Зовсім скоро на Черкащині відбудеться семінар «Кращий британський силос, раціон ВРХ і практики доїння», на якому, зокрема, буде йти мова про теорію і практику процесу утворення силосу.
Перед семінаром Kurkul.com вдалося поспілкуватись з одним із учасників події, експертом силосування, технічним директором компанії Kelvin Cave Ltd (Велика Британія) Енді Стжелецким. Він розповів про те, як закладання якісного силосу допомагає підвищити прибутки у тваринництві та про різні дієві способи його виробництва.
Kurkul.com: Розкажіть про діяльність компанії Kelvin Cave Ltd
Енді Стжелецкий: Компанія Kelvin Cave Ltd працює у Великій Британії. Вона спеціалізується на підборі та постачанні продуктів і рішень для фермерів, які допомагають зберегти й ефективніше використовувати власноруч вирощені корми. Користь нашої продукції підтверджують ґрунтовні й незалежні наукові дослідження. Найпопулярніша проблема, яку ми вирішуємо, — аеробно нестійкий силос. Якщо клієнти виконують наші рекомендації, рентабельність виробництва збільшується. У той же час їм вдається зменшити закупівлю фуражу завдяки ефективному зберіганню власних кормів і зернових культур, а це, відповідно, робить виробництво молока і м'яса більш прибутковим.
Kurkul.com: Більшість Вашого часу йде на розмови з фермерами. Про що вони зазвичай запитують?
Енді Стжелецкий: Більшість хоче знати, як підвищити прибуток свого господарства. Мене і моїх колег часто запитують: як поліпшити якість силосу, як можна економічно ефективно його переробляти, зберігати і згодовувати зернові та бобові (горох, боби, люпин). До нас звертаються фермери, з якими ми раніше не працювали, коли у них виникає проблема з силосом. Однак, найчастіше, коли силос вже заготовлений, складно щось виправити. Але ми можемо порадити як уникнути подібних проблем у майбутньому. Так ми формуємо надійну клієнтську базу, з якою працюємо надалі.
Kurkul.com: То як отримати хороший силос?
Енді Стжелецкий: Якщо дуже коротко: потрібно вибирати правильні культури і збирати урожай на правильній стадії дозрівання. Потрібно мати базове розуміння мікробіологічних і біохімічних процесів, які відбуваються при силосуванні. Застосовувати на зібраному врожаї науково рекомендовані консерванти. Заповнювати резервуар швидко, але тонким шаром (не більше 15 см) і дуже щільно! Запакувати так, щоб не було повітря, високоякісною кисневою бар'єрною плівкою і тримати резервуар герметично закритим протягом, як мінімум, двох тижнів. При подачі, виймати силос за допомогою обмежувача або затискного пристрою, щоб залишити його максимально утрамбованим і попередити потрапляння повітря всередину. Якщо ви все виконуєте правильно, втрати і відходи можуть бути зведені до абсолютного мінімуму.
Kurkul.com: Як правильно зберігати силос?
Енді Стжелецкий: Використовувати силосні резервуари, добре утрамбовувати, ретельно герметизувати і уважно стежити за процесом відвантаження. Повітря — це найстрашніший ворог силосу!
Kurkul.com: Який стандартний комплект обладнання для силосу повинен мати сучасний фермер?
Енді Стжелецкий: У Великій Британії більшість ферм покладаються на зовнішніх підрядників, а це підвищує витрати. Однак деякі фермери купують обладнання самостійно. Мінімальне обладнання: сучасна косарка, граблі та силосозбиральний комбайн із подрібнюючим апаратом, який відповідає розміру зембанку. Також знадобиться достатня кількість тракторів і причепів, щоб забезпечити безперебійне постачання силосної маси, і хороший навантажувач із професійним водієм. Без чого точно не можна — це без ущільнювача Silapactor. Він забезпечує максимальну щільність силосу та зменшує кількість палива, що використовується для ущільнення.
Kurkul.com: З якими проблемами годівлі ВРХ стикаються фермери? Як їх уникнути?
Енді Стжелецкий: Я вірю у принцип трьох К (Cows Crave Consistency) — акуратність у годівлі ВРХ, бо проблеми виникають через неякісні корми. Збір урожаю для кормів на неправильній стадії росту рослини, погане силосування або неправильна технологія подачі силосу — все це впливає на якість. Також для годування тварин дуже важливо мати достатньо простору. Переповнені приміщення знижують кількість споживання корму твариною. Також дуже важливо видаляти застарілий чи зіпсований корм перш ніж додавати свіжий і підтримувати чистоту годівниці. Ще потрібен якісний кормозмішувач і добре навчений персонал.
Kurkul.com: Є якісь особливості раціону відгодівлі худоби?
Енді Стжелецкий: Типовий раціон для відгодівлі молочних корів приблизно такий:
Споживання сухої речовини (СР) (кг/день) — 12,6;
СВ корму (кг/день) — 2,8 ( залежно від якості);
Енергія (МДж/кг СР) — 11,75-12,0;
Білок (% СР) — 12,5-14,0;
Крохмаль (% СР) — 40,0;
Цукор (% СР) — 3,5-4,0;
Нейтральні кормові волокна (% СВ) — 25,0-26,0.
При відгодівлі м'ясної худоби потрібно виходити з особливостей ринку, на який піде продукт. У Великій Британії ми практикуємо інтенсивні та екстенсивні системи виробництва яловичини, у кожної системи свої вимоги до різних етапів росту. Тут не може бути короткої відповіді, потрібно враховувати особливості окремої ферми.
Kurkul.com: Які дослідження та аналізи слід робити для своєчасного внесення поправок у раціони тварин?
Енді Стжелецкий: Аналіз силосу потрібно проводити щомісяця, але його результат — це приблизний орієнтир. Часто буває, що якість силосу в один день відрізняється від якості на наступний день, та й проводити щоденний аналіз не практично! Корови не можуть прочитати аркуш зі складом корму, але вони можуть дати вам зрозуміти підходить він їм чи ні. Кращими вимірювачами якості раціону є безпосередньо тварини. Контролюйте споживання і спостерігайте за тваринами, щоб оцінити наповненість рубця (першого відділу шлунка), консистенцію гною і жувальну активність.
Kurkul.com: Як правильно вирахувати конверсію корму і підвищити ефективність виробництва?
Енді Стжелецкий: Молочним коровам потрібно щодня вимірювати і фіксувати співвідношення з'їденого корму з надоями та вмістом жирів і білків у молоці.
Для м'ясної худоби потрібна продумана система, яка дозволяє зважувати тварин без стресу кожні три-чотири тижні. Але ключем до успіху є уважне спостереження зоотехніка за тваринами.
Kurkul.com: Чи проводили Ви дослідження ринку худоби в Україні?
Енді Стжелецкий: У вересні буде мій перший візит в Україну. Але з досвіду я знаю, що, займаючись тваринництвом, завжди було важко заробити багато грошей. Проте можна досягти кращої продуктивності, використовуючи корми, вирощені на фермі. Витрачені на це зусилля завжди будуть окуповуватися.
Kurkul.com: Рокажіть свою історію успіху. Ви пройшли шлях від тракториста до успішного лідера крупного підприємства. Який Ваш секрет?
Енді Стжелецкий: Це складне питання! Я маю багатий фермерський досвід, він дозволяє мені розуміти щоденні проблеми аграрія. До того ж я з дитинства захоплююсь біологією і постійно. Моя філософія така: багато читайте і спілкуйтесь з людьми, у яких ви можете чогось навчитись. Крім цього, я постійно вдосконалюю свої знання, підтримуючи зв'язок з ученими та науковими інститутами по всій Європі. Зараз у мене подвійна роль в компанії. Перша — продаж, в моєму портфелі більше сотні клієнтів. Друга — посада технічного директора. Консультую колег та їхніх клієнтів у технічних питаннях щодо зберігання корму та годівлі тварин.
Kurkul.com: Дякуємо за цікаву розмову!
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.