Микола Панчук, керівник напрямку Digital компанії «Yara Україна»

Микола Панчук: Аналіз ґрунту справді дозволяє фермеру заощадити

5 березня 2020 2350 0

Дбати про своє здоров’я давно стало модно, а от мода піклування про стан та якість ґрунтів в Україні тільки набирає обертів. Проте саме завдяки правильній інтерпретації результатів агрохімічних досліджень можна не тільки «допомогти» рослинам на своїх полях, підібравши продуктивну технологію живлення, а й економити на добривах до 15%.

В інтерв’ю Kurkul.com керівник напрямку Digital компанії «Yara Україна» Микола Панчук розповів, що фермеру треба знати про лабораторні дослідження ґрунтів, навіщо їх узагалі треба проводити та як це допоможе аграріям у найближчому майбутньому.

Kurkul.com: Чому сучасним фермерам варто робити агрохімічні аналізи ґрунту?

Микола Панчук: Провідні світові фахівці вважають, що лабораторні дослідження ґрунтів є основою сучасної продуктивності сільського господарства, коли родючість ґрунту відповідає потенційним урожаям. 

Без сезонного моніторингу рівня поживних речовин у ґрунті виробник ризикує неправильно оцінити потенціал врожаю на своєму полі. Крім того, зниження якості ґрунтів та кількості вологи в ґрунтах означають, що інтенсивність внесення поживних речовин у ґрунт слід краще контролювати. Агрохімічні аналізи потрібні для визначення так званого Soil Health, тобто здоров’я ґрунтів або краще «здоров’я поля».

Рівень «здоров’я ґрунтів» визначають три основні зони: фізичні, хімічні та біологічні властивості верхнього родючого шару землі. Баланс на межі цих зон, тобто своєрідний трикутник якості, свідчитиме про здоров’я та продуктивність ґрунту.

Kurkul.com: Як YARA Україна допомагає фермеру в плані лабораторних досліджень ґрунту?

Микола Панчук: Дослідницька лабораторія працює вже більше 30 років, і компанія YARA насправді пропонує велику кількість лабораторних аналізів. Спеціалісти мають хороший досвід у дослідах щодо впливу добрив на ґрунт і рослини. Основна ціль такої дослідницької лабораторії — це визначити вплив саме стану ґрунту на урожайність визначити найоптимальніше співвідношення всіх елементів та умов для досягнення бажаного результату.

Із минулого року компанія YARA офіційно надає послуги лабораторного аналізу ґрунту в Україні на комерційній основі. Цього року наш ключовий партнер тут — це офіційні дистриб’ютори, яких можна знайти на сайті Yara Україна

Ми вже уклали з кількома дистриб’юторами нашої продукції угоди, а їхні фахівці пройшли навчання щодо особливостей технологічних процесів із відбору та доставки зразків ґрунтів. Тобто ці фірми є важливою зв’язною ланкою між фермером, нашою компанією та лабораторією.

Микола Панчук, керівник напрямку Digital компанії «Yara Україна»

Наша компанія завжди відповідає високій якості наданих послуг і продуктів та довіряє обраним партнерам. Однак, зауважу, що формувати цінову політику лабораторних досліджень ми ввіряємо саме дистрибуційним компаніям. Вони вирішують, які опції можуть входити в один пакет, а які — бути окремо.

Зрештою, кожен аграрій може зателефонувати в офіс YARA Україна та уточнити, чи є певна компанія нашим партнером. Ми завжди відкриті та готові допомогти уникнути неоднозначних ситуацій на ринку.

Kurkul.com: Які аналізи наш фермер може зробити у вашій лабораторії?

Микола Панчук: Для українських фермерів у нашій лабораторії на початку доступні два аналізи — BS (Broad Spectrum) та BSE (Broad Spectrum Extra). Під час першого аналізу зразок ґрунту тестуватимуть на співвідношення таких елементів: P, K, Mg, Ca, S, Na, Mn, Cu, Fe, Zn, Mo, B. Також перевірять рівень кислотності ґрунтів (pH), ємність катіонного обміну ґрунтів (ЄКО ґрунтів, cation exchange capacity (CEC), а також потребу у вапні (lime-requirement, LR).

Під час другого аналізу до цього переліку додається ще й визначення водного типу режиму ґрунтів, їх промивання. 

Найголовніше — ми завжди стараємося проводити дослідження ґрунту саме для конкретної  культури, а потім розробляємо рекомендацію щодо живлення ґрунту і цієї ж культури взагалі.

Чому ми зупинилися саме на цих аналізах із величезного їх переліку? Головне — вони «найширші» і дають повну картину ситуації на полі. Немає сенсу здійснювати лабораторне дослідження ґрунту з вибіркою лише одного-трьох чи п’яти елементів, адже це не дасть змоги фермерові зробити правильні висновки щодо стану ґрунту і коректно виконати «роботу над помилками».

Kurkul.com: Серед предметів аналізу, скажімо так, немає N, тобто азоту? Правильно?

Микола Панчук: Так, азот не входить у перелік елементів, які ми досліджуємо в ґрунті. Цей елемент не є стабільним у ґрунті, тому немає сенсу досліджувати його концентрацію. Його кількість може змінюватися буквально за тиждень-два, а також пререйти в іншу форму. Тож будь-який отриманий результат буде завідомо відрізнятися від реального стану в момент прийняття рішення фермером чи агрономом.

Якщо є потреба визначення рівня азоту, то фермер може використати N-Tester™. Це портативний прилад, що допомагає швидко і легко виміряти рівень поглинання азоту культурою для визначення точної потреби в ньому. Також можна провести лабораторний аналіз самої рослини в будь-якій лабораторії України якій Ви довіряєте.

Kurkul.com: Чому у світі фермери активно користуються послугами агрохімічних лабораторій, а в Україні аналіз ґрунту тільки здобуває популярність?

Микола Панчук: Це твердження не зовсім правильне. Агрохімічне обстеження ґрунтів проводилось і в радянський час, і в 90-ті роки минулого століття, а на державному рівні досі є. У користувачів є вагомі зауваження щодо достовірності цих даних – це окрема тема для розмови.

У наш час агрофірми все частіше звертають увагу на економічну доцільність сільського господарства. Фермери йдуть шляхом оптимізації витрат і збільшення прибутковості бізнесу. Звичайно, врожайність зараз зросла в рази, якість зерна змінилася.

Поступово прогресивні фермери приділяли більше уваги якості насіння, засобам захисту рослин, а з роками — добривам.

Фермери зрозуміли, що добрива — дуже важливий чинник, який впливає на врожайність. Родючість ґрунтів падає з часом, кількість поживних речовин постійно змінюється, тож «що даси в ґрунт, те і отримаєш». Тому потрібно використовувати кращі добрива і підходити до роботи з ґрунтом більш глобально.

Kurkul.com: Із чого починається процес аналізу?

Микола Панчук: Найперше, з чим має визначитися фермер, — як він використовуватиме отримані результати аналізу. Саме від цього залежить наступний підготовчий етап дослідження ґрунту.

Моя порада — відбирати по зонах неоднорідності, таким чином буде проведено меншу кількість зразків та затрачено менше інвестицій.

Якщо для початку клієнт просто хоче зрозуміти, що відбувається на його полях, то ми можемо зробити аналіз середнього зразка ґрунту з конкретного поля. Так, у наших фермерів великі поля та досить неоднорідні ґрунти. 

Але коли до цього вони не робили аналізів ґрунту взагалі чи аналізи були не зовсім релевантними, то справді краще зробити середній зразок із поля. Користь полягатиме в тому, що фермер знатиме «загальну температуру в палаті»  на своєму полі. У такому випадку це непогана база для старту досліджень ґрунтів, адже поки що не всі господарства готові впровадити рекомендації та технологічні карти відповідно до більш детальних аналізів.

Коли мова йде про точне землеробство, диференційне внесення добрив, то, звичайно, варто відбирати зразки ґрунту відповідно до попередньо розробленої сітки на мінімальній площі 1-3-5 га. До слова, у США фермери роблять аналіз ґрунту на кожному акрі, тобто на 0,4 га. У нас поки ця практика не приживеться, доки якісні аналізи ґрунтів не коштуватимуть копійки.

Зразок результатів аналізу грунтів

Аналіз ґрунту потрібно обов’язково робити при плануванні сівозміни на тривалий термін. Саме завдяки цій процедурі, по-перше, можна зрозуміти, що відбувається на полі та яких заходів треба вживати в майбутньому. По-друге, ця послуга допоможе оптимізувати систему живлення в господарстві.

При відсутності інформації про стан ґрунту можна розробляти систему живлення і вкладати в неї величезні гроші, але далеко не завжди це може принести фермеру бажані результати. Бо іноді існують лімітуючі фактори у верхньому шарі: десь може бракувати якихось елементів, а деінде вони можуть бути в надлишку елементи чи фактори і блокуватимуть засвоєння рослиною інших поживних речовин.

Якщо з нестачею відносно легко поборотися, то з надлишком факторів або деяких речовин це зробити доволі важче. Зазвичай будь-які «проблеми» з ґрунтами нереально вирішити за один сезон, тому корекційну технологію живлення ґрунту варто розробляти на декілька років уперед.

Для більшості господарств при «ідеальних» умовах господарювання така технологія має розроблятись на 3-5 років.

Kurkul.com: Але якщо підприємство поки не працює з диференційним внесенням добрив, то як може на практиці використати отримані результати аналізу ґрунту?

Микола Панчук: На початку шляху агрохімічних досліджень фермеру справді буде достатньо інформації із зон неоднорідності або середнього зразка ґрунту. Скажу чесно, просто немає сенсу витрачати більше грошей на деталізацію.

Внесення добрив може бути виконаним як при посіві, так і поверхневе. До слова, іноді для початкового поверхневого диференційного внесення добрив вистачить і звичайного розкидача. 

Завдяки цифровому рішенню нашої компанії AtFarm можна створити карту для такої операції і легко її інтегрувати в роботу свого трактора та наявного розкидача (навіть старих). А хтось, може, таки наважиться замовити послуги спеціалізованої техніки, призначеної для диференційованого внесення. Якщо в агрофірми є можливість комплектувати свою техніку рішеннями для локального внесення, то для них ідеально підійдуть наші готові файли-картограми.

Читати за темою: Микола Панчук: Digital у агросекторі — можливості та перспективи

Kurkul.com: Які кроки наступні?

Микола Панчук: Досвід показує, що відбір ґрунтових зразків для аналізу можна зробити як за один день, так і витратити на це два-п’ять днів.

Нашій лабораторії у Великій Британії для дослідження потрібно лише 50 г ґрунту, ми ж іноді відправляємо з запасом по 150-200 г. У кожному з таких зразків може «вміститися» близько 25 або іноді більше проб. Забір проходить у заздалегідь визначених точках і горизонтах.

Щоб зробити усереднений аналіз ґрунту на полі, ми можемо брати в середньому 70-80 проб і змішати їх в один зразок. Однак, якщо відбір зразків прив’язуємо до сітки або зон неоднорідності на визначеній площі беремо від 24 до 30 проб, які теж потім змішуємо.

Відбір ґрунту за допомогою спеціального засобу (бура, наприклад) має відбуватися на певному горизонті: на глибині 25-30 або 60 см. Але це залежить від культури, яка була попередником і яку вирощуватимуть у найближчому сезоні.

Далі ґрунт має бути підготовлений у спеціальному обладнанні: очищений від рослинних решток чи крупних камінців, подрібнений, підсушений при невисокій температурі та акуратно упакований. На такі процедури спеціально навчені люди витрачають день-два.

Звичайно, забір проб можуть власноруч провести і в господарстві. Але за таких умов існує ризик отримати не зовсім достовірні результати дослідження. Усе-таки краще підійти до цього якісно і довірити ці операції нашим офіційним партнерам, які пройшли підготовку.

Отже, після описаних маніпуляцій зразки ґрунту ми відправляємо міжнародними поштовими службами безпосередньо в лабораторію для аналізу.

Kurkul.com: Отже, що отримує фермер, який замовив послугу лабораторного дослідження ґрунту?

Микола Панчук: Як мінімум, аналіз ґрунту (усміхається — ред.). Замовник завжди отримує файл із результатами та рекомендаціями у форматі PDF. У цьому документі вказано дані замовника, дату та номер замовлення, а також інформацію, де були взяти проби ґрунту та яка тут ростиме культура. Результати доступні українською та англійською мовою.

Розібратися в результатах агрохімічного аналізу неважко. Для зручності в таблиці вказані відомості про фактичний і оптимальний вміст елементів, а також є інтерпретація результатів у вигляді кольорової шкали та короткі коментарі щодо роботи з кожним елементом, що є початковою рекомендацією. Далі в документі інші результати зображені у вигляді графіків, таблиць та шкал.

Ще кожен клієнт може отримати документ у форматі CSV чи XLS — його можна легко завантажувати до будь-яких інших систем і налаштовувати роботу техніки, обладнання.

Представники компаній-партнерів отримують ще одну унікальну опцію — доступ до сервісу створення рекомендацій живлення культур на основі аналізу ґрунту Ayra.

Ayra — веб-сервіс, який дозволяє за лічені хвилини створити різні варіанти технології живлення для поля одразу на декілька культур та отримати таким чином достатньо інформації для моделювання витрат і прибутків для різних культур на кожному окремо взятому полі.

Як це працює? Користувач за лічені секунди завантажує у цей додаток свій аналіз ґрунту, вказує культуру, яку хоче вирощувати, та бажану врожайність. А в кінці отримує персоналізовані рекомендації щодо технології живлення для конкретних культур та регіону. Тобто це унікальна можливість використовувати максимум потенціалу реального поля.

А ще додаток Ayra дозволяє суттєво заощадити безцінний час. Раніше навіть досвідчені агрономи витрачали години, щоб скласти якісну агротехнологічну карту живлення. Проте зараз  робота з Ayra спрощує життя і за лічені хвилини дозволяє створити готову технологічну карту живлення культур. З’являться додаткові можливості планувати подальше управління процесами.

Kurkul.com: Яку пораду Ви дали б аграрію щодо агрохімічного дослідження ґрунту?

Микола Панчук: Якщо він планує сіяти культуру вже через два тижні, то краще відкласти дослідження до наступного сезону (усміхається — ред.). Так, можна зробити і отримати результат за тиждень. Проте усім буде набагато комфортніше працювати без кризових ситуацій.

Kurkul.com: Усі можливості, які пропонує фермеру YARA Україна, пов’язані винятково з продукцією власного виробництва?

Микола Панчук: Цифрові рішення нашої компанії мають схожий інтерфейс, але кожен із програмних додатків може задовольнити конкретний запит агровиробника. Так, у більшості випадків за допомогою додатка Ayra наші партнери можуть створити власну технологічну карту живлення визначеної культури на конкретному полі. І найчастіше в основі таких рекомендацій будуть саме продукти YARA.

Для кожної бажаної врожайності, фази росту рослини буде вказана норма та спосіб внесення наших продуктів. Але не менш важливою можливістю в такому додатку є інша вкладка — елементи, де вказані потреби в діючих речовинах по наших добривах. У цьому випадку остаточне рішення приймає сам клієнт: він може працювати як винятково нашими препаратами, так і комбінувати їх по-різному.

Звичайно, на жаль, ми ніколи не зможемо гарантувати, що «чуже» добриво за визначених умов спрацює так, як треба фермеру. Єдине, у чому ми точно впевнені, — як працюватимуть продукти YARA.

Чому ми передбачили такий сервіс? Бо є ринок і він диктує свої умови. Ми пропонуємо «вікна можливостей» для агровиробників і за допомогою своїх додатків даємо їм можливість підібрати таку технологію, яка буде оптимальною у конкретних умовах.

Тобто, повертаючись до сказаного вище, далеко не завжди найбільша врожайність приносить найбільший прибуток. Ми маємо йти в ногу з ринком і йти за маржинальністю, за вигідною фермеру економікою вирощування сільгоспкультур.

Наші спеціалісти постаралися об’єднати аналізи ґрунту з сервісом, рекомендаціями, технологіями. Чому? Наша основна ціль — це нести знання, щоб фермери могли самі створити собі, наприклад, карту диференційного внесення.

На практиці такі рішення дозволять українським фермерам заощаджувати від 8 до 15% на технології живлення без втрати в її якості і навіть навпаки. Коли розуміння цього простого факту прийде до всього ринку, тоді аналіз ґрунту не буде простим аналізом, а комплексним рішенням із покращення родючості ґрунту, використання максимальної ефективності ґрунту і найголовніше — можливістю оптимізувати своє виробництво!

