Віктор Шеремета заступник міністра аграрної політики України з питань фермерства

Віктор Шеремета: Механізм дотацій потрібно замінити або доопрацювати, бо малі фермери майже не отримують обіцяної компенсації

5 жовтня 2017 368 0

4 жовтня Кабмін призначив Віктора Шеремету на посаду заступника міністра аграрної політики України з питань фермерства. Нагадаємо, два тижні тому тижня AgroPolit.com анонсував його призначення із посиланням на свої джерела. Пізніше це підтвердив і перший заступник міністра агропромислової політики та продовольства Максим Мартинюк. Одразу після призначення AgroPolit.com  зв’язався з Шереметою і розпитав про перші кроки та плани на посаді.

AgroPolit.com: Чим Ви будете займатися на посаді заступника міністра з питань фермерства?

Віктор Шеремета: Тим, що вказано у наказі про призначення, — розвитком фермерства та сільських територій.

AgroPolit.com: У рамках Концепції розвитку фермерства, затвердженої і презентованої нещодавно  урядом?  

Віктор Шеремета: Так, адже вона передбачає розвиток не лише фермерства, а й його пріоритетних напрямів.

AgroPolit.com: Що будете робити, окрім цього? Що для Вас зараз є важливим напрямом у роботі?

Віктор Шеремета: Зараз для мене важливо почути думку людей і громади. Коли я дізнався, що мене можуть призначити на посаду, то розіслав по регіональних районних та обласних асоціаціях листи. Я хочу, щоб люди на місцях ознайомилися із ними та надали свої пропозиції щодо того, яким вони бачать використання бюджетних коштів.

AgroPolit.com: Для цього створено робочу групу?

Віктор Шеремета: Цим питанням займатиметься громадська група.

AgroPolit.com: На розвиток у 2018 році уряд виділив фермерам 1 млрд грн, однак 50% із цієї суми піде на підтримку кооперативів. На Ваш погляд, це розумне рішення?

Віктор Шеремета: У мене є щодо цього великі сумніви. На мою думку, понад 50% варто було б дати фермерам, а те, що залишиться, скерувати на розвиток кооперативного руху. А вже у 2019 році суму можна ділити 50 на 50. Я вносив у цій темі свої пропозиції.

AgroPolit.com: Як гадаєте, уряд дослухається до Ваших пропозицій?

Віктор Шеремета: Не знаю, але працюватиму так, щоб у майбутньому дослухався.

AgroPolit.com: Друга історія — 500 млн грн на підтримку фермерів. Яким чином ці гроші потраплять до тих, хто їх потребує?

Віктор Шеремета: Левова частка підтримки буде йти через Держфонд підтримки фермерів. Уже сьогодні створено обласні та державні комісії. До них фермери зможуть подати заявки, відповідно до критеріїв, і на конкурсних засадах отримати кошти. Та є певні пріоритети.

AgroPolit.com: Хто потрапляє до щасливої категорії «пріоритетних»?

Віктор Шеремета: Це нішеві галузі — тваринництво, садівництво тощо.

AgroPolit.com: Сьогодні садівництво — галузь, яка потерпає від низки проблем, одна з них — недостатнє фінансування. Чи виділять для неї додаткові кошти?

Віктор Шеремета: Так, я з вами погоджуюсь, у цієї галузі є низка проблем. Раніше для цього напрямку сільського господарства розроблялися спеціальні програми підтримки, в яких люди активно брали участь. Але зараз ми не можемо їх розробити через заборгованість, яку потрібно виплатити.

AgroPolit.com: У 2018 році на садівництво буде щось виділено?

Віктор Шеремета: Сподіваємося, що так.

AgroPolit.com: Ще одне болюче питання для фермерів — дотації. Чи плануєте Ви змінювати або вдосконалювати механізм розподілу дотацій? 

Віктор Шеремета: Тема дотацій — складна й неоднозначна. Нею спробували замінити спеціальний режим, однак, на мій погляд, не дуже вдало. З одного боку, все чесно й прозоро — гроші отримує той, хто сплачує податки. Однак із другого, для того, щоб отримати дотацію, потрібно не лише вчасно подати пакет документів, а й сплатити досить великі податки. В іншому випадку повернені кошти будуть мізерними.

AgroPolit.com: Фінансування агросектору в розмірі 6,3 млрд грн на 2018 рік — це достатньо? 

Віктор Шеремета: Для існування достатньо, та для великого розвитку — мало.

AgroPolit.com: А у Вас є бачення, як змінити механізм дотацій? Чи подавали Ви якісь пропозиції до уряду?

Віктор Шеремета: Ні, не подавав. Але скажу чесно, механізм дотацій потрібно або замінити, або доопрацювати, бо малі фермери майже не отримують обіцяної їм компенсації. Однак, зауважу, що вирішення цього питання залежить не лише від мене, а й від депутатів. Якби я мав право щось змінювати, то зробив би так, як роблять у всьому світі — запровадив спрощену систему оподаткування для малих та середніх фермерських господарств. Адже через непродуманий механізм розподілу бюджетних дотацій, багато малих господарств пішли у «тінь».

AgroPolit.com: Які кроки потрібно зробити, що сільське господарство розквітло, а фермери не заходили в «тінь»?

Віктор Шеремета: Один із моїх глобальних пріоритетів — створити на селі усі умови для гідного життя. Для цього потрібно покращити рівень соціального, культурного життя, збільшити народжуваність і зменшити смертність. Адже збільшення показників народжуваності — один із тих показників, котрі засвідчують, що село живе, а не вимирає.

AgroPolit.com: Як Ви плануєте цього досягти?

Віктор Шеремета: Завдяки розвитку підприємницької діяльності. У кожному селі має бути виробництво, щоб люди, які там живуть, мали постійну роботу.

AgroPolit.com: І останнє запитання: на Ваш погляд, впровадження земельної реформи покращить дійсну ситуацію, зокрема й на селі? 

Віктор Шеремета: Якщо реформа буде продумано й розумно зроблена, так. Адже вона покращить економічний стан України, позитивно вплине на розвиток села. Це саме та реформа, яка вже давно мала бути прийнята. Без реформування руху вперед немає.

Еліна Редіх, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою