Для успадкування фермерських земель потрібно змінити законодавство — Сукманова

7 травня 2018 249 0
Олена Сукманова — заступниця міністра юстиції з питань державної реєстрації
Kurkul.comОлена Сукманова — заступниця міністра юстиції з питань державної реєстрації

Для вирішення проблеми успадкування права оренди землі правонаступниками, потрібно вносити зміни до існуючого законодавства, вважає Олена Сукманова, заступниця міністра юстиції з питань державної реєстрації. Про це вона розповіла в інтерв'ю для Аgropolit.com.

Чиновниця визнала, що така проблема існує вже досить давно — понад 20 років, але вирішити її без зміни законодавства неможливо.

«Проблема довготривалого оформлення будь-якого права на земельну ділянку, вона, на жаль, існує і сьогодні. Якщо людина звертається з проханням оформлення будь-якого права на земельну ділянку, і вона отримує попередній дозвіл, то закон не забороняє надати такий самий дозвіл ще другій, третій і п’ятій іншій людині. Потім виходить, що хто перший «добіг» до права власності, той і є правим. Я думаю було б доцільно внести зміни до законодавства, які б певним чином резервували на деякий період за людиною оцю земельну ділянку і надавали їй можливості оформити її, а вже якщо людина не встигла це зробити, тільки тоді Держгеокадастр повинен мати змогу надавати дозвіл на оформлення такої земельної ділянки вже іншій людині. Відтак ми і отримуємо проблему спадкування. Успадкувати можна частку у фермерському господарстві, яка належить конкретній фізичній особі. Але не можна успадкувати договір оренди, який належить фермерському господарству», — говорить Олена Сукманова.

Читати по темі: Як приборкати земельного дракона: історія фермера Анатолія Мішова.

За словами заступниці міністра, успадкування може відбутися тільки у тому випадку, якщо людина встигла приватизувати пай фермерського господарства, оформити право власності на земельну ділянку, а потім вступати у спадщину. Тому всім фермерським господарствам, які займаються реальним господарством, важливо встигнути оформити права власності на земельні ділянки для того, щоб мати можливість передати їх у спадщину.

Звертає увагу пані Олена і на правильне укладення договорів оренди землі — варто передбачити в них пункт про можливість успадкування права оренди.

«Якщо ми кажемо про оренду державної землі, вона в принципі не передається у спадщину. Але якщо в договорі оренди буде передбачено, що в разі смерті правовласник передбачає переведення всіх цих прав і обов’язків на правонаступника, тоді воно буде мати юридичний сенс», — говорить Олена Сукманова.

Також, чиновниця не виключила, що можливо на рівні закону зробити так, щоб правонаступники фермера автоматично разом з господарством отримували право оренди за раніше укладеними договорами оренди держземель. Але такий підхід потребує виваженого аналізу, адже передаватись у оренду буде державна земля.

Виконано за допомогою Disqus