У разі зняття мораторію продати свою землю готові 10 % власників — експерт

7 лютого 2018 374 0
У разі зняття мораторію на продаж землі свої паї готові продати 10 % власників
Kurkul.comУ разі зняття мораторію на продаж землі свої паї готові продати 10 % власників

У разі зняття мораторію продати свої земельні паї мають намір орієнтовно 10,4 % власників. А це означає, що пропозиція на ринку земель у разі його запровадження може скласти 1,5–2,8 млн га сільськогосподарських угідь. Про такі результати опитування розповіла завідувач відділу земельних відносин та природокористування Інституту аграрної економіки, д.е.н. Ольга Ходаківська. Про це повідомляє прес-служба «Інституту аграрної економіки».

Опитування, в організації та проведенні якого взяли участь 24 наукові установи НААН, проводилося з лютого по травень 2017 р. в усіх регіонах України, за винятком Криму та тимчасово окупованих територій і охопило 520 сільських та 25 міських населених пунктів. Дослідження мало на меті з’ясувати, яким бачать власники земельних паїв, спадкоємці, землекористувачі (орендарі) та керівники територіальних громад обіг земель сільськогосподарського призначення у перспективі.

Водночас директор Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», академік НААН Юрій Лупенко зауважив, що за результатами опитування біля 70 % респондентів вважають, що передумовою зняття мораторію на купівлю-продаж земель с/г призначення має бути комплексне нормативно-правове урегулювання цього питання. Крім того, необхідне встановлення спеціальних обмежень, які діятимуть в інтересах українського народу.

Читати потемі: Dow Jones не вплине, якщо немає ринку землі — експерт

За словами Ольги Ходаківської придбати земельні ділянки виявило бажання близько 48 % землекористувачів. Переважна більшість селян обізнані в тому, якою насправді є вартість сільгоспугідь: 39,4 % вважають, що ціна має бути в межах $6 тис./га, ще стільки ж респондентів оцінюють 1 га в $12 тис.

«Прийнятна для викупу земель ціна є суттєво нижчою. Половина опитаних землекористувачів (54 %) готові заплатити не більше $1тис./га, і лише кожен шостий — $2,5 тис./га. Найбільш прихильною до можливого введення купівлі-продажу земель є та частина власників земельних паїв, які обробляють їх самостійно. Водночас, більшість із них висловлюються за обмеження обігу земель фізичними особами (16 %), або ж громадянами України та фермерськими господарствами (12 %)», — розповіла Ольга Ходаківська.

Більша половина (58,1 %) представників територіальних громад підтримують необхідність запровадження ринкового обігу земель сільськогосподарського призначення, однак вважають, що дане питання зараз не на часі.

Проведене опитування також вказує, що однією із суттєвих перешкод на шляху запровадження ринкового обігу земель є брак обігових коштів у потенційних покупців. З огляду на це респонденти зазначають, що процес «запуску» ринку земель має доповнюватися механізмами пільгового кредитування та розстрочення платежу з наданням пріоритету тим, хто самостійно господарює на землі або молодим фермерам, які хочуть започаткувати власну справу.

Результати анкетних опитувань вказують, що обираючи майбутню модель земельних відносин в Україні значна частка опитаних відповіла, що хотіла б господарювати на землі, що буде їх власністю.

Виконано за допомогою Disqus