Реклама
Ріжки та ніжки — що залишать фермерам Імперія і ТАСКОМБАНК?

Ріжки та ніжки — що залишать фермерам Імперія і ТАСКОМБАНК?

20 квітня 2018 2794 0

Посівна кампанія в кількох областях вже перевалила за свій екватор, а клієнти «Імперії-Агро» й досі залишаються без насіння, добрив і засобів захисту. Як бути фермерам, чи розраховувати на оплачений ними товар, чи буде компенсовано господарствам завдані збитки, до кого звертатись із претензіями ― фермерам незрозуміло.

Плутані й часом фантастичні заяви обох сторін, взаємні звинувачення, бездіяльність органів влади породжує безліч чуток довкола цієї ситуації. Думки фермерів різняться. Одні покладають провину повністю на Юрія Оцабрика, який довів компанію «Імперія-Агро» до межі банкрутства, інші ― кидають камені в «город» Сергія Тігіпка, який вирішив «віджати» привабливий особисто для нього актив.

Ну, а треті взагалі заявили про змову обох керівників з метою вирішення своїх власних фінансових проблем за рахунок фермерської кишені. Як би не було насправді, але виключати жоден із варіантів не можна, та й фермери знову виявились тут лише статистами ― навіть блокування складів та акції протесту допомогли лише частково вирішити проблеми окремих господарів із числа найактивніших протестувальників.

Що зараз відбувається на складах «Імперії-Агро» в Кропивницькому та що думають окремі фермери про цей конфлікт? Ми зібрали найсвіжіші новини та найцікавіші думки для вас. На прохання самих фермерів ми не публікуємо їх імен.

Протестуй не протестуй ― все одно на складі… неліквіди

«Я вже плюнув і поїхав на поля. Не надіюсь, що мені зараз повернуть хоч щось ― беру кредит в іншій компанії та будемо сіятись», ― говорить один із фермерів, що брав участь у протестах.

За його словами, ані одна сторона, ані інша не зацікавлені у швидкому вирішенні проблеми, а тому сподіватись на «манну з неба» фермерам не варто ― треба шукати резерви, кредити, якщо треба, і купувати всі засоби у інших постачальників.

Ті ж, кому пощастило потрапити у списки на видачу товару, нарікають на несправедливе ставлення до себе, адже вони отримують зовсім не те, що хотіли і не в тому обсязі, за який заплатили.

По-перше, сама «Імперія-Агро» встановила обмеження видачі товару в 40% від заборгованої суми. Це обмеження діятиме до повного задоволення вимог банку. А по-друге, товар фермерам відпускають з числа неліквідної продукції та ще й за завищеною ціною.

«На складі залишився тільки прострочений товар. А «Імперія» ще й на цьому виграє. Бо раніше вона продавала такі ЗЗР та посівний матеріал зі знижкою — могло бути і до 50%. А зараз фермери готові брати його по 100% ціні ― щоб їхні кошти взагалі не пропали», ― розповідає нам один із опитаних фермерів.

Інші учасники також зазначають, що їм пропонують товар, у якого збіг термін придатності і невідомо чи взагалі його можна використовувати в господарстві.

«Банк завантажує машини, вибираючи найбільш ліквідний товар. Фермерам залишається практично непотріб. Прострочені добрива, прострочений насіннєвий матеріал тощо. Але люди і на це погоджуються від безвиході — щоб хоч на суму заборгованості «Імперії» перед ними взяти», ― підтверджує інформацію ще один із співрозмовників.  

Всім по сім, а собі ― бублик

Ця приказка видається дуже доречною, адже раптом знайшлось дуже багато охочих нажитись на горі фермерів й обдерти їх, як ту липку.

Першим вирішив заробити на ситуації, звісно ж, «ТАСКОМБАНК», який одразу почав розпродувати фермерам заставне майно, за яке вони і так заплатили уже «Імперії-Агро».

«Банк вивозить найбільш ліквідний товар і практично «з коліс» пропонує деяким постраждалим фермерам купити цей товар або взяти у кредит. Менеджери банку обдзвонюють клієнтів «Імперії-Агро», адже мають доступ до клієнтської бази», ― розповідають учасники протесту.

