежний аналіз на складові.

Kurkul.com: Дякуємо за розмову!

© Вікторія Сумченко, Микола Сирота Kurkul.com, 2018 р.

Виконано за допомогою Disqus

+ 8° ... + 3°

Вітер

4.2м/с

Опади

6.8мм

Вологість

68%