Ширлі Шурман: Внесення добрив по листу у 10 разів ефективніше, ніж у ґрунт

Ширлі Шурман: Внесення добрив по листу у 10 разів ефективніше, ніж у ґрунт

19 серпня 2020 750 0

Американські фермери давно завоювали світове лідерство та успіх у вирощуванні основних сільгоспкультур, зокрема кукурудзи. Виявляється, так було не завжди, і ще понад 40 років тому вони шукали всі можливі способи отримати максимум зі своїх полів.

У родині фермерів Дона та Ширлі Шурман (Don and Shirley Schurman) зіштовхнулися з типовою проблемою: наявна технологія не дозволяла вирощувати більше! Їхню історію змінило випадкове знайомство з біопрепаратом Вітазим.

Які результати показували поля родини Шурман до і після застосування біопрепаратів? Як і чому ці фермери перекваліфікувались в експертів із ґрунтознавства та живлення сільгоспкультур? Чим нині займається сімейна компанія «Sure Crop»? І якими секретами вирощування кукурудзи готові з нами поділитися американські фермери?

Про це та багато іншого в рамках Онлайн АгроЕкспедиції у США та Канаді, організованої компанією «Тревелайт», розповіла сама Ширлі Шурман.

Kurkul.com: Розкажіть, як і коли ви розпочинали працювати в сільському господарстві.

alt

 

Ширлі Шурман: Ми почали багато років тому. Наша ферма існує аж із 1978 року. Мій чоловік Дон Ширлі — спадковий фермер із північно-східного Канзасу, тож після одруження ми разом продовжили цю справу.

На початку 1980-х років усе, що б ти не робив у сільському господарстві, не працювало. Ті технології, які на той момент звикли використовувати американські фермери, ставали малоефективними. Традиційна робота з NPK не давала результату. Ґрунт був настільки ущільнений, виснажений і «відпрацьований», що не міг бути продуктивним та приносити хороші врожаї. Гербіциди «буксували». Сільське господарство переставало бути економічно привабливим і рентабельним.

Kurkul.com: Ви бачили якийсь вихід із ситуації, що склалася?

Ширлі Шурман: Вирощування зерна справді ставало більш провальним, аніж успішним бізнесом, через низьку якість ґрунтів. Бувало так, що дощі вимивали насіння, наприклад, кукурудзи із землі, і воно просто стікало на поверхню.

Науковці та експерти не пропонували нічого іншого, крім збільшувати кількість азоту в ґрунті. Але насправді це ускладнило ситуацію.

У тому далекому 1978 році племінник розповів моєму чоловікові про такий препарат, як Вітазим. Це органічний біостимулятор, створений на основі фітогормону росту — брасиностероїду. Тож мій чоловік Дон вирішив спробувати це: узяв на пробу невелику кількість, і ми застосували препарат на частині наших посівів кукурудзи. Інші поля обробляли за традиційною технологією. 

Результат при порівнянні був очевидний і разючий. На тій частині поля, де внесли препарат, рослини мали хорошу кореневу систему, розлоге листя і, зрештою, дали хороший урожай. На іншій частині продуктивність культур була суттєво меншою. Це помітили наші сусіди та всі в окрузі, а згодом запитували про наш секрет.

Чоловік був захоплений тим, що нарешті на наших полях хоч щось спрацювало і дало можливість отримати врожай. Але найважливіше те, що після застосування препарату ми побачили, що трохи змінилася структура і якість ґрунтів. Земля стала пухкою, розсипчастою і кришилася в руках, а не була суцільним пластом. Навіть можна було легко проникнути пенетрометром глибоко в ґрунт, тоді як в іншій частині поля для цього треба було докласти зусиль. Ми не знали, який принцип роботи того біопрепарату, але це допомогло. 

Дон та Ширлі Шурман, фермери

Зрештою, мій чоловік був фермером, а не менеджером із продажу Вітазиму, однак завдяки такому експерименту багато розказував і показував тим, хто цікавився нашим секретом.

Kurkul.com: Тобто ваш чоловік-фермер став амбасадором бренду Вітазим?  

Ширлі Шурман: Виходить, так. У мого чоловіка не було профільної агрономічної освіти, але він шукав інформацію, вчився, випробовував препарат на наших полях і став надзвичайно обізнаним у темі ґрунтів. Як впливають різні речовини на якість ґрунтів, наскільки важливий їхній баланс і як співвідноситься рівень вологи та повітря в ґрунті — на той час науковці не могли нам це детально пояснити. Усе це прийшло з досвідом і постійним навчанням. 

Kurkul.com: Чи пробували на своїх полях інші нові технології? 

Ширлі Шурман: Наша агрофірма через особливості агрокліматичних умов опинилася в тій ситуації, що якби не пробувала нові технології і препарати, то, цілком імовірно, збанкрутувала б. 

А вже в 1984 році ми почали застосовувати рідкі стартові добрива, в той час як усі традиційно розкидали звичайні мінеральні добрива на всій площі полів. Це пояснювалося тим, що внесення добрив у рядок було економічно вигідним і давало можливість зекономити на загальній кількості добрив без шкоди вирощуваним культурам. Багато для кого це було абсолютною новинкою. 

https://kurkul.com/storage/Interview/shurman18.08/imgonline-com-ua-Resize-WjoQwL3dRABZ.jpg

А якщо скомбінувати рідкі стартові добрива із внесенням «Вітазиму», то цілком можна було розраховувати на пристойний урожай. Біопрепарат стимулює біоту ґрунту, дає їй ресурс працювати і, відповідно, це позитивно відображається на якості ґрунтів і самих рослинах на полях.

Багато фермерів бачили, що досягли максимуму, і були засмучені через непродуктивність агровиробництва. Тому коли Дон із ентузіазмом презентував на виставках і зустрічах ось таке, здавалось би, просте й ефективне рішення, то люди були готові пробувати. Потім вони спостерігали відмінні результати на своїх полях і передавали далі це знання, технологію.

Kurkul.com: Тобто ентузіазм і бажання допомогти американським фермерам допомогли вам створити власну компанію?

Ширлі Шурман: Саме так. Із фермерів ми більше стали сервісом по ґрунтах для наших колег. У січні 1984 року ми з Доном створили свою першу компанію Ag Connection Sales, Inc. (ACS). До 1998 року ACS проводила дослідження, виготовлення та розповсюдження Assure Crop — власних рецептур якісного живлення рідких культур. Тобто ми перестали використовувати Вітазим як оригінальний препарат, а натомість створили препарат нової генерації під назвою Z/Micro. Станом на січень 2010 року наша назва Assure Crop стала офіційно торговою маркою Sure Crop, підрозділом Ag Connection Sales, Inc.

Kurkul.com: Наскільки поширилася географія випробувань біопрепаратів і нових технологій, ініційованих вашою родиною? 

Ширлі Шурман: Нашим бізнесом стало не тільки вирощування сільгоспкультур, а й реалізація нових препаратів. У нашому бізнес-портфелі є більше 30 препаратів, які містять основні поживні речовини, мікроелементи, біологічні добавки абощо. Також ми могли робити готові «мікси» безпосередньо під запити аграріїв або дистриб’юторів. Протягом наступного десятиліття наш бізнес із продажу біостимуляторів та рідких добрив розширився на Середньому Заході США від Техасу до Північної Дакоти.

У нас є добрива NPK, які можна вносити в рядок, азотні форми можна вносити як у ґрунт, так і по листу, калійні добрива, мікроелементи, біостимулятори.

Моя улюблена тема — біоактиватори, які допомагають перетворювати поживні елементи в ґрунті в доступну форму, зокрема гумати. Ми, між іншим, працюємо над тим, аби зробити сировину для виготовлення гуматів у рідкій формі.

При цьому завжди величезну увагу наших клієнтів ми звертаємо на аналізи ґрунтів і тканин рослин. Таким чином намагалися максимально підлаштовувати технологію роботи з ґрунтом до конкретних умов.

Kurkul.com: Виходить, ви зареєстрували власний препарат Z/Micro. Чим він відрізнявся від первісного продукту?

Ширлі Шурман: Препарат Z/Micro є джерелом цинку та ферментованих поживних речовин, які стимулюють проростання насіння, він підтримує мікроорганізми ґрунту, покращуючи енергійність сходів та переробку поживних речовин рослинами. 

Наше законодавство не дозволяло нам офіційно зареєструвати біопрепарат типу Вітазим як добриво. Ми знайшли вихід із ситуації — у рецептуру додали 2% цинку. Від того це стало конкурентною перевагою: ми продавали добрива, які містять цинк.

Kurkul.com: Яка бізнес-модель вашої компанії?

Ширлі Шурман: «Основою» нашої сімейної компанії можна назвати саме «Вітазим», адже завдяки його дії ми можемо вже кілька десятків років допомагати американським фермерам.

«Sure Crop» належить нашій сім'ї і управляється нею: зараз тут працюють наші діти Корі, Мона, Шеннон та вже повною мірою включаються в роботу наші внуки. Є свої склади, виробничі приміщення. Є і наймані працівники.

А сама ферма Шурманів, заснована ще в 1965 році, була значно розширена і служить одним із дослідницьких майданчиків «Sure Crop» для розробки й тестування нових продуктів.

Kurkul.com: Ви говорили, що гумати — одна з «улюблених» тем. Яка користь від їх використання, наприклад, на сої чи кукурудзі?

Ширлі Шурман: Внесення гуматів — справа фактично безпрограшна. Ці препарати можна вносити в рядки при посіві, як стартове добриво, адже вони активізують життєдіяльність організмів. А вони, у свою чергу, розчиняють поживні речовини в доступні для споживання рослинами форми.

Якщо немає можливості внести гумати під час сівби в рядок, то можна потім внести їх у міжряддя. Також можна вносити як листове підживлення чи додавати при внесенні післясходового гербіциду. До речі, в останньому випадку це покращить ефективність препарату від бур’янів та захистить самі культуру від стресу після дії гербіциду.

Способи роботи справді бувають різними: можна вносити в рядок, по листу, у міжряддя, за допомогою авіації або під час зрошення.

У чому взагалі перевага біостимуляторів? Їх можна вносити в будь-який спосіб і отримати бажаний результат.

Kurkul.com: Яка рекомендована норма внесення гуматів?

Ширлі Шурман: Зазвичай гумати вносять у пропорції 1 галон на 10 акрів, а це приблизно 3,8 л на 4 га.

Якщо фермер раніше не приділяв увагу стану ґрунтів на своїх полях і зараз там складна ситуація, то для початку можна дати до 3 галонів на акр суцільним методом. У рядок чи по листу можна дати від 0,5 до 1 л.  

Kurkul.com: А яка різниця між препаратами на основі «Вітазиму» та гуматами?

Ширлі Шурман: Якщо фермер ніколи не працював із жодним препаратом, але хоче покращити якість ґрунтів, треба розуміти не дуже складні речі. «Вітазим» стимулює розвиток мікробіоти в ґрунті, а гумати створюють комфортне середовище для цих мікроорганізмів.

Kurkul.com: Чи допомагають біопрепарати справитися з пожнивними рештками?

Ширлі Шурман: Робота з пожнивними рештками — це ще один важливий елемент праці аграрія, адже багато в кого на полях із цим проблеми. Донедавна багато хто практикував спалювання соломи, але це має катастрофічні наслідки для здоров’я ґрунтів.

Тому обов’язково фермеру стануть у нагоді препарати на зразок «Вітазиму», а також гумати. Внесення їх на поле зі стернею стимулює активність мікробів, пришвидшує розкладання решток та «готує» землю для наступної культури. 

Якщо говорити про внесення «Вітазиму» восени після збору врожаю, то ми рекомендуємо вносити по 13 унцій на акр. Ще можна до цієї суміші додавати гумати в кількості до 2 галонів на акр. Але завжди треба враховувати результати аналізів ґрунту, природно-кліматичних умов.

Зрештою, найголовніше — те, що біопрепарати завжди принесуть користь вашим ґрунтам.

Kurkul.com: Можна працювати з біопрепаратами на якихось інших процесах?

Ширлі Шурман: Звичайно. Ми приділяємо велику увагу обробці насіння біопрепаратами. У цьому випадку можна працювати як «Вітазимом»,  Z/Micro або гуматами, так і нашою розробкою Sure Energizer, яка створена на основі одразу кількох засобів.

Обробку насіння можна здійснювати разом із протруюванням або одразу в сівалці. Це сприяє швидшому проростанню та більш енергійному ранньому росту рослин.

Загалом закон вирощування хороших врожаїв базується на балансі. Усі препарати мають взаємодоповнювати один одного і мають бути важливою частиною системи живлення сільгоспкультур.

Kurkul.com: Як би Ви порадили фермеру збалансувати внесення добрив для того, щоб отримати, наприклад, хороший урожай кукурудзи?

Ширлі Шурман: Рекомендація залежатиме у першу чергу від типу і характеристик ґрунту, а також від попередників.

Уявімо, що фермер працює на чорноземах без поливу, зароблює пожнивні рештки, здійснює повний обробіток ґрунту, а попередниками були бобові чи зернові, і розраховує на урожай кукурудзи близько 12 т/га. Традиційна система живлення ґрунту і рослин у господарстві, наприклад, складається з діамонійфосфату, калію та безводного аміаку.

У цьому випадку я б цілком радила не вносити добрива з осені, а зробити основний акцент на весняне підживлення. Найкраще внести азот у рядки чи міжряддя при посіві на глибину 2 дюйми, а також додати стартові добрива. Близько 100 фунтів азоту на акр на 10 см убік від рядка як старт було б досить непогано. Ще б я порадила додати сірку та гумати.

У господарстві, з яким ми вже працювали б, раджу внести до 5 галонів NPK (8:27:3) у якості стартового добрива по міжряддях разом із гуматами, ще варто додати 1,2 галони калію (2:0:20 + 6% сірки): у нашій компанії уже є готовий продукт Sure Power-NK+. Також слід додати чверть галона мікроелементів.

Що стосується співвідношення мікроелементів, то сюди мали б входити 9% цинку, 6% марганцю, 4,5% заліза, 7% міді та 3,3% бору. Однак якщо це вже буде готова суміш, то пропорції будуть трохи менші. Це теж прямо залежатиме від результатів аналізу ґрунту, фінансової спроможності фермерів, прогнозованої врожайності та ще кількох факторів.

Але важливо, що, крім цих елементів, варто додавати біопрепарати — «біологія має працювати».

Отже, після внесення азоту при посіві рослина має ресурс для хорошого старту, але не треба забувати, що цей елемент знадобиться їй під час вегетації. Тому потрібно провести ще одне міжрядне підживлення кукурудзи при висоті рослин близько 30 см. Якщо комусь не дуже зручно працювати по міжряддях, цілком можна зробити листкове підживлення.

Але якщо вже були внесені біопрепарати, то іноді можна зменшувати норму внесення азоту аж на 70%! 

Kurkul.com: Які нюанси є із листковим підживленням сільгоспкультур?

Ширлі Шурман: Коли місцеві фермери практикували внесення добрив через дощувальні машини, то побачили його ефективність. Для культур це працювало як бустер, тобто стимулятор росту. Однак у багатьох інших фермерів, які працювали без зрошувальних установок, не було обладнання для підживлення кукурудзи у фазі викидання волоті. Більшість обприскувачів працювали з рослинами заввишки 60-90 см. До того ж розчин КАС-32 мав великий корозійний ефект, що негативно відображалося на обладнанні.

Фермери, які вирощували високорентабельні культури, зокрема овочі, помітили, що рослини краще реагують на кілька дрібних підживлень протягом усього періоду вегетації, аніж якщо разово внести потрібну кількість добрив на старті.

Якщо ми говоримо про листове внесення добрив, то це водночас і просто, і складно. Коли ми здійснюємо посів, то слідкуємо за глибиною закладання насіння, швидкістю. Так само потрібно витримувати визначені вимоги при підживленні культур по листу. Усе залежить від того, чого хоче фермер досягти. Крім фактичного внесення добрив, ви посилаєте певний меседж рослині.

Буває так, що погодні умови стримують розвиток мікроорганізмів у ґрунті та активний ріст, наприклад, кукурудзи: прохолодна погода, низька температура ґрунту, недостатньо сонячного світла. Через це рослини далеко не завжди використовують потенціал внесених при посіві добрив.

Якщо ми хочемо допомогти культурі, то краще стимулювати її за рахунок листового підживлення. Так є шанс «розбудити» рослину, підштовхнути до росту. Внесення добрив по листу в 10 разів ефективніше, ніж у ґрунт. Для порівняння: кількість діючих речовин, які отримує рослина з 10 галонів азоту при внесенні з посівом, приблизно дорівнює 1 галону азоту, внесеному по листу.

Kurkul.com: Якими мають бути препарати для листового підживлення?

Ширлі Шурман: Ми називаємо це стабілізований повільнорозчинний азот. Таке добриво має відносно пролонговану дію і споживається рослиною в основі листа.

Не менш важливим для рослин є кальцій, про який чомусь помилково забувають і який теж потрібно давати на початкових етапах росту рослини. Саме в період, коли кукурудза досягла висоти 30 см, вона приймає рішення, скільки насіння, качанів закласти. Тому дуже велике значення на цьому етапі має вуглець, фосфор і сірка.

Завжди треба розуміти, що кожен меседж у стилі «Рости більше!», «Закладай насіння!» та «Формуй качан!» має бути даний рослині у відповідній фазі потрібними елементами.

Kurkul.com: Щиро дякуємо за розмову!

© Катерина Капустіна, Kurkul.com, 2020 р.

Виконано за допомогою Disqus