Спільно з дистриб’юторами щиро хочемо, щоб сільгоспвиробники в Україні використовували свій ресурс максимально ефективно, розуміли, звідки брати потрібну інформацію і як її застосовувати на практиці. Тож, крім просвітництва щодо економічної ефективності їхнього виробництва, прийде черга фінансової грамотності для вітчизняних аграріїв.

Kurkul.com: Чи готові фермери настільки глибоко корелювати технологію живлення рослин на своїх полях із фінансовими показниками агрофірми?

Микола Панчук: Знову ж таки, раніше наші аграрії «йшли» за врожайністю, зараз оптимізують свої витрати і йдуть за економічною ефективністю. Тепер необхідно правильно розподіляти фінансові потоки компанії і правильно рахувати гроші, уникаючи касових розривів, невигідних контрактів і кредитів, забезпечувати ринки збуту власної продукції

Колись мова йшла про календарне планування, але цей спосіб приносив якраз багато неоднозначних, стресових ситуацій для бізнесу. Але ми пропонуємо розглядати  з точки зору технології вирощування (з нами — живлення) для кожної культури і кожного поля, маючи унікальну можливість рахувати витрати та рентабельність саме в технологічний період — починаючи від підготовки до сівби і закінчуючи доробкою зібраного врожаю.

Тобто «рахувати економіку» якоїсь технології краще, коли вона починається та коли закінчується. Коли фермер окремо «рахує культуру» від початку до кінця, то знає, скільки добрив на неї потрібно, скільки ЗЗР, скільки треба витратних матеріалів. Це вже зовсім інша ідеологія.

Kurkul.com: Ви сказали, що технологія живлення на основі лабораторних досліджень ґрунтів — це не лише витрати, а й економія. Як це діє на практиці?

Микола Панчук: Основна ідея — це те, що ми забезпечуємо аналізом ґрунту, рекомендуємо визначені технології на їхній основі. Жодних гарантій, що фермер чітко працюватиме згідно наших рекомендацій, виконуватиме їх, немає, але ми даємо інструмент, який допоможе зробити технологію живлення оптимальною під конкретні умови, потреби господарства.

Навіть середня вибірка для аналізу дасть базову інформацію щодо властивостей ґрунту. А коли аграрій навчиться працювати з диференційним внесенням добрив, то як мінімум уникатиме надлишкових витрат. Навіщо давати більше добрив туди, де є лімітуючі фактори які попередньо не усунули, де це не потрібно і  від чого не буде бажаного результату?

Ми завжди переконуємо клієнтів: на живлення завжди дивіться з економічної точки зору кожного окремого поля. Це дасть більший результат. Насправді ми не надаємо послуги у сфері фінансового консалтингу, а просто розказуємо фермерові, що можна зробити. Остаточне рішення він приймає знову-таки сам.

Kurkul.com: А якщо говорити мовою вигоди, то наскільки продуктивна рекомендована спеціалістами YARA базова технологія живлення?

Микола Панчук, керівник напрямку Digital компанії «Yara Україна»

Микола Панчук: Yara Україна має феноменальну команду з чудовим керівником. Вони проводили безліч дослідів, також досліди проводили фермери, холдинги і всі знають ефективність рекомендацій зроблених цією командою. Ми — Yara Digital — із задоволенням використаємо цей досвід і лише оцифровуємо його. Ми завжди відкриті до спілкування з агровиробниками: беріть наші продукти, тестуйте, робіть демоділянки, перевіряйте і самі робіть висновки про якість наших продуктів та сервіс компанії загалом.

Kurkul.com: Як часто фермеру варто проводити лабораторні дослідження ґрунтів?

Микола Панчук: Я б обов’язково робив аналіз ґрунту раз на рік. Тоді маєте чудову можливість відстежити дієвість технології живлення в динаміці. Бо якщо до неї входять абсолютно різні препарати, то  не завжди вийде коректно передбачити їхню дію і післядію.

Kurkul.com: Щиро дякуємо за розмову!

© Катя Капустіна, 2020 р., Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою