Євген Мецгер, директор департаменту малого і середнього бізнесу АБ «Укргазбанк»

Євген Мецгер: Укргазбанк робить ставку на малий та середній агробізнес

1 грудня 2015 352 0

Зважаючи на політичні та економічні умови, в яких опинилася наша держава, кредити — чи не єдиний для фермерів шлях фінансування розвитку своїх господарств. Щоб задовольнити потреби аграріїв, банки мають створювати нові більш зручні програми фінансування. Розуміючи це, «Укргазбанк» сьогодні робить ставку на малий та середній агробізнес, у тому числі фермерів, і реалізує для них ряд нових програм.

Про програми кредитування фермерів, про співпрацю з урядом Білорусії та Українсько-Німецьким фондом підтримки малого та середнього бізнесу, про еко-кредитування та ще багато іншого в інтерв’ю Kurkul.com з директором департаменту малого і середнього бізнесу АБ «Укргазбанк» Євгеном Мецгером.

Kurkul.com: Пане Євгене, розкажіть, які фінансові інструменти має банк для роботи з аграріями?

Євген Мецгер: «Укргазбанк» у цьому році визначив важливим для себе розвиток співпраці з клієнтами малого та середнього бізнесу, а це клієнти з виручкою до 100 млн грн/рік. Аграрний сектор став для нас галуззю з високим пріоритетом, і ми прийняли рішення розробити окрему лінійку продуктів для клієнтів, що займаються фермерством. Тому, звісно, продукти для агарного сектору є, і їх кількість буде зростати. Сьогодні ми пропонуємо фінансування як оборотного капіталу так і основних засобів, тобто придбання сільгосптехніки, транспортних засобів, обладнання та нерухомості.

Kurkul.com: Розкажіть, будь ласка, детальніше про лінійку продуктів для аграрного бізнесу, що є вже зараз.

Євген Мецгер: Ця лінійка включає в себе як стандартні так і спеціальні, ексклюзивні продукти. На стандартних, думаю, детально зупинятися не варто, адже це кредитування купівлі техніки, оборотний капітал, розвиток бізнесу, документарний бізнес, векселі.

Головний офіс «Укргазбанку»

Те, чим можна похвалитися, — наші спецпрограми для фермерів.

Перша — співпраця Укргазбанку з урядом Республіки Білорусь за програмою з реалізації сільськогосподарської техніки, зрошувальних систем, кабельного обладнання, зерновозів, комбайнів. Ми фінансуємо закупівлю всього, що потрібно для роботи в полі, а Білоруський уряд компенсує частину відсоткової ставки кінцевому клієнту. Таким чином, клієнт сплачує за кредит лише 16-17% річних, а решту сплачує уряд Білорусі.

Ця програма кредитування розповсюджується на купівлю нової сільськогосподарської техніки, обладнання та транспортних засобів, що вироблені в Республіці Білорусь та реалізуються на території України. Це майже 50 виробників сільськогосподарської техніки, транспортних засобів та обладнання, 300 їх офіційних дилерів в Україні та точок продажу відповідної продукції.

Важливим плюсом для фермерів є цінова пропозиція, адже білоруська техніка коштує значно менше ніж її аналоги європейського виробництва, середній розмір кредиту складає близько 500 тис грн. Також дана техніка значно дешевша в подальшому обслуговуванні. Тому не дивно, що кожні два з трьох кредитів за цією програмою видаються аграріям. Лише за осінні місяці банком видано близько 30 таких кредитів.

Також «Укргазбанк» співпрацює з Німецько-Українським фондом (НУФ). Фонд підтримує малий та середній бізнес і одним зі своїх пріоритетних напрямків визначає кредитування українських агровиробників.

Спільно з НУФ «Укргазбанк» пропонує привабливі умови фінансування аграріїв. В рамках даних програм кредитування, фермер може отримати кредит на поповнення обігових коштів та інвестиційні цілі (придбання основних засобів, здійснення ремонту, реконструкції основних засобів). Дані програми орієнтовані на підтримку саме малого фермера, середній розмір кредиту складає близько 1—1,5 млн грн.

За рахунок співпраці з НУФ, банк пропонує дешевший ресурс для підприємств, зареєстрованих в сільських населених пунктах, де проживає до 100 тис. мешканців. В рамках співпраці можливе кредитування в гривні та в іноземній валюті з достатньо невеликою відсотковою ставкою. Якщо зараз ринок працює зі ставкою 27-30% річних, то за цією програмою можна отримати кредит під 24% річних.

Мені приємно підкреслити, що «Укргазбанк» є банком-лідером за програмами з НУФ.

Kurkul.com: Які ще нові кредитні продукти Ви пропонуєте малим та середнім фермерам?

Євген Мецгер: У сегменті малого і середнього бізнесу банком розроблено ряд продуктів, які ми об’єднали під загальною концепцією «еко». Ці програми економічні, екологічні та енергоефективні.

Ми робимо кредитні умови більш лояльними, якщо клієнт купує техніку менш енергозатратну, яка відповідає високим міжнародним стандартам екологічності, зокрема сільськогосподарську техніку, яка відповідає стандарту токсичності Tier 4. Тобто, якщо фермер вибирає для себе екологічний шлях, він отримує пільгу від банку у вигляді зниженої відсоткової ставки.

Ще один кредитний продукт — Еко-агро на встановлення систем крапельного зрошення та заміну транспортних засобів зі скороченням витрат палива та зменшення викидів СО2. Програми Еко-обладнання та Еко-інвестиції розроблені для заміни старого обладнання на енергоефективне, з меншим викидом СО2, з використанням вторинної сировини, придбання обладнання для використання поновлюваних джерел енергії (вітряних, сонячних, гідро); придбанням обладнання з виготовлення пелет. Також ми надаємо в кредит Еко-транспорт, що передбачає придбання електромобілів.

Якщо фермер замінює застаріле обладнання на більш економне, менш енергомістке, замінює якісь частини обладнання, які працювали на газу на альтернативні джерела енергії — він отримує нижчу ставку кредитування.

Kurkul.com: Розкажіть, будь ласка, про Вашого аграрного клієнта? Чи є якісь мінімальні вимоги до його земельного банку для того, щоб його заявку було розглянуто банком?

Євген Мецгер: Наші програмні продукти поділені на три субсегменти — мікро-, малий- і середній бізнес. Є програма, яку ми називаємо «Малий фермер». Ми не ставимо обмежень щодо мінімального банку землі наших позичальників і готові кредитувати аграріїв в різних сегментах незалежно від їх розміру.

Kurkul.com: Які галузі є пріоритетними при роботі з фермерськими господарствами: рослинництво, тваринництво чи, можливо, переробка?

Євген Мецгер: Якщо говорити саме про аграрний напрямок, ми орієнтовані на виробника. І не важливо в якій сфері він розкриває свій потенціал, головне, що людина справді працює на землі.

«Укргазбанк» уже розробив пропозиції щодо продуктового ряду для фермерів — в арсеналі банку з’явилося близько дев’яти нових кредитних продуктів. Над деякими продуктами ми ще працюємо. В найближчих планах робота з аграрними розписками.

Kurkul.com: Яка інформація враховується банком при оцінці фінансового стану позичальника (фермерського господарства)?

Євген Мецгер: В банку є досвідчені кредитні аналітики та ризик-менеджери, які мають досвід аналізу аграріїв та розуміють не лише потреби цього бізнесу, а й ризики, притаманні даному напряму кредитування. Аналіз клієнтів заснований на діагностиці трьох основних компонентів: перше — це безпосередньо стан бізнесу, так би мовити, вміння вести господарство, друге – це фінансовий стан позичальника і можливість обслуговування боргу, і третій — забезпеченість кредиту. Я назвав вам фактори, за якими здійснюється оцінка, за їх пріоритетним порядком.

Kurkul.com: Як ведеться кредитування фермерських господарств в розрізі регіонів? Наскільки для банку цікава співпраця із клієнтами, що географічно розташовані в зонах ризикового землеробства?

Євген Мецгер: Умови в Укргазбанку однакові для всіх регіонів та єдині для всіх аграріїв незалежно від їх географічного розташування, якщо банк переконається в здатності фермерського господарства обслуговувати кредит.

Kurkul.com: Дякуємо за розмову!

Дарина Козоріз, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus

+ 11° ... + 3°

Вітер

3.2м/с

Опади

8.7мм

Вологість

83%
Матеріали за темою