Картопля втрачає статус «другого хліба» на столах українців. Так європеєць споживає 140 кг бульби за рік, співвітчизники — 95 кг. Такими даними поділилась директорка Української асоціації виробників картоплі Оксана Руженкова з Expres.online. Також фахівчиня прокоментувала ситуацію на ринку бульби.
Високі ціни на картоплю (17-20 грн/кг), низька врожайність культури та згортання професійного картоплярства — ось основні тенденції сезону 2019.
«Постійні перепади температур, які спостерігались в усіх регіонах України, сприяли поширенню хвороб картоплі. У поєднанні із посухою в одних областях та з паводками в інших цього року прогнозуємо низьку врожайність культури. Через це ціна на картоплю вдвічі вища, ніж у 2018 році. Гуртова ціна на рівні 10-12 грн/кг, роздрібна доходить до 20 грн/кг.
На високі ціни впливає також неврожай картоплі в Європі. Через аномальну спеку та низьку врожайність західні сусіди змушені закуповувати бульбу у Молдові та Україні», — коментує експерт.
Щодо прогнозів, то говорити про дефіцит картоплі на українських ринках зарано. Бо близько 90% другого хліба вирощується на присадибних ділянках населенням. Але у промисловому картоплярстві спостерігаються негативні тенденції. Так за останні 3 роки площі під промисловими плантаціями картоплі скоротились з 70-80 до 20-26 тис. га.
Також Оксана Руженкова зазначила, що фермери відмовляються вирощувати столову картоплю, перепрофільовуючись на вирощування сортів для переробки (крохмальна, для чіпсів чи фрі).
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.