Відновлення родючості ґрунтів за допомогою біочару

Відновлення родючості ґрунтів за допомогою біочару

7 грудня 2020 1137 0

Сьогоденні технології обробітку земель покликані зупинити деградацію ґрунтів, яка стала сучасною проблемою українських аграріїв. Велике значення для живлення рослин мають ґрунтові мікроорганізми, проте нерідко внесення хімічних добрив порушує загальну мікрофлору ґрунту та призводить до ослаблення кореневої системи рослин. Альтернативою внесення хімічних добрив є біологічні технології, одна з яких  заснована на застосуванні біочару. 

Що таке біочар, де його можна застосовувати та про плюси його використання розповіла доцентка кафедри екології Національного Лісотехнічного Університету України, кандидатка біологічних наук Вікторія Оліферчук у вебінарі, організованому Українським проєктом бізнес-розвитку плодоовочівництва (UHBDP). Дана стаття заснована на доповіді спікерки і подана у зручному для читання форматі.


На сьогодні завданням вчених зі всього світу є розробка технологій, які повернуть у ґрунт всі необхідні для рослин мікроелементи — азот, вуглець, водень та кисень. Тож у цьому матеріалі ми поговоримо про основи регенеративного землеробства: 

  1. відновлення ґрунту;
  2. переведення елементів із повітря у ґрунт; 
  3. отримання продуктивних врожаїв, а отже, забезпечення людей якісними продуктами харчування. 

Читати також: Як фермеру не пропустити земельні аукціони

Суть технології біорегуляції

Технологія біорегуляції полягає у відновленні мікоценозу і мікробоценозу ґрунту, а також його забезпеченні вуглецем і відновленні повноцінного живлення рослин. Така технологія може бути застосована на будь-яких типах ґрунту. Нагадаю, що єдина мікоризна сітка в екосистемі, яка формується між особинами різних видів рослин і мікоризних грибів, розподіляє вуглець всередині екосистеми, тобто обмін вуглецю і фосфору — це роль мікоризи. Саме вона здійснює живлення і перерозподіл всіх макро- і мікроелементів, а також води між рослинами.

Біорегуляція технології зумовлена тим, що в екосистему вводиться штам Tuber melanosporum VS 1223, який утворює мікоризу, відповідає за обмін вуглецю та фосфору між ґрунтом і рослиною, сприяє депонуванню вуглецю та активному фотосинтезу. Крім того, цей гриб виділяє тригалозу, яка забезпечує колонізацію рослин необхідними мікроорганізмами. І якщо мікроорганізми знищені в результаті господарської діяльності людини, їх активними штамами насичують біочар разом із Tuber melanosporum.

Застосування технології біорегуляції — потужна одноразова інвестиція, оскільки вуглець залишається в ґрунті на багато років. Також необхідно зазначити, що така технологія спрацює на багатьох рослинах, як на багаторічних, так і на однорічних. Проте протікання процесів на однорічних рослинах відбувається дещо інакше. Це пов'язано з тим, що кожного року аграрії дотримуються певної сівозміни і забирають цю біомасу з екосистеми. Тому за таких умов одноразового внесення біочару буде недостатньо.  

Читати також: Роберт Кремер: Активна біологія ґрунтів ― про це треба пам’ятати завжди

Етапи впровадження технології

  • Проведення мікологічного та хімічного аналізу ґрунтів

Перш ніж започаткувати цю технологію необхідно визначити хімічний склад ґрунту та провести розширений мікологічний аналіз — визначення кількості грибних часточок — пропагул на один грам ґрунту, норма яких становить 180х104.

Якщо при відборі зразків ґрунту спостерігається менша кількість грибних зачатків, це означає, що він важкий для засвоєння мікроорганізмами, а також вказує на наявність певних хімічних елементів, які створили мікробний дисбаланс. Необхідно виявити ці мікроорганізми та зрозуміти скільки в цьому ґрунті є патогенів, токсиноутворювачів і т.п. За допомогою екологічних методів визначається співвідношення видів мікроорганізмів у досліджуваному ґрунті, за рахунок чого створюється картина ґрунтів. Крім того, потрібно визначити основні групи мікроорганізмів, для чого застосовується сіквенс-аналіз. 

Зразок відбирають із поверхневого шару ґрунту, глибиною до 15 см, методом конверта. Далі робиться змішана проба, яка надсилається в лабораторію. Для невеликого господарства ціна досліджень становить приблизно 950 грн.

  • Визначення технології відновлення для конкретного ґрунту 

За допомогою статистичних методів можливо виявити, які з мікроорганізмів є найбільш вагомими в цьому ґрунті. Провівши кореляційний аналіз, створюються дендрограми групової схожості.

Не можу сказати, чи всі мікоризні гриби займають центральне місце в кореляційних плеядах, проте дослідження Tuber melanosporum VS 1223 показали, що він займає ключове місце в кореляційних плеядах і бере найбільше навантаження в даній екосистемі, створюючи навколо себе відповідну мікрофлору.

Ми вирішили не просто вносити його в екосистему, а застосовувати технологію іммобілізації гриба на носії, оскільки він відповідає за депонування вуглецю і найкраще «працює» в симбіозі з біочаром. Таким чином ми створюємо умови для того, щоб біочар був насичений цим мікоризним грибом. 

Після проведення аналізів замовник отримує висновок та перелік рекомендованих препаратів для цього ґрунту. Якщо аграрію цього недостатньо — складається технологічна карта — це договір, який укладається з нашим підприємством і дозволяє отримувати консультації протягом року. 

Що таке біочар?

Коли я пояснюю, як відбуваються всі процеси в ґрунті, то для простоти розуміння називаю біочар «хаткою для мікоризи». Біочар — інтактна речовина, перероблене за допомогою піролізу деревне вугілля. Він має пористу структуру і здатність до іонного обміну. Сам він нейтральний, але в ньому можуть зосереджуватись ті іони, які були вимиті мікроорганізмами і грибом із навколишнього субстрату, і рослина може абсорбувати потрібні їй речовини. В результаті внесення іммобілізованого на біочарі штаму Tuber melanosporum VS 1223 у ґрунт було досліджено, що такий ґрунт здатний забезпечити рослини всіма необхідними макро- та мікроелементами без внесення добрив, підвищення врожайності культур і нарощування родючого шару. 

На 1 м² ґрунту застосовують 250 мл міковіталу, який розводиться в 10 разів. Для отримання 2,5 л розчину використовують 1 кг біочару. Вносити біочар із мікоризою можна протягом усього вегетаційного періоду рослин, окрім зими. 

Біоферментовані добрива

Для того щоб відновити ґрунти, необхідно наситити їх відповідною мікрофлорою. Адже для створення відповідного середовища штаму Tuber melanosporum VS 1223 потрібно віддавати рослинам корисні речовини. Інколи в результаті проведення аналізів ґрунту ми бачимо дуже низьку кількість грибних пропагул і, відповідно, низький рівень насичення ґрунтів мікроорганізмами, що може відбуватись через застосування хімічних засобів захисту і догляду за рослинами.

Фермер для збільшення кількості мікроорганізмів у ґрунті може застосувати біологічні препарати. Рідкі ферментовані добрива допоможуть мікроорганізмам розвинутися. Крім того, таке добриво фермер може приготувати самостійно, маючи ферментер, який можна зробити самостійно. Це не важко і не затратно, ферментер буде служити довго, забезпечуючи вас власними добривами.

Ферментація твердих органічних відходів

Для збагачення ґрунту можна використовувати відходи. У Львові, наприклад, відкрили пункт прийому харчових та садових відходів. Всі органічні відходи надходять із двох експериментальних ОСМД. Далі всі відходи закладають у бурти, в яких проходить процес ферментації з відповідними мікроорганізмами. Готовий компост — однорідний субстрат чорного кольору. Його рекомендується використовувати на полях. Деякі агрофірми вже уклали договір із місцевою владою й отримують компост для збагачення ґрунтів. 

Створювати ферментовані добрива може кожен. Для підтвердження цієї тези було розроблено технологію «розумних грядок». В них закладаються різні відходи і створюється так звана компостна грядка, по боках якої ростуть рослини і підживлюються відповідним субстратом. За допомогою такої технології навіть на найбідніших ґрунтах можна отримати гарний урожай сільськогосподарських культур. 

Цього сезону спостерігалась досить нестабільна кліматична ситуація. Аграріям потрібно замислюватися не тільки про те, як зберегти рослини від шкодочинних факторів, а й про повноцінне живлення рослин. Технологія застосування біочару з мікоризою буде актуальною і для південних регіонів, адже вона сприяє збереженню вологи в ґрунті.

© Kurkul.com, 2020 p.

Виконано за допомогою Disqus