Тетяна Ситник на конференції «Мільйон із гектара»

Тетяна Ситник: органічний ринок в Україні зріс у 29 разів за сім років

10 березня 2016 551 0

У програмі першої національної конференції «Мільйон із гектара» значилося одразу кілька експертів ринку органічних продуктів України. Першою з «органічних» доповідачів до мікрофону вийшла керівник Retail Academy Тетяна Ситник, провівши екскурс у світ органічного землеробства.

Kurkul.com вирішив згадати найголовніші тези виступу Тетяни Ситник.

На початку виступу керівник Retail Academy звертається до глядачів у залі з питанням «хто хоче споживати справжню, чисту, безхімічну продукцію?» і першою ж піднімає руку. Серед присутніх в аудиторії також немає тих, хто утримався, учасники одностайно голосують «За!».

«За останні 70-80 років, на жаль, продовольча промисловість втрачає смаки. Вони вигадують якісь нові смакові якості, якісь домішки, але ж лише те, що нам дає природа – справжнє, натуральне, органічне і дуже смачне», — говорить Тетяна Ситник.

Тетяна Ситник розпочинає свій виступ на "Мільйоні із гектара"

Експерт з органічного садівництва перераховує речі, що дозволяються або забороняються фермерам, які хочуть випускати сертифіковану органічну продукцію.

«Дозволяються пестициди рослинного та тваринного походження. Вони мають бути дозволені органічним сертифікованим органом. Обов’язково на полях і в садах використовуються сівозміни для сидерації, пермакультурні технології, мікроорганізми. Тобто все, що попереджає ущільнення та ерозію ґрунтів. Як кажуть, треба годувати ґрунт, а не рослини. Можна застосовувати натуральні добрива: компост, перегній, біодинамічні препарати. Якщо це переробна діяльність (тобто ви будете робити, наприклад, пюре або соки), то мінімум 95% інгредієнтів мають бути органічного походження», — розповіла Тетяна Ситник.

Натисніть для збільшення

Із заборонених засобів і методів експерт назвала синтетичну хімію, синтетичні пестициди, гербіциди. Окрім цього, заборонено виснажувати землю, знищувати біоту, використовувати мінеральні азотні добрива, ГМ-технології, опромінювання і т.д.

Натисніть для збільшення

«ЗЗР обов’язково мають бути, але це повинні бути біопрепарати, органічні добрива, сидерати. Всі вони перевіряються сертифікаційним органом і на їх збут надається дозвіл. Якщо ви використали те, що він не дозволяв, або взагалі застосовуєте якусь синтетичну хімію, то можна позбутись сертифікату. Цей сертифікат надається на 1 рік», — застерігає Тетяна Ситник.

Експерт вважає, що потрібно знайти той сертифікаційний орган, якому можна довіряти.

Тетяна Ситник керує презентацією

«Хочу сказати, що сертифікаційні і акредитаційні органи працюють над тим, щоб споживачі їм довіряли. Так, у нас були випадки, коли можна було якісь документи купити. Але органам, які зараз існують, треба довіряти. Всього їх нараховується 16, і один з них – український — «Органік стандарт». Звертайтеся до них, не вірте чуткам», — зауважила Тетяна Ситник.

За її словами, органічне виробництво в Україні регулюється на сьогоднішній день нормами Закону «Про виробництво та обіг органічної сільгосппродукції та сировини», а також постановами Ради ЄС. Регламент цієї Ради можна знайти у вільному доступі в мережі Інтернет.

Консультації в кулуарах конференції

Крім того, Тетяна Ситник наголосила на важливості кооперації, особливо для невеликих органічних господарств.

«Хочу сказати, що у нас не тільки в роздрібній торгівлі можна купити органічну продукцію. Зараз складаються маленькі кооперативи: органічні фермери об’єднуються і надають прямому споживачеві такі ж сформовані органічні корзини. Це зручно, вигідно, це свіжий продукт прямо, як кажуть, з лану до столу», — розповіла керівник Retail Academy.

За словами Тетяни Ситник, органічний ринок України складає 0,97% загального ринку. З 2007 до 2014 р. органічний ринок в нашій країні зріс у 29 разів.

«До 2013 року в світі спостерігалося досить сильне зростання інтересу до органічної продукції. Більшість країн, особливо зі складу ЄС, надавали дотації тим фермерам, які переходили на сертифіковане органічне виробництво. І коли ці дотації почали потихеньку зменшуватися, хтось закривав своє органічне виробництво, але це не говорить про те, що росту в органічному виробництві вже не буде. Він обов’язково буде», — переконує експерт.

Андрій Губін, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою