Реклама
Іван Томич, президент Асоціації фермерів та землевласників України

Іван Томич: найбільше від рейдерства страждають середні фермерські господарства

27 серпня 2015 808 0

Ситуація, що останнім часом склалася в Україні, все більше нагадує «суворі 90-і». На сільському господарстві вона відображається жорстокими рейдерськими захопленнями, яких за останні півроку зафіксовано близько шістдесяти.

У яких областях країни проблема рейдерства найпоширеніша, що робити фермерові, коли на його землі завітали незвані «гості», чи варто сподіватися на зміни, і що для них потрібно зробити у законодавчому полі, — про це і не тільки Kurkul.com поговорив з президентом Асоціації фермерів та землевласників України Іваном Томичем.

Kurkul.com: Як складається ситуація з рейдерством у фермерських господарствах нашої країни?

Іван Томич: Наразі Асоціація фермерів і приватних землевласників України займається аналізом та захистом від таких ситуацій дрібних землевласників. Аналізуючи останні 10 років, можна сказати, що поточний рік є одним з найважчих у плані кількості схем, механізмів і вбивств. Особливо ситуація у фермерських господарствах загострилась за останні півроку. Чим ближче ми підходили до літа, тим більше погіршувалась ситуація. З моєї оцінки саме в цей час було підроблено більшість документації у сфері земельних відносин. Можна чітко відслідкувати підготовку до відкриття ринку землі з 1 січня 2016 р. щоб забрати у приватну власність ті, чи інші землі.

Kurkul.com: У яких областях ця тема найболючіша?

Іван Томич: Рейдерські схеми працюють майже у всіх регіонах, а саме на Одещині, Миколаївщині, Херсонщині, Дніпропетровщині, Запоріжчині, Кіровоградщині, Черкащині, Полтавщині, Київщині та Вінничині. Саме ці області найбільше потерпають від рейдерських захоплень.

П’ятіркою областей де найбільше потерпають від таких схем є Кіровоград, Черкаси, Полтава, Вінниця і Дніпропетровськ. Загалом з цього питання асоціація отримала більше ніж 60 звернень за останній рік. Схеми рейдерства дуже різні, вони працюють через розірвання договорів на земельні паї та погрози власникам наділів.

Яскравим прикладом є ситуація на Кіровоградщині, де до людей, які не хотіли віддавати землю приїжджали зі зброєю. Там був такий прецедент, коли люди просто зібрались усім селом і цих, так званих, «гостей» зустріли з ультиматумом припинити погрози. На жаль, досі ситуація там неспокійна.

На Дніпропетровщині нещодавно зафіксований момент з найбільш масовою підробкою кадастрових номерів, вони виготовляються на інші підприємства і таким чином земля переходить в їх власність. Тут працює схема змови з органами місцевого самоврядування та відділеннями Держземагенства.

Є проблема з землею, яка знаходиться у власності померлих фермерів.

Також суто бандитським прикладом є ситуація, що склалась на Вінничині: після відмови людини віддати землю, її просто розстріляли. Схем багато, але всі вони пов’язані з одним — бажанням відібрати землю.

Kurkul.com: Наскільки гостро стояла проблема рейдерства за часів президентства Віктора Януковича?

Іван Томич: В ці роки були періоди розгортання і затухання. Тоді ті, хто був при владі, дозволяли собі займатися рейдерством, вони мали на це виключне право, на відміну від бізнесменів з опозиції та інших. Зараз Асоціація має інформацію про рейдерство у Дніпропетровській області. Там опозиційний депутат відбирає землю у фермерів.

З іншого боку, раніше реакція на звернення з боку влади з приводу рейдерського захоплення земель була кращою. Не можу сказати, що все швидко вирішувалось, але питання виходило на національний рівень і висвітлювалося в ЗМІ. Також на зменшення випадків рейдерства два роки тому вплинуло прийняття мораторію на продаж землі. Перед його прийняттям ситуація була подібна до сьогоднішньої.

Я не можу сказати, що попередні роки, за правління Віктора Януковича були кращими, тому що були періоди загострення і послаблення. Але, якщо аналізувати за кількістю випадків за півроку, зараз безумовно йде випередження.

Kurkul.com: Які саме господарства найбільше страждають від рейдерства: малі чи середні?

Іван Томич: Найбільше від рейдерства страждають середні фермерські господарства. Якщо брати по розподілу земель, то дрібними господарствами вважаються такі, що мають до 50 га землі, а таких дуже мало. Як правило, відбирають землю у фермерів, у яких понад 500 га землі.

Kurkul.com: Чи є шанс на позитивні зміни в майбутньому?

Іван Томич: Шанс на зміни безумовно є. Потрібно усунути корупцію, криміналізацію і тінізацію у сфері земельних відносин. Тому що вони є одними з головних причин рейдерства. Фермеру потрібно декілька років чекати отримання кадастрового номеру, утвердження проекту землеустрою і всіх документів на землю. Саме цим користуються чиновники, які можуть пришвидшити процес оформлення документів різними способами, бо вони мають доступ до влади, фінансові можливості, правовий вплив та інше. Але і це дрібниці. Найбільша проблема — сьогодні у тіні знаходиться біля 9 млн га землі. Це виробництво аграрної продукції, її обіг, вже не говорячи про сплату податків, розрахунки з людьми і т. ін. Це, можна сказати, площа декількох Європейських країн разом узятих.

Якщо у нас не буде виведено з тіні земельний ресурс, ніколи не завершаться ці битви. Без цього ми не зможемо побудувати прозору систему організації виробництва продукції.

Kurkul.com: Що потрібно робити на законодавчому рівні, щоб попередити протиправні дії?

Іван Томич: Потрібно зробити те, що давно обіцяли — прийняти закон «Про інвентаризацію земель», але цього ніхто не робить. Він повинен принципово базуватись на проведенні інвентаризації місцевими громадами та участю у цьому процесі місцевих активістів. Потрібно проінвентаризувати землю і відкрито передати ці документи місцевим громадам.

Я переконаний, у будь-якому населеному пункті є землі, про які громада не має інформації, та не знає що там відбувається. Проведення на місцевому рівні відкритого реєстру, ведення кадастру знімає основну частину тіньових схем і тих проблем, які ми на сьогодні маємо. Але тут потрібна надзвичайно серйозна політична воля, а також, щоб були залучені всі, хто так чи інакше причетні до розв’язання проблеми.

Kurkul.com: Що робити фермеру, якщо у нього намагаються забрати землю, які його першочергові дії?

Іван Томич: Однозначно, треба захищатись! По-перше, є Асоціації фермерів в переважній більшості областей України, там є гарячі лінії, юристи. Ми ніколи не залишаємося осторонь таких питань.

По-друге, фермерам безумовно треба спільно захищати один одного. Яскравим прикладом була ситуація на Дніпропетровщині. У Новомосковських фермерів була чітка позиція, вони сказали, що всі, хто прийде на їхні землі, будуть розстрілювати. Якщо б не ця заява, сказана публічно, підтримка Асоціації та вихід до Генеральної прокуратури України, то свій урожай цього року вони, можливо, вже б і не зібрали.

По-третє, одразу треба йти в місцеві органи влади. Якщо про ситуацію будуть знати у сільській, районній раді, вже не кажучи про обласну, то фермери зможуть себе відчувати більш захищеними. Не треба вирішувати це питання самостійно, чи сподіватися на Верховну Раду чи уряд.

Kurkul.com: Чи може фермер перестрахуватися, щоб цього не сталося?

Іван Томич: Кожен фермер знає про свій склад земель: оренда, користування, приватна власність та інші. Є землі, де з документами все добре, а є частина, де потрібно все оформити. Якщо у господаря все врегульовано, то забрати землю набагато важче. Це, звісно, крім випадків, які здійснювались у Вінниці: не віддаси землю, будеш застреленим.

Як я вже казав, де є такі погрози, треба об’єднуватись і спільно давати відсіч рейдерам тим же методом, що діють вони самі.

Kurkul.com: Дякуємо за розмову! Сподіваємося, найближчим часом ситуація все ж зміниться і кожен фермер буде спокійним за свою землю.

Єлизавета Кудиненко, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Реклама
Матеріали за темою