Віктор Цибульський: Ми не перестанемо сіяти хліб

Віктор Цибульський: Ми не перестанемо сіяти хліб

13 жовтня 2020 1086 0

Звичні сівалки під зернові та технічні культури чи сучасний посівний комплекс? Перед таким вибором постають багато фермерів, коли планують оновлення техпарку. Для одних вирішальним є питання ціни, а для інших — швидкості та якості роботи.

alt

Так, добре відомо, яку роль відіграють якість та обробка посівного матеріалу, підготовка ґрунту, засоби захисту та навіть умови збору врожаю. Але чи дійсно проста сівалка є дешевшою і чи справді виправдовує себе посівний комплекс? Чи варто купувати дороговартісний агрегат, якщо у тебе не так і багато гектарів у користуванні? Про свій досвід переходу від класичного посівного обладнання до сучасного комплексу, результати та оцінку його роботи розповів засновник і директор фермерського господарства «Вільне» Віктор Цибульський із Вінниччини.


Kurkul.com: Розкажіть про своє господарство.

Віктор Цибульський: Фермерське господарство «Вільне» було засноване понад 20 років тому в Могилів-Подільському районі і має зараз в обробітку близько 2 500 га. Серед основних сільгоспкультур, вирощуванням яких ми займаємося, — озима пшениця, ячмінь, ріпак, соняшник і кукурудза. Але щороку обсяг площ під кожною культурою варіюємо залежно від агрономічних вимог, погодних умов і кон'юнктури ринку.

Kurkul.com: Які проміжні результати агросезону-2020?

Віктор Цибульський: Надзвичайно складний рік. Врожайність озимої пшениці та ріпаку склала усього 3,1 т/га, соняшнику зібрали по 2,5 т/га.

Для порівняння: у сезоні 2018/19 середня врожайність пшениці на Вінниччині склала 5,2 т/га, ріпаку — 5,1 т/га, соняшнику — 3,1 т/га. Тобто врожай ледь не наполовину менший, аніж ми вирощували до цього. Правда, отримали хороший врожай ячменю цьогоріч — 6,1 т/га.

Пшениця вийшла вже збиткова, але добре, що ячмінь потішив врожайністю і ціною. При такій врожайності вартість однієї тонни ячменю на 1 тис. грн менша, ніж вартість пшениці, і складає від 6 000 грн.

Під кукурудзою в нас було близько 800 га, але вона «згоріла» через нестачу вологи та високі температури ще під час цвітіння. Тому на пристойний врожай розраховувати нічого.

Така ситуація в багатьох господарствах регіону. У сусідів, на жаль, ситуація навіть гірша, ніж у нас.

Осіння посівна проходить при нестачі вологи. Через це довелося трохи відкласти сівбу озимих: якщо зазвичай ми сіяли в 5-10-х числах вересня, то в 2020 році чекали дощів і сіяти почали тільки після 20 вересня. І хоч цей сезон пшениці вийшов невдалий, усе одно ми не перестанемо сіяти хліб — плануємо під врожай 2021 року відвести теж близько 800 га під пшеницю.

Kurkul.com: Який основний тип обробітку ґрунту використовуєте?

Віктор Цибульський: Ми працюємо за класичною технологією — класична неглибока оранка. Оборот пласта здійснюємо на глибину 25-27 см.

Kurkul.com: За допомогою яких агрегатів проводите сівбу?

Віктор Цибульський: У нас були 4 сівалки СЗ-5.4 від виробника «Червона Зірка» (нині ELVORTI — ред.), але це вже минуле століття. І розуму не треба багато мати, аби зрозуміти просту річ: якщо немає чим гарно посіяти, то гарного врожаю також чекати не варто.

Ми досить тривалий час приглядалися до сучасних сівалок. Брали на випробування посівний комплекс одного відомого бренду і посіяли для порівняння ним лише близько 10 га.

Для себе зробили заміри в жнива, коли ми вже збирали пшеницю, і прийшли до висновку: де сіяли наші старенькі сівалки, то збирали по 5-5,5 т/га, а де працювала сучасна сівалка — збирали по 7,1-7,5 т/га.

Побачили результат на власні очі і зрозуміли, що посівний комплекс — вкрай необхідна річ для сучасного фермера. От що, власне, остаточно вплинуло на наше рішення і мотивувало придбати сучасний агрегат для сівби.

Kurkul.com: За якими характеристиками ваше господарство підбирало собі нову сівалку?

Віктор Цибульський: Ми обирали агрегат винятково під себе. Ключова вимога — максимально висока якість сівби та надійність обладнання.

Kurkul.com: То яку сівалку таки обрали?

Віктор Цибульський: Уже другий сезон у ФГ «Вільне» працює пневматична зернова сівалка Spirit 600C з робочою шириною 6 м від компанії Väderstad. Вона має надзвичайно високу продуктивність сівби за умов традиційного обробітку ґрунту, обладнана великим бункером 5000 л і забезпечує стабільний висів, дає нам рівномірну глибину висіву за рахунок хорошого притискного зусилля сошників.

