Андрій Пістоль, заступник директора фермерського господарства «Степове»

Андрій Пістоль: Вирощуємо гарбузи під пильним наглядом австрійців

21 вересня 2017 887 0

В Кіровоградській області фермерське господарство «Степове» має в обробітку 3,2 тис. га, на яких любить експериментувати. За час існування, тут вирощували різні культури — мак, коріандр, технічні коноплі, нут і багато іншого. Саме про свій досвід у вирощуванні нішевих культур нам розповів заступник директора цього господарства, Андрій Пістоль.


Kurkul.com: Розкажіть, що вирощуєте чи, можливо, плануєте вирощувати для нішевого ринку?

Андрій Пістоль: Вже пробували все, що можна: мак, коноплю, горіхи. По нішевим культурам ми постійно моніторимо ринок. В минулому році по нуту шукали якісний посівний матеріал, хоч з якимись документами. Квасолю в цьому році пробували — близько 10 га. Але посуха не дала отримати бажаний врожай. Коріандр — досить специфічна культура, тут потрібен досвід. Також у нас був горіховий сад на 50 га. Проте на третій рік замерз. Бачите, у нас немає контролю якості. Закуплено посадочний матеріал в Черкасах, районований, все офіційно, по документах. Проте все одно замерз, тільки дві зими пережив. Я вже їздив в Молдову, до Миколи Федоровича Кіктенка, планував взяти його саджанці.


Під гарбузами у нас  130-250 га, (в залежності від року). Вирощуємо їх вже четвертий рік. Хоча мушу зауважити, що саме цього року, через відсутність опадів, результатом не задоволений. Маємо два комбайни для збору, сушку, мийку, шліфовку і так далі. Вирощуємо тільки під контракт, який підписали весною. Реалізуємо його в Австрію.

Kurkul.com: В Євросоюзі високі вимоги до продукції. Можливо є якась сертифікація?

Андрій Пістоль: Ми дотримуємось дуже суворого контролю якості, зокрема, по хімічному складу, тому що австрійці можуть не прийняти.  Купуємо в них посівний матеріал, крім того, вони присутні на всіх стадіях вирощування. Приїжджають на посівну, під час вегетації, на збір урожаю. Але основний контроль якості — при здачі насіння на їх центральний склад.

Kurkul.com: Який урожай насіння гарбуза ви отримуєте з гектара?

Андрій Пістоль: У тому році 750-800 кг/га, але минулим рік був хороший. В цьому році ще не знаємо, але однозначно буде рази в два менше. Українська багатоплідна (ми брали насіння еліту) дає трохи більше — в районі однієї тони з гектара в сухому вигляді. Болгарки теж можна стільки зібрати. Але ж ціна…

Kurkul.com: Вам важко було починати вирощувати гарбуз? Ця культура не дуже поширена.

Андрій Пістоль: На початку досить важко було, поки не знайшли наших австрійських партнерів. І ніхто не вірив, навіть вони, бо це дуже кропіткий процес, який потребує дотримання технології на всіх стадіях переробки. Якщо Українську багатоплідну можна сушити при температурі 60-80 °C, то Голосім’янку не можна — згорить.

Kurkul.com: В кого переймали технологію вирощування гарбуза на початку?

Андрій Пістоль: Є така компанія «Голден Керн», у них близько 20 тис. га гарбузів по Україні. Вийшли на них, знайшли інформацію в інтернеті, їздили до них навчались. Та і самі пробували методом «спроб і помилок». Ми специфічний гарбуз вирощуємо. В перший рік вирощували Українську багатоплідну, а потім Штирійський голонасінний.

Kurkul.com: До яких нішевих культур ще плануєте повернутись?

Андрій Пістоль: Ще минулого року планували поле під технічну коноплю. На державному рівні з нею простіше стало. Тепер не потрібна Державна служба охорони (ДСО), оскільки конопля не містить специфічних речовин. У нас в Кіровоградській області її вирощували, виросла під 4 метри і нічим не могли зібрати. Знову ж таки, реалізація, переробка в пеньку і насіння. У Житомирській області фермер-американець теж вирощує технічну коноплю. Я з ним зв’язувався, поїдемо, подивимось, коли буде переробка. Наступного року таки заплануємо поле під неї.

Мак вирощували технічну коноплю два роки. З нею було питання ліцензії, яка теж забирає частину прибутку. Збувати її також було важко. Насіння закуповували селекційне, безопійне, але воно все одно містить речовини, які використовуються для наркотиків. З початку цвітіння до збору на полі стоїть ДСО, вишки стоять з усіх сторін. Але, можливо, теж повернемось до цієї культури.


Kurkul.com: Дякуємо за розмову!

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою