Реклама
Микола Панчук, керівник напрямку Digital компанії YARA Ukraine

Микола Панчук: Digital у агросекторі — можливості та перспективи

19 листопада 2019 1510 0

В еру цифрових технологій діджиталізація проникає всюди. Дісталася вона й до українського агросектору. Які ж переваги чекають на аграріїв із впровадженням Digital рішень в український агробізнес, що вони принесуть у сільське господарство в найближчому майбутньому та чи можлива повна автоматизація в рослинництві — для Kurkul.com розповідає керівник напрямку Digital компанії YARA Ukraine Микола Панчук.

Kurkul.com: Скільки років Yara розвиває Digital напрямок у сільському господарстві?

Микола Панчук: Компанія Yara працює вже понад 20 років над цим напрямком, проте виокремлення його, як окремого бізнесу, відбулось у 2015-2016 роках. До цього в портфоліо Yara вже були такі цифрові продукти як:

  • N-Sensor
  • N-Tester
  • Yara TankmixIT
  • Yara CheckIT
  • Yara ImageIT
  • Yara NMP

Це доволі неповний перелік продуктів, які були створені компанією Yara для покращення використання добрив. З часом прийшло усвідомлення, що всі ці продукти повинні бути об’єднаними в одне ціле, в платформу рішень та інструментів які допоможуть фермерам у щоденних професійних викликах.

Тому наразі Yara співпрацює з іншими провідними компаніями, які спеціалізуються на штучному інтелекті (machine learning якщо бути точнішим) для створення передової платформи для агробізнесу.

За основу беруться дані з нашого напрямку analytical service (дослідні лабораторії), якому вже понад 30 років.

Читати за темою: Компанія Yara Україна вивела Digital-напрямок.

Kurkul.com: Які продукти та сервіси використовує та пропонує Yara Digital?

Микола Панчук: На сьогоднішній день Yara Digital має понад 20 продуктів. Проте на ринку України ми запускаємо обмежену кількість, яка повністю закриває процес живлення, від створення технології (планування) до диференційного внесення та можливості поетапного коригування. Цей набір продуктів ми називаємо Yara Digital Platform.

Микола Панчук, керівник напрямку Digital компанії YARA Ukraine
Микола Панчук, керівник напрямку Digital компанії YARA Ukraine

До складу YDF входять наступні продукти та сервіси:

  • Лабораторія Yara-Megalab – це сервіс проведення аналізів ґрунту, як перший крок до високоефективного вирощування культур;
  • Ayra – сервіс створення рекомендацій на основі аналізів ґрунту;
  • Irix – інструмент для проведення вимірювання та визначення необхідної кількості внесення азотних добрив для рослин;
  • Atfarm – сервіс для створення карт диференційного внесення добрив та моніторингу стану рослин;

Для прикладу схема застосування продуктів Yara Digital від початку до кінця сезону (вирощування культур).

Окремими позиціями є такі продукти як N-Sensor та N-Tester старого зразку, який чудово підходить для проведення дослідів не лише з добривами, а також для визначення впливу інших факторів.

Kurkul.com: Що для вас означає точне землеробство?

Микола Панчук: Це насамперед прийняття рішень щодо ризиків, особливо в період зміни клімату, коли зрошення стає актуальним не тільки в південній та центральній частинах України, а практично повсюду.

Я поділяю думку нашої компанії Yara — який би інструмент ви не застосовували, важлива економічна ефективність і маржинальність. А це не завжди тотожно збільшенню врожайності. Як і використання більшої кількості добрив не завжди означає збільшення врожайності, а часом може привести до зниження маржинальності. Тому важливо використовувати високоефективні добрива. Можливо, навіть дорожчі, ніж звичайні, необхідно вибирати якість а не кількість. Саме такі добрива пропонує Yara. Для когось точне землеробство починається з точних сигналів, паралельного водіння, хтось починає з аналізу ґрунту, хтось — зі створення картврожайності. Я б сказав, що це все потрібно робити у комплексі, інакше це не буде точне землеробство. Важливо також чітко дотримуватися технології. Адже буває, що є технологія, але немає засобів для проведення комплексних робіт підприємством. На жаль, такі випадки непоодинокі. Якщо говорити про компанію Yara, то ми починаємо роботу з клієнтами з карти врожайності декількох років, тому що таким чином можливо аналізувати їхні результати, як і чому в господарстві до них дійшли й чи можна їх покращити. Після цього вже йдемо глибше — робимо аналіз ґрунту, даємо рекомендації для комплексного підходу. В наших реаліях, нажаль часто пропускаємо перший етап, по причині відсутності карт врожайності у фермерів.

Читати за темою: Анатолій Небоженко: Ми щодня вчимося більше заробляти.

Ми пропонуємо рішення, які допоможуть фермерам збільшити маржинальність. Не намагаємося просто збільшити врожай будь-якою ціною, а підводимо фермерів до ідеї вибору найоптимальнішої стратегії вирощування для кожного нового сезону. Ці рішення дозволяють змоделювати майбутні витрати по кількості добрив та отриманому врожаю в натуральній величині, використовувати найкращі моделі живлення рослин по фактичних даних стану поля (аналіз ґрунту), коригувати їх за допомогою Irix, Atfarm під час сезону відповідно до змін клімату та отримувати найкращий фінансовий результат.

Буклети компанії Yara
Буклети компанії Yara

Kurkul.com: Що саме можна розрахувати за допомогою моделювання?

Микола Панчук: Говорячи про моделювання, ми повинні розуміти, що йде мова про наш продукт під назвою Ayra.

Ayra — сервіс, який на основі результатів аналізу ґрунту, площі поля, його потенціалу та бажаної врожайності, загальних кліматичних умов (в скорому часі підключимо локальні погодні дані)формує технологію живлення рослин на сезон, дає чітке розуміння: чого не вистачає та які існують стримуючі фактори.

Ayra дозволяє змоделювати систему живлення, обрати різні чинники, що впливатимуть на кінцевий результат, бажану врожайність. Можливо для одного поля зробити декілька варіантів на декілька культур, або на одну й ту саму культуру зробити декілька варіантів технології живлення. У версії Ayra 2.0 – можливий прорахунок економічних результатів ROI, чистий прибуток, додатковий прибуток (в порівнянні), проте навіть з версію 1.0 можливо це зробити, але лише в ручному режимі. Це дозволяє прогнозувати витрати та маржинальність вирощування певних культур. І все це в доступній формі.

Проте я додав би, що digital ніколи не замінить людей, але він оптимізує робочі процеси і дає швидкий доступ до інформації, можливість моделювати різні ситуації і приймати рішення на майбутнє. Зазначу, що вже з 2020 р. ми плануємо запуск всіх сервісів через наших дилерів. 

Kurkul.com: Як практично перейти на роботу з цим продуктом фермеру? Як завантажувати і оновлювати дані аналізу грунту, використовувати рекомендації по внесенню добрив?

Микола Панчук: Ayra – сервіс (продукт), який на основі результатів аналізу ґрунту, об’єму поля його потенціалу та бажаної врожайності, створює технологію живлення рослин. Надає чітке розуміння чого не вистачає та які стримуючі фактори. З 2020 року ми плануємо запуск всіх сервісів через наших диллерів, тому доцільно звертатись до них. Якою буде цінова політика, або процес надання доступу, ми наразі в процесі обговорення з нашими партнерами, але вже можу сказати, що за детальнішою інформацією краще звертатись до них. Перелік наших дистриб’юторів ви можете знайти за посиланням на нашому сайті (Яра Україна).

Kurkul.com: Чи можливо використовувати аналізи інших лабораторій для створення моделювання?

Микола Панчук: Використовувати аналізи інших лабораторій для створення моделювання неможливо. Ми всебічно вивчали це питання, обговорювали його з представниками наших основних напрямків. Проте виникає одне велике «але». Для прикладу, якщо ви отримали діагноз в одного лікаря, чи буде вас лікувати за цим діагнозом інший лікар? Або інша ситуація – ви провели діагностику автомобіля на одній станції технічного обслуговування, але ремонтувати поїхали на іншу станцію. В такому випадку хто буде нести відповідальність? Хто надасть гарантію? Як ми можемо давати рекомендації або створювати моделювання, якщо не є впевнені у достовірності даних «на вході»?

Kurkul.com: Чи можлива автоматизація сільськогосподарського бізнесу?

Микола Панчук: Є люди, які вважають неможливою автоматизацію «хаосу». Інші кажуть, що автоматизація сільськогосподарського бізнесу можлива. Вважаю, наразі повної автоматизації досягти неможливо. Відсутні засоби та культура. Я вважаю, що можливо досягнути часткової автоматизації – створення звітів, заповнення нарядів, проте завдання механізаторам або агрономам досі необхідно давати вручну. Для початку потрібно створювати культуру на підприємстві. По-перше, потрібно дати зрозуміти працівникам, що «в нас не крадуть». Потрібно говорити, «що ми будемо робити й навіщо”, щоб всі учасники процесу мали однакове уявлення «навіщо» та «куди рухаємось». Часто декларують впровадження автоматизації  на підприємстві, а виходить, що керівництво, агрономи, інженери не розуміють для чого це потрібно. Для сільського господарства це важко, тому що треба забрати дуже багато людських чинників, потрібно інвестувати в певне обладнання. Елеватори чи, наприклад, комбікормові заводи можна автоматизувати. Із інтенсивним рослинництвом я не впевнений, що вдасться реалізувати це на 100% без ручної праці.

Микола Панчук, керівник напрямку Digital компанії YARA Ukraine
Микола Панчук, керівник напрямку Digital компанії YARA Ukraine

Kurkul.com: Яким Ви бачите майбутнє вітчизняного агробізнесу?

Микола Панчук: Усе залежить від ринку землі та правил, які на ньому будуть встановлені. Тоді можна на щось розраховувати. Наразі важко щось прогнозувати. Якщо людина впевнена в майбутньому, то можна розробити стратегію на 5-10 років вперед. В іншому випадку важко це зробити. Великий вплив н сільське господарство матиме розвиток технологій вцілому – безпілотна техніка, штучний інтелект, роботи. Хотілося б побачити розвинену переробну галузь, яка додає прибуток та стимулює економіку України. Доречі, це був би один із факторів підняття середньої врожайності по всім культурам.

Kurkul.com: Як вважаєте, яке майбутнє чекає на український агросектор найближчим часом?

Микола Панчук: Потрібно розуміти, що аграрії будуть змінюватися. Неефективні зникнуть — закінчаться гроші або бажання. Залишаться лише успішні або новатори, які пробують щось нове в аграрній галузі. У будь-якому випадку зміни будуть. Все залежить від оцінки. У нас, наприклад, аграрії не готові готувати нові кадри і відправляти людей на навчання. Тому коли фермери плачуть, що на ринку немає хороших кваліфікованих кадрів — у цьому і їхня провина теж, оскільки вони не готові інвестувати в навчання персоналу. Вони кажуть: «Вибачте, але ж вони нас покинуть». Я от їздив у Європу, бачив, як у аграрія вчилися студенти-практиканти. Його запитали: «А ви не боїтесь, що ви їх навчите, а вони вас покинуть?». На це він відповів: «Я боюся, що я їх не навчу, а вони зі мною залишаться».

Kurkul.com: На що звертає увагу Yara Digital в перспективі?

Микола Панчук: Насамперед на знання. Локальні знання, для локального ринку. У кожній країні може бути якась місцевість зі своїм кліматом чи ґрунтом, що відрізняється і є виключенням для регіону. Про це може знати тільки той агроном, який там працює. Також Yara звертає увагу на свій персонал. Наступним важливим моментом для нас є штучний інтелект, за допомогою якого ми готуємо декілька продуктів, які найімовірніше будуть об’єднані в єдину структуру. Ну, і третє — це перевірені технології.

Kurkul.com: Інтенсивне рослинництво, тваринництво, сади, еко? Що матиме більший розвиток? На що з цього більше звертають увагу digital компанії?

Микола Панчук: : У будь-якому випадку це — рослинництво. Це буде найбільший ринок для digital компаній. А тваринництво вже має напрацювання в автоматизації: розробки дієт для тварин, спостереження за станом здоров’я тощо. Готується до впровадження ринок штучного м’яса, який  внесе достатньо змін. Можливо великі компанії напрямку тваринництва зникнуть чи переформатуються в щось інше… Але на еко-продукт попит буде завжди, і він завжди буде дорожчим.

Микола Панчук, керівник напрямку Digital компанії YARA Ukraine
Микола Панчук, керівник напрямку Digital компанії YARA Ukraine

Kurkul.com: Які сервіси зараз могли би бути цікавими для агросектору?

Микола Панчук: Для агросектору цікаві цілі напрямки, для прикладу трейдинг, легкий доступ до бірж, окремої уваги заслуговують фінансові інструменти. Для фермара, або невеликого господарства цікаві сервіси «помічники», які допоможуть визначити проблему та одразу запропонувати шляхи її усунення. Великим компаніям та холдингам цікаві аналітичні сервіси, моделювання, керування ризиками. Виробники техніки шукатимуть найкращі моделі поліпшення якості сервісу. В кожного свої завдання та цілі.

© Андрій Яцина, Kurkul.com, 2019 р.

Виконано за допомогою Disqus