Жанна Гаврилюк, українська фермерка, що займається вирощуванням оливок у Греції

Жанна Гаврилюк: криза та вступ до ЄС вдарили по грецьким фермерам

15 серпня 2016 240 0

Завжди цікаво спілкуватися з закордонними фермерами та дізнаватися щось нове про нюанси ведення сільського господарства за кордоном. Але вдвічі цікавіше зустріти громадянина нашої держави, якому вдалося досягти успіху в аграрному виробництві однієї з країн ЄС.

Команді Kurkul.com пощастило і в рамках виставки «АГРО 2016» ми поспілкувалися з Жанною Гаврилюк, яка змогла створити успішний оливковий бізнес у Греції та прикладає зусилля, щоб налагодити експорт до України.

Читати по темі: АГРО-2016: враження фермерів

Kurkul.com: Розкажіть трохи про свою ферму?

Жанна Гаврилюк: Все почалося 4 роки тому, коли я взяла в оренду в Греції оливкову плантацію. Всього у мене 150 тис. кв. м. землі. Ми самі збираємо плоди, виготовляємо з них олію під власною торговою маркою, а також мариновані маслини. Все — натуральні продукти без консервантів. Олія має низьку кислотність, за рахунок цього в ній багато корисних речовин. Олія давиться з оливок сорту Koroneiki. Плоди оливки збиваємо ще напівзрілими на сітки, розміщені під деревом. Ми не чекаємо повного визрівання плодів, щоб масло виходило з низькою кислотністю і чистим.

Kurkul.com: Як так сталося, що ви обрали саме Грецію для ведення бізнесу?

Жанна Гаврилюк: Я жила в Греції протягом 18 років, працювала там, і потім до мене прийшла ця ідея — зайнятися фермерством та випускати свою олію і продавати її в Україні. Я побачила в цьому перспективу. Як буде на справді — покаже час.

Kurkul.com: Ви брали плантацію уже з висадженими деревами?

Жанна Гаврилюк: Так, уже готову. Але це навіть не можна назвати плантацією, тому що оливки в Греції ростуть в горах. Тому збирати їх треба вручну, адже техніку там використовувати дуже важко.

В Іспанії, Італії та Португалії оливки ростуть на рівнині, їх там легше вирощувати, збирати та обробляти, але отримане масло вже не має тої якості, як гірське грецьке. Саме тому грецьке масло дорожче та якісніше за всі інші.

Kurkul.com: Яким чином доглядаєте за насадженнями, які вносите добрива?

Жанна Гаврилюк: Оливкове дерево — це вічнозелена рослина, яка не потребує якогось додаткового догляду і внесення добрив. Але для того, щоб отримати кращий врожай, звичайно, треба дати землі, а, як наслідок, і оливковому дереву, трохи більше поживних речовин. А також, дерева потрібно обрізати (чистити), як і всяке плодове дерево у своєму саду. Не зважаючи на те, що природа вже подбала про те, як існувати і плодоносити оливковому дереву, переживаючи засушливі періоди в році (кора оливкового дерева має властивість збирати конденсат, росу, що утворюється внаслідок різниці максимальної та мінімальної добової температур, ми проводимо полив приблизно раз на місяць-два, і тільки якщо в цей період зовсім не було дощу. Для поливу використовуємо звичайні шланги. Не дивлячись на те, що дерева ростуть на схилі, вода нормально затримується. Звичайно ж за це все потрібно платити, що так само впливає на собівартість кінцевого продукту

Олія з новими українськими етикетками

Kurkul.com: Який об'єм оліїї ви виробляєте?

Жанна Гаврилюк: Врожайність залежить від багатьох факторів: місця, де ростуть оливки, земля (кількість та якість поживних речовин та води), віку та сорту дерев і тієї любові, з якою ти до цих дерев ставишся! В рік ми виробляємо 18-20 тис. л. олії. З 5 кг оливок можна витиснути один літр олії.

Kurkul.com: Ви виробляєте маслини в консервованому вигляді?

Жанна Гаврилюк: Консервів ми не робимо, але засолюємо плоди в діжках. Олію ж по пляшках ми розливаємо не самі, для нас це роблять на спеціальному заводі на замовлення.

Kurkul.com: Чи є суттєві зміни клімату в Греції, які б впливали на ведення сільського господарства?

Жанна Гаврилюк: Я не можу відповісти за сільське господарство в цілому, але мені здається, що соціально-економічні зміни, фінансова криза, політичні проблеми та урядові рішення, набагато більше приносять йому шкоди

Kurkul.com: Чи є у вас якісь проблеми з доставкою та сертифікацією продукції в Україні?

Жанна Гаврилюк: Поки що наша олія офіційно в Україну не завозилася, а наша діяльність — здебільшого проведення дегустацій та презентацій. Офіційна реєстрація дуже дорога і потрібно завозити дуже велику партію олії, щоб це було вигідно. А зараз не рентабельно завозити навіть одну палету (48 ящиків по 12 пляшок), адже через транспортні затрати ціна на олію дуже підніметься і її ніхто не буде купувати. Дилеру потрібно заплатити $500 за розмитнення, плюс 32% податків. Виходить дорого і не вигідно.

Стенд на виставці АГРО-2016

Kurkul.com: Як фінансова криза в Греції вплинула на фермерів-виробників олії?

Жанна Гаврилюк: Дуже негативно вплинула — раніше, для того, щоб виростити та зібрати врожай, на що необхідні певні кошти, фермер мав змогу отримати кредит, після продажу оливок чи олії, повертав кошти до банку. Після настання фінансової кризи, багато хто з фермерів, особливо у кого великі площі під оливковими деревами, залишившись без кредитних коштів, втратили можливість обробляти свої угіддя і збирати врожай. Відомі випадки, коли вже зрілі оливки так і залишались і пропадали на деревах.

Раніше уряд видавав допомогу всім сільгоспвиробникам: певну суму за кожне оливкове дерево. Але потім був введений податок, сума якого вираховується виходячи з площі господарства та сумарного об’єму олії. Його потрібно сплачувати раз на рік. Податок достатньо високий — він рівний 30% від вартості врожаю.

В Греції тепер постійно проходять фермерські страйки, сільгоспвиробники просто викидають свій врожай на дорогу в знак протесту проти цих податків. Тим більше, що закони оновлюються кожного місяця і немає ніякої стабільності.

Kurkul.com: Чи можливо вирощувати оливки в Україні?

Жанна Гаврилюк: Ні, на жаль оливковим деревамми не підходить український клімат.

Kurkul.com: Ви продаєте олію тільки в Україні чи і в Греції також?

Жанна Гаврилюк: Продаємо і там, і там. В Україні у нас поки що немає роздрібної мережі, тому продаємо свої товари через інтернет-магазин. Також у нас є кілька оптових клієнтів, з якими ми досить успішно попрацювали в напрямку вивчення ринку і разом побачили в цьому перспективу.

Також на виставці представлені кондитерські вироби від нашого грецького товарища (кунжуьні палички, пахлава, печиво0, який також хоче налагодити співпрацю з Україною.

Саме тому ми і взяли участь в «АГРО-2016» — хочемо розвивати наш бізнес і знайти якомога більше клієнтів.

Kurkul.com: Дякуємо, пані Жанна за цікаву розмову! Сподіваємося, що і в Україні, і в Греції фермерська доля невдовзі стане легшою і власну справу можна буде розвивати без перешкод!

Андрій Губін, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою