Богдан Когут, власник ферми «Тексель»

Богдан Когут: Розведенням овець в Україні займаються лише ентузіасти

3 січня 2018 3219 0

З кожним роком поголів’я овець в Україні скорочується. Державної підтримки галузь не має, тому залишається надія на ентузіастів. Тих, що будуть попри все тримати овець через любов до цих тварин та їхньої продукції. Саме такою людиною виявився фермер з Львівщини Богдан Когут, який хобі перетворив на бізнес і займається породним розведенням овець породи Тексель. З ним ми з’ясували, чим відрізняється ця порода, яка особливість її вирощування та чому варто зайнятись вівчарством.

Kurkul.com: Розкажіть про своє господарство.

Богдан Когут: Наше господарство розташоване в 30 км від Львова у с. Вовчухи Городоцького району. Ми займаємось племінним розведенням овець. Працювати почали у 2015 році, коли завезли овець породи Тексель (французька лінія) і овець породи Оксфорд Доун (Oxford Down) та Walisser Schwarznase. Також ми займаємося селекцією породи Романівська й українська гірськокарпатська. Всього маємо 400 овець.

Богдан Когут та Катерина Капустіна

Kurkul.com: Чому вирішили займатися розведенням овець?

Богдан Когут: Вівці завжди були моїм хобі. Спочатку мав сім овечок, яких випасав у саду. Потім вирішив займатись племінним розведенням. Основний акцент ставимо на породу Тексель. Вона визнана у всьому світі як високопродуктивна — на 100 маток маємо 170 ягнят з дуже смачним м’ясом. Окрім гарної продуктивності, ягня Текселя має 5-10 кг при народженні і за 100 днів набирає масу від 30 до 40 кг. Головним фактором для мене стало те, що вівці — це єдині тварини, які їдять чисту травичку і корм, ні преміксів, ніякої хімії. Вони не мають тяжких хвороб, таких як, туберкульоз або рак. Це вам не свиня. Але баранина у нас зі свининою на одному рівні за ціною, я вважаю, що це абсурд. За кордоном баранина коштує, як яловичина, телятина. Сподіваюсь, прийде час і в нас це зміниться. А в Німеччині та Нідерландах баранина входить до обов’язкового раціону  дітей.

Kurkul.com: Чи є якісь вимоги до утримання породних овець? Яка специфіка розведення?

Богдан Когут: Для овець бажано мати пасовища: різнотрав’я і підсів. Тексель утримується в так званому стійлі, корм підніжний можна привозити. Ми використовуємо кормороздавачі, але варто не забувати і про зелену траву. Ми маємо власні пасовища. Годуємо тільки натуральною їжею, у раціоні є овес, ячмінь, сіль та мінерали. До хвороб вони стійкі, майже нічим, окрім кашлю, не хворіли.

Kurkul.com: Якщо ви племінне господарство, то у кожної вівці має бути документ і родовід?

Богдан Когут: Так. У родоводі прописано все для кожної тварини: з якої вона родини, скільки в окоті було ягнят, який приріст в 30, 100 днів. Також важливо скільки у родині двійнят, трійнят.

Богдан Когут

Kurkul.com: Чи плануєте розширювати кількість овець?

Богдан Когут: Зараз ми хочемо відійти від Романівської породи. У цієї породи народжуваність велика, але приріст маленький. В середньому ягня народжується 2,5 кг, а за 30 днів набирає всього 10-12 кг, це дуже мало. Плануємо закупити нову молочну породу — Ост Фріз, для виробництва сирів. Це одна з найкращих молочних овець, яка в день дає до 2 л молока.

Kurkul.com: Які ваші найближчі плани?

Богдан Когут: В першу чергу — будівництво сироварні. Ми вже були в Чехії та Голландії, вивчали іноземний досвід.

Kurkul.com: Кому збуваєте свою продукцію?

Богдан Когут: Поки що ми нікому не збували свою продукцію. Зараз лише нарощуємо поголів’я. Продаж плануємо у майбутньому. До речі, моя дружина стала вегетаріанцем, не може вона їсти те, що вирощує. Забої ми не робимо. Не пасує господарю вирощувати, любити, а потім вбивати.

Kurkul.com: А як щодо шерсті овець, яка вважається дуже цінною. Продаєте шерсть Текселя?

Богдан Когут: Порода Тексель вважається другою за якістю після Мериноса. У минулому році ми продали шерсть з наших овець по 65 грн/кг. Але поки що обсяги шерсті дуже малі — в середньому від 4 до 5 кг.

Kurkul.com: Якими ще напрямами  ви займаєтесь?

Богдан Когут: Ще проводимо селекцію овець разом з Львівським інститутом селекції тварин НААН і Краківськім сільськогосподарським університетом. Вчені допомагають схрещувати тварин різних напрямів породи Тексель й підсаджувати до нашої Карпатської породи. Це економічно вигідно, бо молоду тварину привезти з-за кордону дорого, дешевше купити яйцеклітини. Українську породу використовуємо як сурогатну. Також співпрацюємо з Чеськими вівчарями з Асоціації породи Тексель, з англійцями спілкуємося.

Kurkul.com: Скажіть, чи є вівчарство перспективним напрямом фермерства?

Богдан Когут: Вівчарство зовсім не має державної підтримки. Галузь занепадає, щоб щось отримати треба не один рік оббивати пороги інстанцій, а на це часу немає. Водночас м'ясо коштує60 грн/кг — це дуже мало, а годувати тварин треба добре. Також треба проводити профілактику від кліща, грибкових хвороб і т. д. Але все одно, я люблю цю справу і продовжу нею займатися. І якщо фермери мають бажання і кошти для вівчарства, то варто цим займатися. Тому що це дійсно м'ясо!

Kurkul.com: Дякуємо за цікаву розмову!

© Єлизавета Кудиненко, Катерина Капустіна, Kurkul.com 2017 р.

Виконано за допомогою Disqus