Денис Марчук, заступник голови Аграрної партії України

Денис Марчук: Мінагропрод залишив фермерів наодинці зі своїми проблемами

22 липня 2016 375 0

Минуло 100 днів, як Тарас Кутовий очолив Міністерство аграрної політики та продовольства України. Наразі почався відлік наступної сотні, а ми ж збираємо думки провідних аграрних експертів щодо підсумків роботи міністерства за ці три місяці.

Цього разу Kurkul.com вирішив поспілкуватися із заступником голови Аграрної партії України Денисом Марчуком.

Kurkul.com: Пане Денисе, розкажіть, як Ви оцінюєте роботу міністра Кутового за ці 100 днів? Які кроки могли б відзначити? Що він за цей час зробив правильно, а що ні?

Денис Марчук: Перш за все, коли ми оцінюємо 100 днів, потрібно розуміти програму, з якою Тарас Кутовий йшов на посаду. Єдине, що ми почули — це програма «3+5», яка весь час спливала у ЗМІ. Перший пункт цієї програми — підтримка малого фермера, друге питання — робота по державних підприємствах і третє — прозорий ринок землі. Фактично з цих трьох пунктів на сьогоднішній день взагалі нічого не реалізовано, пояснюю чому. Якщо мова йде про підтримку фермерства і виділення 450 млн грн на його підтримку, то буквально вчора закінчила роботу сесія Верховної Ради України, але таких змін до бюджету країни так і не внесли. Відповідно, ці кошти малий і середній фермер не отримає. Якщо ми говоримо про державні підприємства — виникає питання, чи всі держпідприємства нам варто виставляти на реприватизацію і перехід в приватні руки? Якщо є ряд ТОПових підприємств у всьому світі, на які держава має монополію, в тому числі це спиртова галузь. І третє та найважливіше питання — це питання землі.

Kurkul.com: Давайте детальніше зупинимося на земельній реформі? Що і як зі зробленого в цьому напрямку вплине на роботу фермерів і агросектор взагалі?

Денис Марчук: До 70 % людей взагалі не підтримують такого поняття як вільний ринок. Перш за все потрібно було провести просвітницьку роботу, показати бачення міністерства стосовно того, скільки в Україні взагалі є земель, яка частина з них обробляється державою, яка знаходиться в паях, у агрохолдингів, зрозуміти наскільки вона є рентабильною. Показати всі ці речі, а потім вже думати, можемо ми продавати землю в Україні чи не можемо. В країні мав би запрацювати перш за все закон про обіг земель сільськогосподарського призначення. Цей законопроект жодного разу не розглядався у Верховній Раді, крім того, що на комітетах піднімалося питання.

Друге питання, на яке ми повинні дати відповідь — хто має право купувати цю землю? Чи це будуть юридичні чи фізичні особи? І третє питання: ми повинні визначити, яка кількість землі буде віддаватися врешті-решт в одні руки? Мені здається, що треба чітко і прозоро сказати: протягом 10-ти років у країні земля не буде продаватися, допоки ми не дамо відповіді на все вище перелічене.

Якщо ми досягнемо консолідації і розуміння мешканців, у приватній власності яких є земля, тоді можна про щось говорити. А так це питання потрібно просто закрити і сказати, що земля в Україні не продається.

Kurkul.com: Що можете додати стосовно інших напрямків роботи Тараса Кутового?

Денис Марчук: Пан міністр почав проводити кадрові зміни. Це зрозуміла позиція людини, яка приходить і має свої принципи і програму дій. Адже кожен повинен працювати з людьми, яким довіряє. Але знову ж таки, було зазначено, що буде в міністерстві людина, яка опікуватиметься фермерами. Пройшло 100 днів, а конкретного бачення щодо того, хто це має бути ми так і не почули.

Стосовно євроінтеграційного руху — Владислава Рутицька покинула свою посаду, а чи прийде новий топ-менеджер, який буде проводити політику євроінтеграції і просування української продукції, я принаймні теж нічого не чув. А це одна із найважливіших посад в міністерстві, враховуючи підписання договору про зону вільної торгівлі із Канадою, підписання Асоціації з ЄС. Це ключові питання, де ми могли б себе просувати і отримувати додаткові валютні надходження до держави.

Зараз ідуть торги щодо посади першого заступника. Краснопольський у відпустці і дає певні розпорядження. Але знову-таки нависло питання, що це може бути діючий голова Держгеокадастру. Тобто знаєте, пройшло 100 днів, коли можна було чітко сформувати команду, розподілити обов’язки і визначитися, хто буде нести у кінцевому випадку відповідальність, якщо щось піде не так. А коли є така розмита позиція, тоді і людям важко зрозуміти, що відбувається у сільському господарстві.

Kurkul.com: Чи зробив щось міністр Кутовий саме для фермерів?

Денис Марчук: За цей короткий час навряд. Принаймні спілкуючись з людьми я не почув конкретних речей. А вони заключалися у тому, що зараз закінчаться жнива і люди повинні розуміти як буде оподатковуватися їхній бізнес, яка частка залишатиметься у них. Я маю на увазі 2017 рік. Бо на сьогодні зрозуміло, що у грудні 2015 року скасували спецрежим ПДВ. Ну прийняли таке рішення, нічого вже не зміниш. Але скоро осінь, треба буде подавати бюджет, а фактично ніхто не знає, що і як буде функціонувати. Тому якогось позитиву у фермерства зараз немає. Було певне піднесення, тому що їм пообіцяли ті 450 млн грн прямої підтримки, але ж через Верховну Раду законопроекти не пройшли, до бюджету їх не було внесено і ці кошти ніхто не отримав.

