Михайло Світлик: Я думав, що знаю пшеницю, але її потенціал ще ніхто не розкрив

Я ж не холдинг, багато землі не потягну, але що маю — бережу

30 квітня 2018 1229 0

Історія СФГ «Іванково» почалася ще 1992 року. Господарство розташоване в Криничанському районі Дніпропетровської області, а з 2007 року керує ним Михайло Світлик. До цього головою господарства був покійний батько аграрія, який і заснував «Іванково». Зараз тут на 900 га землі намагаються не відставати від інновацій, оновлювати техніку, випробовувати нові технологічні рішення — все задля того, щоб розвиватися. У рамках АгроЕкспедиції Посівна 2018 ми поспілкувалися із керівником СФГ «Іванково» Михайлом Світликом про те, як з одного трактора і ділянки землі почалася їхня сімейна справа. Якої сівозміни дотримуються, як працюють з пайовиками, чому не мають тваринництва? Розпитали про все.

Kurkul.com: Розкажіть, яким був початок вашої роботи в господарстві?

Михайло Світлик: У 1992 році мій батько Іван Петрович отримав 50 га фермерської землі. Після розпаювання кількість площ збільшили до 500 га, а коли я прийшов у господарство, то добрали ще скільки змогли. Зараз у нас в обробітку трохи більше 900 га. Спочатку нам вистачало одного трактора для робіт. А після закінчення Дніпропетровського державного аграрно-економічного університету я став займатися цим більш щільно. З 2010 року ми стали більш технологічно підходити до вирощування всіх культур. Оновлення парку сільгосптехніки проводимо щорічно. Іноді навіть не завжди вдається встигати за технологіями, що стрімко розвиваються.

Kurkul.com: На яких культурах спеціалізуєтесь?

Михайло Світлик: Озимі пшениця та ріпак, соняшник, горох та кукурудза. Від соняшника намагаємося поступово відходити через ускладнення умов експорту.

Kurkul.com: Чим заміняєте соняшник?

Михайло Світлик: Пшеницею. Я вважаю, що пшениця — рентабельна культура, нею можна займатися, бо ще ніхто до кінця не відкрив пшеницю. Також вже другий рік поспіль нарощуємо оберти по гороху, який сіємо після пшениці. Купуємо насіння Strube та Limagrain.

Kurkul.com: Що для вас важливіше при виборі насіння: фактор ціни чи ім’я постачальника?

Михайло Світлик: Минулого року ми трохи неправильно підібрали насіння соняшника, тому що більш халатно до цього поставилися. В цьому році вже думали, чим підстрахуватися, як погодні умови впливають. В кожної компанії є такі 3-4 продукти, у яких немає аналогів. У компанії Avgust, наприклад, мені подобається Міура, Колосаль Про. Тож я беру їх. Мені важливіша не ціна препарату, а його висока якість. Так у компаній Avgust, DuPont, BASF, Bayer, Syngenta беру по два-три різних препарати. Зазвичай берем спочатку  20-30% хімзахисту, і спостерігаємо за погодою, чи треба щось додавати. ЗЗР треба вже в лютому, обирати, але ж не можна призначити ліки, якщо ти ще в полі не був. Звісно 70% рішень у мене є, а 100% — вже по факту. Ось сьогодні ми були в полі, де обробляли ріпак, подивилися, прорахували наступний хімзахист.

Kurkul.com: На добривах і захисті економите?

Михайло Світлик: Не виходить. Ти заощадив на захисті — програв у будь-якому випадку, заощадив на добривах — потрібно більше захисту. Замкнуте коло. Я не знаю як можна заощадити. Землю не обдуриш. Всі ж розуміють, що потрібно сіяти якісне насіння. Той, хто більш-менш працював за технологією, отримує результати. Тому не економимо.

Kurkul.com: Чи використовуєте системи моніторингу посівів у господарстві: Cropio, квадрокоптери?

Михайло Світлик: Квадрокоптер у нас є, але використовуємо його рідко. Виїхали, подивилися, де посіви і все. Я зазвичай як роблю? На самохідний обприскувач сідаю з механізатором — і ми поїхали. Ось так об'їжджаю поле, дивлюся дозування внесення препаратів.

