Розвиток бджільництва має орієнтуватись на технології доробки меду — Соломка

21 лютого 2018 1792 0
Василь Соломка, почесний пасічник України, почесний медовар України
Kurkul.comВасиль Соломка, почесний пасічник України, почесний медовар України

Про формування грунтовної стратегії розвитку бджільництва в Україні та створення доданої вартості продукції, як можливості для пасічників отримати додатковий прибуток розповів почесний пасічник України, почесний медовар України, автор багатьох відомих видань Василь Соломка. Про це йдеться у матеріалі Kurkul.com«Як мед, то ложкою, лопатою і бочкою: виставка «Бджільництво Слобожанщини 2018».

«Якою б недолугою не була програма розвитку бджільництва, яка діяла в Україні до 2011 р., але вона дала свої позитивні плоди. Після її закриття бджільництво розвивалося за своїми законами і на сьогодні, на перший погляд, ми з вами маємо непогані результати. Але все одно нам, пасічникам, потрібно знати, хто ми, куди йдемо, яке місце займаємо і яким найбільш ефективним способом можемо досягнути мети», — поділився Василь Соломка.

Він сказав, що раніше програма розвитку передбачала збільшення кількості бджолосімей на 1 млн. Однак для цього, за попередніми підрахунками, знадобиться 6,5 млрд грн.

«6,5 млрд грн — багато це чи мало? Якщо продати 70 тис. т меду, котрі ми щорічно виробляємо, за оптовою ціною 50 грн/кг, то це буде лише 3,5 млрд грн. Тож щоб збільшити кількість бджолосімей на 1 млн, нашим пасічникам треба продати весь мед і пустити ці кошти в розвиток. Але чи окупиться це?», —  зауважує пасічник.                                    

При збільшенні кількості бджолосімей, очевидно, має збільшитися кількість виробленого меду. Але, за словами почесного пасічника України, від цього виграють трейдери, експортери. Тож бджолярам треба шукати нові шляхи розвитку. Найбільш дієві — створення доданої вартості своєї продукції й переробка.

Крім того, Василь Соломка відмітив, що виробництво меду в Україні орієнтується на зовнішній ринок, який не може похвалитися стабільністю. Тому стратегія розвитку бджільництва має бути орієнтована не на збільшення кількості бджолосімей і валу продукції, а на більш стабільний внутрішній ринок і технології доробки меду.

Виконано за допомогою Disqus