Майкл Баттон: АЧС — вірус, від якого немає імунітету

Майкл Баттон: АЧС — вірус, від якого немає імунітету

11 лютого 2019 754 0

Поширення вірусу африканської чуми свиней (АЧС) з блискавичною швидкістю охоплює все більше країн. Причина криється як у непроведенні владою результативних профілактичних заходів, так і в самому вірусі, який мутує й адаптується. Багато країн, наприклад, Чехія, Данія і Німеччина цілеспрямовано знищують на своїх територіях диких кабанів, які переносять вірус. Важливою також є біобезпека на фермі. Посольство Великої Британії в Україні у рамках V Британсько-українського агробізнесфоруму запросило експерта, керівника британської компанії «Ковентрі Кемікалз» Майкла Баттона, який докладно розповів про світову практику боротьби з АЧС та заходи біобезпеки на фермі. Перед подією Kurkul.com вирішив дізнатися напряму, які збитки нанесла чума світовій економіці, та як із нею боротися.

Kurkul.com: Оцініть прямі й непрямі збитки, які понесла світова економіка від спалахів африканської чуми свиней.

Майкл Баттон: Мені складно оцінити глобальний збиток, я думаю, що такі підрахунки навряд чи проводилися. Але, наприклад, в Європі він оцінений в €1 млрд. Китай знищив 90 тис. свиней, тому обсяг збитку зростає. І це без урахування витрат на забій, очищення, а також витрат часу і т. п.

Kurkul.com: Які, на Вашу думку, головні причини поширення АЧС в Європі?

Майкл Баттон: Головними причинами поширення захворювання є контакт із дикими кабанами та вкрай низький рівень біобезпеки, особливо у господарств із малим поголів’ям.

Kurkul.com: Чи є успішна світова практика боротьби з АЧС?

Майкл Баттон: Викорінити чуму вдалося у Південній Америці та окремих країнах на африканському континенті. Цього результату досягли тільки завдяки постійному контролю за переміщенням тварин та дотриманню біобезпеки.

Kurkul.com: На якій стадії розробка вакцини проти АЧС? Чи є орієнтовні дати, коли почнеться її масове виробництво?

Майкл Баттон: Над вакциною працюють в Європі й Китаї. Поки немає інформації про те, як скоро вона буде доступна ринку.

Свиноферма

Kurkul.com: За даними Асоціації м'ясної промисловості Китаю (the National Meat Association), близько 80 осередків поширення АЧС були зафіксовані в понад 20 регіонах країни. Як ситуація з АЧС у Китаї відіб'ється на світовому ринку свинини?

Майкл Баттон: З огляду на те, що майже половина світового поголів'я свиней зосереджена в Китаї, наслідки можуть бути різними. По-перше, вартість сировини падає через низький попит з боку Китаю. По-друге, світова вартість свинини може збільшитися, якщо Китай буде намагатися уникнути дефіциту м'яса на внутрішньому ринку. Третій варіант, менш вірогідний — світові ціни на свинину впадуть завдяки споживчій довірі (індикатор, який відображає настрої споживачів щодо поточних і майбутніх економічних умов у країні — прим. ред.).

Kurkul.com: Чи може повна відмова від імпорту свинини у країну захистити від поширення захворювання?

Майкл Баттон: Коли ми говоримо «продукт зі свинини», маємо на увазі свіже або перероблене м'ясо. Це дуже важливо, оскільки поширюється АЧС при контакті. У більшості країн поширенню сприяли недостатні заходи біобезпеки та внутрішнє переміщення поголів'я.

Kurkul.com: Це правда, що вірус може потрапити в іншу країну з кормом для тварин?

Майкл Баттон: Так, і з сировиною, і з готовою продукцією.

Kurkul.com: У ЄС або інших організаціях існує фінансова підтримка для країн, які постраждали від поширення АЧС?

Майкл Баттон: У мене такої інформації немає. Але в ЄС дійсно за 4 роки сформований бюджет в €48 млн, з якого виділяють кошти на попередження та ліквідацію захворювання. Європа співпрацює у цьому зі своїми східними сусідами. 

Майкл Баттон, керівник відділу здоров’я тварин в компанії Ковентрі Кемікалз Лтд (Міріус)

Kurkul.com: Як швидко вірус АЧС мутує й адаптується? Схожий він із вірусом грипу або ж відносно стабільний?

Майкл Баттон: Проблема мутації вірусу дуже серйозна. Відомі понад 22 штами АЧС, і вони всі контрольовані. У вірусу є регіональні особливості, що допомагають визначити, звідки почалося поширення.

Kurkul.com: Контакт тварини зі збудником завжди закінчується інфікуванням, або ж міцний імунітет захистить свиню?

Майкл Баттон: АЧС — це смертельний вірус. Поки немає випадків формування імунітету.

Kurkul.com: Які санітарні заходи повинні бути дотримані, щоб захистити ферму від АЧС?

Майкл Баттон: Повноцінними заходами біобезпеки необхідно охопити відвідувачів, транспортні засоби, персонал, обладнання та самі будівлі ферм.

Kurkul.com: Дякуємо за цікаву розмову!

© Єлизавета Кудиненко, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою