Реклама

Радник Гройсмана назвав базові принципи закону про обіг земель

18 грудня 2018 523 0
Радник Гройсмана назвав базові принципи закону про обіг земель

Прем’єр-міністру України Володимиру Гройсману радять запровадити консервативний метод відкриття ринку землі, враховуючи 6 основних принципів. Про це заявив експерт з бізнес-середовища і земельної реформи Стратегічної групи радників з підтримки українських реформ Олександр Шкурла, передає АgroРolit.com.

Він назвав низку пунктів, які б запустили цивілізований ринок в Україні.

Перший — у перехідний період землю купувати-продавати зможуть лише громадян України, місцеві органи влади та держава.

Другий — у першій версії закону обмеження щодо обсягу володіння в одні руки фізичним особам громадянам України (купівлі) — не більше від 200 га. В інших варіантах проекту пропонувалося дозволити придбавати землю також і юридичним особам — спочатку говорили про максимум у 500 га, пізніше — про 1 тис. га. Але за умови, що ці підприємства мали би уже мінімум 3 роки працювати у сільському господарстві і бути українського походження. Щоб виключити в такому разі прихід іноземців різними формами до лав власників, пропонували взагалі, щоб таке право отримували тільки фермерські господарства, членами яких можуть бути тільки громадяни України. Улітку минулого року законопроект був готовий на 95%, але ж зняття мораторію — це поки що політичне питання. Крім того навіть за чинної моделі орендних земельних відносин в Україні одна з найбільших у Європі земельних концентрацій.

Третій — щоб не було спекуляцій під час перекуповування землі, пропонувалося мито за перепродаж протягом перших 3 років: 50% від нормативної оцінки цієї ділянки.

Четвертий — державні та землі комунальної власності продавати лиш через електронні земельні торги і вводити гарантійний внесок. У першій версії закону він становив 50% стартової ціни на землю, а потім його знизили до 25%, щоб залучити до цього процесу фермерів.

П’ятий — мінімальна ціна. Вона б визначалася на рівні нормативної грошової оцінки, доки ринок сам би визначив правильну ціну.

Шостий — підтримка молодих фермерів. Коли молодий фермер  виграє на електронних торгах земельну державну ділянку, то йому надається розстрочка в оплаті. Така модель діє у Польщі і в декотрих європейських країнах.

«Всі ці запобіжники збережені у проекті й зараз. Тривають дебати щодо дати відкриття ринку. Мінагрополітики хотів відкривати ринок землі   поетапно. На першому — державні землі. На другому — всі решта. Ми ж говорили, що потрібно відкривати ринок землі одночасно, в іншому випадку це порушує людські права, що вже підтверджено Європейським судом з прав людини», — зауважив експерт.

Виконано за допомогою Disqus