Kurkul.com: Чи плануєте розширювати посівні площі?

Михайло Світлик: У нашому регіоні вже немає вільної землі. Хоча буває взимку думаєш: «Мало землі у мене», а коли весна приходить у голові тільки: «Боже мій, скільки у мене роботи, немає часу навіть на небо глянути». Я ж не холдинг, багато землі не потягну. Але те, що маємо — бережемо. З пайовиками живемо дружно, намагаємося порозумітись зі всіма і орендну плату вчасно платимо.

Kurkul.com: Розкажіть, яку техніку маєте?

Михайло Світлик: До вибору техніки підходимо кропітливо, намагаємося оновлювати її кожного року. Повністю забезпечені посівною та грунтообробною технікою. Основні машини у нас відомих зарубіжних брендів — John Deere, Claas, Vaderstad.

Kurkul.com: Як ви ставитеся до відміни повернення ПДВ при експорті олійних та технічних культур?

Михайло Світлик: Звичайно, ми втратимо з введенням цього закону. Але що ж поробиш… Ви ж пам’ятаєте, як це було: місяць їздили на протести, бунтували, а чого добилися? Аж нічого. Ось така ж справа з «Імперією Агро»: приїхав, постояв на мітингу, зустрів знайомих фермерів, поговорив з ними і зрозумів — треба працювати і не засмучуватися. Це Україна. Один мій знайомий мені так і сказав: «Міша, вважай, що це поганий урожай, те, на що ми не можемо вплинути. Треба лише пристосовуватися». Тому в цьому році сою і не сіяли.

Kurkul.com: Ви також постаждали від конфлікту «Імперії Агро» з «ТАСКОМБАНКом»?

Михайло Світлик: Ми заплатили «Імперії Агро» 100% передплату у розмірі 400 тис. грн. І просто дивом вони поставили мені більшу половину продукції на 350 тис. грн, а 150 тис. грн ми втратили. У цю скрутну ситуацію майже всі мої знайомі попали. Раніше такого не було, можливо, лише у лихі 90-ті, і це всіх розслабило, а в нашій країні цього робити не можна (сміється). Але вдарило це і по тих, хто купує, і хто продає.

Читати по темі: Ріжки та ніжки — що залишать фермерам Імперія і ТАСКОМБАНК?

Kurkul.com: Яким чином реалізуєте продукцію, укладаєте форвардні контракти?

Михайло Світлик: Ми співпрацюємо з усіма провідними компаніями, возимо прямо в порти. У нас є водії і чотири вантажні машини, ми безпосередньо на Миколаїв їздимо. У минулому році навіть купив собі новий КамАЗ. Останнього забрав, бо вже немає, не завозять. А я купив на свою голову (сміється).

Kurkul.com: У Вас є улюблена культура?

Михайло Світлик: Мені дуже подобається пшениця. Ріпак я вже знаю. Його потрібно вирощувати чітко за технологією. А пшениця більш цікава. Я думав, що я її знаю, говорив зі старими агрономами і тепер з кожним роком розумію, що потенціал цієї культури ще ніхто не розкрив.

Kurkul.com: Чи замислювались ви колись над тим, що могли б не піти в сільське господарство?

Михайло Світлик: Мені подобається те, чим я займаюсь. Сьогодні сільське господарство стрімко розвивається. Проводяться семінари, конференції. Якщо інші галузі занепадають, то тут всюди їздиш, якщо є бажання — пробуєш, експериментуєш. І є результат.

Михайло Світлик: Чи планували ви колись зайнятись тваринництвом?

Kurkul.com: У планах є, але не найближчих. Розумієте, щоб цю справу почати, треба багато сил і ресурсів. Якщо б займалися, то заводили б вівці і так, щоб чистокровна порода, родовід. Але це поки лише мрії.

© Вікторія Сумченко, Єлизавета Кудиненко, Kurkul.com, 2018 р.

Виконано за допомогою Disqus