Мовляв, за борг розбирайтесь з дистриб’ютором, але зараз це насіння наше і якщо хочете забрати ― платіть нам. Але не тільки банк вирішив заглянути до кишені фермерів.

«При відвантаженні так звана «охорона», тобто представники «Легіону», ще брали 30% вартості товару з фермерів, за те, що дозволяли їм відвантажуватись. Народ змушений був погоджуватися. Мало того, вантажники «Імперії» заявили, що вони звільнені вже і переходять на «госпрозрахунок» і тепер завантаження 1 тонни буде коштувати 100 грн. Або платіть, або товар завантажуватися не буде», ― ще один коментар від фермера приголомшує.

Виявляється, фермерів, користуючись скрутою, «доять» усі, кому не ліньки.

У боргах, як в реп’яхах

«Імперія-Агро» за останній рік погрузла в боргах ― цей меседж ми чули не раз у спілкуванні з фермерами, представниками банку, постачальниками і навіть конкурентами.

«В Імперії боргів перед постачальниками ― більш ніж на 500 млн грн. Тільки перед одним з них чув про борг десь на 80 млн, перед іншим ― десь така сама сума. Ще трьом відомим виробникам «Імперія» винна в районі 100 мільйонів кожному», ― говорить нам один із фермерів.

Ми вирішили перевірити цю інформацію у самих постачальників «Імперії-Агро» і неофіційно отримали підтвердження багатомільйонних боргів. Наприклад, в одній з компаній-виробників нам розповіли, що, за даними їхньої служби безпеки, вони знають про мінімум 180-220 млн грн заборгованості перед постачальниками у «Імперії-Агро».

«Про те, що в компанії проблеми з грошима було зрозуміло ще минулого року ― можна було очікувати чогось подібного. Зокрема нашій компанії «Імперія-Агро» ще винна близько 20 млн грн. Хоча комусь все ж вдалось «розрулити» ситуацію ― покупці деяких виробників отримали оплачений товар», ― розповідає нам менеджер однієї з компаній-постачальників.

Те, що виробники забрали частину товару із заблокованих складів підтвердили й фермери. Зокрема ці компанії були внесені у списки на отримання товарів зі складу і їх завантажували в першу чергу.


Що має початок, те має й кінець

Компанія «Імперія-Агро» готова оголосити про банкрутство ― ця тема для розмов з’явилася буквально останніми днями. Фермери поспішають встигнути отримати хоч щось і більш схильні «домовлятись» навіть на несправедливих умовах. Адже за кілька днів шансів повернути гроші уже не буде ― тільки через суд, що може тривати роками.

Про вантажників на складі, які перейшли на «госпрозрахунок» ми вже говорили, але виявляється, що й інші працівники компанії на межі звільнення.

«Ходять чутки, що у понеділок будуть оголошувати процедуру банкрутства. В Імперії були збори і співробітникам сказали писати заяви за свій рахунок на два тижні. Всі зрозуміли, що за цим будуть заяви і на звільнення», ― розповів нам один з учасників акцій протесту в Кропивницькому.

Дехто з менеджерів компанії підтверджує, що пішов у відпустку, хтось просто не відповідає на дзвінки клієнтів, хоча є й такі, що пробують допомогти фермерам, в міру своїх можливостей, намагаються якось розв’язати проблему.

«Всім співробітникам «Імперії-Агро» сказали написати заяви про неоплачувану відпустку. А тим компаніям, хто постраждав на великі суми, порадили подавати до суду, бо, скоріше за все, не відвантажать нічого. Інформацію отримав від регіонального менеджера ― у них були збори», ― доповнює ще один фермер з числа постраждалих.

Чи дійсно компанія збанкрутує ― ще невідомо, але юристи радять фермерам не затягувати із позовами ― чим раніше почнеться переведення конфлікту у правову площину, тим краще.

А як же таємничий інвестор?

Юрій Оцабрик ще 5 квітня заявив про появу інвестора, готового стати поручителем компанії на переговорах та допомогти розблокувати склади. Прізвище «рятівника» він пообіцяв назвати після проведення переговорів. Але після того був не один раунд перемовин і жодної інформації про особистість інвестора не оприлюднили.

Ми спробували розпитати впливових людей на ринку щодо того, хто є тим самим таємничим поручителем і чи був він узагалі. Складений список імен поставили на голосування і отримали очікувані результати. Близько 40% опитаних аграріїв не вірять у існування цього рятівника.

Голосування: хто таємний інвестор Імперії-Агро

Більше того, до нас дійшли чутки, що іще до початку конфлікту «Імперія-Агро» втратила свого найбільшого інвестора.

«Про інвестора вже ніхто не говорить. Фермери вважають, що то була брехня, щоб заспокоїти людей. Минулого року Моцний, один з інвесторів Імперії, вивів із компанії свої активи. Бо тоді вже побачив, що Оцабрик заводить компанію у глухий кут боргів. Це ще поглибило ситуацію. Але зовні проблеми були непомітні. Імперія працювала давно, їй довіряли. І отак обпеклись», ― говорить один з фермерів.

В той же час, наші джерела, варті довіри, повідомляють, що новий інвестор у компанії дійсно є, але його поява поки що не змінила загальної ситуації ― перемовини далі у глухому куті.

Хто згоди хоче, той згоду має

Із закликами до порозуміння до сторін конфлікту звертались не лише фермери, як постраждала сторона, але й політики та народні депутати. Зокрема ще 5 квітня у Верховній раді нардеп Вадим Івченко зачитував звернення фермерів до президента, голови НБУ, генпрокурора та прем'єр-міністра з вимогою втрутитись у конфлікт та всадити за стіл переговорів Оцабрика з Тігіпком.

Читати по темі: Авакова, Луценка, Гройсмана та Смолія закликали втрутитися в конфлікт Імперії-Агро і ТАСКОМБАНКУ

Окремі політсили також спробували виступити модераторами такої зустрічі, щоб якнайшвидше перевести конфлікт у конструктивний діалог.

«До мене звернулося багато постраждалих фермерів через ВАР і «Аграрний союз України», з проханням допомогти, бо між «Батьківщиною» та цими двома галузевими асоціаціями підписано меморандум про співпрацю. Ми одразу провели зустріч з Юрієм Оцабриком, а потім — із Сергієм Тігіпком, після чого банк включив представників фермерів у робочу групу щодо відвантаження продукції зі складів. Тепер важливо, щоб фермери і ті дві сторони конфлікту швидко знайшли компроміс — це питання тепер у їх руках», — розповів про свою участь у процесі Андрій Гордійчук, заступник голови партії з аграрних питань.

 

Він також виклав своє бачення на причини цього конфлікту.  За словами Андрія Гордійчука, до подібних ситуацій призводить і недосконалість податкового законодавства та відповідне бажання компаній оптимізувати свої податки.

«Чому виникла ця ситуація? Постачальник ЗЗР та насіння дають можливість працювати дистриб’юторам на умовах відстрочки платежів. Так всі працюють на ринку. У частини аграріїв є потреба в оптимізації ПДВ. Змінені правила податкової гри і багато хто шукає способи оптимізації податків для своїх підприємств, бо їхні бухгалтери і фінансисти не готові до них і не знають як їх правильно і якісно виконувати. Дистриб’ютори набралися передплат, щоб закупити товар, а банк почав переживати, що не вдасться повернути видані гроші, Хотіли зробити як краще, а вийшло як завжди. Загалом дуже важливо, щоб ситуація завершилася позитивно, бо від результату залежить настільки якісно працюватиме надалі дистриб’юторська сфера в агро», — зауважує політик.

Отож, ця ситуація має бути наукою усім на майбутнє, розказують наші співрозмовники. Надалі вони вже не довірятимуть одному дистриб’ютору, а замовлятимуть товари у кількох постачальників. До того ж, тепер більше звертатимуть увагу не на привабливу ціну й акції, а на швидкість поставок і належне документальне оформлення угод. А передоплату проводитимуть лише мінімальну, оплачуючи товар повністю лише тоді, коли матимуть його у руках.

© Алла Гусарова, Микола Сирота, Kurkul.com, 2018

Виконано за допомогою Disqus
Реклама