Kurkul.com: Які характеристики в цієї сівалки?

Віктор Цибульський: Основна «фішка» у Spirit — це те, що за один прохід вона виконує кілька важливих операцій: готує насіннєве ложе, висіває добрива, ущільнює поверхню ґрунту між переднім ґрунтообробним знаряддям та висівними секціями, сіє, прикочує і мульчує. При чому всі ці дії виконуються чітко та злагоджено.

Власне, після того обладнання, з яким ми працювали раніше, різниця дуже відчутна.

Kurkul.com: Із якими тракторами агрегатуєте цю сівалку?

Віктор Цибульський: У нас є два трактори John Deere 8335R потужністю 335 кінських сил, тож сівалку підбирали якраз під них.

Kurkul.com: Які зміни у процесі сівби в вашому господарстві відбулися завдяки цьому агрегату?

Віктор Цибульський: Ясна річ, ми отримуємо насамперед якісний посів. Більше того, у порівнянні з темпами роботи на старих сівалках, посівна в нашому господарстві завдяки Spirit проходить удвічі швидше.

Kurkul.com: Яка продуктивність була раніше і яка є зараз?

Віктор Цибульський: Здавалося б, ширина захвату сівалки не сильно різниться, бо у «СЗшок» вона складає 5,4 м, а у Spirit — 6 м. Але коли одна стара сівалка висівала за зміну 20-25 га, то тепер ми сіємо по 50-60 га!

Kurkul.com: Які ще зміни відбулися після переходу?

Віктор Цибульський: Як я казав раніше, навіть такі інновації не дозволили нам отримати хороші результати цього року. Враховуючи нинішні погодні умови, принципової різниці в врожайності майже не відчули. На жаль, в усьому винна посуха.

Kurkul.com: А які «покращення» були, наприклад, у минулому сезоні?

Віктор Цибульський: Нормами та якістю посіву ми задоволені. Сіє справді з унікальною точністю.

Тепер щоб переналаштувати сівалку, нам треба всього 10 хвилин! Як на мене, у цьому Väderstad — справді передовик. У сівалці є система управління Väderstad E-Control. Налаштуванням сівалки механізатори більше не займаються. Прийшов агроном або іноді я сам, на планшет ввели потрібні дані щодо сівби і … протягом цих 10 хв штатно ідуть переналаштування. На сівалці є ваги, тобто прокрутили сівалку, подали насіння, зважили, внесли дані в планшет — і все. Стали і сіємо.

Торік ми посіяли 300 га озимої пшениці і були вражені реальною нормою витрати насіння. Не «зійшовся» буквально 1 кг на всій цій площі. Для пшениці це ніщо, адже допускається 10-20 кг. Тобто точність у сівалки Väderstad Spirit справді унікальна.

Kurkul.com: Чи складно було вашим працівникам освоїти новинку?

Віктор Цибульський: Вийшло так, що в нас на тих тракторах працювали молоді хлопці і в них із навчанням проблем не було.

Kurkul.com: Як проходило навчання?

Віктор Цибульський: Нам привезли посівний комплекс, налаштували його, провели навчально-пускові роботи, потім провели курс навчання механізаторів, агрономів і всіх, хто має бути «причетний» до цього агрегата. Налаштування й користування дуже просте. Не складніше, ніж розібратися в сучасному смартфоні.

Kurkul.com: Як і коли спеціалісти проводять технічний огляд, обслуговування сівалки Spirit?

Віктор Цибульський: Кожного ранку перед роботою механізатор проводить огляд агрегата, визначає справність елементів. І, звичайно, після налаштування на інший сорт пшениці абощо теж оглядаємо, чи все коректно підготовлене до роботи.

Отже, як такої серйозної дефектовки, я б сказав, сівалка не вимагає. Якщо не змінюються норми висіву, глибина загортання, то в дефектовці просто немає необхідності. А візуально щодня кожного ранку оглядається — вранці, ввечері, під час роботи. Кожного дня змащують мастилом механізми, як того вимагає регламент роботи.

Kurkul.com: Чи були якісь нюанси в роботі сівалки?

Віктор Цибульський: Був момент, коли довелося замінити обмежувальні частини, які перешкоджали засміченню сошників. Наш дистриб’ютор виконав усе відповідно до умов гарантійного обслуговування, швидко і без якихось проблем.

Kurkul.com: Плануєте в найближчому майбутньому ще оновлювати парк техніки?

Віктор Цибульський: Звичайно, хотілося б. Адже я чудово розумію, що краща техніка і технології дозволяють вирощувати хороший стабільний врожай. Однак ті погодні умови та взагалі ситуація, що складаються в нашому регіоні й Україні, суттєво корегують наші мрії та плани. Будемо орієнтуватися за обставинами.

© Катя Капустіна, Kurkul.com, 2020 р.

Виконано за допомогою Disqus