Kurkul.com: Ви вже торкнулися питання окремого заступника міністра АПК з фермерства. Як вважаєте, чи було б створення такої посади правильним кроком? Чи можливо варто було б створити цілий департамент з фермерства?

Денис Марчук: Оскільки я спілкуюся з виробниками, вони переважно позитивно оцінюють цей варіант. Тому що вони б мали людину, з якою би могли напряму проводити наради, яка б розуміла їхню проблематику і яка б, давайте говорити відверто, була б їхнім прямим лобістом на державному рівні. І в цьому нічого поганого немає, так живе увесь світ. Але їм пообіцяли — і нічого не відбулося.

Ще один момент, чому відбувається певне непорозуміння між представниками аграрного бізнесу та аграрними асоціаціями. Пам’ятаєте, як 31 травня у нас відбувалась нарада за участі прем’єр-міністра України, першого віце-прем’єра Кубіва, запросили ряд аграрних асоціацій, був у тому числі й міністр, і сказали: так, хлопці, ви дійсно створюєте найбільше ВВП країни, наповнюєте бюджет нашої держави валютними надходженнями і ми повинні почути вас стосовно того, яким ви бачите оподаткування галузі у 2017 році. Було створено робочу групу, яка провела 2 засідання (11 і 14 липня), але де-факто жодного конкретного кроку чи рішення, від якого могли б відштовхнутися асоціації, спілкуючись із сільгоспвиробниками на місцях, — немає. Навпаки, було перенесено робочу групу від Степана Кубіва до Міністерства фінансів України, яке в свою чергу заявило, що вони уже самостійно створили нову робочу групу. І таким чином наче багато-багато робили, збиралися, а перенесли до Міністерства фінансів і все починається спочатку. Складається враження, що хтось навмисно тягне час. Бо наскільки мені відомо, вже готова резолюція державного бюджету на 2017 рік, де жодних умов і випрацюваної разом з аграріями думки не враховано. Тобто йдеться про те, що 2017 рік аграрії мають почати із загальної системи оподаткування. Це справедливо, це чесно? Коли протягом 3 місяців анонсували, що будуть перемовини і що середній бізнес почують?

Kurkul.com: Відміна спецрежиму ПДВ. Що говорять про це фермери? Чи є вже якісь результати цих змін?

Денис Марчук: Однозначно, це вже негативно вплинуло, бо галузь недоотримує близько 20 млрд грн і ми можемо це з вами бачити на кількості посівних площ, які цього року скоротилися на 13%. І це не за рахунок того, що у нас анексований Крим чи війна на Сході України, а значною мірою пов’язано з тим, що люди не мали фінансової можливості нормально посіятися, внести відповідну кількість добрив, закупити якісне насіння. Усі ці фактори у кінцевому випадку вплинуть на прибутки сільгоспвиробників і на державу, яка отримає не меншу, але точно не ту рекордну кількість врожаю, про яку всі так люблять кричати.

Kurkul.com: Як щодо державного фінансування, підтримки фермерів? Є якісь зміни?

Денис Марчук: Зміни відбуваються, вони пов’язані з тим, що почали частково функціонувати аграрні розписки. Це непогана альтернатива для малого бізнесу. Поки що це єдиний варіант. А щодо кредитів — є певні фінансові структури, які надають кредити, але великим компаніям, агрохолдингам, які працюють на цьому ринку і мають «гучне ім’я». А малому фермеру немає куди податися, він залишається один на один зі своїми проблемами. Раніше хоча б діяв спецрежим ПДВ, і фермери могли на ці гроші закупити насіння, паливно-мастильні матеріали, нове обладнання для функціонування сільгосптехніки.

Kurkul.com: Як вважаєте, Кутовий довго протримається на посту міністра?

Денис Марчук: Такі прогнози важко робити. Перші 100 днів — знакові, але повністю не показують ту реформаторську політику, яку мав озвучити пан Кутовий. Якщо він перейде від планування дій до їх конкретного втілення, то мені здається багато чого пан Тарас може зробити позитивного. Але знову ж таки, якщо буде чіткий діалог з аграрними виробниками, селянами, аграрними асоціаціями — людьми, які сьогодні створюють цей ринок в країні. Якщо не буде діалогу — це призведе до того, що аграрії рано чи пізно знову вийдуть на нові акції протесту.

Kurkul.com: Якщо б ці 100 днів Тарас Кутовий міг почати спочатку, які перші кроки Ви б радили йому зробити?

Денис Марчук: Я б почав з презентації своєї команди. Тому що один в полі не воїн, як би це банально не звучало. Тарас Кутовий не може один тримати всі напрямки, що стосуються і землі, і оподаткування, і євроінтеграції. А коли є команда — ти вже знаєш, хто з тобою поруч і що можна вимагати від цих людей після поставленого конкретного завдання. От пройшло 3 місяці, ми питаємо про результати роботи у пана Кутового, а пану Кутовому нема в кого запитати, тому що немає потрібної команди. Є люди в підвішеному стані: той у відпустці, той звільнений, той ще не знає чи буде звільнений. Тому мені здається треба було почати з команди. А другий варіант — сісти, зібрати великий форум за участі провідних аграрних асоціацій і задекларувати реальні кроки, які ми могли б здійснити у найближчий час.

Kurkul.com: Можете за п’ятибальною шкалою виставити оцінку Тарасу Кутовому за 100 днів, що минули?

Денис Марчук: Давайте поставимо йому 4-.

Kurkul.com: Дякуємо за Вашу думку!

Вікторія Сумченко, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus

- 2° ... - 5°

Вітер

1.7м/с

Опади

0.9мм

Вологість

96%
Матеріали за темою