Олександр Романюк, фермер з Ярмолинецького р-ну Хмельницької області

Олександр Романюк: Якщо Герега не прийде на засідання облради, заблокуємо «Епіцентр»

21 грудня 2015 253 0

Команда Kurkul.com продовжує слідкувати за ситуацією на Хмельниччині, де місцеві фермери шукають справедливості та підтримки у протистоянні з народним депутатом Олександром Герегою.

За останіми даними, зараз селяни дійши певних домовленостей з власником «Епіцентру», пердставники якого припинили активні дії з агітації місцевого населення. Тим не менше, як повідомляє khm.depo.ua, з посиланням на Головне управління юстицій в Хмельницькій області, компанія ТОВ «Агрохолдинг 2012» зареєструвала на своє їм’я вже 187 договорів на оренду землі.

Але схоже, що керівництво компанії «Агрохолдинг 2012» надурило не лише селян Хмельниччини, а і самого Олександра Герегу. Про це в ексклюзивному інтерв’ю Kurkul.com повідомив один з найактивніших учасників фермерських акцій фермер з Ярмолинецького району Олександр Романюк.

Kurkul.com: На якому етапі зараз перебувають перемовини з холдингом?

Олександр Романюк: Пройшло два круглих столи за участю представників влади. На першому з них були присутніми представники холдингу, а на другий ніхто з них не прийшов. В телефонному режимі директор Василь Мороз зв’язався з заступником губернатора Володимиром Калініченком і сказав, що вони знову готові до зустрічі. Він хотів провести зутріч 17 грудня, але її було перенесено через участь хмельницьких фермерів у страйку під Верховною радою, оскільки ми хотіли відстояти більш глобальну проблему, яка могла зачепити як простих фермерів, так і самого Герегу. Під час круглих столів були прийняти певні домовленності по згортанню діяльності перекупників компанії. Але холдинг їх дотримується по-своєму — вони вже не проводять зборів в селах, а люди самі йдуть до відділень холдингу в райцентрах, де проходить реєстрація і переоформлення договорів. Скоріше за все, процедура реєстрації проводиться з порушеннями, оскільки проходить занадто швидко, тому з’являється думка, що там щось нечисто. Якщо занести подібні заяви на переоформлення договору до державних структур, то треба чекати багато часу, а тут все занадто швидко робиться. Вони просто розхитують ситуацію, пропонуючи 5 тисяч за перееоформлення і люди йдуть до них. З економічної ж точки зору їх орендна пропозиція не обгрунтована.

Kurkul.com: Наскільки відомо, холдинг пропонує 10% орендної плати.

Олександр Романюк: Так, саме 10% або 1,3 т/га. Фермери зараз платять 6%. З нового ж року знову відбудеться індексація, плата буде збільшена. Та навіть депутати-аграрії на засіданні облради казали, що надати 1,3 т орендної плати неможливо і ця сума не обгрунтована економічними показниками, наприклад, при середній врожайності кукурудзи на Хмельниччині у 5-7 т/га. Зараз економічна ситуація ускладнилась і якщо в сім’ї є діти, то батьки вже не задумуються про наслідки і беруть обіцяні 5 тисяч.

Kurkul.com: То збори по селах вже не проводять?

Олександр Романюк: Так, у них відкрито свій офіс. Наприклад, в Ярмолинцях в редакції місцевої газети газети. Кожен день з 9 до 11 там стоіть черга людей — приносять документи. Але тут постає інше питання: якщо частина людей з одного села переоформлять договори, а інша ні, то як це поле потім буде оброблятися? Якщо поле розміром 60-70 га, а буде здано в оренду два-три паї, то це вийде «шахматка», на яку не зрозуміло як заїхати технікою і проводити якусь роботу.

Kurkul.com: Чи стикались ви раніше з подібною ситуацією?

Олександр Романюк: Щоб хтось прийшов і почав таким чином розхитувати ситуацію? Таке у нас на Хмельниччині вперше. Раніше заходили інші великі холдинги, але вони ніколи не пропонували подібні умови. І в основному великі структури домовлялися між собою. А зараз страждають усі — і великі, і малі. Для цього холдингу немає різниці. На першій сесії облради з цього питання представники «Агрохолдинг 2012» роздали свої буклети з пропозиціями і того ж дня написали звернення в ЗМІ, в якому була надана зовсім інша інформація. Наприклад, не згадувались ті 5 тисяч, оскільки вони прекрасно розуміють, якщо офіційно видавати ці гроші, то за них треба платити податок. Розуміють, але не анонсують. Один з депутатів облради від партії Гереги «За конкретні справи» на засіданні сказав, що скоріше за все, Герегу хтось сильно підставив, надавши йому неправдиві розрахунки. Ми були присутніми на багатьох сільських зборах, на яких перекупники холдингу розповідали, що при зборі за кожні 10 т урожаю отримують 30 тис. грн прибутку і можуть з цих грошей поділитися з людьми. Але ж в цьому році в області, наприклад, зібрали 7 т/га кукурудзи, тобто це вже десь 16-18 тис. грн прибутку для них. Ціна однієї посівної одиниці на гектар обійдеться в $220-240. І це тільки насіння. А сушка? А придбання гербіцидів і добрив? У все це також потрібно вкладати гроші.

Kurkul.com: Чи планується акція до нового засідання облради і нового раунду перемовин?

Олександр Романюк: Поки що ніякої акції не планується. До сесії облради запрошені нардепи від області і, в тому числі, сам Герега. Дійсно приїде він чи ні, покаже час і 22 грудня. Якщо він не з’явиться на засідання, будемо приймати більш радикальні міри. Наприклад, блокувати «Епіцентр», чи щось на зразок цього. Але вони самі готові йти нам на зутрічі: Герега особисто зв’язувався з обладміністрацією з цього питання.

Kurkul.com: Чи були ще якісь цікаві пропозиції від Гереги селянам?

Олександр Романюк: Так, він хотів ще займатися скупкою молока, але не зрозуміло, куди він б його дівав. Учасники перемовин з Герегою казали, якщо в нього є такі гроші, то навіщо їх закопувати? Можна їх вкласти у переробну промисловість — переробку сої, соняшникового насіння, цукрового буряка. Тим більше, що на його малій батьківщині, в Городку, є цукровий завод, який потребує модернізації. Такі б кроки були вигідними і для нього, і для селян, оскільки фермери б мали змогу здавати збіжжя, були б створені нові робочі місця, а він би отримав підтримку населення. Це краще, ніж забрати нечесними шляхами землю, дурити людей і чекати відміни мораторію на продаж землі, щоб потім на ній нажитись.

Андрій Губін, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою