Марек Кожицький: Німецький фермер вдесятеро багатший за польського

489
0
Пан Марек Кожицький, польський фермер
Пан Марек Кожицький, польський фермер

Саме зараз АгроЕкспедиційний екіпаж Kurkul.com знаходиться на найпотужнішій виставці аграрної техніки Agritechnica 2015 у Ганновері. А ми, як і обіцяли, розкажемо Вам про те, як наші журналісти, прямуючи через Польщу, розпитали про реалії європейського фермерства у тамтешніх господарів.

Сільське господарство Польщі давно стало на «європейські рейки» та впевнено розвивається. Тут функціонують переважно малі господарства, з середньою площею 10 гектарів. Одне з таких мікрогосподарств, у якому ми побували, належить пану Мареку Кожицькому. Аграрій розповів нам про європейські програми фінансування фермерів, цінову політику та збут продукції малими господарствами, а також декілька цікавих фактів про техніку, яку використовують польські господарі.

Kurkul.com: Розкажіть нам, будь ласка, про своє господарство.

Марек Кожицький: У порівнянні з сусідами, моє господарство мале — всього 12 га. Поруч хазяйнує фермер, який утримує близько 500 га землі. Для Польщі це велике господарство, тут уже потрібні додаткові працівники. Я ж працюю сам на себе і маю одного помічника — дружину.

З такою невеликою кількістю землі для збільшення прибутків мені потрібно шукати додаткові способи заробітку. Залучаємо гроші не тільки з продажу культур, а й надаємо послуги технікою, сіємо та збираємо врожай. У сезон вдається обробити до 120 га в радіусі 15 км. Шкода, що період посівної і збиральної триває всього по 2-3 тижні і не можна його розтягнути на довше.

У нашому регіоні фермери вирощують багато огірків та динь і часто не мають спеціалізованої техніки для їх сівби, а у мене є спеціалізовані сівалки, які я здаю в оренду.

Пан Марек Кожицький

Kurkul.com: Скільки років Ви вже займаєтесь фермерством?

Марек Кожицький: Я виріс у родині аграріїв. Скінчивши школу, не бачив сенсу продовжувати сімейну справу, а тому пішов у торгівлю, відкрив власний магазин. З часом все переосмислив і вирішив повернутися до сільськогосподарського виробництва. Це сталося сімнадцять років тому, батьки мені не допомагали.

Kurkul.com: Скільки техніки зараз є у Вашому господарстві?

Марек Кожицький: Маю комбайн, обприскувач, три сівалки, трактори. Вся моя техніка далеко не нова. Є трактори, яким понад двадцять років, комбайн з тридцятирічним «досвідом» та не менш «молоді» сівалки. Це переважно техніка польського виробництва.

Якщо у тебе велике господарство, ти можеш собі дозволити нову техніку, адже вона окупиться. Свої машини я купував не новими, але усі вони справні та надійні в експлуатації, хоч і старші за мене. До речі, вони вже давно себе окупили.

Kurkul.com: Які культури Ви вирощуєте?

Марек Кожицький: У мене ростуть кукурудза, буряки, пшениця, біла та червона квасоля. Наш регіон спеціалізуються на вирощуванні стручкових. Цим займаються переважно невеликі господарства, такий процес передбачає більше ручної праці, ніж вирощування будь-яких інших культур. Наприклад, одразу після сильного дощу біла квасоля може опасти і покритися плямами. Для збереження урожаю її треба швидко зібрати вручну, іншими способами це зробити неможливо.

Вдома у польського фермера

Kurkul.com: Наскільки добре здійснюється державне фінансування таких господарств, як Ваше?

Марек Кожицький: У Європейському Союзі останні два-три роки популярною є програма фінансування нішевих культур, особливо стручкових, що актуально для мого господарства. За вирощування квасолі здійснюється доплата у €240 за гектар. Це значно більше грошей, ніж платять за вирощування пшениці та кукурудзи.

У цілому, ЄС має дві моделі фінансування – загальне, спільне для усіх країн-членів, та фінансування на рівні області з місцевого бюджету всередині країни. Зазвичай такі програми передбачають надання кредитів для купівлі землі, а також надання допомоги за спеціальними програмами, такими як закупівля сільськогосподарського устаткування та техніки. У Польщі фермерів з обласного бюджету не фінансують, а от у Німеччині, наприклад, це дуже поширено.

У мене є колега з Німеччини, який утримує 300 голів свиней і зараз будує нову свиноферму. Так ось, 25% фінансування на її будівництво надходить з бюджету області. У Польщі, на жаль, такої практики немає.

Тобто, теоретично, польські фермери наздоганяють французів, англійців, німців у своєму розвитку, але самі польські господарі, порівняно, все ще занадто бідні. Нещодавно проводилося порівняння польського та німецького фермерського господарства, і виявилося, що німецьке господарство в 10 разів багатше від польського.

Kurkul.com: Ми, як журналісти, можемо порівняти українське і польське господарство. У нас взагалі не здійснюється державне фінансування.

