Едвард Сміт, Glebe Farm (Великобританія)

Фермерство по-британськи: коли кредит під 2,5 % — це катастрофа

29 січня 2018 1733 0

Нам, українцям, завжди цікаво знати «а як же там у сусіда», чи не так? І це стосується не лише сільського господарства, але його особливо. Та й добре, адже часто аграрії вчаться і на своїх, і на чужих помилках, або ж переймають позитивний досвід. Сьогодні ж ми вирішили зазирнути трішки далі, і розкажемо вам про ведення агробізнесу по-англійськи.

У невеликому містечку Белчфорд у Великобританії ми побували на фермі Glebe Farm, яка входить до складу материнської компанії A. W. Smith & sons. Земельний банк ферми — 1,2 тис. га. Тут займаються рослинництвом і тваринництвом — мають 180 голів ВРХ.

«Мікс» цих двох напрямків зумовлений ґрунтами, які придатні і для вирощування різних культур, і для розведення тварин. Керує господарством Едвард Сміт. Саме на його фермі ми і побували в гостях, щоб порівняти, як ведуть бізнес українські і британські аграрії.

Kurkul.com: Чи займаєтеся ще якимось напрямками виробництва, окрім рослинництва і ВРХ?

Едвард Сміт: Саме на нашій фермі — ні, але у складі материнської компанії є качина ферма, переважно для китайського ринку. Адже для нас Китай залишається досі найбільшим ринком. Там утримують 28 тис. качок, яких вирощують за шеститижневим циклом, тому вони інтенсивно ростуть.

Kurkul.com: А які породи ВРХ вирощуєте і чи маєте молочний напрям виробництва?

Едвард Сміт: Ні, ми вирощуємо тільки м’ясні породи, лише Блек Ангус.

Корови породи Блек Ангус у Glebe Farm (Великобританія)

Kurkul.com: Чому обрали саме цю породу?

Едвард Сміт: Коли близько 10 років тому ми починали займатися ВРХ, на ринку були популярними саме ці корови і їхнє м’ясо. Ми спробували, все вдалося, і дотепер ця порода користується попитом.

Kurkul.com: Яку кормову базу для ВРХ використовуєте? Вирощуєте трави на корм чи купуєте?

Едвард Сміт: Ми вирощуємо корів тільки на сінній основі. Вони їдять якомога більше сіна, необмежено, а потім кожна з них отримує по кілограму ячменю, змішаного з мінералами для нормального розвитку. Для телят, яких ми хочемо довести до «кондиції» перед відправкою на забій, ми використовуємо комбінацію різних кормів: картопля і кукурудза, які теж поживні, багаті протеїном і задовольняють нас по ціні.

Kurkul.com: Ви купуєте телят чи займаєтесь заплідненням корів у себе на фермі?

Едвард Сміт: Ми самі вирощуємо підростаюче покоління. Щоб дорости до тієї кількості, яка у нас є зараз, нас знадобилося досить багато часу. Але в цьому році у нас був поганий бичок, він не запліднив 25 корів, тож, скоріше за все, ми закупимо партію телят. Але протягом останніх восьми років ми нічого не купували. 

Kurkul.com: Не використовуєте заморожену сперму для запліднення?

Едвард Сміт: Ні, але наступного року, мабуть, спробуємо.

Kurkul.com: Серед усіх ваших корів є одна коричнева — це якась інша порода?

Едвард Сміт: Це все одно Ангус, але один з биків-запліднювачів був породи Червоний Ангус, тому так вийшло. А в основному у нас Чорний Ангус.

Ферма Едварда Сміта у Великобританії

Kurkul.com: Куди продаєте яловичину і яка ціна на м’ясо?

Едвард Сміт: Яловичину ми постачаємо за контрактом у мережу супермаркетів Waitrose. Це досить престижна мережа. Невеликий стейк вагою 400-500 г коштує там 10 фунтів (близько  400 грн — ред.).

Kurkul.com: Які культури вирощуєте?

Едвард Сміт: Ми вирощуємо пшеницю, ріпак, цукровий буряк, горох та ячмінь. Найбільше площ відводимо під пшеницю і ріпак. Для зберігання продукції маємо свої зерносховища.

Kurkul.com: Яку урожайність маєте по різних культурах?

Едвард Сміт: На нашій фермі не найкращі землі за показником родючості. У середньому ми збираємо 10 т/га пшениці. Через специфіку розташування, ми завжди днів на 7 відстаємо з прибиранням пшениці. Тобто у нас вегетативний термін більше і прибираємо поля ми десь у вересні. Зараз ми навчилися отримувати 70 т/га цукрового буряка, та отримуємо десь 4-5 т/га ріпаку.

Едвард Сміт

Kurkul.com: Як щодо обробітку і підживлення пшениці?

Едвард Сміт: Ми даємо 200 кг/га азоту, а нещодавно перейшли на рідкі комплексні добрива. Також у середньому 6-7 разів проводимо фунгіцидну обробку. У нас є велика проблема з лисохвостом мишохвостиковим — однорічним бур'яном. Через це кілька разів проводимо і досходовий, і післясходовий обробіток.

Читати по темі:  Фредерік Платте: Наш кооператив забезпечує біогазом Нижню Саксонію в Німеччині

Kurkul.com: Яка культура у вас найбільш рентабельна?

Едвард Сміт: Історично так склалося, що це пшениця та ріпак.

Kurkul.com: Куди здаєте цукровий буряк і на якій відстані завод?

Едвард Сміт: Здаємо на завод за 50 км звідси, у Ньюарк.

Kurkul.com: Здаєте лише на цукор чи і на біогазові заводи також?

Едвард Сміт: Ні, для виробництва біогазу буряк повинен бути повністю чистим, а це додаткові витрати. Тому ми вирішили відмовитися від цього.

На фермі Едварда Сміта

Kurkul.com: З якими постачальниками ЗЗР та насіння працюєте?

Едвард Сміт: Основні — Bayer, BASF, Syngenta. Але у нас немає особливої прихильності до якоїсь однієї з компаній чи до певного бренду.

Kurkul.com: Чи є плани щодо переробки? Може, думаєте над відкриттям власної торгової марки?

Едвард Сміт: Ні, немає таких планів.

Kurkul.com: Чи маєте якісь дотації чи пільги від держави?

Едвард Сміт: Нам дуже сильно допомагають субсидії, у нас диверсифіковане виробництво і ми отримуємо субсидії по кожному напрямку нашого виробництва. У тому числі, і на виробництво фуражу.

Kurkul.com: В якому обсязі?

Едвард Сміт: Є різні схеми, за якими ми отримуємо субсидії, і конкретних цифр я назвати не можу. Але однозначно, якщо б ми не отримували субсидію, ми б не отримували прибутку. І для того, щоб отримати субсидію, ми повинні дотримуватися певних критеріїв. Наприклад, на конкретному пасовищі ми не можемо розмістити більше, ніж певну кількість корів.

Едвард Сміт

Kurkul.com: Чи користуєтеся кредитами і під які відсотки?

Едвард Сміт: У 9 з 10 угод, наприклад, при купівлі сільгосптехніки ми використовуємо банківське фінансування. Найчастіше це 0 % інвестування, але бувають випадки, коли ми платимо 1-1,5 %. У гіршому випадку — це 2,5 %, але, як ви знаєте, зараз відсоткова ставка дуже низька, це історичний мінімум.

Kurkul.com: Такі цифри вражають, бо в Україні значно вищі відсоткові ставки. А ось з приводу землі, вона перебуває у вашій власності чи в оренді?

Едвард Сміт: У нас комбінація: третина земель перебуває у нашій власності, а решту ми орендуємо.

Kurkul.com: Які бренди сільгосптехніки представлені у вас?

Едвард Сміт: Тільки Case IH. У нас така політика: щойно машина відпрацьовує 6000 мотогодин — ми її міняємо. З того часу, як ми стали дилером Case, майже вся техніка пройшла у нас цей цикл, ми її позбулися, крім одного Challenger і, звичайно, Househam Sprayers. 

Kurkul.com: Як давно ви працюєте на фермі?

Едвард Сміт: Я лише 7 років на фермі, а до цього я займався подорожами і ніколи не думав, що буду займатися фермерством. Зараз я розумію, що фермерство — це взагалі краще в моєму житті, і я дуже радий, що зараз займаюся саме цим. 

Kurkul.com: А ким працювали до цього?

Едвард Сміт: В Австралії я мав три роботи: працював і на будівництві, і на збиранні, і на фермі, яка займалася вирощуванням винограду. Але у Великобританії це зовсім по-іншому. 

Kurkul.com: За що любите свою роботу, чим надихаєтеся кожен день?

Едвард Сміт: Я однозначно не та людина, яка буде сидіти перед комп'ютером. Але як можна не любити свою роботу, якщо ти знаходишся тут щодня? Для мене це своєрідний виклик, але тут є багато можливостей, є різні технологічні рішення, які зараз можна застосовувати, з'являється маса інновацій. Це дуже цікаво.

Едвард Сміт та наші журналісти

Kurkul.com: А чи застосовуєте інновації у вашому господарстві?

Едвард Сміт: Не можу сказати, що ми передова фірма. Хіба що якщо говорити про обприскування, тому що обприскувач у нас дійсно передовий. Із останніх інвестицій, які ми зробили за останні п’ять років — РТК-станція. Це крок в сторону точного землеробства. Також ми стежимо за температурою зерна, у нас є різні датчики в складі, які показують температуру і ми можемо зберігати енергію при сушінні.

Kurkul.com: Скільки людей працює на фермі?

Едвард Сміт: У нас одна людина на постійній основі стежить за коровами, двоє людей на постійній основі відповідають за рослинницький напрямок. І ще двоє працівників ми залучаємо за потреби, тобто вони працюють погодинно.

Kurkul.com: Чи вистачає вам такої кількості людей?

Едвард Сміт: Ми реально дуже важко працюємо, але вистачає. Мій батько приходить допомагати, він працює з посередниками та постачальниками сільгосптехніки. Коли нам дуже потрібно, то він приходить і допомагає нам.

Kurkul.com: Що у планах? Про органіку не думаєте?

Едвард Сміт: Ніколи не думали переходити на органіку. Це дуже нішевий ринок, і ти повинен бути реально фахівцем, щоб рухатися в цей бік.

Kurkul.com: Дякуємо за екскурсію та цікаву розмову!

© Вікторія Сумченко, Андрій Губін, Kurkul.com, 2018 р.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою