Реклама

Фермер з Волині півтора року намагався змінити правила ввезення міцелію

4 квітня 2019 762 0
Фермер з Волині півтора року намагався змінити правила ввезення міцелію
weekly.kz

У Ковельському районі, що на Волині фермер Степан Чабан цілорічно вирощує гриби. Міцелій купує в Польщі, проте лише нещодавно почав робити це легально. Про це повідомляє volyn.com.ua.

Чоловік переобладнав колишній свинарник під приміщення для вирощування грибів.

Тепер його «печеричник» — це шість окремих камер загальною площею 1,2 тис. м2. Проектна потужність цього виробництва, за словами власника, — 100 т грибів на рік.

«Ми взяли ще один кредит і купили ще одне приміщення, тільки знаходиться воно у селі Рудка Миринська. Хочемо у перспективі виробляти компост, який є основою для вирощування грибів. Нібито нема в цьому нічого складного. Потрібні солома, кінський або коров’ячий гній, гіпс для розкислення і все. Але технологія його приготування трудомістка і складна», — розповідає Степан Чабан.

Поки що він купує суміш компосту і міцелію у Польщі. Проте, лише кілька тижнів тому завіз компост в Україну легально.

Ішов до цього півтора року. А до того часу доводилось робити все правдами-неправдами. У митному законодавстві було записано, що міцелій грибів, змішаний із землею або іншими речовинами, є міцелій. Митники це трактували так: якщо ти перетинаєш кордон і везеш компост, в якому є міцелій, то все це вже вважається міцелієм, митна ставка на який €0,2/кг. Тож виходило, що за тонну компосту треба було заплатити €200. А насправді він і $100 не коштує.

Сам по собі міцелій дорогий — не менше €2/кг. На тонну компосту його потрібно не більше шести кілограмів. За один раз родина Чабанів ввозить в Україну 19 т компосту.

«Мені казали — вози окремо і плати відповідно по €0,2 за міцелій та 5% митної вартості за компост. Але ж люди не хочуть зрозуміти, що доки ми тут копирсаємось, технології ідуть вперед. У Польщі компост готують таким чином: зі стерилізаційної камери він потрапляє в машину, яка його пакує і відразу підсіває міцелій. Головне — привезти цю суміш у стерильному стані», — повідомив фермер.

За словами фермера, поляки ж це розуміють, і навіть ставлять на компості гриф «Товар, який швидко псується». Навіть на митниці пропускають без черги.

Щоб можна було ввозити компост з міцелієм легально, Степанові Чабанові довелося пооббивати пороги і Мінагрополітики, і Мінекономіки, і комітетів Верховної Ради, і Державної митної служби, і митної лабораторії.

Врешті-решт, до законодавства таки внесли зміни і тепер за міцелій (так як його трактують митники) потрібно сплачувати 10 % митної вартості. 

Мріє чоловік про власне виготовлення міцелію.

Виконано за допомогою Disqus