Марек Кожицький: Я був в Україні близько дванадцяти разів, переважно в районі Устилуга та Володимира-Волинського, тож дещо знаю про українське фермерство. Раніше, коли у вас тільки починали розпадатися колгоспи, земля розпайовувалася, люди працювали на малих ділянках. Зараз ці ділянки знову збираються докупи великими господарствами. Сподіваюсь, з часом вони почнуть гарно фінансуватися державою.

Kurkul.com: Розкажіть, будь ласка, про фінансування на купівлю техніки. Як виглядає цей процес?

Марек Кожицький: Зараз спробую пояснити. Наприклад, мені потрібно придбати трактор. Для початку я вивчаю пропозиції банків чи компаній-продавців техніки та обираю для себе програму — кредит під відсоток або так званий «безвідсотковий кредит». За програмою дофінансування оплачується не тільки купівля самого трактора, але й плуга, сівалки. А якщо я вже маю плуг та сівалку, нехай навіть старі, але справні, і нових мені не потрібно, то дофінансування того не варте. І часто вигідніше придбати не нове обладнання або використовувати вже наявне, ніж користуватися цією програмою.

Гараж техніки

Kurkul.com: Яка цього року врожайність на Ваших полях?

Марек Кожицький: Цього року тут було сухо, як і в Україні. Але, зрештою, показники непогані. Я зібрав 12 т/га кукурудзи, 8-9 т/га пшениці. Насіння пшениці я купую польське — сорту «Озим». Буряк цього року ще не викопав, але очікую зібрати близько 70 т/га.

П’ятдесят років тому врожай цукрового буряку обсягом 50 т/га був би вражаючим, сьогодні ж це середній показник. А все тому, що не наші фермери не лінуються вчитися. Звісно, на врожайність завжди впливають насіння, погода. Але якщо не навчаєшся агротехнології, прогресу не буде. Тому я стараюсь відвідувати всі можливі семінари і конференції, накопичуючи досвід АПК різних країн.

Kurkul.com: Маєте гарний врожай. А якою є собівартість Вашої продукції та які затрати на гектар?

Марек Кожицький: Кожного року по різному. В 2014 р. у нас була прекрасна врожайність буряку, але й затрати були пристойними. Насіння на один гектар коштує близько 800 злотих. Приблизно 1,2 тис. злотих коштували мені добрива, плюс витрати на транспорт та охорону поля. В сумі затрати на кожен гектар буряка склали близько 3 тис. злотих – і це без урахування обприскування (здійснювалося 5-6 разів).

Kurkul.com: А як щодо затрат на пшеницю та кукурудзу?

Марек Кожицький: Затрати також немалі. Насіння кукурудзи може коштувати на гектар 250 злотих, а може і цілих 650-700 злотих. Минулого року через засуху деякі фермери збирали всього 5 т/га.

У Польщі розповсюджена проблема при вирощуванні кукурудзи — дикі кабани. Вони забігають на кукурудзяні поля, викорчовують рослини та їдять їх. За моїми спостереженнями, втрати деяких фермерів сягають 30%. Тому я висіваю гібриди компанії Monsanto, які диких кабанів не приваблюють.

Подарували фермеру плакат на згадку

Kurkul.com: Можете розповісти, куди Ви збуваєте свою продукцію?

Марек Кожицький: Європейська модель збуту продукції така: всі великі підприємства, супермаркети та гіпермаркети приймають тільки великі партії однорідного товару однакової якості. Для збуту таких груп продукції деякі господарства об’єднуються, щоб мати в сумі, наприклад, 200 га. За великі групи товарів існує спеціальна доплата, що є додатковою вигодою. Однак така кооперація і вихід на ринок великих торгових груп призводять до зниження якості готової продукції. Супермаркети часто встановлюють дуже низькі ціни на готову продукцію.

Наприклад, я хочу продати певну кількість пшениці, кукурудзи, квасолі, моркви чи помідорів, а покупцю потрібна велика порція однорідного товару, на який закупівельник сам встановлює ціну. Ніхто не запитує, за скільки я хочу продати цей товар. Несправедлива цінова політика, яку ведуть закупівельники, призводить до того, що великі підприємства починають спекулювати на якості, а фермери недоотримують прибутки.

Kurkul.com: Ми до Вас завітали дорогою на Агрітехніку 2015. Чи відвідували ви колись цю виставку? Чи є подібні виставки техніки в Польші?

Марек Кожицький: На «Агрітехніці» я ніколи не був. Але в Польщі регулярно відвідував виставки сільськогосподарської техніки, що проводяться в м. Седльце. Звісно ж, масштаб там далеко не такий, як у Німеччині. Вам бажаю приємної подорожі та найкращих вражень від Ганновера!

Дякуємо панові Мареку Кожицькому за змістовну розмову та гостинний прийом.

Дарина Козоріз, Kurkul.com

Не пропусти останні новини! Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.

Выполнено с помощью Disqus
 

Матеріали до теми