Як створити карту для внесення добрив: огляд сервісу Atfarm

Як створити карту для внесення добрив: огляд сервісу Atfarm

20 травня 2020 951 0

Існує стереотип, що диференційоване внесення добрив — це складно і дорого. Однак усе більше фермерів переконуються, що така технологія живлення культур цілком виправдовує себе.

Насправді сучасний ринок швидко реагує на запити фермерів. І не так давно в Україні з’явився онлайн-сервіс Atfarm, за допомогою якого можна легко моніторити стан полів та отримувати рекомендації від Yara щодо диференційованого живлення, або створювати карти для диференційованого внесення добрив власноруч.

Про те, як фермери можуть використовувати Atfarm, слідкувати за рослинами на полях та працювати з картами задач для внесення різних норм добрив, розповів Микола Панчук, керівник напрямку Digital компанії «Yara Україна».

Що таке Atfarm?

Atfarm — це онлайн-сервіс моніторингу розвитку сільськогосподарських культур та створення карт диференційованого внесення добрив, без якого неможливе точне землеробство. Такий інструмент дозволяє візуалізувати об’єм біомаси на полях господарства та створити карти для оптимізації внесення азотних чи інших добрив, використовуючи супутникові технології.

Простіше кажучи, фермер може з Atfarm App стежити за ростом своїх рослин, виявляти аномалії та приймати обґрунтовані рішення щодо подальших агротехнологічних дій.

Сервісом Atfarm можна користуватися як за допомогою будь-якого веб-браузера на комп’ютері чи ноутбуці за посиланням www.at.farm, так і у вигляді додатка на смартфоні. Мобільна версія для Android або IOS доступна для завантаження у Google Play та AppStore.

Atfarm має простий і зручний інтерфейс, відтак розібратися з ним може будь-хто, у кого є хоча б мінімальні навички користування комп’ютером.

Для нових користувачів в онлайн-сервісі є демонстраційна версія сервісу, яка дозволяє внести інформацію та отримати дані й карту для одного поля. Однак при комерційному користуванні Atfarm сервіс дозволяє «вести» необмежену кількість полів і площ загалом.

Читати за темою: Микола Панчук: Аналіз ґрунту справді дозволяє фермеру заощадити

Хто і як створив цей додаток?

Онлайн-сервіс Atfarm був розроблений компанією Yara International. Ця компанія,понад 30 років проводить досліди щодо живлення культур та ролі всіх елементів у цьому процесі. Протягом цього періоду фахівцям компанії вдалося на практиці встановити визначені залежності між живленням культур та їхньою продуктивністю. Тож алгоритми роботи додатка Atfarm побудований на дуже великій базі даних реальних дослідів.

Микола Панчук, керівник напрямку Digital компанії «Yara Україна»

 

«У першу чергу, Atfarm — це зібрані агрономічні знання. Наш продукт створений агрономами для агрономів, щоб ті використовували його, для отримання кращого результату», — розповідає Микола Панчук, керівник напрямку Digital компанії «Yara Україна».

У 2019 році в Україні власники використовували інформацію про свої посіви із Atfarm на загальній площі близько 600 тис. га.

«Як розробник, компанія YARA покращує цей продукт відповідно до рекомендацій партнерів та користувачів сервісу», — додає експерт.

Як почати працювати з сервісом Atfarm?

Для того, щоб стати користувачем сервісу Atfarm, необхідно замовити та сплатити кошти за доступ до нього в партнерів компанії YARA — офіційних дистриб’юторів її продуктів. Після цього треба ввести свої дані та інформацію про господарство під час реєстрації й активувати профіль користувача.

Користувач, як було сказано вище, може послуговуватися сервісом на сайті або мобільною версією у смартфоні.

Далі необхідно внести дані про поля господарства. Зробити це можна в ручному режимі, просто намалювавши межі на карті, або внести інформацію за допомогою популярного векторного формату географічних файлів — шейп-файлів , kml та інших (від англ. Shape File).

Також в Atfarm передбачена можливість «поділитися» профілем з іншими працівниками конкретної агрофірми, яка замовила, оплатила та користується додатком. Тобто користувач може запросити людей, з якими він працює, наприклад, агрономів або інженерів-механізаторів.

«Сервіс дозволяє масштабувати рішення диференційованого внесення добрив. Також допомагає зробити цей процес простішим і легшим у використанні порівняно зі спеціальним обладнанням, яке потрібно встановлювати на трактори. Достатньо просто використовувати отримані з його допомогою дані відповідно до внутрішніх робочих нюансів господарства», — пояснює методику Микола Панчук.

Як здійснюють моніторинг посівів у додатку Atfarm?

Коли мова йде про моніторинг посівів на полях конкретного користувача Atfarm, то він отримує в онлайн-режимі карту свого поля, де за допомогою різних способів показана інформація про стан рослин.

Найпростіша опція в сервісі — базова супутникова карта з високою роздільною здатністю. За допомогою цієї карти здійснюють космічний моніторинг землі, а користувачі, звичайно, визначають межі свого поля і зберігають ці дані для подальшої роботи. Також сервіс відображає інформацію про погодні умови в конкретний день на обраній території:  температуру повітря, швидкість вітру та ймовірність опадів.

Також є супутникова карта під назвою «огляд поля». З її допомогою можна моніторити поле протягом визначеного періоду. Така карта містить нещодавні супутникові знімки низької роздільної здатності, котрі будуть корисними для перевірки стану поля.

Але важливими «фішками» сервісу Atfarm  є два накладні шари для супутникових карт. Один шар дозволяє відстежити на конкретному полі стан біомаси за NDVI (Normalized Difference Vegetation Index), інший — за N-Sensor.

Для багатьох аграріїв добре знайомий нормалізований відносний індекс біомаси NDVI.  Стандартна карта біомас, створена на основі такого індексу, дозволяє оцінити інтенсивність вегетації рослин, інформує про неоднорідність посівів, дозволяє оцінити кількість рослинної маси, визначити проблемні ділянки поля.

На карті користувач побачить безпосередньо своє поле, зафарбоване різними відтінками зеленого, помаранчевого чи червоного кольору. Така шкала показує густоту рослинності  (розвиток біомаси): різні відтінки відповідають ділянкам із низьким значенням розвитку рослин, дуже низьким, нормальним чи вищим за середнє. Однак, як переконують розробники Atfarm, ці дані будуть максимально корисними лише до змикання рослин. Після цього фермер, агроном більше не зможе відстежувати відмінності між зоною найбільш та найменш інтенсивного росту на полі.

Однак експерти з живлення культур компанії YARA рекомендують аграріям використовувати в сервісі Atfarm  супутникові карти, створені за допомогою індексу N-Sensor.

Технологія N-Sensor — це сучасне digital-рішення, яке дозволяє відстежувати абсолютну шкалу біомас відповідно до засвоєння ними азоту.

Цей індекс біомаси змінюється не так швидко, як нормалізований відносний індекс рослинності, відтак краще корелює з реальним поглинанням азоту культурою на полі. А отже, коли фермер розуміє, як рослини засвоюють азот і розвиваються, то  цілком може оптимізувати внесення азотних добрив на всьому полі. До того ж нова система відстежування біомаси згідно з N-Sensor дозволяє аналізувати ріст урожаю протягом всього циклу.

Для розрахунку вегетативного індексу додаток Atfarm  використовує дані з супутників Sentinel 2. Після понад двох десятків років досліджень у дослідному центрі компанії Yara у Дюльмені для розрахунків цього індексу було розроблено методи калібрування для достовірного аналізу вмісту азоту в рослинному покритті культури залежно від спектральних характеристик. Це стало поштовхом до створення інструмента N-Sensor, який за результатами 20 сезонів перебування на ринку продемонстрував високу точність цих кривих калібрування.

Після аналізу вмісту азоту в рослинах на полі алгоритм присвоює вищу потребу (відповідно, і норму) внесення азотних добрив для районів із нижчим вмістом азоту та нижчу для районів із високим вмістом азоту.

У кінцевому вигляді користувач сервісу Atfarm отримує карту свого поля, яке «розбите» на квадратики: кожен квадратик (або піксель) відповідного кольору відповідає розміру 20х20 м у реальному житті. Цей інструмент було розроблено таким чином, щоб дозволити аграріям відстежувати об’єм біомаси на полі по точках.

Однак N-Sensor підтримує не всі типи культур. Щоб створити карти внесення добрив, для деяких культур використовується базовий алгоритм.

Як в Atfarm  створити карту для диференційованого внесення добрив?

В три кліки. Використовуючи сервіс Atfarm, можна створити карти внесення змінних норм добрив для будь-якого розкидача. Для цього треба обрати конкретне поле, вказати фазу вегетації рослин на ньому та відмітити відсоток бажаної норми діючих речовин добрив для внесення — азоту, калію та фосфору.

«Обов’язково треба вказувати фази росту культур. Якщо не вказати фази росту, то система не дозволить створити карти диференційованого внесення. Чому так зроблено? Тому що на кожні фази росту є своє засвоєння азоту та азотних добрив. Тому в конкретний період рослини мають отримувати визначені норми», — пояснює експерт YARA.

Микола Панчук наголошує, що на кожну фазу росту підживлення культур і їхнє забезпечення азотом в кожній фазі росту даватиме свої результати. Наприклад, у певних фазах це може дати просто стрімкий ріст, у результаті якого буде велика біомаса, але не буде зерна, а в іншій — навпаки більшу кількість зернин або якість зерна.

Отож, при створенні карти сервіс автоматично розподілить необхідну кількість добрив на кожну ділянку поля, проте можливе ручне коригування значення на кожну ділянку. Таким чином Atfarm  автоматично розподіляє необхідну кількість добрив на основі знань агрономів Yara.

У картах традиційно буде закладено середній рівень насиченості азотом, який фермер хоче отримати на полі. Щоб визначити оптимальну кількість азоту з агрономічної точки зору для наступного внесення добрив, можна скористатися N-Tester™. Цей портативний прилад допомагає швидко і легко виміряти рівень поглинання азоту культурою для визначення точної його потреби.

«У нас відкалібровані всі значення норм азоту для культур. І всі рекомендації, згенеровані в картах, ми можемо захистити і пояснити, чому в певній зоні потрібно більше добрива, а в іншій — менше чи десь їх узагалі не варто вносити. Відтак фермер може оптимізувати свої витрати добрив, зекономити на цьому без шкоди для посівів та майбутнього врожаю», — розказує Микола Панчук.

Водночас Микола Панчук, керівник напрямку Digital компанії «Yara Україна», наголошує: такі карти носять рекомендаційний характер і створені для того, щоб полегшити роботу агрономів  і фермерів.

Такі карти завдань можна без проблем експортувати до терміналу розкидача мінеральних добрив, сівалки або обприскувача з диференційованим внесенням добрив чи мобільної версії додатка.

Однак варто пам'ятати, що Atfarm  дозволяє завантажувати поля з мінімальною площею 100 кв. м (0,01 га). Обробка менших полів неможлива через провайдера супутникових даних. Для полів, що не відповідають цій вимозі, можна відслідковувати ріст біомаси. Для створення карт диференційованого внесення поле має бути більшим.

Загалом Atfarm створює два типи карт для диференційованого внесення добрив — карту зон або растрову.

«Карта зон показує загальну інформацію щодо особливостей розвитку біомаси і  має усереднене значення рекомендованих норм добрив. Зональна карта дозволяє робити більш плавні переходи при зміні норм внесення за допомогою коригування швидкості трактора. А от растрова карта більше підходить для техніки, яка може виконати диференційоване внесення добрив. На такій карті чітко вказані квадрати на полі та відповідним кольором відмічені необхідні норми внесення добрив», — пояснює Микола Панчук.

Примітно, що растрову карту добрив можна «редагувати» вручну. Для цього можна   клацнути курсором на точці, яку треба «відкоригувати», змінити кількість добрив або вибрати на карті колір, який необхідно змінити, та новим кольором відмітити точку(и) на карті внесення добрив.

Як виглядає карта для внесення добрив Atfarm?

Створена за допомогою цього сервісу карта складається з трьох частин: є окрема карта з інформацією про засвоєння азоту рослинами на полі, карта з рекомендованими нормами внесення азотних чи інших добрив та карта з індексами біомаси.

Відтак загальний файл із цими даними вже готовий до використання безпосередньо в полі.

Читати також: Микола Панчук: Digital у агросекторі — можливості та перспективи

Як фермер може використовувати карти Atfarm?

Карту для диференційованого внесення добрив можна інтегрувати з терміналом обладнання, з яким працюють у господарстві.

Але якщо такої можливості немає, то користувачі також можуть застосовувати ці дані в ручному режимі. Для цього треба встановити телефон у кабіні трактора, відкалібрувати GPS-навігатор, налаштувати розкидач за інструкціями виробника та час від часу «підганяти»  витрату добрив згідно рекомендацій карти Atfarm.

«Навіть якщо у фермера немає розкидача для диференційованого внесення добрив, але є, наприклад, трактор МТЗ з простеньким РУМом і він би хотів підживлювати рослини відповідно до їхніх потреб, то Atfarm дає таку можливість. Для цього підійде будь-який смартфон чи планшет, його можна встановити в техніці і передати карту диференційованого внесення на мобільну версію. Він їхатиме полем, і цей пристрій показуватиме, в якій частині треба вкинути скільки добрив. Фермер просто переключатиме кнопки своїм пультом, або коригуватиме через зміну швидкості», — каже Микола Панчук.

А незабаром у сервісі буде реалізована віддалена передача карт і таблиць для диференційованого внесення добрив для обладнання, яке підтримує таку опцію.

Отже, як кажуть, не все так страшно і складно у впровадженні диференційованого внесення добрив у господарствах. Освоїти цю технологію за допомогою сервісу Atfarm фермерам буде набагато простіше і дешевше, ніж одразу інвестувати у великі проекти в цьому напрямку.

© Катя Капустіна, 2020 р., Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus